Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka odmianę wybrać?

1689 odpowiedzi na ten temat

#361 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 22:14

Jaka odmianę wybrać? H32 ładnie wypadła przynajmniej u mnie (III, IV i V klasa), tylko z przeznaczeniem na kiszonkę, nie na ziarno. Rośliny niskie/średnio-wysokie, bogato ulistnione, dobry rozwój początkowy, liście długo utrzymywały zieloność. Na ziarno zdecydowałbym się z Pioneera na inne odmiany, zwróciłbym uwage na odmainy typu dent, mniej Cię wyjdzie suszenie nasion. Ja głównie uprawiam kukurydzę na kiszonkę, ale posieję 2ha P8523 na ziarno (tej już raczej nie zamówisz - wykupiona, chociaż warto jeszcze zadzwonić).

LG 22.44 - typowa ziarnówka - siana w tym samym roku co H32 wyjątkowo szybko zaschła (posiana na cieplejszym stanowisku), kolby nisko osadzone (to wada, jeśli w okolicy grasują dziki), całkiem dorodne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaka odmianę wybrać? Dzisiaj, 14:13
  •  

#362 Share farmer777

farmer777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:hoduje bydło trzode i króliki

Napisany 11 grudzień 2013 - 22:37

Jaka odmianę wybrać? a co polecacie smolicy na ziarno coś dobrego i nie drogiego i czy znacie jakieś ponkty sprzedarzy materiału siewnego w oklicy zatora i krakowa?

#363 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 08:42

Jaka odmianę wybrać? Kiedyś posialiśmy na ziarno odmiany ze Smolic. To co zostało spaliłem w piecu. Od 10 lat Pioneer w tym roku N86, 9027, 8523 na ziarno. Jeśli chodzi o właściwości gospodarcze to polska genetyka jeszcze jest daleko w tyle. W tym roku z konieczności mieliśmy wysiane LG 3258 słabo oddaje wodę i MAS 32F mocno wylega. A na 1500 ha kiszonki także 100% Pioneer, mimo trochę wyższej seny za jednostkę są najpewniejsze, nie bez znaczenia jest też szybkość suszenia dentów.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#364 Share adam18212

adam18212

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 10:21

Jaka odmianę wybrać? Jaka kukurydza jest lepsza na ziarno? Typu FLINT czy DENT?

#365 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 11:42

Jaka odmianę wybrać? Dent, szybciej oddaje wodę z ziarna na polu, łatwiej się omłaca, szybciej się suszy.

#366 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 12:46

Jaka odmianę wybrać? a jak kształtują się ich potrzeby w zakresie warunków startowych, konkretnie idzie o temperaturę gleby w czasie siewu?

#367 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 18:25

Jaka odmianę wybrać? Mają nieco wyższe wymagania, książkowo flintowi wystarczy 6-8*C, dentówka wymaga już 8-10*C (temp. gleby). Ale różnie to wypada - zależy od odmiany.

#368 Share farmer777

farmer777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:hoduje bydło trzode i króliki

Napisany 12 grudzień 2013 - 21:45

Jaka odmianę wybrać? to odradzacie smolice? a pionner ma duże ziarno myślałem nad ricardinio a co polecacie taniego i dobrego na ziarno?

#369 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 00:29

Jaka odmianę wybrać? A ile chcesz kolego przeznaczyć na nasiona na hektar? Smolice bynajmniej w mojej okolicy szału nie robią. Logicznie rzecz biorąc jakby było coś taniego i dobrego to wszyscy by to chcieli mieć. Ja uważam że na nasionach nie ma co szczędzić bo od odmiany dużo zależy i różnice są bardzo duże w plonie. Niech jakaś kukurydza za 200-300 zł odda 8 ton mokrej, a kukurydza za 500 zł odda 10 ton, to już każdy może sobie obliczyć ilukrotnie mu się to zwróci.

#370 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 01:35

Jaka odmianę wybrać? koledzy pierwszy raz bede sial kukurydze na ziarno i nie wiem jakie nasiona wybrac mysle nad pioneerem P8000 lub P8400 przedstawiciel mowil ze te odmiany sa najbardziej polularne . jestem z woj opolskiego od glucholaz bede sial na 3 klasie przedplonem pszenica ozima + peluszka na poplon jest posiana

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share Szymek123

Szymek123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 03:08

Jaka odmianę wybrać? Ja mogę tylko zaproponować odmiane herkuli cs sieje już ją 3 rok i nigdy się nie zawiodłem w przeciwieństwie do KWS ronaldnio dość dobry plon jest też lg 3258 ale herkuli wyszedł u mnie najlepiej przy nawożeniu 30 t pomiotu kurzego na ha i 200 kg fosforanu i 200 kg soli plon ponad 12 t suchej
Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

#372 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 09:25

Jaka odmianę wybrać?

Jaka kukurydza jest lepsza na ziarno? Typu FLINT czy DENT?

Warto też byb było zwrócić uwagę na przeznaczenie kukurydzy. Dla przeżuwaczy lepszy flint ze względu na wolniejszy rozkład skrobi szklistej w żwaczu, a dla monogastrycznych dent ze względu na lepszą strawność skrobi mączystej.

#373 Share Szu15000

Szu15000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 21:11

Jaka odmianę wybrać? Witam, a co powiecie na odmiane SUBITO na ziarno zasiać ? Rozmawiałem z rolnikiem który siał juz 2 lata ją i bardzo chwali plon ziarna. Może ktoś miał i kosił na ziarno? Z góry dzieki ;) I ile na Ha wychodzi koszt ok ?

#374 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 16:19

Jaka odmianę wybrać? Ja tak trochę z innej beczki, ile nasion na ha wysiać jak obsada przy zbiorze ma wynosić 85tyś?, bo chyba taką podają producenci nasion.

#375 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 17:04

Jaka odmianę wybrać? Na etykiecie na danej porcji bedziesz miał zdolnośc kiełkowania i jesli tylko temu wierzyc to zwiększ wysiew nasion o tę wartość. Ale wielkie róznice to nie będą.

#376 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 18:50

Jaka odmianę wybrać? myślę że jeszcze trzeba liczyć inne straty. Może ktoś doświadczony się wypowie!

#377 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 grudzień 2013 - 21:53

Jaka odmianę wybrać?

Witam, a co powiecie na odmiane SUBITO na ziarno zasiać ? Rozmawiałem z rolnikiem który siał juz 2 lata ją i bardzo chwali plon ziarna. Może ktoś miał i kosił na ziarno? Z góry dzieki ;) I ile na Ha wychodzi koszt ok ?

Chyba Ci się coś pomyliło, to odmiana bardzo plenna bo jest wysoka, bogato ulistniona i gruby badyl, ale kolby to ma skromne więc i plon ziarna z ha niski.

Ja tak trochę z innej beczki, ile nasion na ha wysiać jak obsada przy zbiorze ma wynosić 85tyś?, bo chyba taką podają producenci nasion.

Powinno się dzielić przez tzw wartość użytkową, czyli siła kiełkowania, polowa zdolność wschodów i coś tam jeszcze. Jeżeli gleba jest dobrze doprawiona i nic nie przeszkodzi kiełkowaniu kukurydzy to sama siła kiełkowania wystarczy. Jeżeli wynosi ona 98% to powinieneś wysiać niecałe 87tys nasion na metr. Więcej nie wyjdzie, kukurydza się nie krzewi.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#378 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 23:21

Jaka odmianę wybrać? Subito ma małe kolby, ale i cienką osadkę, wiec tego ziarna nie koniecznie musi byc mało, aczkolwiek w uprawie na ziarno kiepski pomysł.

#379 Share Szu15000

Szu15000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 17:01

Jaka odmianę wybrać? Jaką odmianę LG, SAATEN UNION lub PIONEER polecicie na słabsze gleby? tzn 4/5 klasa, kukurydza ma być na ziarno, z góry dziękuje :) jeżeli ktoś może to niech podzieli sie info. najlepiej jak ma takie same ziemie i dośw. z uprawą danej odmiany ;) Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 20:26

Jaka odmianę wybrać? Na słabe gleby ze sprawdzonych Clarica, N86, A79. Z nowych P3553. Z doświadczenia przestrzegam przed siewem wczesnych odmian na słabych glebach.