Skocz do zawartości

Zdjęcie

Projekt ustawy o szkodach łowieckich - co sądzicie?

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 26 styczeń 2016 - 19:53

Założenia wydają się dobre i korzystne ale praktyka może spłatać figla http://www.polskiera...ny-dla-rolnikow

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Projekt ustawy o szkodach łowieckich - co sądzicie? Dzisiaj, 02:22
  •  

#2 Share Niewiem10

Niewiem10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 20:06

Według mnie to czysta głupota, po co komuś wypłacać cały czas odszkodowania, naciągać państwo na dodatkowe koszty, gdy i tak problemu to żadnego nie rozwiąże, problem tkwi w populacji dzików. Dosyć śmiesznie to do tej pory wygląda, jeden dzik zostanie odstrzelony, a za chwilę locha przyprowadzi kolejnych dziesięć na jego miejsce. Zamiast tracić pieniądzę na odszkodowania, których z roku na rok będzie przybywać, lepiej byłoby masowo zmniejszyć populację dzików - to jedyna droga według mnie, która załatwiłaby sprawę raz na dobre. I tak nie wierzę w to, że obecne przepisy coś poprawią, nigdy odszkodowania nie będą pokrywały się ze stratami. Wygląda to dosyć niefajnie np. w przypadku rolników siejących kukurydze na ziarno bo jak nie susza...to dziki wykończą uprawę.

Edytowany przez Niewiem10, 26 styczeń 2016 - 20:07.

#3 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 20:23

Projekt ustawy o szkodach łowieckich - co sądzicie? gdzieś na YT widziałem jak w Texasie rozwiązują problem dzików. tzn. picup na nim karabin coś jak CKM i kapitan bomba . zmniejszyć populację szkodników do poziomu z lat 90 i tyle

#4 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 12:14

Według mnie to czysta głupota, po co komuś wypłacać cały czas odszkodowania, naciągać państwo na dodatkowe koszty, gdy i tak problemu to żadnego nie rozwiąże, problem tkwi w populacji dzików. Dosyć śmiesznie to do tej pory wygląda, jeden dzik zostanie odstrzelony, a za chwilę locha przyprowadzi kolejnych dziesięć na jego miejsce. Zamiast tracić pieniądzę na odszkodowania, których z roku na rok będzie przybywać, lepiej byłoby masowo zmniejszyć populację dzików - to jedyna droga według mnie, która załatwiłaby sprawę raz na dobre. I tak nie wierzę w to, że obecne przepisy coś poprawią, nigdy odszkodowania nie będą pokrywały się ze stratami. Wygląda to dosyć niefajnie np. w przypadku rolników siejących kukurydze na ziarno bo jak nie susza...to dziki wykończą uprawę.

Pełna zgoda  - niby mają i nad tym pracować a na razie chcą odszkodowania załatwić najpilniej Podoba mi się też zapis że koła które nie wykonują planu odstrzału mają płacić podwójną składkę

#5 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 27 styczeń 2016 - 23:14

Powoli kolego z takimi pomysłami. Masz rację, że samo wypłacanie nie rozwiąże problemu.

Świadoma i przemyślana eliminacja populacji dzików do rozsądnej ilości -TAK, eksterminacja - NIE. Nie popadajmy w skrajność. I powiem, bo to nie jest tajemnica, taka eliminacja została rozpoczęta.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#6 Share Niewiem10

Niewiem10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 07:55

Do eksterminacji to jeszcze daleka droga, nie mówię, żeby wybić wszystkie dziki. Ale jak sam widzisz, więcej z nich szkody niż pożytku. Eliminacja zostanie przeprowadzana na terenie całego kraju? Bo słyszałem tylko, że na razie tylko wzdłuż granicy, głownie na terenie województwa podlaskiego. Na pewno może cieszyć, że jednak podejmowane są jakieś decyzje. Jednak mam nadzieję, że odstrzał, nie będzie tylko "odstrzałem", czyli "idziemy może akurat jednego uda nam się zabić", ale konkretnym zorganizowanym zmniejszeniem populacji.

#7 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 28 styczeń 2016 - 08:35

Władza nigdy nie załatwi wszystkiego za obywatela, ale liczy się podejście do sprawy. Poprzednia ekipa chciała kosztem rolników zapewnić sobie rozrywkę i "darmową" paszę. Dziki należą do Państwa, ale za szkody do tej pory płaciły koła łowieckie - to kompletna paranoja. Za dziki powinien odpowiadać właściciel i to on powinien ponosić koszty utrzymania, czyli Państwo. Koła łowieckie za upolowaną sztukę płacą Państwu daninę ze składek. Większość kół posiada bardzo mały budżet i stąd tak niskie odszkodowania, ponadto orzekaniem o szkodzie zajmowały się osoby, które tak naprawdę były stroną sporu. Nie jest możliwe, żeby "sami sobie" działali na szkodę wypłacając wyższe odszkodowania - to kolejna paranoja.

Co do meritum sprawy nowa ustawa wydaje się być dobra, ale wg mnie bardziej chodzi o egzekwowane prawa a nie tworzenie coraz to nowych (zawiłych i dziurawych) ustaw. Choć faktycznie niektóre ustawy powinny zostać zmienione.

U mnie obecnie sprawa dzików poprawiła się już w poprzednim roku. Jeden telefon do przyjaciela i po sprawie. :D

Sorry, źle zrozumiałem czytając Twoją wypowiedź a szczególnie słowa: "...lepiej byłoby masowo zmniejszyć populację dzików - to jedyna droga według mnie, która załatwiłaby sprawę raz na dobre."

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share akowicz111

akowicz111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 08:47

A jak te dziki nie będą się mnożyć do cho....y , jak koło u mnie karmi kukurydzą.  Rozumiem kiedyś jak było z 70 cm śniegu i 25 stopni mrozu. A teraz zimy są jakie są, a oni walą co drugi dzień kukurydzę i zboże, oczywiście sprowadzone z Litwy bo parę groszy taniej.

Edytowany przez akowicz111, 28 styczeń 2016 - 08:47.

#9 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 09:43

Projekt ustawy o szkodach łowieckich - co sądzicie? Ze dwa lata temu byli u mnie mysliwi bo dziki zaczely ryc w kukurydzy szukajac zeszlorocznych kolb. Nie powiem bardzo mili i uprzejmi. Pilnowali przez pare nocy, zostawili odstraszacze. Ale jak jechalismy razem na polu to narzekali ze cena w skupie za dzika niska a tyle pracy maja z tym. I druga rzecz w nocy pojawialo sie kilkanascie sztuk na polu ale nie mogli strzelac bo nie wiedza czy czasem maciory nie ustrzela a noktowizorow nie moga uzywac. Troche chore to wszystko. W wielu rejonach jest problem z dzikami nie dosc ze mioty sa liczniejsze to nieraz maja po dwa mioty w roku. Czy nie taniej by wynioslo wystrzelac i zutulizowac wieksza czesc. Przeciez za pare lat to bedzie pelno tych dzikow. Raz bylem na szacowaniu fakt nie bylo tego duzo ale to przez drut dookola pola. Rolnik jeszcze mowil ze wczesniej informowal o stratach na lakach i zbozu ale nikt podobno nie rzyjechal. Ogolnie szacowanie to byl jeden wielki problem bo rolnik swoje a mysliwi swoje a pozniej jeszcze wykorzystywali nie wiedze rolnika bo np powiedzieli ze oszacuja po zbiorze kukurydzy a pozniej sie wypieli bo nie szacuja po zbiorach. Nowa ustawa wydaje sie byc intetesujaca ale i tak jak to w zyciu bywa rolnik bedzie najbardziej pokrzywdzony.

#10 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 12:26

Co do ilości dzików to już nawet pół biedy z tymi szkodami Ale nie potrafię tego pojąć rozumem że rolnikowi każą stosować maty, zabezpieczać chlewnie , cuda niewidy wymyślają - nawet potrafią wybić całą zdrową hodowlę a dziki mogą sobie swobodnie hasać i roznosić ASF po całej Polsce i tu nikt nie widzi problemu? Pożyjemy i zobaczymy jak rozwiążą te kwestie

Edytowany przez maroon, 28 styczeń 2016 - 12:26.

#11 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 06 luty 2016 - 08:05

Dziki to jedna kwestia, a co z inna zwierzyną? U mnie problemem są żurawie, za nie nikt mi nie zapłaci. Wspomnę jeszcze o bobrach, na 3 km rowów też robią co roku swoją robotę, a RDOŚ da pozwolenie na rozbiórkę tam i odstrzał ale grosza na to skąpi.

#12 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2187 postów

Napisany 06 luty 2016 - 18:03

W moim rejonie koła łowiecki tłumacza sie ze wzrost populacji dzika ,to wina nas rolnikow ,siejemy więcej kukurydzy w większości na ziarno.Takie tłumaczenie dla mnie to paranoja ,a interwencje sa znikome ,bardziej ograniczają sie do srodków odstraszających ,fakt nawet skutecznych,co i tak nie zmienia faktu że z roku na rok ich przybywa i stają sie mniej płochliwe ,a co za tym idzie ,podchodza pod obejścia ,stając sie zagrożeniem bezpośrednim ,o chorobach nie wspomnę 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share tadi77

tadi77

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 21 luty 2016 - 21:35

mam problem z kołem łowieckim mianowicie dziki zniszczyły 3ha kukurydzy w 50% czyli 1,5 ha koło zaproponowało 4tys zł ja na sie nie zgodziłem w protokole odmówiłem tej sumy odszkodowania, oni i tak bez mojej zgody przelali na konto pieniadze 4 tys , co  dalej z ich beszczelnosca