Skocz do zawartości

Zdjęcie

zamgławianie zboża i rzepaku w silosie

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kwiapa

kwiapa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 22:44

Witam,

od dłuższego czasu zastanawiam sie jak zabezpieczyć przed szkodnikami zboże i rzepak na okres przechowywania w silosach zbożowych.

Mam "zamknięty" system załadunku, tzn. kosz zasypowy i dalej przenośniki ślimakowe i kubełkowe. W takim układzie nie ma możliwości np. opryskania jakimś środkiem po drodze ziarna do silosu a jedynie w jego wnętrzu.

Przyszło mi do głowy zastosowanie zamgławiacza np. coś takiego jak tu: http://tedan.pl/cata...wiacz&pick=mage

Co sądzicie i takim rozwiązaniu? Może ktoś już to stosował?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
zamgławianie zboża i rzepaku w silosie Dzisiaj, 03:15
  •  

#2 Share rafal11195

rafal11195

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów
  • Zainteresowania:branza rolnicza motoryzacja

Napisany 01 luty 2016 - 20:24

widzę ogromne koszty, lepiej mozże zastosować świece jakieś, ja stosuję w silosach i jakoś nie widze szkodników, w podajniki też włożysz, ważne zeby było wmiare szczelnie

#3 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 02 luty 2016 - 19:12

A nie będzie to podnosić wilgotności magazynowanego ziarna?? Ja bym ostrożnie podchodził do takiej metody walki z szkodnikami...

Nie interesowałeś się może jakimś gazowaniem? W praktyce jest to jedyna stosowana forma likwidacji szkodników znajdujących się w zamkniętym silosie, można jeszcze przerobić którąś rurę spadową aby można było w niej wykonać oprysk ziarna ale to wymaga wolnego silosu do przeładunku a z tym różnie bywa...

Poza tym jeśli stwierdziłeś obecność szkodników (zwłaszcza owady, roztocza) to musisz planować dezynsekcję całego magazynu po jego opróżnieniu a w tym zamgławianie mogło by zdać egzamin. Albo specjalistyczna firma...

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share kwiapa

kwiapa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 05 luty 2016 - 13:37

Wilgotność na pewno podniesie ale w stopniu minimalnym. Wcześniej myślałem o oprysku jedną małą dyszą aby ograniczyć ilość zastosowanej wody. Niektórzy tak robią np. jak ziarno w czasie rozładunku idzie na taśmie.

Zamgławianie gwarantuje najmniejsze zużycie wody bo nawet 2-3 l/h a w tym czasie rozładowuję ok 30 ton wiec taka ilość wody nie powinna podnieś wilgotności w istotnym stopniu.

A gazowanie owszem stosowałem i stosuję ale to dużo drożej wychodzi. Zamgławiacz za ok 2000 zł zwróci mi się w 2-3 lata.

Słusznie podpowiadasz, że można oprysk zainstalować na jednej z rur spadowych albo jeszcze lepiej na górze na przenośniku kubełkowym, ale wtedy chyba też  lepiej zamgławiacz a nie opryskiwacz.

I jeszcze jedno, a propos świec. Jak myślisz czy można by napełniony silos zagazować świecą ustawiając ją pod podłogą i przedmuchując ziarno dmuchawą? Wraz z powietrzem gaz powinien spenetrować całe ziarno. Przynajmniej tak mi się wydaje ale nie wiem bo świec nigdy nie stosowałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share kwiapa

kwiapa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 25 luty 2016 - 10:08

wracam do tematu bo właśnie wrócili mi transport rzepaku z powodu wyczucia gazu.

Rzepak gazowany był w październiku więc na pewniaka odstawiłem a tu zaskoczenie bo w Kruszwicy przyrząd wyczuł gaz.

Podobno bez przerzucenia partii nie da się skutecznie odgazować rzepaku.

W poprzednim sezonie przedmuchiwałem dmuchawą i też rzepak wrócił ale to było jakieś miesiąc po gazowaniu więc mnie to tak bardzo nie zaskoczyło.

Dlatego chcę zastosować właśnie to zamgławianie ale też nie wiem na ile to będzie skuteczne.

Czy macie też podobne doświadczenia z gazowaniem rzepaku?