Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka odmianę wybrać?

1655 odpowiedzi na ten temat

#41 Share daniel10

daniel10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 08:47

Jaka odmianę wybrać? Na 100% tak jak 3 inne odmiany

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaka odmianę wybrać? Dzisiaj, 09:25
  •  

#42 Share karol19

karol19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 11:31

Jaka odmianę wybrać? co sądzicie o siewie kukurydzy własnym dłubanym nasieniem, próbował ktoś takiego rozwiązania ?

#43 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 12:36

Jaka odmianę wybrać?

No właśnie dzisiaj tata był i zamówił już 2 worki PR39F58 i 3 worki CLARICA. Zobaczy się za rok czy warte swojej ceny

Nie będziesz żałował raczej. CLARICA Pomimo dość wysokiego FAO w naszych warunkach bardzo szybko zasycha i ma bardzo niską wilgotnośc przy zbiorze. Znajomy miał, to kosił koło 20 października, siana na poczatku maja i wilgotnośc 20-22%. U nas A79, siana 1 maja, zbiór 30 października i wilgotność 29%. Ogólnie te odmiany pioneera sa bardzo chwalone.
Ja w tym roku zamawiam na całość, czyli 10 ha AMBROSINI z KWS, ponieważ dużo plonem nie odstaje, można ją bardzo wcześnie skosić, tak jak w tym roku znajomy, skosił 5 września, wilg 38%,własna suszarnia i po starej cenie sprzedawał, i też się przychylam temu rozwiązaniu bo nie wiadomo jak to następnego sezonu bedzie z cenami kukurydzy :)

Karol19 mówisz o kiszonce czy na ziarno? ale ogólnie po prostu się nie opłaca. Kupisz nasienie, wyjdzie Ci 500 zł na hektar przykłądowo, to masz pół tony kukurydzy, a różnice w plonie są dość spore. Tak samo na kiszonke, plon zielonej masy jest sporo większy, bynajmniej tak w tym roku było u sąsiada :)

Edytowany przez Bartek72511, 29 grudzień 2012 - 12:38.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 16:32

Jaka odmianę wybrać?

Również słyszałem wcześniej plotki o tym że ma być rzekomo kłopot z nasionami. I co niektórzy moi znajomi pozamawiali już. A ja ze swoich źródeł wiem że nasion jest pod dostatkiem. Więc nie ma co się martwić, takie jest moje zdanie :) Ja myślałem o jakichś pionierowskich odmianach. Typu P8589, P8000, P8100 lub P8400 z tych najbardziej pasowały by mi pierwsza i ostatnia. A jak będzie zobaczymy :) Ewentualnie jeszcze się rozejrzę w innych firmach :)

Nie to ze nie ma, tylko są wycofane ze sprzedaży już.

#45 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 22:17

Jaka odmianę wybrać? Co do odmian ziarnowych na lepsze stanowiska, to rewelacyjnie w tym roku wypadła odmiana LG 32.58, a także odmiany Pioneer P9400, NK Ravello i SY Multitop i wiele odmian CS (Caussade Semences). Odnośnie tegorocznych badań PDO, to paradoksalnie nie ma ich na stronie COBORU, tylko są na stronie KWS-u w postaci ładnych diagramów.

http://www.kws.pl/go/id/ertf

Edytowany przez eMWu, 29 grudzień 2012 - 22:21.

#46 Share losiek13

losiek13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 02:09

Jaka odmianę wybrać? witam. Co do odmian w sezonie 2013 to juz zamówiłem nasiona. NK Falkone, NK Nekta które naprawde polecam ze wzgledu ze w tym roku na sredno na sucho dawały ok 12-12.3t/ha i PR39D23 i CLARICA które tez polecam wszystkim rolniką z południa z racji niskich wilgotnosci i moge powołac sie na doswiadczenie ze pioneer-owskie odmiany szybko sie susza.

#47 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 14:31

Jaka odmianę wybrać? Ja już zamówiłem luigi cs i mimo różnych opini mam nadzieję że nie pożałuję .Co do nasion to wszystko bardzo dziwna sprawa pierwszy raz odkąd pamiętam przedstawiciel z firmy w której zaopatruje się ojciec przyjechał w grudniu i mówił żeby już zamawiać bo jest problem z namnożeniami i będzie brakować najlepszych odmian .

#48 Share Forterrra

Forterrra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 18:04

Jaka odmianę wybrać? Witam:) Koledzy jaką odmianę kuku na ziarno polecilibyście na 5ha, ziemia klasy od 3b do 5:)

#49 Share crimer

crimer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 18:39

Jaka odmianę wybrać? orientujecie sie moze Panowie w cenach nasion LG 32.58 na ten rok?

#50 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, prod. roślinna

Napisany 30 grudzień 2012 - 23:49

Jaka odmianę wybrać? Jeśli chodzi o oddawanie wody przez ziarno na podium postawiłbym Monsanto ( DRY-DOWN) to ich specjalność. DKC 3790 zbiór 12 października, wilgotność ziarna 20%, średni plon 14,9 t/ha.
LG 22.44, stanowisko po buraku cukrowym, plon 14,1 t/ha, wilgotność 28,7%, zbiór 26 września- odmiana stara jak świat, tania jak barszcz, która nigdy mnie jeszcze nie zawiodła, którą polecam każdemu i na którą zawsze znajdzie się miejsce na moich polach. :) LG 32.32 zasiana po zmarzniętym rzepaku, odmiana ziarnowo-kiszonkowa, ale z powodu późnego zakupu i braku szerszego wyboru, tylko to sensownie widziałem. Zbiór 27-29 września, wilgotność od 30,1% do 28,9%, plon 12,4 t/ha. Tak pokazał tu mój zeszycik, to co działo się na moich kukurydzianych polach w 2012 roku.
Co do nadchodzącego sezonu to DKC 3790 znikła mi już u mjego dealera, ale po nowym roku może jeszcze gdzieś coś znajde. W tym roku sieje na przeważającym areale LG Alduna, LG 32.58, oraz LG 22.44, Luigi cs i Castelli cs z Causeade'a.

Na kiszonke polecam Ułana z H.R Smolice, DKC 3399 i DKC 3409- której z żalem stwierdzam, że nie ma praktycznie w tym roku dostępnej, a którą zastąpie LG 30.306. :) To co napisałem to w całości moje własne wyniki z 2012 roku, powiat kolski, wielkopolska.

Jeśli ktoś mógłby cos powiedzieć z własnego doświadczenia o odmianach z Euralisa i Maisadoura to z góry dziękuje i służe pomoca. :)

Edytowany przez gospodarz92, 30 grudzień 2012 - 23:56.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 00:04

Jaka odmianę wybrać? wskaż jeszcze proszę na jakich glebach miałeś te odmiany, ewentualnie jak reagują na klasę jeśli masz mozaiki

#52 Share rafffffff

rafffffff

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 10:01

Jaka odmianę wybrać? Co do Euralisa miałem odmianę Inagua (240) super ulistniona ciemna zielen i kolba rewelacja i wilgotnosc 25%z hakiem.siana 25 kwietnia a zbiór okolo15 pazdziernika .W tym roku również zamierzam postawić na Inague i dorzucę Albatrosa ale narazie nie mogę nigdzie ich dostać.

#53 Share Filipooo

Filipooo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 11:37

Jaka odmianę wybrać?

orientujecie sie moze Panowie w cenach nasion LG 32.58 na ten rok?

U mnie bez upustu 305zl netto za jednostke.

#54 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 12:39

Jaka odmianę wybrać? Koledzy a ile jednostek na ziarno siejecie? bo ostatnio czytałem że wysiew powinien byc zwiększony o około 10%, które przeznaczone są na straty. a jak wynika z waszej praktyki?

#55 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 13:05

Jaka odmianę wybrać? Zalecenia firm nasiennych dotyczące obsady podawane są dla obsady przed zbiorem .Dlatego jeśli sieję na ziarno i zalecają ok 80 000-85 000 ziaren to sieję o około 5 000 więcej.

Kolego gospodarz92 możesz powiedzieć czy odmiany firmy Caussade będziesz siał pierwszy raz czy masz już może jakieś doświadczenia z tą firmą ?

#56 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 31 grudzień 2012 - 13:51

Jaka odmianę wybrać? ja zawsze w listopadzie praktycznie chwile po żniwach kukurydzianych zamawiam w Dalgety. Oczywiście już mam zamówione :)

#57 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 14:20

Jaka odmianę wybrać? a jaka kukurydze polecacie na mokre ziemie bardzo mokre wrecz mozna powiedziec

#58 Share pieniu

pieniu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 31 grudzień 2012 - 23:18

Jaka odmianę wybrać? Ja zamawiałem KWS z Niemiec będę ją miał po 15 marcu dopiero :) A w tym roku tez była KWS tylko inna :P Plon 13 t/ha i Pionier 14t/ha :)

#59 Share jaro8540

jaro8540

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 14:48

Jaka odmianę wybrać? Mi na niezmeliorowanym polu świetnie wychodzi sumaris,wcześniej siałem grom, blask, san i przy mokrej wiośnie wychodziła kiszka.Kukurydza nie lubi zbyt mokrych stanowisk ale spróbuj z sumaris.
Piwo to moje paliwo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share bekba

bekba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 17:49

Jaka odmianę wybrać? W tym roku u mnie na kiszonkę rosły odmiany ES Archimedes- stanowczo najlepsza na dobrym stanowisku duze kolby często podwójne, bardzo dobra odmiana na kiszonkę, minusem jest że ma ją tylko chemir*l. LG 32.16 co roku sieję od 3 lat, zawsze dobry plon, był w tym roku Casillas z KWS z ktorego równierz byłem zadowolony.