Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka odmianę wybrać?

1699 odpowiedzi na ten temat

#581 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 11 luty 2014 - 14:39

Jaka odmianę wybrać? Mojemu koledze fajnie wyszły na tej glebie odmiany KWS, pytałem się, jakie odmiany, ma mi podać; w tym roku chce go przekonać, do siewu dentów pioneera i monsanto.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaka odmianę wybrać? Dzisiaj, 12:41
  •  

#582 Share onyks

onyks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:07

Jaka odmianę wybrać? jak masz ciezkie gleby to nie siej lg 22.44 tylko 32.58 super plonuje i mozesz sprobowac tez pioneer f58 tez rewelacja

#583 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 12 luty 2014 - 10:31

Jaka odmianę wybrać?

witam panowie ja zamówiłem po raz pierwszy ta odmiana OKATO z Saatbau Linz w cenie 232 netto 50 tyś.j. ktoś mówił że to dobra odmiana, macie doświadczenia z ta odmiana ?

też planuje zasiać okato - cena przystępna a i negatywnych opinii o niej nie widziałem.Plony tez ponoć niczego sobie.
Co powiecie o Ambrosini, Arobase i Smolitopie?
Kuku było u nas dopiero pierwszy raz. Zastanawiam się czy warto zainwestować w zagraniczną odmianę?

Edytowany przez Pawell18, 12 luty 2014 - 10:33.

Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#584 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 12 luty 2014 - 11:56

Jaka odmianę wybrać? Warto zainwestować w zagraniczną. Raz tylko posiałem polskie i więcej tego nie zrobie. Od 10 lat sieję denty Pioneera. W tym roku N86, P9027, P8523. Na poletkach będę miał denty Maisadour. Powiem tak, najpierw tylko ja siałem koledzy podpatrywali, teraz wspólne zamówienie to ok. 1300 jednostek wszystko Pioneer.

#585 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 12 luty 2014 - 15:24

Jaka odmianę wybrać? u nas polska wilga(180) sypała po 8,5tony przy 24% Myslałem też o odmianie cooky albo cooler. Czy to prawda, że ziarno typu dent szybciej oddaje wode z ziarna?

Edytowany przez Pawell18, 12 luty 2014 - 17:28.

Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

#586 Share PrzemoO

PrzemoO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 12 luty 2014 - 18:18

Jaka odmianę wybrać? Tak dent szybciej oddaje wodę, problem może być jeśli przyjdzie przymrozek i zetnie kukurydzę wtedy już nie ma raczej różnicy. Z tym ,że niektórzy odbiorcy preferują dany rodzaj ziarna, u mnie jeden odbiorca chce flint i semiflint.

Edytowany przez PrzemoO, 12 luty 2014 - 18:20.

#587 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 12 luty 2014 - 20:40

Jaka odmianę wybrać? Dent też się łatwiej omłacają i suszą. A co do oddawania wody - denty przyspieszają z nią pod koniec wegetacji.

#588 Share RAPSCASE

RAPSCASE

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 12 luty 2014 - 23:21

Jaka odmianę wybrać?

u nas polska wilga(180) sypała po 8,5tony przy 24% Myslałem też o odmianie cooky albo cooler. Czy to prawda, że ziarno typu dent szybciej oddaje wode z ziarna?

Denty są dobre na ziarno i warte zainteresowania. Ale jak odmiana ma niskie FAO to nawet inne typy też są dobre. Akurat w zeszłym roku gdy na początku października były przymrozki to żadnej różnicy w dosychaniu nie było. Cooler i cooky to flinty. Cooler kojarzę z autopsji i ładnie oddaje wodę.

#589 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 13 luty 2014 - 08:55

Jaka odmianę wybrać? a jaki wybrać typ mieszańca? czytałem nieco na stronie centrali nasiennej ale chciałbym dowiedzieć jak sprawdza się to w praktyce? Podoba mi się delitop (też z syngenty) ale to mieszaniec pojedynczy, a one ponoć są wrażliwe na zmieniające sie warunki pogodowe.

#590 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 13 luty 2014 - 11:08

Jaka odmianę wybrać? Sieję tylko mieszańce pojedyńcze, np. N86 i nie wiem skąd te informacje że są wrażliwe. Jak trafi się ciężki suchy rok, to słaba wczesna genetyka zawiedzie a polskie mieszańce na ziarno to raczej nieporozumienie. Nie da się tanio i dobrze. Testowałem różne odmiany i po różnych błędnych decyzjach zostaję przy Pioneer.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#591 Share jacenty113

jacenty113

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 13 luty 2014 - 12:28

Jaka odmianę wybrać?

dziś do mnie przyjechały nasionka DKC 3790 po 335zł netto za 6 jednostek, płatność listopad. @Florczan ile nasion na ha siejesz?? ja mam zamiar 75, albo 80tys. :)

mnie dziś sie udało we wialanie ostatnie 6 jednostek kupić po 340 brutto z tym że płaciłem przy odbiorze jeszcze w Przeworsku im 1 jednostka została ale z mesulorem czyli ok 50zł więcej:)

#592 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 13 luty 2014 - 12:52

Jaka odmianę wybrać? Garni CS z Cussade 2 sezony temu co prawda, ale 10,5 t/ha przy wilgotnosci 21%, mile zaskoczenie. W tym roku jednak zasiejemy Falkone, wieksze FAO i mysle, ze uda sie uzyskac wyzsze plony.

#593 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 13 luty 2014 - 13:31

Jaka odmianę wybrać?

Sieję tylko mieszańce pojedyńcze, np. N86 i nie wiem skąd te informacje że są wrażliwe. Jak trafi się ciężki suchy rok, to słaba wczesna genetyka zawiedzie a polskie mieszańce na ziarno to raczej nieporozumienie. Nie da się tanio i dobrze. Testowałem różne odmiany i po różnych błędnych decyzjach zostaję przy Pioneer.

jak na razie informacje czerpie z neta, za mało doświadczenia żeby stawiać jednoznaczne wnioski. Zależy mi na odmianach które dobrze się wymłacają - dużo wilgi zostało na polu. A o polskich odmianach można przeczytać zarówno dobre opinie jak i te mniej pochlebne.

#594 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 13 luty 2014 - 17:26

Jaka odmianę wybrać? Piszę o moich praktycznych doświadczeniach. Na nasionach nie warto oszczędzać. Nie znam osobiście gospodarstwa które bazowało by na polskich ziarnówkach. Fakt że teraz to już trochę za późno aby zamówić najlepsze odmiany, ale możesz próbować. Nie decyduj się na jedną, popytaj dużych producentów z Twojego regionu o sprawdzone w waszych stronach odmiany.

Edytowany przez Marcin91, 14 kwiecień 2014 - 10:52.
cytowanie poprzedniego posta

#595 Share Umin

Umin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 13 luty 2014 - 17:38

Jaka odmianę wybrać? Zamówiłem z Syngenty NK Cooler'a mam nadzieję, że się sprawdzi, Koledzy jakie macie opinie na temat tej kukurydzy, słyszałem, że dobrze oddaje wodę i dość dobrze plonuje.
Proszę o odpowiedzi .. :)

#596 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 13 luty 2014 - 20:12

Jaka odmianę wybrać?

Piszę o moich praktycznych doświadczeniach. Na nasionach nie warto oszczędzać. Nie znam osobiście gospodarstwa które bazowało by na polskich ziarnówkach. Fakt że teraz to już trochę za późno aby zamówić najlepsze odmiany, ale możesz próbować. Nie decyduj się na jedną, popytaj dużych producentów z Twojego regionu o sprawdzone w waszych stronach odmiany.

Jak na razie stawiam na smolitopa i na delitopa z syngenty. Areał 4 lub 5ha. Chce porównać polską i zagraniczną żeby mieć porównanie.
Miałem w tym roku polska odmianę i głównym minusem było to że słabo sie wymłacała, a na plon jak na pierwszy rok i warunki nie narzekam.

@Umin jaka cena za coolera? Też chciałem zamówić tą odmianę.

#597 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 luty 2014 - 21:14

Jaka odmianę wybrać?

a jaki wybrać typ mieszańca? czytałem nieco na stronie centrali nasiennej ale chciałbym dowiedzieć jak sprawdza się to w praktyce? Podoba mi się delitop (też z syngenty) ale to mieszaniec pojedynczy, a one ponoć są wrażliwe na zmieniające sie warunki pogodowe.

Mieszańce pojedyncze są lepsze. Dlatego zazwyczaj są też droższe od trójliniowych.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#598 Share RAPSCASE

RAPSCASE

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 13 luty 2014 - 21:58

Jaka odmianę wybrać?

Zamówiłem z Syngenty NK Cooler'a mam nadzieję, że się sprawdzi, Koledzy jakie macie opinie na temat tej kukurydzy, słyszałem, że dobrze oddaje wodę i dość dobrze plonuje.
Proszę o odpowiedzi .. :)

W zeszłym roku najlepiej plonowała z kukurydzy jaką kosiłem i jako jedyna miała wilgotność poniżej 30%. Chociaż z drugiej strony kukurydze najczęściej kosze u małych rolników gdzie odmiany są polskie. Ale te odmiana zdecydowanie na plus.

#599 Share Umin

Umin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 13 luty 2014 - 22:07

Jaka odmianę wybrać?

@Umin jaka cena za coolera? Też chciałem zamówić tą odmianę.

Mi powiedzieli jak na hektar bym wysiewał 80 tyś nasion, bo tyle jest w jednej jednostce to wychodzi koszt 515 zł brutto na hektar, to wydaje mi się, że dość sporo, no ale podobno warto, pożyjemy zobaczymy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#600 Share PanJoker

PanJoker

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 13 luty 2014 - 22:34

Jaka odmianę wybrać? Ja już mam Coolera u siebie, cena to 527zł z płatnością do 5 listopada 2014. Także drogo to ja zapłaciłem :) Z wcześniejszym terminem miałbym pewnie taniej ale ponoć lepiej opłacało mi się wziąść na termin. Już nie pamiętam jaka była różnica.

Edytowany przez Marcin91, 14 kwiecień 2014 - 10:52.
cytowanie poprzedniego posta