Gość rolnin

Szkoła średnia co, jak i czy warto

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość rolnin   
Gość rolnin

Witam,

Jako, że kończę gimnazjum trzeba zadecydować co dalej? czego chcę ? i jak chcę?

Jestem osobą spokojną, dobrze pracuje w grupie jak i samodzielnie. Interesuje się rolnictwem (dlatego trafiłem na agrofoto ;-) ) 

Od pewnego czasu zaczołem myśleć ( a w sumie to musiałem)gdzie iść aby uczyć się o tym co lubię. 

Moje pytanie do was to

*jakie technikum wybrać( myślałem nad agrobiznesem ale czy są inne kierunki związane z rolnictwem?)

*jak wygląda nauka w takim technikum jakie trzeba mieć predyspozycje? np. agrobiznes czy inne

*jak wy oceniacie i czy uczyliście się w takim technikum?

*co można robic po takim ?tehnikum (agrobiznesu lub innym)

 

Pisze nowy temat, ponieważ nie znalazłem takiego, w internecie wszystko jest opisane tak samo a na stronach szkół wszystko jest przedstwaione kolorowo.

 

Jeżeli masz hejtować ten temat i narzekać że jest w internecie milion takich tematów, to lepiej poświęć swój czas na bardziej pozyteczne zadanie,

 

Liczę na odpowiedzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyJohn    246

Ja uczęszczam do technikum mechanizacji rolnicza, aktualnie 3 klasa. Zaczynało nas 31, a teraz jest już 24 w klasie. Ja zacząłem żałować wyboru w połowie 2 klasy. Tak samo jak połowa moich kumpli z klasy. Chłopaki ze starszych klas mówią podobnie. Prawda jest taka że z takiej klasy może pięciu chłopaków zostanie na gospodarowanie, a reszta będzie pracować w innym fachu. Trzeba myśleć logicznie. Moi rodzice mają gospodarstwo ponad 70 ha, i ja już wiem że pracy będę musiał szukać, bo to nie ma przyszłości. A co dopiero tacy co mają 10 ha na przykład. To jest sto procent pewne że nie zostaną na gospodarstwie. I wtedy zaczyna się problem, bo można było iść do innej szkoły. Ja teraz ogromnie żałuję że nie poszedłem na technik elektryk, bo w sumie nad tym też się zastanawiałem, ale wybrałem TMR bo lubię traktory, bo miało być pięknie i kolorowo, ale teraz patrzę na to i wiem że jest zupełnie odwrotnie. Dobrze przemyśl co chcesz robić. Chyba że np uczysz się bardzo dobrze, i np po takim technikum mechanizacji poszedł byś na studia, załatwił praktykę w dobrym serwisie, i uczył się typowo na mechanika/serwisanta. To już ma przyszłość ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rolnin   
Gość rolnin

MalyJohn - wielkie dzięki ale mechanik ze mnie jak z koziej d... trąba jak będe musiał to naprawie i to tyle, gospodarstwo w mojej okolicy żadko kto ma więcej niz 10 ha, uczę sięprzeciętnie raz lepiej potem gorzej nie przyjoł bym jednak zagrozenia nawet do myśli, jestem pojętnym uczniem i wiele rozumem w praktyce co nie zawze widac w ocenach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Niestety samo technikum wiele nie daje. Pisać to można, że niby po technikum agrobiznesu można pracować w branży rolniczej za biurkiem, ale niestety jak masz wyższe to tak...

 

Sam jest na agrobiznesie i jestem zadowolony. Jest to szeroko pojęte rolnictwo: roślinna, zwierzęca, mechanizacja, bhp, ekonomika itp. Jeżeli uda się zdać maturę to prawdopodobnie dalej pójdę w tym samym kierunku. Gospodarstwo, które przejmę to ok 20 ha. Nie mogę korzystać z MR, bo obecne przepisy mnie wykluczają (spadek 2 ha). Swoją przyszłość wiążę z rolnictwem lub ogólnie branżą rolniczą. Gospodarstwo gospodarstwem, ale nie wiadomo jak się wszystko potoczy. Zamknąć się nie chcę tylko: dom-obora-pole, bo to mnie nie satysfakcjonuje. Lubię kontakt z ludźmi i rolnictwo więc tego bd się trzymał.

 

Jak widzę po swojej szkole i klasie to na agrobiznes idą osoby, które posiadają jakąś wartość lub mają trochę poukładane pod sufitem. 

Na techniku rolniku to są wszyscy tzn tacy co do zawodówki się nadają lub tak aby coś skończyć. Mało jest prawdziwych rolników.

O innych kierunkach jest mi ciężko coś powiedzieć.

 

Też nie jest to tak, że po techniku agrobiznesu zostaniesz jakimś wielkim biznesmenem. Wg mnie nauczysz się podstaw, które oczywiście przydadzą się w życiu tym bardziej jak byś wiązał naprawdę swoją pracę rolnictwem. Zależy też wiele od nauczycieli. Co jeszcze mogę powiedzieć, że w szkole jest prowadzonych wiele konkursów z branży rolniczej na których można sprawdzić się z innymi nawet z całej Polski. To jest bardzo fajne, a tym bardziej jak w garażu przybywa nowych narzędzi wygranych w konkursach :D

Nie żałuję między innymi też takiego wybory, gdyż w zwykłym LO, bym zwariował od samych przedmiotów ogólnokształcących. Wystarczy mi już teraz jak jestem w maturalnej klasie i skończyły mi się przedmioty zawodowe. 2 matematyki, 2 biologie, 2 angielskie, 2 polskie i to główne lekcje w tygodniu. :D Cały czas na skupieniu, inaczej nie ma sensu iść do szkoły. 

 

Tu masz temat, który założyłem jak sam stawałem przed wyborem szkoły:

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/48232-technikum-rolnicze-czy-technikum-agrobiznesu/

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Palmusny    76

Ja jestem w technikum informatycznym i chłopak mogę ci polecić . Co jak co niby mam średnią 4:50 aktualnie 2 klasa ale wogóle mnie to nie interesuje

Ale siedząc teraz to przemyślałem sobię wszystko i przykładowo będąc w mojej sytuacji na 13 ha , to po tym technikum chcę zrobić r3 i starać się o MR , a 13 ha to nie za dużo a dzięki umiejętnościom nabytym w technikum mogę sobię spokojnie dorobić naprawą / skladaniem komputerów naprawdę trzeba kombinować żeby jakoś żyć . zastanów się przemyśl sobię wszystko . na początku 2 klasy też strasznie żałowałem . ale teraz zmieniłem zdanie . ja już wiem że nie zdam e 13 i 14 bo to mnie wogóle nie interesuje ale egzamin zawodowy e 12 zdam :) i to moje zdanie . na lewo zawsze można sobię dorobić :) Czytałem kolege wyżej to 70 ha to bardzo dużo ale elektryk to też świetna rzecz , brat będzie papierek robił i można ładne pieniądze trzepać i co za tym idzie spełniać się zawodowo i pracować na gospodarstwie (każdy grosz się liczy . )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaczyn    585

@MalyJohn Moim zdaniem gospodarstwo 70 ha ma już przyszłość i , że jest opłacalne. Nie opłacalne gospodarstwa są do max 30 ha


RÓB TO CO LUBISZ, A NIGDY NIE BĘDZIESZ MUSIAŁ PRACOWAĆ ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

idz do ekonomicznego technikum lub informatycznego, elektronicznegow zależnosci od predyspozycji i zainteresowań a jak mieszkasz na wsi to rolnictwa sie nauczysz z praktyki ja dawno bo dawno ale chodziłem do TMR i teraz załuje bo jak bym poszedł do elektronicznego czy elektrycznego to pewnie bym lepiej na tym wyszedł to bym nauczył sie czegoś nowego a tak to co troche uprawy troche hodowli i troche mechaniki i tak technologie bardzo sie zmieniły i zmieniaja sie bardzo szybko @mały john ma racje tylko gospodarstwa 40-50ha i wieksze maja przyszłość w zależniści jakie gospodarstwo duże maja Twoi rodzice jak bedziesz chciał korzystać z jakiś programów unijnych jeżeli jeszcze unia bedzie i dotacje beda to sobie pójdziesz na jakiś kurs i wykształcenie rolnicze zdobędziesz takie jest moje zdanie   


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Witam. Ja skończyłem technikum mechaniczne z tytułem technik mechanik obróbki skrawaniem. I uwaga pracuje w zawodzie ;) jeszcze bo będę się starał o MR. Ale później i tak będę planował powrót do pracy bo 17 ha szału nie robi. Obróbka CNC to bardzo fajne zajęcie. Ale jak wiadomo sam musisz wiedzieć co Ci pasuje co lubisz. Na pewno odpuść sobie wszelkie technika gastronomiczne hotelarskie policyjne itp bezsensowne pierdoły. Sprawdź sobie ogłoszenia pracy. Zobacz jakie firmy działają w Twojej okolicy. Jaka branża dominuje u Ciebie.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyJohn    246

Drodzy koledzy. Na początku byłem przeciwnikiem takich rzeczy jak praca w swój zawodzie a do tego dodatkowo gospodarstwo. Ale teraz widzę że tylko takie coś ma przyszłość, dlatego żałuję że poszedłem na TMR. Jak mówiłem myślałem też nad technik elektryk. To byłby strzał w dziesiątkę. Mógłbym wybrać specjalizacje elektryk samochodowy np, zrobić sobie mały warsztat i już kasę bym w miarę zarabiał. Elektryka zawsze mnie interesowała o jakoś ją ogarniam. Po tym mógłbym zaocznie zrobić kwalifikacje R aby wziąć MR i wtedy dodatkowo poza elektryką mógłbym wraz z tatą ogarniać te 70 ha plus trzode. Takie coś zapewniło by mi byt. Ale wracając do autora tematu który jak dobrze wnioskuje nie ma styczności z gospodarstwem powinien wybrać coś bardziej przyszłściowego. Nie liczył bym na to że po TMR znajdziesz pracę gdzieś jako kierowca w gospodarstwie, ponieważ tam bardziej mają wzięcie chłopaki co od małego robią na roli, mają doświadczenie w pracach itd. W szkole to nauczą Cię orać tylko teoretycznie. Zastanów się dobrze czym się interesujesz. Bardzo podoba mi się też idea kolegi wyżej który jest informatykiem. To ma ogromną przyszłość, a dodatkowo bawiąc się na gospodarstwie zapewni odpowiedni byt swojej rodzinie. I takiego człowieka będzie stać na fajny dom z ogrodem, fajną bryke dla siebie a i dla żony auto rodzinne, i dzieci będą w markowych ubraniach chodzić. Popieram to bo wiem jaką kasę tłucze kolega naprawiając po szkole wieczorami komputery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez radas
      Witam jestem Nowy na tym Mega fajnym forum od kilku lat jeżdze do wujka Pomagać mu w 100hektarowy gospodarstwie !! Mega podoba mi się ta praca !! mam 18 lat i Marzy mi się Własne gospodarstwo !! ale niemam pojecia jak mogę zacząc realizować swoje mażenie !! czy w ogóle mam jakieś szanse ?? z kąd wziąć kase Itp. ?? POzdrawiam wszystkich !
    • Gość kadioor
      Przez Gość kadioor
      Jestem młodym rolnikiem. W 2019 chcę ubiegać się o dotacje z funduszu 'młody rolnik'. Czy podlega temu zakup busa bądź chłodni? Chciałabym z niego korzystać w celach rolniczych i nie tylko. Jak wyglada teraz sytuacja jeśli o to chodzi? Czy ktoś z was ubiegał się w podobnym celu? 
    • Przez Paula98r
      Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie młodego rolnika. Czy mam szanse dostać 
      - mając skończone technikum mechanizacji rolnictwa
      -zdany egzamin zawodowy na M1 i M2 
      - nie zdany egzamin na M 43
      Czy jak mam nie zdanej ostatniej kwalifikacji to mam jakieś szanse czy musze mieć wszystkie 3 kwalifikacje?
       
    • Gość kadioor
      Przez Gość kadioor
      Jestem młodym rolnikiem. W 2019 chcę ubiegać się o dotacje z funduszu 'młody rolnik'. Ile procent dotacji muszę przekazać na dany cel? 80% czy 100%? Chciałbym wiedzieć czy zostaje jakiś procent dla siebie, który nie będzie sprawdzany na co został przekazany. 
    • Przez karolcrf250r
      Chciałbym się dowiedzieć jakie są przedmioty w zawodzie technik agrobiznesu 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj