Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zetor proxima 6441 - problem z biegami

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Janek1801

Janek1801

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 07 luty 2016 - 13:30

Witam, posiadam od nowości zetora proxime 6441 z 2006r. Nie mogę wrzucać biegów, gdy chcę zmienić bieg blokuje się. Dopiero zaskakuje za którymś razem. Czasem jest tak, że muszę go zgasić, wrzucić bieg i dopiero zapalić bo szkoda szarpać skrzynią.
Wymieniłem już wysprzęglik i pompkę sprzęgłową i nic nie pomogło. Dodam, ciekawą rzecz, że jak odpowietrzę sprzęgło na wysprzęgliku to biegi wchodzą idealnie, niestety tylko przez dzień, góra dwa dobrej pracy. Następnie znowu nie można wrzucić biegu. 
Czy to może być wina tarczy sprzęgłowej i trzeba rozpoławiać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zetor proxima 6441 - problem z biegami Dzisiaj, 12:41
  •  

#2 Share Jacek82A

Jacek82A

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 07 luty 2016 - 14:02

Byś może coś w skrzyni ja w swojej 6441 miałem takie coś żeby wsteczny wbić to musiałem przygazować i na siłę wbijać ale później się to uspokoiło

#3 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 07 luty 2016 - 14:07

Zetor proxima 6441 - problem z biegami ewidentnie coś ze sprzęgłem, zresztą sam zauważył

#4 Share Onerif

Onerif

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 07 luty 2016 - 14:10

Zetor proxima 6441 - problem z biegami tak jak wspomniałeś " Dodam, ciekawą rzecz, że jak odpowietrzę sprzęgło na wysprzęgliku to biegi wchodzą idealnie, niestety tylko przez dzień, góra dwa dobrej pracy. Następnie znowu nie można wrzucić biegu. " i ponownie trzeba od powierzyć by chodziło ?

#5 Share pawel100474

pawel100474

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 07 luty 2016 - 15:33

zobacz czy wszystkie trzy dźwigienki sprzęgła są jednakowo ustawione od łożyska oporowego bo to może być przyczyną nieprawidłowej pracy skrzyni biegów

#6 Share DarekD

DarekD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 07 luty 2016 - 18:45

jak sie ponownie zapowietrza to w tym chyba trzeba szukać przyczyny a nie w tarczy czy dźwigienkach  ?

nowy

#7 Share tomekzet

tomekzet

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 07 luty 2016 - 19:01

To niekoniecznie wina wysprzęglika, gdyby tak było to "za którymś razem" dalej by ci nie wchodził bieg, coś go trzyma, obstawiam synchronizator ....

Byś może coś w skrzyni ja w swojej 6441 miałem takie coś żeby wsteczny wbić to musiałem przygazować i na siłę wbijać ale później się to uspokoiło

J/W Synchronizator .... Typowa zmiana biegów z międzygazem, dawniej tak się jeździło jak skrzynie nie były w niego wyposażone lub był uszkodzony...

#8 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 07 luty 2016 - 19:10

naraz mu wszystkie synchronizatory padły? Wysprzeglik nowy, pompka a węże czy rurki które je łączą? Sam piszesz że po odpowietrzeniu jest dobre ale czemu się zapowietrza?

Edytowany przez lukbold, 07 luty 2016 - 19:13.

#9 Share tomekzet

tomekzet

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 07 luty 2016 - 20:00

Najlepiej zapiąc bieg i powoli puszczac pedał, jak będzie łapał gdzieś w połowie to ze sprzęgłem wszystko w porządku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share zbycho77

zbycho77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 07 luty 2016 - 20:02

Jak dawno temu wymieniałes pompkę  ?Mielismy  kiedys taki problem pompka oryginał padła po miesiącu Po rozebraniu jej  miała uszczelke ze skazą raczej wada fabryczna bo niemozliwe żeby sie tak zużyła , wymieniona na gwarancji i jak narazie wszystko ok .Objawy były takie jak u ciebie po odpowietrzeniu było dobrze tylko że bardzo krótko

#11 Share Janek1801

Janek1801

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 07 luty 2016 - 22:32

W sumie to pompka wyglądała na dobrą, ale że nie był to duży koszt to kupiłem nową. Niestety ale wymiana nic nie pomogła. Więc to raczej nie wina pompki.
Natomiast wysprzęglik był do wyrzucenia i kupiłem nowy tylko, że zamiennik FRAGOKOV. Może tu leży problem?
Jak odpowietrzam, to dosłownie upuszczam kilka kropel i jest ok. Następnie znowu trzeba odpowietrzać. Dodam, że nie zacinają się ciągle, czasem wchodzą ładnie. A czasem w ogóle. Gdy już kilka razy pod rząd nie idzie wrzucić biegu wtedy odpowietrzam. 
Sprzęgło łapie od połowy. Przewody widać, że są w porządku.

#12 Share tomekzet

tomekzet

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 08 luty 2016 - 20:39

Niechce cię smucic ale wygląda na to że problem leży w skrzyni ... Zdemontuj podłogę, i trzeba szukac, może zacina się lewarek na wejściu do skrzyni, może coś się zaciera, trzeba sprawdzic

#13 Share Janek1801

Janek1801

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 08 luty 2016 - 21:14

Poprawka, sprzęgło łapie na samej górze. Jeszcze jedno, biegi polowe chodzą dobrze. Problem tyczy się drogowych. Więc już sam nie wiem. 

#14 Share tomekzet

tomekzet

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 08 luty 2016 - 23:09

Jakby łapało na samym dole, to wtedy jest objaw że źle wysprzęgla, na górze to oznacza że przedobrzyłeś z regulacja i może nawet zacząc ślizgac ...

#15 Share zbycho77

zbycho77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 10 luty 2016 - 10:56

Fragokov to jest raczej oryginał , taką wymienialismy . Skoro po odpowietrzeniu działa dobrze to problem jest w zapowietrzaniu sie a nie w skrzyni . Poza tym juz ci pisałem że mieliśmy taki sam problem i objawy .Wyjmij pompke i ją rozbież i obejrzyj dokładnie wszystkie uszczelnienia może masz tą wadliwą  Nie jest to skomplikowane jak dobrze pamietam to jest tylko pierscien segera .Płyn masz odpowiedni zalany ?

#16 Share Janek1801

Janek1801

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 11 luty 2016 - 15:15

Płyn hamulcowy dot 4.

Ale mówisz o pompce sprzęgła czy wysprzęgliku? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share georgekelok

georgekelok

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 02 marzec 2016 - 20:14

Witam, ja też mam identyczny problem ze zmianą biegów w Zetorze proxima 8441 z 2006 roku, 1600 mth. W zeszłym roku na wiosnę wymieniłem pompkę i cylinderek, była znaczna poprawa lecz czasami trzeba było zrobić odpowietrzanie układu (powietrza nie było ale coś tam pomagało). Zauważyłem że na zimnym ciągniku jest zawsze dobrze, ale wystarczy że trochę popracuje lub przytrzymam na półsprzęgle to pojawaia się problem ze zmianą biegów. Żeby zmienić wtedy bieg nie gaszę silnika tylko ustawiam dźwignię pomiędzy polowymi i szosowymi wtedy biegi się przełączają bez problemu. Ja uważam że przyczyną jest zbyt mała siła wytwarzana przez pompkę i cylinderek. Może trzeba wymienić przewód ciśnieniowy na nowy bo ten się postarzał i się rozszerza przy naciskaniu sprzęgła. Ostatnio zrobiłem regulację na śrubie przy pedale sprzęgła i oczywiście jest pomogło tylko nie widomo na jak długo. Jeżeli problem się ponowi a pewnie tak będzie to wymienię przewód ciśnieniowy.