Skocz do zawartości

Zdjęcie

Adaptacja pomieszczenia na chlewnię kilka pytań

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share bart07

bart07

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 22:45

Witam,
Mam kilka pytań dotyczących adaptacji pomieszczenia na chlewnię.
Budynek, w którym znajduje się pomieszczenie składa się z parteru i "1 piętra"
Na dole jest garaż i pomieszczenie - graciarnia, które chciałbym przerobić na chlewnię.
Na górze natomiast jest spichlerz. Trzymamy tam zboże.
I tutaj pojawia się pytanie. Czy robiąc na dole chlewnie ciepło i opary od zwierząt i obornika nie będzie przechodziło przez strop co doprowadzi do zawilgocenia zboża, co jest równoznaczne z jego popsuciem?
Oczywiście  byłyby wykute w ścianie "lufta" do wentylacji, ale obawiam się, że może to nie wystarczyć. W aktualnej oborze przy ostatnich mrozach ściany miałem mokre.
Macie może jakieś sposoby, aby zabezpieczyć strop od strony chlewni aby nić przez niego nie przenikało? Może są jakieś środki, tynki, które zatrzymają wilgoć.
Planowana obsada tego pomieszczenia to około 40 tuczników.
Może ktoś z Was miał podobny problem i podzieli się spostrzeżeniami.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i sugestie.
Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Adaptacja pomieszczenia na chlewnię kilka pytań Dzisiaj, 01:23
  •  

#2 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 09:53

Adaptacja pomieszczenia na chlewnię kilka pytań Kolego dziury w scianie napewno nie wystarcza. Parenascie lat temu poki nie zrobilem porzadnej wentylacji w stropie w chlewie ciagle byla duza wilgotnosc i problemy z plucami. Ale moze przy tych 40 sztukach nie bedzie problemu. Co do zboza nie powinno byc problemu ja tak mam i wilgoc nie przechodzi.

#3 Share rudinho11

rudinho11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Piłka nożna

Napisany 29 styczeń 2016 - 12:26

Kolego zrób jedną porządną dziurę w stropie wstaw dobry wentylator a przez spichlerz puść rurę i komin na dachu. wentylator jak najniżej. Jeżeli to będzie płytka ściółka/głęboka to wloty powietrza wykuj w ścianie na wysokości ok 1m w miejscu gdzie chcesz aby świnie się załatwiały ale tak żeby słomy nie napchały. Tam gdzie wlot powietrza tam najczęściej załatwiają swoje potrzeby. Jeżeli ruszt to tam gdzie Ci pasuje. Wentylator opuść 0,5 - 1 m pod sufitem tak żeby było Ci wygodnie, koszt używanego ok 300-500 zł zależy jaki duży weźmiesz, myślę że 30-35cm średnicy powinien starczyć. Wentylacja odpłaci Ci się zdrowotnością świń.

Jeżeli nie da rady tak zrobić to jakiś większy wentylator w ścianie a z drugiej wloty powietrza, ale mogą być przeciągi i problemy ze zdrowiem. Ale lepsze to niż nic.

Pozdrawiam.

#4 Share tumek19

tumek19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, majsterkowanie, rolnictwo

Napisany 29 styczeń 2016 - 13:15

Ja posiadam spichlerz nad świniami i jeszcze nigdy nie zepsuło mi się zboże. A dodatkowo zboże robi jako dodatkowa izolacja stropu, co widać po kroplach wody na tragarzach w miejscach, gdzie nie ma zboża.

#5 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 13:39

Adaptacja pomieszczenia na chlewnię kilka pytań większość Z trzody schodzi a Ty się w nią pchasz? dlaczego?

#6 Share bart07

bart07

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 21:12

Kolego dziury w scianie napewno nie wystarcza. Parenascie lat temu poki nie zrobilem porzadnej wentylacji w stropie w chlewie ciagle byla duza wilgotnosc i problemy z plucami. Ale moze przy tych 40 sztukach nie bedzie problemu. Co do zboza nie powinno byc problemu ja tak mam i wilgoc nie przechodzi.

Mógłbyś zrobić jakieś zdjęcia jak ta wentylacja wygląda u Ciebie?

Kolego zrób jedną porządną dziurę w stropie wstaw dobry wentylator a przez spichlerz puść rurę i komin na dachu. wentylator jak najniżej. Jeżeli to będzie płytka ściółka/głęboka to wloty powietrza wykuj w ścianie na wysokości ok 1m w miejscu gdzie chcesz aby świnie się załatwiały ale tak żeby słomy nie napchały. Tam gdzie wlot powietrza tam najczęściej załatwiają swoje potrzeby. Jeżeli ruszt to tam gdzie Ci pasuje. Wentylator opuść 0,5 - 1 m pod sufitem tak żeby było Ci wygodnie, koszt używanego ok 300-500 zł zależy jaki duży weźmiesz, myślę że 30-35cm średnicy powinien starczyć. Wentylacja odpłaci Ci się zdrowotnością świń.

Jeżeli nie da rady tak zrobić to jakiś większy wentylator w ścianie a z drugiej wloty powietrza, ale mogą być przeciągi i problemy ze zdrowiem. Ale lepsze to niż nic.

Pozdrawiam.

Będzie płytka ściółka, obornik będzie usuwany codziennie. Jeśli zdecyduję się na puszczenie komina przez strop to mam rozumieć, że powinna wystarczyć rura kanalizacyjna o średnicy około 40cm?
Jeśli wykuję dziury w ścianie na wysokości około metra to czy zimą przy mrozach nie będzie w tym pomieszczeniu za zimno?
Mógłbyś podesłać link np. z olx jaki miałby być to wentylator?

Ja posiadam spichlerz nad świniami i jeszcze nigdy nie zepsuło mi się zboże. A dodatkowo zboże robi jako dodatkowa izolacja stropu, co widać po kroplach wody na tragarzach w miejscach, gdzie nie ma zboża.

Strop masz  zalany zwykłym betonem, czy z jakimś dodatkiem uszczelniającym? Masz jakoś zabezpieczony sufit dodatkowo?

większość Z trzody schodzi a Ty się w nią pchasz? dlaczego?

Coś trzeba robić Kolego. Mam sporo zboża, z którym trzeba coś zrobić, a jak mam sprzedać pszenicę po 500 do skupu to mnie szlak trafia.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
Koledzy jeśli macie wentylatory to one pracują cały czas, czy jest to jakiś cykl pracy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share rollo29

rollo29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 10:18

Przy braku wentylacji lub jej wadach ziarno na stropie zbutwieje , u mnie na starej chlewni (lata 70-80) jest strop żużlowo cementowy na nim jakaś folia szklarniowa i trociny i wylewka betonowa.na nowszej chlewni (80-90) stop betonowy ścinki szmaciane (popularne za Gierka) wylewka betonowa .Teraz robię chlewik w stodole na strop pójdzie styropian podłogowy siatka zbrojeniowa i wylewka .wszedzie trzymam na chlewniach ziarno i jest ok.Co do wentylacji to jest cały temat w tym dziale AF . Rura pcv fi 40 lub 50 to dobry i tani sposób tylko trza jej dorobić daszek,do tego wloty powietrza lub ostatecznie uchylne okna.

#8 Share tumek19

tumek19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, majsterkowanie, rolnictwo

Napisany 30 styczeń 2016 - 12:07

Mógłbyś zrobić jakieś zdjęcia jak ta wentylacja wygląda u Ciebie?

Będzie płytka ściółka, obornik będzie usuwany codziennie. Jeśli zdecyduję się na puszczenie komina przez strop to mam rozumieć, że powinna wystarczyć rura kanalizacyjna o średnicy około 40cm?
Jeśli wykuję dziury w ścianie na wysokości około metra to czy zimą przy mrozach nie będzie w tym pomieszczeniu za zimno?
Mógłbyś podesłać link np. z olx jaki miałby być to wentylator?

Strop masz  zalany zwykłym betonem, czy z jakimś dodatkiem uszczelniającym? Masz jakoś zabezpieczony sufit dodatkowo?

Coś trzeba robić Kolego. Mam sporo zboża, z którym trzeba coś zrobić, a jak mam sprzedać pszenicę po 500 do skupu to mnie szlak trafia.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
Koledzy jeśli macie wentylatory to one pracują cały czas, czy jest to jakiś cykl pracy?

Nie mam żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Najważniejsza jest dobra wentylacja.

#9 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 16:27

Adaptacja pomieszczenia na chlewnię kilka pytań Zdjec nie sensu umieszczac Poprostu w kilku miejscach wykute zostaly dziury w stropie i zostal usuniety eternit i przez cala dlugosc dalismy gruba plastikowa rure a nad nia daszek. Wszystko kupilismy od firmyz Janowca Wlkp. Nic trudnego pare dni pracy. Wentylatorow nie mocowalem bo nie bylo takiej potrzeby. Najgozej jesr zima jak temperatura spada tak do -15 wtedy cale cieplo ucieka i widac jak z rur leci para niczym dym z komina i trzeba je szybko zatykac. Ale problem niedlugo bede mial z glowy bo rezygnuje z tego interesu. Za duzo pracy i serca w to wkladam a w zamian mam tylko nerwy i usmech skupujacego. Dla mnie ten ostatni rok byl decydujacy.

Edytowany przez Piechu, 30 styczeń 2016 - 16:42.

#10 Share rudinho11

rudinho11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Piłka nożna

Napisany 30 styczeń 2016 - 18:34

http://olx.pl/oferta...html#5fc5ed5ed9

tu masz przykładowy wentylator...

Jeżeli kupujesz prosiaka i masz 40 na raz to zrób sobie głęboką ściółkę, jeżeli to możliwe. Obornik usuniesz turem lub jakimiś widłami na podnośnik. Dużo mniej pracy masz na co dzień. Tylko dościelasz słomy. Po za tym powierzchnia na korytarze będzie mniejsza.

Jak zimą przez te dziury w ścianach na dole ok1m będzie zimno to czymś zatkasz lub trochę przytkasz. Te dziury to zrób takie jak np. rurki od melioracji np ze 3-4. Albo jak byś robił głęboką to tunel pod korytarzem i wloty powietrza będzie super chłodzić w lato a zimą powietrze się ociepli...

#11 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2180 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 22:39

Wentylacja w formie komina nawet bez wentylatora wystarczy ,wszystko zależy od powierzchni czy jest długi czy w formie kwadratu , przy wentylacji kominowej wilgoć pozostaje w narożnikach ścian i najważniejsze nie napisałeś jaki masz strop ,jesli na stalowych tragarzach ,które wystaja na spichlerzu to na 100% będzie wildoc wchodzic na ziarno ,do tego stopnia ze zkielkuje i nawet wymuszona wentylacja nie pomoże, wtedy trzeba zrobic izolacje i dać cięka warstwę betonu na wierzch.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share bart07

bart07

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 14:55

Zdjec nie sensu umieszczac Poprostu w kilku miejscach wykute zostaly dziury w stropie i zostal usuniety eternit i przez cala dlugosc dalismy gruba plastikowa rure a nad nia daszek. Wszystko kupilismy od firmyz Janowca Wlkp. Nic trudnego pare dni pracy. Wentylatorow nie mocowalem bo nie bylo takiej potrzeby. Najgozej jesr zima jak temperatura spada tak do -15 wtedy cale cieplo ucieka i widac jak z rur leci para niczym dym z komina i trzeba je szybko zatykac. Ale problem niedlugo bede mial z glowy bo rezygnuje z tego interesu. Za duzo pracy i serca w to wkladam a w zamian mam tylko nerwy i usmech skupujacego. Dla mnie ten ostatni rok byl decydujacy.

Rok rzeczywiście nieciekawy, ale może coś się jeszcze zmieni.

http://olx.pl/oferta...html#5fc5ed5ed9

tu masz przykładowy wentylator...

Jeżeli kupujesz prosiaka i masz 40 na raz to zrób sobie głęboką ściółkę, jeżeli to możliwe. Obornik usuniesz turem lub jakimiś widłami na podnośnik. Dużo mniej pracy masz na co dzień. Tylko dościelasz słomy. Po za tym powierzchnia na korytarze będzie mniejsza.

Jak zimą przez te dziury w ścianach na dole ok1m będzie zimno to czymś zatkasz lub trochę przytkasz. Te dziury to zrób takie jak np. rurki od melioracji np ze 3-4. Albo jak byś robił głęboką to tunel pod korytarzem i wloty powietrza będzie super chłodzić w lato a zimą powietrze się ociepli...

Prosiaka planowałem kupić w dwóch partiach po około 20 sztuk.

Głęboka ściółka u mnie odpada, ponieważ nie dam rady wjechać ciągnikiem do pomieszczenia - wejście ma około 90cm szerokości, a i wysokość nie zachwyca.
Właśnie obawiam się, że zimą będzie największy problem z wilgocią i ciepłem, które może przedostać się do zboża na górze.

Wentylacja w formie komina nawet bez wentylatora wystarczy ,wszystko zależy od powierzchni czy jest długi czy w formie kwadratu , przy wentylacji kominowej wilgoć pozostaje w narożnikach ścian i najważniejsze nie napisałeś jaki masz strop ,jesli na stalowych tragarzach ,które wystaja na spichlerzu to na 100% będzie wildoc wchodzic na ziarno ,do tego stopnia ze zkielkuje i nawet wymuszona wentylacja nie pomoże, wtedy trzeba zrobic izolacje i dać cięka warstwę betonu na wierzch.

Pomieszczenie ma wymiary 6 x 5,30m. Strop jest betonowy, przypuszczam, że bez żadnej izolacji. Są metalowe dwuteowniki wystające w spichlerzu, od strony pomieszczenia sufit jest otynkowany.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Temat muszę dokładnie przemyśleć czy te wszystkie przeróbki będą opłacalne.