Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka odmianę wybrać?

1655 odpowiedzi na ten temat

#881 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 04 luty 2015 - 18:56

Jaka odmianę wybrać?

jarekmalina a w jakim terminie kosiłeś te odmiany z Euralisa? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaka odmianę wybrać? Dzisiaj, 21:08
  •  

#882 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 566 postów

Napisany 04 luty 2015 - 19:12

Jaka odmianę wybrać?

14 ton. I po co Ci rolnicy protestują że dochodowośc spadła. Przy takich wydajnościach, to co roku nowy traktor, a co 3 lata nowy kombajn....

#883 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 04 luty 2015 - 19:39

Jaka odmianę wybrać?

Jarecki 21 to chyba trzeba mieć przynajmniej  ze 100 hektarów aby kupować nowy ciągnik po każdych żniwach QQ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#884 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 471 postów

Napisany 04 luty 2015 - 20:02

Jaka odmianę wybrać?

chyba 100 za mało chyba że ciągnik z dolnej półki bo przecież są koszty żeby na drugi rok starczyło forsy na obsianie pola  :P

#885 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 04 luty 2015 - 20:25

Jaka odmianę wybrać?

Mam pytanko do osób, które siały poniższe odmiany:

Danubio (Saatbau)

Tiberio (RAGT)

Zastanawiam się nad siewem tych odmian na słabsze stanowiska...  Co sądzicie o tych odmianach?

Mogę podzielić się doświadczeniami z odmianami:

Ambrosini (KWS) - plonuje bardzo dobrze na lepszych jaki i słabszych stanowiskach, plon między 12 a 14 t /ha przy wilgotności 37-40% (użytkowanie CCM). Z tego tylko względu w tym roku nie będę jej siał, bo bardzo słabo dosycha na polu. Aha, podatna na omacnicę,albo miałem pecha z nalotem motyli..Mimo to plon bardzo dobry.

Cockpit oraz Palazzo (Euralis) - te dwie odmiany siałem w zeszłym roku na jednym polu na słabszym stanowisku i biorąc pod uwagę, że były praktycznie zerowe opady deszczu w momencie kwitnienia, to plon rewelacja - 14t/ha przy wilgotności 30%.

Mass 25T (Maisadour Semences) - 2 lata temu ją siałem na dobrej ziemi, opady były sprzyjające, wysoka na 3,5-4m. Kolba olbrzymia... Mimo to plon nie przekroczył 14 t/ha... Dobrze że był przymrozek i trochę ją przymroził, bo inaczej bujałbym się z nią do listopada...

Ogólnie szukam odmiany, która przekroczy w plonowaniu magiczną liczbę 14 t/ha :)

na ten plon zależy jakie masz gleby ale w tym roku widziałem sporo ponad 14ton na( DKC 3623FAo 260) i ES Concord (Fao 240-250)

Thug

#886 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 04 luty 2015 - 20:32

Jaka odmianę wybrać?

jasko1993 coś koło 20 października było koszone.

Widać Jarecki21 nie sieje QQ na ziarno i nie wie jakie są nakłady na 1 ha.

thug, na jakich ziemiach były te plony? Mam IV-VI klasę do obsiania.

Edytowany przez jarekmalina, 04 luty 2015 - 20:34.

#887 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 566 postów

Napisany 04 luty 2015 - 20:49

Jaka odmianę wybrać?

Jarecki siał 200ha qq, wie jakie są nakłady i jakie były plony w tym roku. Na 300ha skoszonej qq może 10 było z potencjałem 9-10t/ha.reszta 4-7.

#888 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 04 luty 2015 - 21:01

Jaka odmianę wybrać?

4-7 t/ha to wg moich obliczeń poniżej kosztów produkcji. U mnie całkowity koszt uprawy 1ha QQ łącznie z zakiszeniem i ześrutowaniem to dobre 3000zł, może trochę więcej. Miałem na jednym kawałku plon 7,5t, ale to była zaniedbana dzierżawa, gdzie plon żyta to 3 tony, więc i tak uważam to za sukces. Sąsiad owszem zebrał 4t, ale siał jakąś polską odmianę. Ja niewyobrażam sobie, (chyba że będzie jakiś nalot dzików czy inna plaga, bądź gradobicie), żeby zagraniczna odmiana dała mniej niż 7t (nie urażając nikogo). I uwierzcie mi, że w poprzednim roku była u mnie naprawdę historyczna SUSZA. Jak żyję, jeszcze chyba takiej nie było jak rok temu i jeszcze tak ładnie posypała QQ. Gorzej już być chyba nie może jeżeli chodzi o opady deszczu. 

#889 Share rk1

rk1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 05 luty 2015 - 11:10

Jaka odmianę wybrać?

Jednak może być gorzej u nas w tym roku qq plonowała w przedziale 5-7 ton i był to rok najgorszy w historii siewu qq w moim rejonie. Od połowy czerwca do połowy sierpnia prawie zero deszczu. Plon na poziomie 7 ton był nawet trochę powyżej średniej w moim rejonie bo u niektórych dawała nawet 2 - 3 tony. Jeden z rolników nawet oddał za darmo drugiemu żeby skosił sobie na kiszonkę bo qq w ogóle nie miała kolb. I co tu dużo mówić wszystko to było spowodowane brakiem wody. Dodam tylko że w moim rejonie są ziemie piaszczyste 4-5 klasa, ale plon na poziomie 10-12 ton utrzymywał się od kilku lat.

Edytowany przez milanreal1, 05 luty 2015 - 19:45.
cytowanie poprzedniego posta

#890 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 05 luty 2015 - 13:12

Jaka odmianę wybrać?

Zgadza się, ja też miałem taki kawałek 3,30ha i na powierzchni około 0,6ha nie było w ogóle kolby. Kukurydza wysoka do pasa... Klasa VI oczywiście na tych 0,6ha.. Ale jednak pozostała część pola, klasa V, tak ładnie wydała, że średni plon z tego kawałka wyszedł ok. 11t/ha (37t / 3,3ha).. Ale być może u Ciebie rk1 był jeszcze gorszy rok.. Chcąc się zabezpieczyć przed takim scenariuszem, może warto się zastanowić nad siewem kukurydzy na ciężkiej glinie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#891 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 05 luty 2015 - 14:14

Jaka odmianę wybrać?

Czy macie doświadczenie ze średniowczesnymi FAO 240-250 dentami Monsanto ?

#892 Share farmer777

farmer777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:hoduje bydło trzode i króliki

Napisany 05 luty 2015 - 19:25

Jaka odmianę wybrać?

tak ja sieje DKC3790

#893 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 luty 2015 - 11:00

Jaka odmianę wybrać?

Gdzie kupię QQ z Euralisa w woj Kuj-Pom Powiat Brodnica-Rypin ?

#894 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 06 luty 2015 - 11:15

Jaka odmianę wybrać?

http://www.euralis.pl/1328.html

Albo popytaj w okolicznych punktach rolniczych, napewno ktoś jest dealerem tej firmy. 

#895 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 luty 2015 - 11:29

Jaka odmianę wybrać?

No własnie juz pytałem kilku i nikt tym nie handluje bo podobno mocno drogie ale jak ma być plon o 2-3t ziarna większy to na pewno warto, bo zaciekawiłeś mnie z tymi 14t/ha i wilgotność wmiare ładna. Praktycznie mam już kupiony siew ziarnówki ale na 2ha by spróbował nowej odmiany czy warto:)

#896 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 06 luty 2015 - 11:31

Jaka odmianę wybrać?

U mnie z tego co się orientuję, to jest w okolicy dwóch dealerów, tylko daleko do Ciebie więc odpada. Chyba, że kurierem, ale na 2ha to Cię drogo wyniesie. 

A co do ceny, to drogie jak każde zagraniczne.. Z polskimi nie ma co porównywać..

Edytowany przez jarekmalina, 06 luty 2015 - 11:32.

#897 Share rafffffff

rafffffff

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów

Napisany 06 luty 2015 - 14:04

Jaka odmianę wybrać?

Gdzie kupię QQ z Euralisa w woj Kuj-Pom Powiat Brodnica-Rypin ?

Ja w zeszlym roku kupowalem Inague , zadzwonilem do przedstawiciela na moj rejon zamowilem i ustalilem gdzie ewentualnie mozna odebrac bo maja swoje punkty dostaw,ustalilismy i powiedzmy punkt ode mnie znajdowal sie okolo 12km ,zadzoniono do mnie podjechalem zaplacilem i dziekuje:)

#898 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 luty 2015 - 20:09

Jaka odmianę wybrać?

na ziarno polskich odmian nie kupuje, nie bój się wiem ile mogą kosztować zagraniczne :D Jutro zadzwonię do tego przedstawiciela na mój region i i jak tu kolega wyżej pisze coś się ustali:)

#899 Share rk1

rk1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 07 luty 2015 - 17:43

Jaka odmianę wybrać?

Regionalny sprzedawca proponuje mi qq na ziarno z monsanto konkretnie dkc 3016 na ziemię klasy IV i V fao 230 czy miał ktoś z tą qq do czynienia jak plonuje i znosi niedobór wody jestem z centralne Polski.  Proponuje mi też qq z pioneera p8523 tylko że jest ona o 100 zł droższa na ha od tej z monsanto i ma fao 250, choć to może nie przeszkadza  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#900 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 07 luty 2015 - 19:31

Jaka odmianę wybrać?

rk1 ja też się napaliłem na tą p8523 AQUAMAX na V-VI klasę, ale sprzedawca z Pioneera mi ją odradził na lżejsze gleby. Po prostu nie radzi sobie ze słabszymi glebami.. Widziałem ją na pokazach polowych w zeszłym roku i średniutko wypadała na tle innych odmian z Pioneera i KWS.  W zamian za to odmianę wziąłem P8134 i P8400, oraz odmianę TIBERIO z firmy RAGT.