Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka odmianę wybrać?

1659 odpowiedzi na ten temat

#441 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 grudzień 2013 - 23:28

Jaka odmianę wybrać?

Jeżeli jest wyższe FAO to będzie wyższy plon ziarna czy niekoniecznie? Czy zarówno z FAO 190 jak i z FAO 240 będziemy mieli taki sam plon ziarna (przy tej samej agrotechnice i warunkach atmosferycznych) ?

Teoretycznie większe FAO, dłuższy okres wegetacji, więcej czasu na wytworzenie plonu czyli wyższy plon. Choć czasami są od tego odstępstwa bo są odmiany o niższym FAO a plonują wysoko i stabilnie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaka odmianę wybrać? Dzisiaj, 02:06
  •  

#442 Share dril

dril

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 11:14

Jaka odmianę wybrać? Witam jestem nowicjuszem w uprawie kukurydzy i nie wiem jaka odmiane wybrac co byscie radzili na II i IV klase jeszcze jak by ktos nawozenie podsunol bylo by milo :D

#443 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 21:37

Jaka odmianę wybrać?

Pioneer Aqua Max są droższe od np. N86 o ok. 30 PLN. Według doświadczeń czym słabsza gleba tym większa różnica w plonowaniu. Ale jak wyszło w praktyce okaże się za rok, 20 ha przeznaczyłem pod P8523.

Ile płaciłeś za tą P8523? Też nad nią myślę, bo mam do zasiania 10ha na V i VI klasie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#444 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 21:43

Jaka odmianę wybrać? Cennik masz na stronie agro nasu, a co do tej odmiany jeszcze nikt o niej prawie nie usłyszał a juz sie rozeszła.

#445 Share EdwardC360

EdwardC360

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, historia XX wieku...

Napisany 30 grudzień 2013 - 22:15

Jaka odmianę wybrać? a siał ktoś z was kukurydzę Pionier PR38A79? sprawdzi sie na 4 klasie?

#446 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 22:41

Jaka odmianę wybrać? Nie widzę tego cennika na ich stronie. Mógbyś napisać jej cenę?

#447 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 22:52

Jaka odmianę wybrać? http://www.agro-nas....ist_2014_PL.pdf
550 do konca lutego

#448 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 04:49

Jaka odmianę wybrać? Ja siałem A79 nawet na 5 klasie, przez kilka lat bardzo wierna. Polecam na słabe gleby, bo P8523 już chyba nieosiągalna.

#449 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 08:01

Jaka odmianę wybrać? Dziś zadzwonię do mojego dealera i się okaże.

#450 Share farmer777

farmer777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:hoduje bydło trzode i króliki

Napisany 31 grudzień 2013 - 12:34

Jaka odmianę wybrać? witam mam pytanie sieje może ktoś kukurydze z hr smolice??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#451 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 12:40

Jaka odmianę wybrać? Nie ma już jej niestety. Mój dealer dostał tylko kilkanaście jednostek i rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Szkoda

Ta A79 ma wysokie FAO. W mojej okolicy max FAO250. robzombie z jakiej jesteś okolicy? Pewnie południe Polski.

#452 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 14:06

Jaka odmianę wybrać? Dolny Śląsk. Na ziarno sialiśmy nawet FAO 300, ale 250-270 to takie optimum. Próbowałem z wcześniakami ale zbyt mały potencjał plonowania, a że suszarnię mam na słomę to te 2-3% w jedną lub drugą stronę nie robi różnicy. Ważniejszy jest typ ziarna. Paradoksalnie późne denty często mają niższą wilgotność niż wczesne flinty. Spróbuj P8000 i P8400 fajne średnio-wczesne denty, dobrze oddają wodę. Ale te odmiany siałem na małą skalę tak na początek żniw, ale na poletkach były zawsze 4-5% suchsze od późnych, lecz plon niższy od późniejszych odmian od 1 do 4 ton wyniki z ostatnich 12 lat. We wczesniejszych postach pisano o wysokiej cenie nasion Pioneera. Sposobem na niższe koszty są grupy zakupowe, bo jeżeli ceny są sztywne to rabaty (bonusy) przy większych zamówieniach są atrakcyjne. Przecież po co zamawiać oddzielnie po 50-100 jednostek jeśli można wspólnie zamówić 1000-1500 i mieć górną półkę kukurydzianej genetyki w rozsądnej cenie.

Edytowany przez robzombie, 31 grudzień 2013 - 22:17.

#453 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 19:15

Jaka odmianę wybrać? Oddawanie wody przez kukurydzę mnie nie interesuję, bo sieję ją na CCM. Chodzi o to, żeby przy zbiorze miało te 35% wilgotności. Mój dealer też mi polecał te P8000 i P8400. A powiedz mi czy dobrze spiszą mi się na klasie V i VI? Z opisów tych odmian raczej wynika że na typowe piachy to one raczej nie są polecane.

#454 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 21:47

Jaka odmianę wybrać? Na typowe piachy to napewno A79 , N86 , P9400. Plonują wyżej a 35% H2O złapiesz. Dwa lata temu mialaem troche P8000 na piachu, ale to był wyjątkowo korzystny rok. Ja na piachach siałbym te które wymieniłem no i może jeszcze Claricę i nie patrz że ma FAO 280, zawsze jest jedną z najsuchszych.

#455 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 07:57

Jaka odmianę wybrać? Ok dzięki, dziś coś zamówię z tych odmian.

#456 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 13:04

Jaka odmianę wybrać?

Dolny Śląsk. Na ziarno sialiśmy nawet FAO 300, ale 250-270 to takie optimum. Próbowałem z wcześniakami ale zbyt mały potencjał plonowania, a że suszarnię mam na słomę to te 2-3% w jedną lub drugą stronę nie robi różnicy. Ważniejszy jest typ ziarna. Paradoksalnie późne denty często mają niższą wilgotność niż wczesne flinty. Spróbuj P8000 i P8400 fajne średnio-wczesne denty, dobrze oddają wodę. Ale te odmiany siałem na małą skalę tak na początek żniw, ale na poletkach były zawsze 4-5% suchsze od późnych, lecz plon niższy od późniejszych odmian od 1 do 4 ton wyniki z ostatnich 12 lat. We wczesniejszych postach pisano o wysokiej cenie nasion Pioneera. Sposobem na niższe koszty są grupy zakupowe, bo jeżeli ceny są sztywne to rabaty (bonusy) przy większych zamówieniach są atrakcyjne. Przecież po co zamawiać oddzielnie po 50-100 jednostek jeśli można wspólnie zamówić 1000-1500 i mieć górną półkę kukurydzianej genetyki w rozsądnej cenie.

A jak to potem rozbić na poszczególne faktury, każdemu vatowcowi tez zależy na tych paru złotych z Vatu.

#457 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 14:03

Jaka odmianę wybrać? Dziś zamówiłem Z KWSu Ambrosini po 317zł brutto jednostka 50tys. nasion. Co do polskich odmian, to u mnie wygląda to tak, że różnica jest ok. 300 zł/ha w porównaniu z odmianami zagranicznymi na korzyść HR Smolic. To ja wolę dać nawożenie uboższe o te 300zł/ha i kupić porządną, sprawdzoną odmianę zagraniczną. Koszt na 1ha ten sam, a plon wydaje mi się że będzie wyższy. U mnie sąsiad siejąc jakąś odmianę ze Smolice zebrał 7 t/ha mokrej, a mi posypało w granicach 14t/ha Amrosini i Mas 25.T. Ziemie były porównywalne. Być może moje trochę lepsze, ale nie na aż tyle, żeby była taka różnica w plonowaniu.

#458 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 16:58

Jaka odmianę wybrać? My mamy zarejestrowaną grupę producencką.więc z fakturami nie ma problemu.

#459 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 18:15

Jaka odmianę wybrać? robzombie ile macie % upustu przez grupę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#460 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 19:19

Jaka odmianę wybrać? Doczytaj w linku cennika nasion pioneera. Przy 500 porcjach to już jakaś konkretna oszczędność, pól gminy by obsiał :)

Edytowany przez Pawel20, 02 styczeń 2014 - 21:12.