Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ładowanie akumulatora.

59 odpowiedzi na ten temat

#41 Share elektrotech

elektrotech

technik elektronik -informatyk

• V.I.P.
  • rank
  • 1425 postów
  • Zainteresowania:Ursus C-325A, budowa nietypowych maszyn rolniczych

Napisany 13 sierpień 2016 - 11:38

Ładowanie akumulatora.

nie trzeba kupować bardzo prosto je zrobic - wkład nie wielki, a te po 100 zł...  -lepiej unikac

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ładowanie akumulatora. Dzisiaj, 15:43
  •  

#42 Share MasterRoj

MasterRoj

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów
  • Zainteresowania:mechanika, elektryka

Napisany 13 sierpień 2016 - 13:33

Ładowanie akumulatora.

daj schemat albo gotowy produkt bo takie pisane to na nic

#43 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 13 sierpień 2016 - 16:54

Ładowanie akumulatora.

Myślisz, że sobie poradzisz mając schemat?

#44 Share MasterRoj

MasterRoj

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 13 sierpień 2016 - 17:43

Ładowanie akumulatora.

to podaj przykłady prostowników fabrycznych chyba że takowe nieistnieją

i nie święci garnki lepią

#45 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 13 sierpień 2016 - 18:34

Ładowanie akumulatora.

Piszę to w każdym temacie o ładowaniu akumulatorów: nie ma fabrycznych prostowników ładujących metodą CC/CV, która to jest najlepsza do akumulatorów ołowiowych.

#46 Share MasterRoj

MasterRoj

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 13 sierpień 2016 - 18:41

Ładowanie akumulatora.

podaj źródło co mówi ze ta metoda jest najlepsza

#47 Share Seba3D

Seba3D

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 13 sierpień 2016 - 23:15

Ładowanie akumulatora.

A jest jakiś sprawdzony schemat prostownika ładującego tą metodą?

#48 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 14 sierpień 2016 - 07:14

Ładowanie akumulatora.

Co wy ciągle z tym schematem? Elektronik sobie taki schemat stworzy (czyli zaprojektuje urządzenie), a laik i tak sobie nie poradzi, więc po co drążycie? Polecam zajrzeć w datasheet UC2906, tam jest to dokładnie opisane.

podaj źródło co mówi ze ta metoda jest najlepsza

Nie wiem czy jest jakieś naukowe opracowanie na ten temat.

#49 Share MasterRoj

MasterRoj

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 14 sierpień 2016 - 10:00

Ładowanie akumulatora.

Skoro nie ma opracowań to dla laików wystarczająca jest metoda CC co w zupełności wystarcza, nie ma co się rozdrabniać bo to tylko wprowadza niepotrzebny zamęt.

#50 Share DTaras

DTaras

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 14 sierpień 2016 - 10:39

Ładowanie akumulatora. @elektrotechniku zdarzało się niegdyś akumulator naładować odwrotnie. Dlatego teraz są dwa rodzaje płytek i epoka tzw. suchoładowanych akumulatorów. Nie mniej jednak przy głębokim rozładowaniu jest tak jak opisywał bear ze względu na powstawanie bezpłciowych płytek, zmianę gęstości elektrolitu czyli właśnie fizyczno chemiczne zmiany. Regulatory z przewodem kontrolnym czyli biorącym zasilanie bezpośrednio z bieguna to tylko kolejny rodzaj regulatora dla alternatorów bez mostka pomocniczego - nic nadzwyczajnego. Obecnie regulatory są wpinane z diagnostyką w instalację pokładową i mają możliwość ograniczania prądu ładowania bądź całkowitego zdejmowania obciążenia z wału. Taki sterownik można było zrobić na wspomniany wcześniej regulator i spotkałem coś takiego np. w Nissanie z alternatorem Hitachi. Po co? Bo regulator reguluje do 14 - 14,5 V bez kontroli obciążenia czyli może przegiąć z prądem w instalacji albo wprost zostać przeciążony w zakresie niskich obrotów wirnika. W związku z nieliniowym charakterem procesu ładowania wsadzało się w uzwojenie pierwotne żarówkę, potem były regulacje z tyrystorami a obecnie w Lidlu kupisz sobie za 60 zł ładowarkę w bardzo dobrej jakości z dobrym procesem ładowania. Na ładowarkę z dobrą regeneracją trzeba położyć koło 6 stów. Ach jeszcze do elektrotechnika: przytoczony przykład tych 100 A jest przesadzony aczkolwiek prądy są spore, że się tak wyrażę. w krótkich szczytach a rzekłbym nawet w impulsach...
Nie mniej jednak nie są to zdrowe sytuacje - dlatego na tzw. kablach instalacja jednego pojazdu ładuje rozładowany akumulator przez czas jakiś a potem robimy start i nigdy nie jest to dobre rozwiązanie a tylko awaryjne. Sam jednak przyznasz, że w tym przypadku skutki rozładowania są gorsze niż ładowanie dużym prądem..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share elektrotech

elektrotech

technik elektronik -informatyk

• V.I.P.
  • rank
  • 1425 postów
  • Zainteresowania:Ursus C-325A, budowa nietypowych maszyn rolniczych

Napisany 20 sierpień 2016 - 06:26

Ładowanie akumulatora.

zawsze było przyjęte 1/10  ładowanie -pojemność aku - bezpieczne - ale i coraz bardziej aby odpalic wiekszym pradem

#52 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 11:15

Ładowanie akumulatora.

Skoro nie ma opracowań to dla laików wystarczająca jest metoda CC co w zupełności wystarcza, nie ma co się rozdrabniać bo to tylko wprowadza niepotrzebny zamęt.

Tylko, że żaden z prostych urządzeń do ładowania (bez elektroniki) nie posiada tej metody, ani zresztą nie ładuje CV. A metoda CC/CV jest najbezpieczniejsza dla akumulatora, najszybsza i umożliwia osiągnięcie 100% pojemności.

#53 Share konteno

konteno

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Zainteresowania:różne

Napisany 10 październik 2016 - 21:37

Ładowanie akumulatora.

Polecam zajrzeć w datasheet UC2906, tam jest to dokładnie opisane.

Nie wiem czy jest jakieś naukowe opracowanie na ten temat.

tak tylko że to co się przewija w internecie to schematy zaprojektowane na góra 3-4 A a do maszyn rolniczych nawet by zapewnić ten prąd ładowania C/10 to trzeba czasem te 15-20 A co wymaga fest tranzystora, 

#54 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 11 październik 2016 - 07:16

Ładowanie akumulatora.

Nie ma z tym żadnego problemu. Aczkolwiek przy takich prądach układ nie jest zbyt wydajny energetycznie i za bardzo nie opłaca się robić tego na regulacji liniowej.

#55 Share pan_talon

pan_talon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 10 listopad 2016 - 09:05

Ładowanie akumulatora.

Cześć,

Mam w swoim C-328 akumulator 12V, 120Ah, 890A. Zastanawiam się nad prostownikiem do niego. Chodzi mi po głowie: http://test.j.pl/61/...-lidl-test.html niby zastosowanie do aku 12V i do 120Ah. Miał ktoś okazje go próbować? Da radę czy lepiej zainwestować w coś mocniejszego?

Z góry dzięki za pomoc.

#56 Share Pigmei

Pigmei

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 10 listopad 2016 - 10:04

Ładowanie akumulatora.

To nie jest jakiś mocny prostownik, dosłownie 3,8A w ładowaniu zasadniczym ale naładować taki akumulator to potrafi lecz trwa to dość długo  zależnie od stopnia rozładowania oczywiście. Jego główną zaletą jest cena bo działać działa, ma 3 lata gwarancji, a jak się o nim zapomni i nie odłączy na czas to akumulatora nie uszkodzi. Mając taki prostownik teraz wolę go odstąpić i kupić mocniejszy za drugie tyle, tego mam na myśli szukając w grupie tych procesorowych  http://www.hurt.com....-10,p15074.html

Edytowany przez Pigmei, 10 listopad 2016 - 10:11.

#57 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 10 listopad 2016 - 18:39

Ładowanie akumulatora.

Cześć,

Mam w swoim C-328 akumulator 12V, 120Ah, 890A. Zastanawiam się nad prostownikiem do niego. Chodzi mi po głowie: http://test.j.pl/61/...-lidl-test.html niby zastosowanie do aku 12V i do 120Ah. Miał ktoś okazje go próbować? Da radę czy lepiej zainwestować w coś mocniejszego?

Z góry dzięki za pomoc.

Oczywiście, że da radę. Co z problem zamiast pół dnia ładować dwa dni?

#58 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 10 listopad 2016 - 19:18

Ładowanie akumulatora.

Każdy upiera się za jakąś super elektroniką jakby prostownik był głównym ładowania akumulatora, moje zdanie jest takie że jeżeli już akumulator przestaje trzymać i trzeba go podładowywać to czy to robił prostownikiem "transformator-mostek-żarówka" czy prostownikiem "super elektronicznym" to i tak akumulatorowi nie przywrócimy pełnej sprawności.

Może nieraz lepiej zadbać o instalację ciągnika niż ładować pieniądze w jakieś super prostowniki, jeżeli już coś to z dobrym rozruchem.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#59 Share Pigmei

Pigmei

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 10 listopad 2016 - 19:53

Ładowanie akumulatora.

Cała taka elektronika to zło które staje się elementem podrażającym produkcję i jest najbardziej podatną częścią na uszkodzenie w prostowniku transformatorowym.C czasem specyfika użytkowania pojazdu, tu ciągnika wymaga doładowywania akumulatora, Wszystko ma zalety i wady, a układ z żarówką  choć prosty, to umówmy się ,trochę z lamusa. Ten lidlowski to przyznaj sam  bardzo tani, prosty w użytkowaniu i cieżko za jego pomocą zaszkodzić akumulatorowi. Dla laików idealny  :)  a jak padnie po gwarancji to nawet go szkoda nie będzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share pan_talon

pan_talon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 22 listopad 2016 - 12:05

Ładowanie akumulatora.

Kupiłem w Lidlu ten prostownik i nie mam zastrzeżeń. Ładował się prawie 13 godzin, ale po montażu ciapek odpalił bez problemu. Sprzęt za 59 zł i mogę polecić przynajmniej do takiego aku jak ja mam 12V, 120Ah, 890A