Kowal148

co siać bobik czy groch siewny?

Polecane posty

Kowal148    3

Witam wszystkich i proszę o pomoc bo mam mały dylemat... na wiosnę chciałbym zasiać bobik albo groch na pow. około  3 ha w celu rozmnożenia sobie materiału siewnego na następny rok tylko nie wiem na którą roślinę się zdecydować. ziemia klasy od IIIa do IVb mozaika, pola wapnowane 2 razy od ostatnich badań więc ciężko określić ph ale podejrzewam że odczyn lekko kwaśny. Nie oczekuję jednoznacznej odpowiedzi ale chociaż jakieś sugestie od osób bardziej doświadczonych w strączkach. W grochu obawiam się wylegania i ciężkiego zbioru, z drugiej strony bobik z tego co czytałem ma większe zapotrzebowanie na wodę... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bocianov90    15

Polecam groch siewny. Po pierwsze ma wyższy potencjał plonowania - tak około tonę więcej od bobiku. koszty uprawy są identyczne przy obydwu uprawach. Kolejnym argumentem jest cena sprzedaży, groch jest tak od 50 do 100 zł na tonie droższy, bynajmniej w tym roku. We wcześniejszych latach było to nawet 150-200 zł na korzyść grochu. Jedynym minusem uprawy grochu jest zbiór, ale nawet wylegnięty groch można w miarę dobrze młócić. Wybierz do siewu odmianę niską i o małej skłonności do wylegania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowal148    3

super dokładnie takich konkretnych odpowiedzi oczekiwałem. w kombajnie na bagnetach mam "podnośniki wyległego łanu" do tego kosa boczna, pozbierać większe kamienie i powinno iść. a jak jest ze zwierzyną? w moich rejonach dużo saren i dzików. w tym sezonie miałem 5ha łubinu. po wschodach sarny goliły przy samej ziemi i w tych miejscach rośliny miały mniej strączków albo nawet wcale ale plon i tak dobry 2,5t/ha (wąskolistny neptun) mimo wszystko szukam coś co dało by jeszcze większy plon bo szkoda mi trochę na III klasie łubin siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZbyszekW    6

Witam. Ja po siewie grochu stosowałem lekki wał w celu wgniecenia kamyków i pokruszenia grud ziemi. efekt pole jak stół ,nie było problemów ze zbiorem kombajnem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

kolego również doradziłbym Ci groch/peluszke ze wzgledu na zdecydowanie wyższe plonowanie aniżeli łubinu ,bo co do bobiku nie mam odzwierciedlenia. Siew jak najszybciej tj praktycznie tak szybko jak jesteś w stanie wjechać w pole (koniec lutego początek marca) siew na min 5cm. nie sie go nidgy w życiu na taką głebokość jak zboże!!! po siewie zbieranie wiekszych kamieni i wałowanie uprawy. Po tym zabiegu mozesz opryskać Afalonem i to powinno wystarczyć jak masz w dobrej kulturze pole, jak masz perz takze możesz z nim walczyć są także środki na to badziewie jak i szeroką game chwastów jedno i dwuliścienych powschodowo tylko należy zaznaczyć iż walka z chwastami dwuliściennych jest b.droga jednoliściene można śmiało powiedzieć tanie :) . Aha należy również zwiekszyć dawke wysiewu tak do max -300kg/ha. Osobiście odnosze sie do odmiany Milwa groch siewny-peluszka niby jest to groch pastewny czy jakoś tak.

 

Bardzo ważne OBOWIĄZKOWO musisz zaprawić nasiona bo nawet nasiona z centrali masz GOŁE bez zaprawy bez nitraginy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowal148    3

z siewem nie bedzie problemu bo na wiosne będe miał vitasema na podwójnej redlicy talerzowej więc powinno wejść na 5cm spokojnie. jakiś wał też mam wiec zrobię jak radzicie. co do oprysku to u mnie w łubinie afalon przepuścił chabra no i samosiewy rzepaku ale rzepak to cięzko chyba wytępić. Janczar810 sprzedawałeś ten groch Milwa? bo ciekawi mnie właśnie ta odmiana pastewna bo według karty ma niby mniejsze zapotrzebowania glebowe i jest niższa od np. tarchalskiej ale pytanie czy sprzedam to bo zwierzaków nie mam a musze posiać tego troche przez programy rolnośrodowiskowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Polecam groch siewny. Po pierwsze ma wyższy potencjał plonowania - tak około tonę więcej od bobiku. koszty uprawy są identyczne przy obydwu uprawach. Kolejnym argumentem jest cena sprzedaży, groch jest tak od 50 do 100 zł na tonie droższy, bynajmniej w tym roku. We wcześniejszych latach było to nawet 150-200 zł na korzyść grochu. Jedynym minusem uprawy grochu jest zbiór, ale nawet wylegnięty groch można w miarę dobrze młócić. Wybierz do siewu odmianę niską i o małej skłonności do wylegania. 

 

Groch ma wyższy potencjał ? Ciekawe od kiedy droższy też nie jest i trudno go sprzedać bo ma mało białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

z siewem nie bedzie problemu bo na wiosne będe miał vitasema na podwójnej redlicy talerzowej więc powinno wejść na 5cm spokojnie. jakiś wał też mam wiec zrobię jak radzicie. co do oprysku to u mnie w łubinie afalon przepuścił chabra no i samosiewy rzepaku ale rzepak to cięzko chyba wytępić. Janczar810 sprzedawałeś ten groch Milwa? bo ciekawi mnie właśnie ta odmiana pastewna bo według karty ma niby mniejsze zapotrzebowania glebowe i jest niższa od np. tarchalskiej ale pytanie czy sprzedam to bo zwierzaków nie mam a musze posiać tego troche przez programy rolnośrodowiskowe

 

Sprzedać nie sprzedałem, bo nawet nic nikomu nie mówiłem.

Siałem ja na mozaice z przewagą takiej ziemi gdzie żyto nie chce urosnąć a w tamtym roku na takie warunki atmosferyczne jakie były coś tam próbował ale rewelacyjnego plonu nie dał (bidnie-ile posiałem na piasku tyle było) Nie ma co się oszukiwać na VI klasie praktycznie w taką pogode nic nie urośnie, z kolei na V ładnie się prezentował a na IV gdzie wilgoci miał dość -zawsze miałem tam mokro wyrósł na ok. 70cm i tam jak wjechałem kombajne to łądnie nabijało do zbiornika :). Czym lepsza ziemia tym lepiej.

 

Byłby jeszcze ładniejszy jakbym nie popełnił błedów w agrotechnice dt. uprawy i siewu raz ze zapłytko posiałem to drugi za płytko uprawiłem i najważniejsze posiałem go jeszcze za rzadko (siałem mniej bo materiał był bardzo drogi w tym roku ok. 200kg/ha- jest zdecydowanie za mało!!)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

Przyłącze się do tematu.

Mam ziemie klasy III-IV gliniastą, prawdopodobnie nigdy nie wapnowaną, obornik był tam raz, dwa lata temu. przedplon pszenżyto, jesienią oprysk glifosatem

Jaka roślinna strączkowa najlepiej się sprawdzi z przeznaczeniem dla pasze dla bydła?

Dodatkowo musi być w miarę niesmaczna dla dzików, bo na tym polu potrafią nawet owies zniszczyć.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal122    8

Myślę że każda roślina strączkowa nadająca się na pasze będzie chętnie jedzona przez zwierzynę.

Przy takich klasach gleby,jeszcze gliniastych to groch siewny dobrze by sobie poradził tylko jeśli ziemia jest mocno zakwaszona to może lepiej byłoby posiać peluszkę.

Tylko nasiona koniecznie muszą być zaprawione nitragina żeby groch mógł pobierać azot z powietrza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

Tak tylko peluszka i groch mi na tym kwasie raczej nie urosną.

Na razie skłaniam do łubinu (najłatwiej kopic nasiona w dobrej cenie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszC5    23

Z łubinem możesz zrobić tak że posiejesz jakąś gorzką odmianę poplonową której nie rusza zwierzyna,sprzedasz i kupisz za to inną pasze.

Trochę z tym kombinowania ale zawsze lepsze to niż zniszczona uprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj