Skocz do zawartości

Zdjęcie

prędkość naliczania motogodzin

27 odpowiedzi na ten temat

#1 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 04 luty 2016 - 21:28

prędkość naliczania motogodzin witam od dawna mnie zastanawia czemu w różnych ciągniki mth są naliczanie inaczej . chodzi mi o prędkość np w mf 255 lecą jak szalone a w mtz 82 bardzo wolno jeżdżę na podobnych obrotach więc nie wiem dlaczego są takie rozbieżności . z góry dziękuje za odpowiedź i sugestie .
jesli pomoglem kliknij fajne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
prędkość naliczania motogodzin Dzisiaj, 22:13
  •  

#2 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2239 postów

Napisany 04 luty 2016 - 21:33

może mtz jak normalny "nowoczesny" trakor nie liczy motogodziny tylko godziny zegarowe? obroty silnika nie mają tu wtedy nic do rzeczy

#3 Share Grabos1981

Grabos1981

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 153 postów

Napisany 04 luty 2016 - 21:43

prędkość naliczania motogodzin mtz liczy mth i to jest najbardziej miarodajne i wiarygodne. przebiegi w godz. zegarowych powodują tylko tyle że niektórzy "jarają" się jakie to im małe spalanie wychodzi na godz. albo jakie to żywotne te zachodnie silniki bo mają już 10, 15tys.h i są w dobrej kondycji
:-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1225 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 04 luty 2016 - 21:57

Na początku należy odróżnić ciągniki, które mierzą czas pracy od tych, które mierzą mth. Na ogół motogodzina nie jest miarą czasu pracy, ale określa ile silnik wykonał obrotów.

W ciągnikach rolniczych o zmiennych obrotach motogodzina to czas pracy urządzenia przy znamionowych obrotach.

wzór na motogodzinę:

M = n*t/nz

gdzie:

• M – motogodziny,
  • n – obroty maszyny w jednostce czasu, zazwyczaj na minutę,
  • t – czas w godzinach,
  • nz – obroty znamionowe w jednostce czasu.

Obroty znamionowe są to obroty odpowiadające mocy maksymalnej, którą podaje producent ciągnika.

Szybkość naliczania motogodzin zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale też od charakterystyki silnika. Dlatego inaczej będą one naliczane w wolnoobrotowym silniku (MTZ), a inaczej w małym szybkoobrotowym dieslu (MF).

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#5 Share John6930

John6930

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 05 luty 2016 - 07:52

prędkość naliczania motogodzin przy różnych obrotach silnika jest różna wartość dla jednej motogodziny, w nowszych modelach ciągników motogodzina jest naliczana jako jedna godzina zegarowa niezależnie od tego pod jakim obciążeniem ciągnik pracuje, a spalanie powinno się mierzyć litr/hektar, bo w godzinę jeden zrobi 5 hektarów, a drugi 1 przy np talerzowaniu

#6 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1673 postów

Napisany 05 luty 2016 - 11:56

a jeden robi na 3 cm a drugi na 13, trzeba by ciągnąć ten sam sprzęt, na tą samą głębokość, no i jeszcze ciśnienie w oponach się liczy 

#7 Share marcin1701

marcin1701

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 05 luty 2016 - 12:06

motogodziny zależą od obrotów znamionowych jakie posiada dany silnik i od obrotów silnika na jakich pracuje, czyli aby 1mtg = 1 godz ciągnik przez godzine musi pracować ze znamionową prędkością obrotową silnika.

nie ma zależności od obciążenia. może być jedynie zależność pośrednia, bo jeśli ciągnik ma ciężej to gaz wciskamy mocniej (choć to nie zawsze i stale zwiększa moc)

#8 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 525 postów

Napisany 05 luty 2016 - 19:46

Na początku należy odróżnić ciągniki, które mierzą czas pracy od tych, które mierzą mth. Na ogół motogodzina nie jest miarą czasu pracy, ale określa ile silnik wykonał obrotów.
W ciągnikach rolniczych o zmiennych obrotach motogodzina to czas pracy urządzenia przy znamionowych obrotach.
wzór na motogodzinę:

M = n*t/nz

gdzie:
  • M – motogodziny,
  • n – obroty maszyny w jednostce czasu, zazwyczaj na minutę,
  • t – czas w godzinach,
  • nz – obroty znamionowe w jednostce czasu.
Obroty znamionowe są to obroty odpowiadające mocy maksymalnej, którą podaje producent ciągnika.
Szybkość naliczania motogodzin zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale też od charakterystyki silnika. Dlatego inaczej będą one naliczane w wolnoobrotowym silniku (MTZ), a inaczej w małym szybkoobrotowym dieslu (MF).
kiedyś śledziłem wątek na temat wysokoobrotnosci silnika mf 255 i wynikło z niego że jest on wolno obrotowy . porównywany był z c 360 i przeciesz mf ma max 2.5 tys a 60 2.8 tys .chodziło o to że 4 cylindrów ciągną od wolnych obrotów a 3 cylindrów mają tak jakby cięższy start . nie są to tylko moje doświadczenia ale wielu osób.

#9 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2239 postów

Napisany 05 luty 2016 - 19:52

a co maja uzyskane maksymalne obroty silnika do szybkości nabijania godzin? co ty myslisz że w ferdku nie można przestawić zderzaka na pompie żeby miał 2.8tys obr?

Edytowany przez lukbold, 07 luty 2016 - 12:43.

#10 Share marcin1701

marcin1701

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 05 luty 2016 - 20:36

obroty znamionowe i obroty przy których silnik ma maksymalna moc to nie to samo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 525 postów

Napisany 07 luty 2016 - 07:56

a co maja uzyskane maksymalne obroty silnika do szybkości nabijania godzin? co ty myslisz że w ferdku nie można przestawić zderzaka na pompie żeby miał 2.8tys obr?

Obroty znamionowe: obroty przy których silnik osiąga moc maksymalną.... tym sie te traktory różnią i dlatego różnie godziny liczą...

no dobra kolego nie chce zaczynać niepotrzebnych kłótni ale według twojego myślenia mtz powinien nabijac szybciej od mf , a jest odwrotnie

#12 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 07 luty 2016 - 10:13

MTZ nabija dużo wolniej jak MF i nie wiem czemu. MTZ robiłem rocznie z 200 MTH a teraz NH robie z 400 godzin a NH leczy godziny zegarowe.

#13 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:Maszyny i buggy ,Konie

Napisany 07 luty 2016 - 10:29

Rusek bije 1 Mtg a MF 1,5Mtg ten sam czas pracy na jednym polu .sprawdzone jadąc w pole MF-em nie potrzebujemy zegarka .A w Rusku czas wolniej płynie i tego takie dziwne spalanie wychodzi 

#14 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1225 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 07 luty 2016 - 12:03

Kochani.

Obroty znamionowe dla różnych marek ciągników rolniczych są uzyskiwane przy różnych obrotach silnika. Dla jednego ciągnika obroty znamionowe będą wynosić 1 600 obr/min, zaś dla innego 2 200 obr/min. Teraz istota:

Producenci ciągników (dla różnych marek) indywidualnie ustalają przy jakich obrotach silnika 1mth = 1h zegarowa – stąd ta różnica!

A to zależy od charakterystyki silnika, w szczególności przy jakich obrotach moment obrotowy jest stały i bliski nominalnemu oraz gdzie na charakterystyce znajduje się max moment obrotowy a także zależności między mocą a momentem obrotowym.

Dla przykładu:

Dla ciągnika C-330 1 mth odpowiada 1 godzinie pracy ciągnika z 1865 obr./min, przy czym obroty znamionowe to 2200 obr/min.

*Obroty max jako takie nie są istotne lecz obroty znamionowe.

kiedyś śledziłem wątek na temat wysokoobrotnosci silnika mf 255 i wynikło z niego że jest on wolno obrotowy . porównywany był z c 360 i przeciesz mf ma max 2.5 tys a 60 2.8 tys .chodziło o to że 4 cylindrów ciągną od wolnych obrotów a 3 cylindrów mają tak jakby cięższy start . nie są to tylko moje doświadczenia ale wielu osób.

Co do wysokoobrotowości silnika MF:

Podaj jakiś link zobaczymy, jaką wiedzę ma inteligencja.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#15 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 07 luty 2016 - 12:22

MF 255 i Ursus 4514 naliczają motogodzinę przy prędkości 1500obr/min (1mtg= 1h przy 1500obr/min)

#16 Share ptaszyna

ptaszyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1628 postów

Napisany 07 luty 2016 - 12:28

Chociaż ktoś zbliżył się do sedna sprawy, choć wstawki o obrotach max. znamionowych czy momencie obrotowym to już nie potrzebne mącenie. Swoją drogą to poraża poziom wiedzy (jej brak) u użytkowników swoich maszyn.

Sprawa jest taka że często jest napisane na licznikach ile jest potrzebnych obrotów na mth, jak słusznie podaje @AlaCapone dla 330 to 1865. Wystarczy utrzymać takie obroty przez godzinę i się zrównują godzina z mth.

W zetorach jest to 1500, w MF jak podaje @kris14, w Rusku też będzie pewnie napisane na liczniku, lub gdzieś w instrukcji.

W każdym razie wypadało by to wiedzieć jak jest w danej marce którą się posiada.

#17 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 07 luty 2016 - 12:37

No w ruskim szukałem informacji ale nie znalazłem. W nowszych olali cały napęd licznika czy jakieś tam prądniczki na rzecz godziny zegarowej. 

W każdym razie faktycznie motogodzina odpowiadająca pracy silnika przez jedną godzinę w różnych ciągnikach przypada na różne obroty silnika. 

Ruskich bym się za bardzo nie trzymał myślę że jest jak jest bo tak im po prostu wyszło.

Silniki MF-a nie są silnikami wysokoobrotowymi.  Mają trochę większe obroty maksymalne ale to nie czyni ich wysokoobrotowymi.

Edytowany przez seweryn20, 07 luty 2016 - 12:37.

KPK Kumurun Team

#18 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1225 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 07 luty 2016 - 12:58

To nie jest kwestią przypadku, ślepego losu, czyjegoś widzi mi się, itp. przy jakich obrotach 1mth = 1h (zegarowej). Ustala się to wyłącznie na podstawie charakterystyki danego silnika.

#19 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 07 luty 2016 - 13:01

No ruskich bym o to nie posądzał. Ale teoretycznie tak powinno być.

W ciągnikach ich pomysłu masa rzeczy jest zrobiona w niewytłumaczalny sposób.

Edytowany przez seweryn20, 07 luty 2016 - 13:07.

KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1225 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 07 luty 2016 - 13:14

Masz rację @seweryn20 oni w ogóle mają "inną" myśl technologiczną, czasami dla nas niewytłumaczalną, ale działa. :)

Dodaj odpowiedź