Skocz do zawartości

Zdjęcie

zus krus hodowla bydła

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share marcin6011

marcin6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne, hodowla bydła mięsnego.

Napisany 22 styczeń 2016 - 23:53

zus krus hodowla bydła

Witam, nie wiem czy wybrałem dobry dział na to zapytanie ale wiąże sie z hodowlą bydła więc pisze tutaj. Mianowicie to mam 26 lat prowadze działalność gospodarcza i opłacam ZUS, do tego mam na własność 2,5h ziemi rolnej. Chciałbym rozkręcić hodowle bydła bo zaplecze jest, obora stoi pusta, stodoła też, traktor i troche osprzętu. Ojciec ma jakies 15h łąki z czego 6 jest ogrodzone bo wcześniej też pasło sie tam bydło. Na poczatku chce dalej prowadzić budowlanke tak jak teraz bo odrazu krowy mi jeść nie dadzą, ale chodzi tu o to jak teraz przejść na krus, co zrobić żebym był rolnikiem i dopłaty wziął za krowy i za ziemie którą będe obrabiał. Czekam na wasze odpowiedzi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
zus krus hodowla bydła Dzisiaj, 10:21
  •  

#2 Share leszekb

leszekb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 08:00

zus krus hodowla bydła

Weż akt notarialny że jesteś właścicielem ziemi i idz do KRUS-u oni Cię poprowadzą co dalej .

#3 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 23 styczeń 2016 - 08:22

zus krus hodowla bydła a po co mu krus do chodowli .,? zarejestruj numer gospodarstwa w arimr i hoduj

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share marcin6011

marcin6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 09:23

zus krus hodowla bydła

Jak jest z dopłatami, nie muszę być rolnikiem żeby brać dopłaty za sztuki bydła i za ziemie? słyszałem że jak jestem na zusie to krusu nie mogę odprowadzać

#5 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 23 styczeń 2016 - 09:53

zus krus hodowla bydła pewnie jest więcej rolników na zus niż krus z dopłatami niema problemów

#6 Share arencjo

arencjo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 09:54

zus krus hodowla bydła

Nie musisz być ubezpieczony w KRUS, żeby hodować bydło. Dopłaty będą Ci się należały, ale nie licz na to, że się na nich wzbogacisz. 

Jedyne co nie będzie Ci się należało, podobnie z resztą jak mi, bo też jestem na ZUS, to programy typu modernizacja czy młody rolnik. 

Edytowany przez arencjo, 23 styczeń 2016 - 09:56.

#7 Share marcin6011

marcin6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 11:10

zus krus hodowla bydła

Za bardzo na to nie liczę, ale każdy grosz się przyda na początek, chyba w moim przypadku byłoby dobrze jakbym sie przekształcił na rolnika i mógł sie starac o pomoc w modernizacji..

Gdzieś czytałem wypowiedzi, że hodowla byków na wybiegu nie ma sensu bo pouciekają, ja ma 6h ogrodzonych siatką, myslicie ze jak wstawie na początek 10 sztuk mieszańców (chociaż mam nadzieje że uda się kupić typowo mięsne Bydlaki np sim albo lm..) to jak podrosną to będą problemy z utrzymaniem ich na ogrodzonym pastwisku??

#8 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 11:18

zus krus hodowla bydła

Jeśli opłacasz ZUS nie możesz zarejestrować się w KRUSie. nadrzędny jest ZUS. Aby brać dopłaty tylko zarejestruj gospodarstwo w ARiMR. jak byś chciał przejść na krus i zrezygnować z ZUS a dalej prowadzić działalność gosp to najpierw musisz wyrejest działalność ,Zarejest się w krus i być w krusie 2 lata dopiero możesz zarejest działalność gosp i opłacać podwójny KRUS. Ale tam też są jakieś ograniczenia dochodu powyżej którego wyrzucą cię z KRUS i automatycznie lądujesz z powrotem w ZUSie.

#9 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 11:25

zus krus hodowla bydła

Niedaleko mnie chodzi ponad 1000 szt bydła mięsnego w pastuchu z palików plastikowych + 1 drut. 

#10 Share marcin6011

marcin6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 11:56

zus krus hodowla bydła

Dzięki koledzy za odpowiedzi. Jak myślicie dobry pomysł zainwestować na początek w 10szt byczków, czy lepiej zainwestować  też w kilka jałówek żeby potem dały mi młode cielaki? Co sądzicie, z góry dzięki za wypowiedzi, wiem ze ten temat już pewnie był gdzieś rozważany ale nie ma t jak indywidualne odpowiedzi do danego przypadku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 12:16

zus krus hodowla bydła

Jeśli masz taką możliwość, że możesz trochę poczekać na to, nim Ci się inwestycja zacznie jako tako zwracać to daj sobie spokój z jakimiś byczkami tylko kup kilka jałówek, najlepiej z jednego stada, od jednego hodowcy. Na spokojnie je sobie odrobaczysz, zaszczepisz i nie poznasz takich firm jak Farmutil ;)
Będziesz miał swoje mamki, nie będziesz rzucał kur*ami jak Ci już n-ty cielak padnie. Obecnie NIE DA się kupić nawet takiej małej partii 10 cielaków z pewnego źródła. W firmach pośredniczących to jest zbieranina, nie wiadomo skąd te cielaki pochodzą, kolczyki często przepinane, świadectwa zdrowia lewe, nie wiadomo po  ilu godzinach transportu one są, biegunki, zapalenia płuc, dodatkowo możesz sobie przywieźć do gospodarstwa bakterie czy pasożyty, które pod tymi szerokościami geograficznymi nie występują i na próbkach z Twojego stada uczyć się będą studenci vety.
Trust me, ja to wszystko przerabiałem. Nigdy więcej!  

#12 Share marcin6011

marcin6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 13:00

zus krus hodowla bydła

Dzięki  za rade na pewno sie przyda, najchętniej kupiłbym lm, chociaż podobno są bardziej agresywne niż sim ale przyrosty mają lepsze.. koło Dobrego Miasta kolo Olsztyna widziałem ładne stado sim i lm.. 200 szt na pastwisku, fajny widok, ale kupić krowy od tamtego hodowcy to spory koszt.. :(

#13 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 16:26

zus krus hodowla bydła

Co to znaczy "spory koszt"? 

#14 Share marcin6011

marcin6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 19:19

zus krus hodowla bydła

Tamten chodowca ma wysokie ceny, ale podobno jego bydło jest dobrej krwi, to może i by się taka inwestycja lepiej zwróciła niż kupić mieszańca albo mlecznego cielaka od handlarza który wciska kit że to mięsny.

#15 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 22:33

zus krus hodowla bydła

Pamiętaj, że można kupić albo tanio, albo dobrze. Handlarz nie jest instytucją charytatywną. Będzie Ci wciskał LM który z LM będzie miała wspólnego tylko tyle, że wpis w paszporcie, faktycznie będzie to RP. Nie wiem po ile chodzą teraz cielaki, jednak wlicz, że coś Ci padnie, do tego preparat mlekozastępczy, siemię, haracz dla weterynarza, nerwicę jak będziesz zgłaszał w agencji padlinę. No lipa, totalna lipa. Kup kilka jałówek od pewniaka, u mnie w okolicy takie chodzą po 2500 zł, trochę Ci się wydłuży inwestycja ale będziesz miał święty spokój i własne stado podstawowe. 

#16 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 22:37

zus krus hodowla bydła

2500 to chyba HF?

#17 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 14:03

zus krus hodowla bydła

Nie, SM, miałem na myśli takie ok. 8-10 miesięczne.

#18 Share marcin6011

marcin6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 20:29

zus krus hodowla bydła

Można czymś zastąpić to mleko w proszku dla cielaków, czymś tańszym, albo czegoś dosypywać czy samemu im coś sporządzić, bo jak patrze na ceny mleka w proszku to wychodzi że cielak taki 80-100kg to dziennie tak zacznie tego żreć za jakies 15 zl, a z czasem coraz więcej, koszty duże..

#19 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 22:38

zus krus hodowla bydła

Ja jak swego czasu popełniłem ten błąd i bawiłem się w cielaki to tylko i wyłącznie preparat mlekozastępczy na start.
Ale zaczynasz dobrze rozumować, koszty duże... ;)

Sorry, nie odczytuj tego jako złośliwość, jednak cały czas będę się upierał przy własnych mamkach. Większe koszty na start, trochę dłużej inwestycja trwa, jednak uwierz mi, opłaca się dużo bardziej. 

Edytowany przez tombar123, 26 styczeń 2016 - 22:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share marcin6011

marcin6011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 22:55

zus krus hodowla bydła

tombar123 właśnie mam zamiar iść za Twoją radą i zamiast inwestować tylko w byki, mam zamiar kupić np 7jałówek i 3 albo 5 byków, zobacze jak finansowo wyrobie.. Teraz intensywnie będę dociekał gdzie można kupić dobre cielaki.

Mam takie pytanie co byście mi doradzili, głownie myślałem żeby sie to moje stado pasło na świeżej trawie, no ale trzeba też czymś dokarmić no i w zime też coś dawać. Mianowicie to 6h pastwiska ogrodzonego jest, nastepne 6 łąki koszonej co roku to byłoby na siano. No i na jesieni poorałem 2h jeden był uprawiany z lat więc można by tam coś posiać, drugi to był ugór ze 20 lat nie orany więc ziarno tam mi raczej nie urosnie.. Co byscie na moim miejscu zrobili, co posiać na te 2 biedne hektary?