Polecane posty

Barenbrug    68

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się z zimowego snu. To również czas wzmożonych prac polowych: orka poplonów ozimych, zasiewy zbóż jarych i kukurydzy oraz nawożenie ozimin. W okresie tym również należy zadbać o użytki zielone aby dobrze przygotowane do sezonu zapewniły wysokie plonowanie przez cały rok. Wczesną wiosną zazwyczaj nie brakuje wilgoci i możliwe jest podanie makro i mikroelementów, których trawy i rośliny motylkowate również  potrzebują. Kilka prawidłowo wykonanych zabiegów pozwoli również ograniczyć skutki suszy w okresie letnich upałów.

 

Wiosna wkracza na użytki zielone

 

Wiosną na użytkach zielonych wykonujemy włókowanie a na łąkach położonych na gruntach organicznych wałowanie. Lucerniki natomiast bronujemy.
Włókowanie użytków zielonych i bronowanie lucerników wykonujemy zaraz po ustąpieniu okrywy śnieżnej. Te zabiegi mają na celu rozluźnienie wierzchniej warstwy gleby i doprowadzenie tlenu dla prawidlowego rozwoju mikroorganizmów żyjacych w glebie i rozwoju  systemu korzeniowego. Pomagają zniszczyć skorupę powstałą z pleśni śniegowej i rozciągnąć kretowiska oraz odchody na pastwiskach. Zabiegi te również mechanicznie zwalczają chwasty, wyrywając młode siewki niepożądanych roślin.
Wałowanie łąk i pastwisk położonych na gruntach organicznych jest kolejnym nieodzownym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym często zapominamy. Gleba organiczna wiąże sporo wody i ciągle zamarzając i rozmarzając pęcznieje co powoduje wysadzenie darni. Następuje przerywanie węzłów krzewienia traw oraz szyjek korzeniowych roślin motylkowych. Dzięki wałowaniu zwiększamy podsiąkanie, intensywność krzewienia traw. Wpływa to na wzrost plonu i poprawę jego jakości.

 

[galleryimg=625830]

 

Startowe nawożenie wiosenne

 

Wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji wykonujemy pierwsze nawożenie użytków zielonych. Używamy najczęściej nawozów wieloskładnikowych zawierających azot(N), fosfor(P) i potas(K). Wysokie dawki azotu (średnio 80-120kg/ha) pobudzają rośliny do wcześniejszego rozpoczęcia wegetacji i dają „kopa” do wysokiej produkcyjności. Fosfor i potas regenerują rośliny po zimie, ich dawki zależą od zasobności danego stanowiska wynikających z analiz glebowych (średnio 60-110 [P]/ha i 60-80 [K]/ha). Potas [K] na użytkach zielonych używamy w dwóch lub nawet trzech dawkach (przed ruszeniem wegetacji, po pierwszym i kolejnych pokosach) po 60-80 kg/ha. Wiosną bardzo ważne jest nawożenie siarką, magnezem, sodem i wapniem. Siarka jest niezbędna do wykorzystania azotu, magnez bierze udział w procesach życiowych roślin, sód wpływa na wyższe pobranie przez bydło, natomiast wapń podany w szybko rozpuszczalnych formach pozwala uzupełnić niedobory tego składnika często występujące wiosną, a spowodowane wymywaniem w głębsze warstwy gleby po zimie.

 

[galleryimg=625829]

 

Nie samym azotem żyje łąka

 

W trakcie sezonu wegetacyjnego, odwiedzając liczne gospodarstwa wciąż jeszcze spotykamy się z jednostronnym nawożeniem azotowym łąk i pastwisk, a to olbrzymi błąd generujący duże straty. Opady  deszczu powodują wypłukiwanie łatwo rozpuszczalnych składników (K, Mg, S, Ca)a intensywnie rosnąca trawa zużywa sporo tych składników dlatego w trakcie sezonu często powstaje deficyt. Oznaki deficytu składników pokarmowych to najczęściej żółknięcie i przebarwienie liści, wczesne kłoszenie, zahamowanie wzrostu oraz gorsza jakość i smakowitość runi i sianokiszonki. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego pamiętajmy o dostarczaniu tych składników wiosną a także trakcie całego sezonu wegetacyjnego. Oferta firm nawozowych jest tak bogata że każdy znajdzie coś dla siebie. Skuteczne bywają również nawozy płynne, szczególnie gdy zauważamy już braki na stanowisku i szybko chcemy pobudzić i „uzdrowić” rośliny. Do wysokich plonów wartościowej paszy sam azot nie wystarczy, więc napełniajmy rozsiewacze nawozami i ruszajmy na łąki i pastwiska, a naszym wspólnym celem niech będą najwyższe plony.

 

Piotr Kowalski
Product manager
Barenbrug Polska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Niosę sie z zamiarem rozsiania Kainitu na łaki torfowe w dawce ok. 500kg/ha TYLKO mam mały problem, otóż do końca nie wiem kiedy go wysiać tak aby był jak najbardziej skuteczny ( miałem to robić ok.20.II). I czy rośliny muszą być suche? Czy kolejność wałowanie(na początku kwietnia), a siew nawozów(ok.20.II)) ma różnice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zasiać trawę Barenbrug BG-12. Moje pytania; w czystym siewie, czy może w roślinę ochronna ( jęczmień, czy może w BG-1) jeżeli w BG-1 to w jakich proporcjach, kiedy zasiać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Obornika nie można. Mineralne można, choć to bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Mam zamiar zasiać trawę Barenbrug BG-12. Moje pytania; w czystym siewie, czy może w roślinę ochronna ( jęczmień, czy może w BG-1) jeżeli w BG-1 to w jakich proporcjach, kiedy zasiać? 

 

Dzień dobry,

 

Mieszanka traw Milkway BG-12 Lucerne Plus (http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-12-lucerne-plus-yellowjacket.htm) jest rozwiązaniem kwestii uzupełniania i dodawania do lucerny innych traw czy roślin osłonowych. W jej składzie znajduje się dodatek 15% Życicy wielokwiatowej, która szybko kiełkuje i stanowi osłonę dla młodych siewek lucerny w pierwszym roku użytkowania, zwiększając dodatkowo plon. Decydując się na to rozwiązanie nie musi Pan nic dodawać. Siew wczesną wiosną.

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek03    10

witam wczesna wiosna  czyli jakies konkretne daty bo ja tez mam zamiar nabyc lucerne od Was w tej mieszance i zaczac od 1 ha a nigdy nie mialem stycznosci z lucerna wiec pytam o konkrety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kbagro    2

a stosował ktoś RSM na łąki? jeżeli tak to czy są jakieś różnice efektywności nawozu granulowanego a RSM-u

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HenrykK56    0

no właśnie, jakieś konkretne daty, bo wczesna wiosna w moim rozumowaniu to juz kilka razy była

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

witam wczesna wiosna  czyli jakies konkretne daty bo ja tez mam zamiar nabyc lucerne od Was w tej mieszance i zaczac od 1 ha a nigdy nie mialem stycznosci z lucerna wiec pytam o konkrety

 

 

no właśnie, jakieś konkretne daty, bo wczesna wiosna w moim rozumowaniu to juz kilka razy była

 

Witam serdecznie,

 

Termin siewu wiosennego zawsze należy dostosować do warunków atmosferycznych jakie panują w danym roku - takie podejście stosujecie zapewne także przy siewie innych roślin uprawnych np. kukurydzy. Istotne jest aby wierzchnia warstwa gleby ogrzała się (7-8 stopni C), a w okresie kiełkowania rośliny nie zostały narażone na niską temperaturę (przymrozki, opady śniegu itp.). Polecam siew od połowy kwietnia maksymalnie do połowy maja.

 

Jeżeli planujecie siać lucernę po raz pierwszy, to zapraszam do przeczytania mini poradnika:

http://www.barenbrug.pl/pastewne/pytania-i-odpowiedzi/lucerna-pytania-i-odpowiedzi.htm

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek03    10

witam dziekuje za odpowiedz mimo tego spróbuje zasiac  w drugiej polowie marca juz o ile tylko warunki na to pozwola  pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Mam pytanie jakie nawozy powinno stosować się na boisko? Mam takie około 5 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jurtas    0

a stosował ktoś RSM na łąki? jeżeli tak to czy są jakieś różnice efektywności nawozu granulowanego a RSM-u

 

Ja w ubiegłym roku roku stosowałem RSM po raz pierwszy bez  żadnych granulatów i chyba nie bylo źle i nie było szału bo biorąc pod uwagę ubiegłoroczną pogodę to i po granulatach zbytnio nie narosło 

a stosował ktoś RSM na łąki? jeżeli tak to czy są jakieś różnice efektywności nawozu granulowanego a RSM-u

 

Ja w ubiegłym roku roku stosowałem RSM po raz pierwszy bez  żadnych granulatów i chyba nie bylo źle i nie było szału bo biorąc pod uwagę ubiegłoroczną pogodę to i po granulatach zbytnio nie narosło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol337    1

cześć mam pytania odnośnie kosiarek 

krone easy cut 320 rok 2007 .Jest godna uwagi czy nie ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kbagro    2

Ja w ubiegłym roku roku stosowałem RSM po raz pierwszy bez  żadnych granulatów i chyba nie bylo źle i nie było szału bo biorąc pod uwagę ubiegłoroczną pogodę to i po granulatach zbytnio nie narosło 

 

Ja w ubiegłym roku roku stosowałem RSM po raz pierwszy bez  żadnych granulatów i chyba nie bylo źle i nie było szału bo biorąc pod uwagę ubiegłoroczną pogodę to i po granulatach zbytnio nie narosło 

 

dzięki na pewno na którymś kawałku wypróbuje rsm reszta pomiot kurzy rok kiepsko się zapowiada więc trzeba ciąć koszta.

 

cześć mam pytania odnośnie kosiarek 

krone easy cut 320 rok 2007 .Jest godna uwagi czy nie ?? 

 

 

sam osobiście posiadam taką kosiarkę rok w rok kosi ok 80ha łącznie jak  do tej pory bezproblemowo więc maszynę mogę polecić o ile nie jest jakoś mocno zużyta. ps.w jakich pieniądzach taka maszyna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a znacie jakis gatunek traw którego dziki nie ruszą??

na 3 ha tuz   jakieś 0.5  wybrane mam w 100%   co ciekawe łak sasiadow nie ruszyły  ale moje     intensywnie nawozone   obornik gnojowica nawozy  itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Może miskant oprze się dzikom? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

a znacie jakis gatunek traw którego dziki nie ruszą??

na 3 ha tuz   jakieś 0.5  wybrane mam w 100%   co ciekawe łak sasiadow nie ruszyły  ale moje     intensywnie nawozone   obornik gnojowica nawozy  itd

 

Dzień dobry,

 

Na o pytanie nie łatwo znaleźć odpowiedź, a zapewne wielu z Was zna problem zniszczeń wyrządzonych przez dziki. Uważam, że nie w gatunku trawy leży tu problem a w stanowisku na którym łąka jest położona. Nie odkryję ameryki mówiąc, że dziki najczęściej wybierają łąki w sąsiedztwie swoich siedlisk, w otulinie lasów i kompleksów leśnych. Na ich "wizytę" narażone są szczególnie świeżo odnowione łąki - uprawiona, rozluźniona ziemia jest dla nich atrakcyjna ze względu na ułatwioną penetrację w poszukiwaniu pożywienia.

 

Podzielę się ciekawym przykładem z jednego z gospodarstw na Podlasiu. Na jednym ze świeżo odnowionych użytków zielonych dziki zrobiły pokaźne szkody. Po dokładnych oględzinach okazało się, że w glebie znajdowały się larwy drutowca, będące pokarmem dzików.

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer24    22

W przypadku dzików problem nie leży w tym że łąka była odnowiona. Dziki ryją tam gdzie czują robactwo dlatego przy rekultywacji łąki przed siedem nowej polecam oprysk Dursbanem. Sprawdzone polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

W przypadku dzików problem nie leży w tym że łąka była odnowiona. Dziki ryją tam gdzie czują robactwo dlatego przy rekultywacji łąki przed siedem nowej polecam oprysk Dursbanem. Sprawdzone polecam.

 

Dokładnie - dziki wyczuły pożywienie w postaci pędraków. W przypadku, który przytoczyłem zalecono zastosowanie środka Dursban, który tak jak Pan mówi sprawdza się.

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Mam pytanie jakie nawozy powinno stosować się na boisko? Mam takie około 5 ha.

Witam serdecznie,

 

W związku z tym, że jest to boisko i są to trawy gazonowe - należy zastosować profesjonalne nawozy. W swojej ofercie mamy kilka produktów godnych polecenia - proszę wejść i sprawdzić co w trawie piszczy http://www.barenbrug.pl/trawniki-przydomowe/nawozy-do-trawnik%C3%B3w/nawozy-premium-barfertile :)

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

witam 

do opasow jakie mieszanki traw siejecie 

Witam serdecznie,

 

Jeśli mogę coś polecić Panu z naszych produktów to warto zwrócić uwagę na mieszankę BG-7 Milkway Water http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-7-milkway-water-nutrifibre.htm - głęboko się korzeni oraz dodać do tego BG-4 Milkway Universal http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-4-milkway-universal.htm - większy plon zielonki ze względu na duży procentowy udział życic. W zależności od rodzaju gleby, bonifikacji, położenia, dostępności wody, stanowisko kośne/pastwisko - możemy zrobić różne proporcje tych mieszanek uzyskując najlepszy efekt dla danego gruntu.

 

Pozdrawiam, 

Małgorzata Kalka

Ja w ubiegłym roku roku stosowałem RSM po raz pierwszy bez  żadnych granulatów i chyba nie bylo źle i nie było szału bo biorąc pod uwagę ubiegłoroczną pogodę to i po granulatach zbytnio nie narosło 

 

Ja w ubiegłym roku roku stosowałem RSM po raz pierwszy bez  żadnych granulatów i chyba nie bylo źle i nie było szału bo biorąc pod uwagę ubiegłoroczną pogodę to i po granulatach zbytnio nie narosło 

Witam serdecznie,

 

Tak jak Pan zauważył efektu nawozu granulowanego nie zobaczymy w momencie, gdy nie będzie opadów deszczu przez dłuższy czas (jak to było chociażby w zeszłym roku), natomiast świetnie sprawdzą się nawozy dolistne. Zarówno użytki zielone jak i lucerna będą znacznie lepiej i łatwiej pobierały takie składniki w momencie dostarczenia ich na roślinę a nie do przesuszonej gleby w formie granulatu, dlatego warto, abyście Państwo pomyśleli czy nie warto zastosować takiego nawożenia w lipcu-sierpniu (już teraz zaplanować sobie zakup takich środków, ponieważ są często droższe od granul). Tylko na lucernę z azotem nie wjeżdżajcie (tym bardziej dolistnie) w ciągu roku!!!!

 

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez RyszarsSkow
      Dzień dobry, zastanawiam się jak wygląda tucz ziemniaczany. Chciałbym wiedzieć ile ziemniaków na dzień na sztukę i ile do tego paszy treściwej. Czy do ziemniaków pasowałaby pasza z 40% jęczmienia, 20% pszenicy, 20% pszenżyta, 10% łubin, 10% koncentrat.
    • Przez x-men
      Witam. Chciałbym nauczyc sie czegos wiecej. Posialem pszeniczke odmiane artist z centrali. Obsada okolo 300 roslin siew 20. 09.2018.Wysiane 250kg polifoski6 i 3tony wapna. Ziemia 3 i troche 4klasy  Wyglada bardzo ladnie. Teraz prosze o podpowiedz w sprawie nawozenia. Na początku ruszenia wegetacji chcem podac saletrosan 26 200kg potem po okolo 1 miesiaca saletrzak 300kg. 
       
    • Przez mateo30
      Witam serdecznie,za jakiś czas przechodzę na bydło opasowe tj. byki na początek z 40sztuk i stopniowo zwiększać do 60 sztuk bo na tyle tylko pozwala areał  i chciałbym od was sie dowiedzieć skąd brać byczki tak w wadze 70-90kg za rozsądne ceny oraz chciałbym sie dowiedzieć czy np dla byczków 100kg jak i 400+ taka sama śruta ? Oraz jakie wy stosujecie śrute jakie proporcje ? 
    • Przez Szary12
      Witam mam pytanie czy ktoś z was pryskał dolistnie zboża Środkiem ADOB 2.0 Mn w składzie z Manganem ile razy można stosować takie nawożenie na pszenice na wiosnę ? 
    • Przez hazel
      Witam  jako iż jestem młodym rolnikiem chciałbym się was trochę poradzić. Planuję nawożenie azotowe na pszenzyto ozime myślałem żeby na pierwszą dawkę poszla saletra a około miesiąc później podać mocznik dolistnie co myślicie o takim nawożeniu ma ono sens.  Czy lepiej mocznik podać posypowo czy podać azot w 3 dawkach czy w 2 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj