Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka odmianę wybrać?

1710 odpowiedzi na ten temat

#1061 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 29 listopad 2015 - 11:18

Jaka odmianę wybrać? Subbito miałem, foto kolb w galerii. Jak ma dobre warunki to kolby bardzo ładne a zdarzały się po 2 dobrze zaziarnione na jednej roślinie. Cały czas mowa, że 8400 ma wysoki potencjał, ale z tego co kolega zamieścił wyżej plonowała średnio w tym i zeszłym roku. Ciekawa wydaje się nowa odmiana 9175 (aqua max). Fao duże, ale na kiszonkę by mogła być. Koledzy jak to jest z tym oddawaniem wody przez flint i dent. Czy odmiana flint będzie miała większą wilgotność od denta sianego w ten sam dzień(te same FAO)? Czy denty z uwagi, że do wschodów potrzebują więcej ciepł lepiej zniosą suszę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaka odmianę wybrać? Dzisiaj, 09:33
  •  

#1062 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów

Napisany 29 listopad 2015 - 11:51

Jaka odmianę wybrać?

denty szybciej wysychają w końcowej fazie to znaczy pod koniec października ,początek listopada niż flint bo około np. 5 -10 października będą miały nawet wilgotność wyższą choć to nie jest zasadą

#1063 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 29 listopad 2015 - 11:54

Jaka odmianę wybrać?

Różne są opinie na ten temat ale z moich własnych obserwacji wynika flint jest bardziej szklisty i bardziej twardy dlatego potrzebuje ok 2 dni wiecej do wschodów natomiast dent jest maczysty i szybciej kiełkuje. Co do siewu sieje miedzy 20 a 27 kwietnia(w zależnosci od roku) niezaleznie czy flint czy dent.Podobno flint potrzebuje ok 2 st mniej ale róznie z tym bywa....Co do kwesti oddawania wody w końcowym etapie dojrzewania (od czarnej plamki) dent jest szybszy(mączysty woda szybciej ucieka) a ten pierwszy szklisty twardy(woda wolniej ucieka).Suma sumarum dent jest suchszy o ok 2 3 proc.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1064 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów

Napisany 29 listopad 2015 - 12:00

Jaka odmianę wybrać?

Thomas już chyba wiesz ale jak widzisz jakieś nieścisłości to jakiś może wyjasnimy

#1065 Share Matys1990

Matys1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 29 listopad 2015 - 13:16

Jaka odmianę wybrać?

Zamówione odmany P8400 i P9027 (pierwszy raz tą bedziym siac ale podobno wychodzi bardzo dobrze) 8400 juz sprawdzona odmiana przez nas i znajomych.

#1066 Share tomek0889

tomek0889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 29 listopad 2015 - 17:20

Jaka odmianę wybrać?

ja w następnym sezonie planuje posiać podlasiak, zobaczymy co z niego będzie :)

6ac884697f2a4a67.jpg

#1067 Share rolnik111222

rolnik111222

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 29 listopad 2015 - 19:24

Jaka odmianę wybrać?

mial ktos odmiane Toninio z kws? ciekawi mnie jej plonowanie w takim ciezkim i suchym roku jak ten?

#1068 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 29 listopad 2015 - 20:31

Jaka odmianę wybrać? Widziałem Podlasiaka w Szepietowie i to jest drugi Ułan czy Vitras. Rośliny bardzo wysokie ale kolba przeciętna. Jak ktoś chce na ziarno powonien sprawdzić Lokata, Bogoria, bo kolby miały ładne. Zamiast tego Podlasiaka lepszy będzie Kadryl.
Spróbuję w nowym roku z jakimś dentem. O oddawaniu wody przez denta i flinta trochę wiem, bo rok temu doradca z Pioneera ładnie to wytłumaczył. Tak szukam jakiejś odmiany o fao 240-270 którą mógłbym kosić we wrześniu.Liczyłem, że jeśli dent jest mączysty to szybciej odda wodę. W tym roku susza jak diabli a kolby wolno dosychały. Od tego roku dziki zaczęły mi niszczyć kukurydzę na nowej działce . Do tego pełno kruków tłucze i wyżera kolby. Straty niewiele mniejsze niż po dzikach. Niższe fao nie wchodzi w grę, bo co roku w momencie wiechowania susza w pełni. Późniejsze fao przesówa w czasie wiechowanie i jest większa szansa na deszcz bliżej sierpnia.

#1069 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 08:19

Jaka odmianę wybrać?

No tak, jest większa szansa na deszcz około 5-15 sierpnia niż 5-15 lipca, w tym roku też było sucho jak wczesne odmiany wyrzucały wiechy, potem na koniec lipca deszcze konkretne były w kuj-pom dlatego się żniwa przeciągnęły, i późne odmiany jeszcze nawet nie myślały o wrzucaniu wiechy, i co? po 10 sierpnia zrobiło się tak sucho że porażka na całości a późne odmiany właśnie zaczynały kwitnąć, efekt? Pionner a79 praktycznie brak kolby a gitago syngenta 230fao dość ładnie przetrwało

#1070 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 08:59

Jaka odmianę wybrać? Ten rok był strasznie nietypowy i nie ma ci się sugerować. U mnie od kilkunastu lat z końcem czerwca zaczynała się susza i przez lipiec ani kropli, dopiero w sierpniu. W tym pierwszy raz tak się zdarzyło, że po 20 lipca spadły pierwsze porządne deszcze. Dlatego ja sugerują się poprzednimi latami. 2 lata z rzędu siejąc rośliny o fao 220-230 wiecha w lipcu zasychała a kolb nie było. Każdy musi sam ocenić jak rozkładają się opady deszczu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1071 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 12:32

Jaka odmianę wybrać?

no u nas te deszcze na dobrej ziemi podciągnęły porządnie qq ale gdy zaczynały wytwarzać się kolby i nalewać ziarno to czubki już nie dały rady

#1072 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 18:25

Jaka odmianę wybrać?

Pogoda w przyszłym roku nie napawa optymizmem, bedzie to powtórka tegorocznej aury. Marzec- do polowy kwietnia deszczowy, druga polowa kwietnia prawdopod. ciepła, bez opadów, maj b. ciepły, brak opadów, czerwiec - na dwoje babka wróżyła mogą być opady albo i nie, lipiec ciepły bez deszczu. sierpień- mogą być nieiwelkie opady.Noce mają być chłodne przez te wszystkie miesiące. Wg kalendarza biodynamicznego Marii Thun, na rok 2016,

#1073 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 20:27

Jaka odmianę wybrać? Wiesz, ja nie wierzyłbym w żadne prognozy. Przewidywali lekką i krótką zimę a tymczasem południe już chyba na biało.

#1074 Share kris82

kris82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 342 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 20:33

Jaka odmianę wybrać?

Ja w tym roku miałem lg 30.233 i sypnęła bardzo dobrze jak na ten rok 9 ton tylko jest ciężko omłacalna.

#1075 Share dobi77

dobi77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 09:24

Jaka odmianę wybrać?

Jakie odmiany z KWS polecacie na słabsze stanowiska?

#1076 Share Artur-1990

Artur-1990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 16:10

Jaka odmianę wybrać?

Ambrosini Ricardinio zależy też kiedy chcesz zbierać wcześniej później np jak masz zamiar siać jakieś ozime zboża po kukurydzy

#1077 Share dobi77

dobi77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 16:46

Jaka odmianę wybrać?

FAO max 240. Myślałem jeszcze nad Silvinio i Laurinio. Ricardinio zostawie chyba na lepsze stanowisko.

#1078 Share rolnik111222

rolnik111222

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 17:26

Jaka odmianę wybrać?

dokladnie ricardinio na min 4 klase ! na slabe gleby sie nie nadaje, sialem w tym roku i laurinio i silvinio i troche wyzsze plonowanie mialo silvinio ale za to byla nizsza wiec jesli na kiszonke to badziej laurini ci polecam a jak na ziaro to silvinio a tak wogole to posiej ambrosini, to taki pewniak z kws... niezaleznie od roku

ja sieje ją  chyba juz z 3 lata z rzedu, mowimy tutaj o kukurydzach z nizszym fao bo jak z wyzszym to super plonuje np  milesim

#1079 Share Artur-1990

Artur-1990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 17:54

Jaka odmianę wybrać?

sieje ambrosini 3 lata faktycznie dobrze plonuje chociaż jak porównałem z innymi odmianami w tym roku na 3 klasie to przy takich odmianach jak ricardinio ronaldinio wypadła słabiej. A co dziwne miałem jeszcze rivaldinio i powiem szczerze że zawiodłem się troszeczke na tej odmianie ponieważ plonem sporo odstawała od ambrosini

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1080 Share rolnik111222

rolnik111222

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 17:57

Jaka odmianę wybrać?

wiadomo ze Ricardinio ma wiekszy potecjal od Ambrosini, ale  Amrosini ma ta przewage nad nia (jesli ktos ma slabsze ziemie) ze nadaje sie na gorsze stanowiska, takze wszystko trzeba dopasowac pod swoje ziemie,