Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wiosna na użytkach zielonych

35 odpowiedzi na ten temat

#21 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 20:53

Może miskant oprze się dzikom? :)

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wiosna na użytkach zielonych Dzisiaj, 19:20
  •  

#22 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 10:15

a znacie jakis gatunek traw którego dziki nie ruszą??

na 3 ha tuz   jakieś 0.5  wybrane mam w 100%   co ciekawe łak sasiadow nie ruszyły  ale moje     intensywnie nawozone   obornik gnojowica nawozy  itd

Dzień dobry,

Na o pytanie nie łatwo znaleźć odpowiedź, a zapewne wielu z Was zna problem zniszczeń wyrządzonych przez dziki. Uważam, że nie w gatunku trawy leży tu problem a w stanowisku na którym łąka jest położona. Nie odkryję ameryki mówiąc, że dziki najczęściej wybierają łąki w sąsiedztwie swoich siedlisk, w otulinie lasów i kompleksów leśnych. Na ich "wizytę" narażone są szczególnie świeżo odnowione łąki - uprawiona, rozluźniona ziemia jest dla nich atrakcyjna ze względu na ułatwioną penetrację w poszukiwaniu pożywienia.

Podzielę się ciekawym przykładem z jednego z gospodarstw na Podlasiu. Na jednym ze świeżo odnowionych użytków zielonych dziki zrobiły pokaźne szkody. Po dokładnych oględzinach okazało się, że w glebie znajdowały się larwy drutowca, będące pokarmem dzików.

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

#23 Share farmer24

farmer24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 10:33

Wiosna na użytkach zielonych W przypadku dzików problem nie leży w tym że łąka była odnowiona. Dziki ryją tam gdzie czują robactwo dlatego przy rekultywacji łąki przed siedem nowej polecam oprysk Dursbanem. Sprawdzone polecam.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 10:56

W przypadku dzików problem nie leży w tym że łąka była odnowiona. Dziki ryją tam gdzie czują robactwo dlatego przy rekultywacji łąki przed siedem nowej polecam oprysk Dursbanem. Sprawdzone polecam.

Dokładnie - dziki wyczuły pożywienie w postaci pędraków. W przypadku, który przytoczyłem zalecono zastosowanie środka Dursban, który tak jak Pan mówi sprawdza się.

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

#25 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 11 marzec 2016 - 11:46

Mam pytanie jakie nawozy powinno stosować się na boisko? Mam takie około 5 ha.

Witam serdecznie,

W związku z tym, że jest to boisko i są to trawy gazonowe - należy zastosować profesjonalne nawozy. W swojej ofercie mamy kilka produktów godnych polecenia - proszę wejść i sprawdzić co w trawie piszczy http://www.barenbrug...mium-barfertile :)

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

witam 

do opasow jakie mieszanki traw siejecie 

Witam serdecznie,

Jeśli mogę coś polecić Panu z naszych produktów to warto zwrócić uwagę na mieszankę BG-7 Milkway Water http://www.barenbrug...-nutrifibre.htm - głęboko się korzeni oraz dodać do tego BG-4 Milkway Universal http://www.barenbrug...universal.htm - większy plon zielonki ze względu na duży procentowy udział życic. W zależności od rodzaju gleby, bonifikacji, położenia, dostępności wody, stanowisko kośne/pastwisko - możemy zrobić różne proporcje tych mieszanek uzyskując najlepszy efekt dla danego gruntu.

Pozdrawiam, 

Małgorzata Kalka

Ja w ubiegłym roku roku stosowałem RSM po raz pierwszy bez  żadnych granulatów i chyba nie bylo źle i nie było szału bo biorąc pod uwagę ubiegłoroczną pogodę to i po granulatach zbytnio nie narosło 

Ja w ubiegłym roku roku stosowałem RSM po raz pierwszy bez  żadnych granulatów i chyba nie bylo źle i nie było szału bo biorąc pod uwagę ubiegłoroczną pogodę to i po granulatach zbytnio nie narosło 

Witam serdecznie,

Tak jak Pan zauważył efektu nawozu granulowanego nie zobaczymy w momencie, gdy nie będzie opadów deszczu przez dłuższy czas (jak to było chociażby w zeszłym roku), natomiast świetnie sprawdzą się nawozy dolistne. Zarówno użytki zielone jak i lucerna będą znacznie lepiej i łatwiej pobierały takie składniki w momencie dostarczenia ich na roślinę a nie do przesuszonej gleby w formie granulatu, dlatego warto, abyście Państwo pomyśleli czy nie warto zastosować takiego nawożenia w lipcu-sierpniu (już teraz zaplanować sobie zakup takich środków, ponieważ są często droższe od granul). Tylko na lucernę z azotem nie wjeżdżajcie (tym bardziej dolistnie) w ciągu roku!!!!

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

#26 Share fernie476

fernie476

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 11 marzec 2016 - 18:50

Właśnie u mnie dziki zryły przez pędraki zasiew. Jak obeschnie siejemy od nowa... 
Na zdj roslina kostrzewy z korzeniem 15cm, siana 22 września
Kostrzewa miękkolistna Barenbrug
Przesiewana łąka

Edytowany przez fernie476, 11 marzec 2016 - 18:52.

#27 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 11 marzec 2016 - 20:59

Właśnie u mnie dziki zryły przez pędraki zasiew. Jak obeschnie siejemy od nowa... 
Na zdj roslina kostrzewy z korzeniem 15cm, siana 22 września

Jeśli zasieje Pan nasze mieszanki to bardzo proszę podesłać zdjęcia jak sobie radzi. Pozostaje mi trzymać kciuki, by nowe zasiewy wyszły i żadna susza ich nie dopadła!!

Wszystkich użytkowników Agrofoto również prosimy o zdjęcia Barenbrugowych zasiewów ;)

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

#28 Share Tygrysek

Tygrysek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów

Napisany 12 marzec 2016 - 17:16

a kiedy wchodzić z nawozami jt superfosfat ''20'',sól potasowa , saletra, jestem z okolic kolna podlaskie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 12 marzec 2016 - 19:37

Jak tylko dasz radę na łąkę wjechać i nie będziesz łamał przepisów o stosowaniu nawozów. Superfosfat zawsze lepiej podawać jesienią ze względu na powolne przemieszczanie w glebie.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#30 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 16:24

a kiedy wchodzić z nawozami jt superfosfat ''20'',sól potasowa , saletra, jestem z okolic kolna podlaskie

Witam,

Wiosną nawozy mineralne stosować należy dopiero wówczas, gdy gleba się ogrzeje.

Jak tylko dasz radę na łąkę wjechać i nie będziesz łamał przepisów o stosowaniu nawozów. Superfosfat zawsze lepiej podawać jesienią ze względu na powolne przemieszczanie w glebie.

W przypadku superfosfatu można zastosować w ciągu roku dwie dawki  - wiosną pod pierwszy odrost oraz jesienią pod ostatni odrost. Oczywiście - i będę to powtarzał - warto wcześniej znać zasobność gleby w ten składnik, co pozwoli precyzyjne dopasować dawkę i zbilansować ją jeżeli oprócz nawozów mineralnych posiadamy i stosujemy na użytkach zielonych np. gnojowicę.

Z pozdrowieniami,

Mateusz Nogaj

#31 Share czesio1612

czesio1612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 16 marzec 2016 - 20:38

Witam, mam trochę inne pytanie odnośnie łąk torfowych, mianowicie jeśli chciałbym zastosować włókę i wałowanie(łąki torfowe) to w jakiej kolejności wykonać te zabiegi? Zwykle łąki torfowe tylko wałuje o ile wilgotność wiosną na to pozwala( później szkoda przygniatać trawę), w tym roku na części leżą resztki obornika z jesieni( po adapterze poziomym, łopatowym więc jest co włókować) i zastanawiam się w jakiej kolejności to zrobić gdy już będę mógł wjechać

#32 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 16 marzec 2016 - 21:45

Wiosna na użytkach zielonych włóka potem wał

#33 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 22:31

Ja mam nast.pytanie:gdy młode siewki traw już powschodzą,to chciałbym zastosować biostymulator do lepszego ukorzenienia się siewek+mikroelementy.Czy można dołożyć mocznik w roztworze 10-15%?

#34 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 10:24

Witam, mam trochę inne pytanie odnośnie łąk torfowych, mianowicie jeśli chciałbym zastosować włókę i wałowanie(łąki torfowe) to w jakiej kolejności wykonać te zabiegi? Zwykle łąki torfowe tylko wałuje o ile wilgotność wiosną na to pozwala( później szkoda przygniatać trawę), w tym roku na części leżą resztki obornika z jesieni( po adapterze poziomym, łopatowym więc jest co włókować) i zastanawiam się w jakiej kolejności to zrobić gdy już będę mógł wjechać

Witam serdecznie,

Pan w poście poniżej ma rację - najpierw włóka, później wał. Włóką rozgarnie Pan wszystkie kretowiska, pozostałości po oborniku, pozostałości po koszeniu itd., dodatkowo odsłoni się trochę węzły krzewienia, przez co trawy będą lepiej się rozkrzewiały. Wałowanie na glebach torfowych dobrze wpłynie na korzenie, przez to, że dociśnie je i spowoduję łatwiejszą penetrację gleby oraz szybsze pobieranie składników mineralnych, a także wody.

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

Ja mam nast.pytanie:gdy młode siewki traw już powschodzą,to chciałbym zastosować biostymulator do lepszego ukorzenienia się siewek+mikroelementy.Czy można dołożyć mocznik w roztworze 10-15%?

Witam serdecznie,

Czy nie lepiej nawożenie dolistne zastosować po pierwszym pokosie? Teraz wykorzystując wilgoć w glebie można ze spokojem wysiać nawozy mineralne, a bezpośrednie skarmianie zostawić na czas, w którym nie będzie wody w glebie. Poza tym młode siewki nie lubią ingerencji maszyn, lepiej dać im czas na ukorzenienie się, a stymulować do wzrostu dolistnie po pierwszym skoszeniu - przez co lepiej się rozkrzewią i odbiją. Proszę również pamiętać o pokosach na wysokość 6-7cm, co pomoże utrzymać UZ w dobrej kondycji, nawet przy niewielkiej suszy.

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka

#35 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 22:33

Pani Małgorzato,dziękuję za rozjaśnienie umysłu.Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#36 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 22:40

Pani Małgorzato,dziękuję za rozjaśnienie umysłu.Pozdrawiam.

Służymy pomocą!!!;)

Póki co chcemy życzyć Państwu spokoju, dobrej pogody, wysokich plonów i.... cen mleka!

Wesołego Alleluja!!! ;)