Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka odmianę wybrać?

1705 odpowiedzi na ten temat

#721 Share wiesmak243

wiesmak243

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 26 listopad 2014 - 20:21

Jaka odmianę wybrać?

a jaką odmiane siałeś z jakiej hodowli kupowana polskie czy zachodnie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaka odmianę wybrać? Dzisiaj, 06:44
  •  

#722 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 26 listopad 2014 - 20:52

Jaka odmianę wybrać?

Koledzy pomóżcie od lat uprawiam kukurydze na kiszonkę. Jednak w tym roku chce spróbować uprawy na ziarno na początek 1ha. Mam problem, są nim dziki o ile wiosną jestem w miarę spokojny o nie bo sieje w takim rejonie gdzie zazwyczaj ich nie ma ale gdy jesienia wszyscy zetną zostanie tylko moja wtedy moga zaczac sie schody i stąd nasuwa sie moje pytanie. Czy zasiać kukurydze o fao poniżej 200 i wymłócić wczesniej czy zaryzykowac i siac ok 240 fao. Mam gleby klasy V  i własnie tu małe fao nie jest zalecane. Prosze o pomoc.

Przed dzikami mam ogrodzone i sieje Ambrosini na 5-6 klasie,wychodzi dobrze.

#723 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 26 listopad 2014 - 23:47

Jaka odmianę wybrać?

Mi kolejny rok pokazał , że minimum u mnie wczesne odmiany są nieopłacalne. W zbiorach pod koniec października wczesne odmiany miały u mnie koło 30 % a z Pioneera 270 FAO 31-33 %. Ja kolego bym ci polecał tak, na pewno nie siej polskiej odmiany na ziarno, a po drugie kwestia areału ale w razie co możesz zainwestować w armatke hukową, kwestia czy w bliskim pobliżu są domy ale jak u mnie sprawdziła się w 100 %.  Koszt takiej to 850 zł. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#724 Share farmer777

farmer777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Zainteresowania:hoduje bydło trzode i króliki

Napisany 27 listopad 2014 - 15:07

Jaka odmianę wybrać?

witam mam pytanie jakie polecacie FAO żeby kukurydza była dobra do zbioru i żeby miała  odpowiednią wilgotność  tak żeby mozna ja było zebrać od połowy pazdziernika do początu listopada??

#725 Share wiesmak243

wiesmak243

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 17:37

Jaka odmianę wybrać?

Czemu nie polecasz polskich odmian. W tym roku miałem jawora ze smolic fao chyba 220 w kolbe oddeało bardzo dobrze bez rzadnych przepustów uziarniona w sam czubek. W susszy radził sobie bardzo dobrze.

#726 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1068 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 18:30

Jaka odmianę wybrać?

jaką odmiane polecacie na IIIa- IIIb kase ziemi, FAO do 230 maks 240 dla początkującego 

Rolnik z powołania :-)

#727 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 18:33

Jaka odmianę wybrać?

Posiej polską i zagraniczną, to myślę że o tej pierwszej nie będziesz chciał słyszeć.

Zazwyczaj jak się człowiek nie przekona na własnej skórze to nie uwierzy.

1 rok mojej zabawy z qq 1 jednostka zagraniczna sy cooky 80 tys. wysiana na ok 40a siewnik ch...owy i reszta polskie dumka glejt i coś tam jeszcze razem 2,8 ha wykoszone bizonem zwykłym hederem straty ogromne, ale i tak zagraniczna ok 30 % lepiej.

2 rok zabawy posiałem 13 ha i 10 odmian w tym tylko jedna jednostka polskiej o niskim fao aby jak najszybciej doszła. na wiosne zakupiłem siewnik i przystawke do qq i efekt taki sam jak w pierwszym roku polska do d... Na jednym kawałku miałem posianą polską i w środku dosianą zagraniczną to bizonem w polskiej 3 przejazdy i zbiornik nie pełny, a w zagranicznej tam i na zad i w zbiorniku się nie mieści.

Sąsiad rok temu 100 % polskiej, w tym roku jedną jednostkę zagranicznej posiał i smiał się ze mnie że tyle na nasiona wydałem. Mina mu zrzedła po zbiorze he i za rok sieje mniej tylko że 100 % zagraniczne.

Polska jak już to tylko na kiszonke i to nie koniecznie.

#728 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 28 listopad 2014 - 20:38

Jaka odmianę wybrać?

Bez przesady, aż tak źle nie jest. Ja na Ułanie miałem plony rekordowe kiszonki. generalnie jest ważne, żeby unikać starych odmian.

Koledze bym polecił wstępnie P8400 z Pioneera na ziarno, generalnie jednak skusiłbym się na nieco póżniejszą, np NK Nekta ze syngenty z którą sam zaczynałem, PR38N86, Ronaldinio z KWS, PR39F58 też jest fajne, sypie rekordowo, ale słabo schnie i fusarium wchodzi, przynajmnie u mnie.

#729 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 14:58

Jaka odmianę wybrać?

jaką qq na ziarno region podlasie klasa gleby  IVa-IVb obecnie jest posiany poplon wiosną obornik koński orka zastanawiam sie nad jakąś odmianą z lg

#730 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 15:16

Jaka odmianę wybrać?

N86 troche późna jednak, na sciane wschodnią p8400 i 8523 z system aqua max czy cos takego, koszona koło 14 listopada plon 14 ton i 23 wilgotnosci..chyba nadaja sie swietnie, mielismy n86 to jednak szału nie zrobiła a jak bedzie pogoda to kazda bedzie a jak susza to za wiele nic nie pomoze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#731 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 15:23

Jaka odmianę wybrać?

jaki fao

#732 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 17:50

Jaka odmianę wybrać?

a jaką odmiane wczesną polecicie by rozpocząć przygodę z kukurydzą FAO tak do 220 max230. Co powiecie o odmianie cirrus, może być czy macie lepsze odmiany,

#733 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1068 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 18:34

Jaka odmianę wybrać?

Bez przesady, aż tak źle nie jest. Ja na Ułanie miałem plony rekordowe kiszonki. generalnie jest ważne, żeby unikać starych odmian.

Koledze bym polecił wstępnie P8400 z Pioneera na ziarno, generalnie jednak skusiłbym się na nieco póżniejszą, np NK Nekta ze syngenty z którą sam zaczynałem, PR38N86, Ronaldinio z KWS, PR39F58 też jest fajne, sypie rekordowo, ale słabo schnie i fusarium wchodzi, przynajmnie u mnie.

podałes kilka odmian i ja mam wybrac... bedzie problem planuje posiac 5ha ale jedna odmiana bo nie mam własnego kombajnu, a najblizszy z przystawka jest ok 10km ode mnie i chce posiac jedna odmiane zeby na raz wykosic

#734 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 29 listopad 2014 - 18:50

Jaka odmianę wybrać?

a kto Ci broni czekać aż reszta odmian dojdzie i razem kosić?

#735 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1068 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 12:05

Jaka odmianę wybrać?

dziki  :)

#736 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 17:02

Jaka odmianę wybrać?

To po co sie chcesz pchać w odmiany o bardzo dużym FAO skoro masz taka presje ze strony dzików? Lepiej zebrac pół tony mniej ale zebrać wszystko kukurydzy o mniejszym fao Np 220 niż czekać aż dojedzie qq o FAO 260 i zebrac o 1/3 mniej. Osobiście uważam że jesli sie posieje dobrym materiałem nie jakimś polskim bublem z małym Fao ale dość wczesnie i sie dobrze zadba to też można osiągnąć super plon.

#737 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1068 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 18:22

Jaka odmianę wybrać?

pisałem juz ze FAO max 240 co do dzików to tylko mogę przypuszczac, puki co nie robia mi szków wiekszych, ale qq nigdy nie miałem

#738 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 30 listopad 2014 - 20:35

Jaka odmianę wybrać?

To nie doczytałem. Ogólnie w mojej okolicy to bardziej słysze o dzikach że żerują głównie po siewie. Wyjadaja nasiona z gleby. Jeśli chodzi o dojrzałą kukurydze to szczerze nie słyszałem żeby komuś w mojej okolicy dziki atakowały takie plantacje "na pniu". Dlatego tez sie troche zdziwiłem jak napisałeś o tej zależności miedzy dzikami a Fao kukurydzy myślałem ze masz z tym jakieś doświadczenia. Osobiście najwieksze problemy mam z dzikami w latach nastepnych kiedy to dziki w pszenzycie jarym doszukuja sie w glebe starych kolb i ryją pole.

#739 Share rolnik1986

rolnik1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 01 grudzień 2014 - 13:15

Jaka odmianę wybrać?

u nas po wschodach to problem jest ale z gapami, a na jesieni dziki i sarny. w tym roku wszyscy w okolicy pościnali qq a u mnie stała jescze 2 tyg i dziki narobiły dużo strat w tym okresie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#740 Share farmer777

farmer777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Zainteresowania:hoduje bydło trzode i króliki

Napisany 02 grudzień 2014 - 19:51

Jaka odmianę wybrać?

witam mam pytanie jakie odmiany najbardziej polecacie na ziarno dekalb, maisadour, lg,rtga i co powiecie o kws?