Skocz do zawartości

Zdjęcie

co siać bobik czy groch siewny?

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Kowal148

Kowal148

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 18 styczeń 2016 - 15:56

Witam wszystkich i proszę o pomoc bo mam mały dylemat... na wiosnę chciałbym zasiać bobik albo groch na pow. około  3 ha w celu rozmnożenia sobie materiału siewnego na następny rok tylko nie wiem na którą roślinę się zdecydować. ziemia klasy od IIIa do IVb mozaika, pola wapnowane 2 razy od ostatnich badań więc ciężko określić ph ale podejrzewam że odczyn lekko kwaśny. Nie oczekuję jednoznacznej odpowiedzi ale chociaż jakieś sugestie od osób bardziej doświadczonych w strączkach. W grochu obawiam się wylegania i ciężkiego zbioru, z drugiej strony bobik z tego co czytałem ma większe zapotrzebowanie na wodę... :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
co siać bobik czy groch siewny? Dzisiaj, 22:05
  •  

#2 Share bocianov90

bocianov90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 18 styczeń 2016 - 16:27

Polecam groch siewny. Po pierwsze ma wyższy potencjał plonowania - tak około tonę więcej od bobiku. koszty uprawy są identyczne przy obydwu uprawach. Kolejnym argumentem jest cena sprzedaży, groch jest tak od 50 do 100 zł na tonie droższy, bynajmniej w tym roku. We wcześniejszych latach było to nawet 150-200 zł na korzyść grochu. Jedynym minusem uprawy grochu jest zbiór, ale nawet wylegnięty groch można w miarę dobrze młócić. Wybierz do siewu odmianę niską i o małej skłonności do wylegania. 

#3 Share Kowal148

Kowal148

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 18 styczeń 2016 - 16:44

super dokładnie takich konkretnych odpowiedzi oczekiwałem. w kombajnie na bagnetach mam "podnośniki wyległego łanu" do tego kosa boczna, pozbierać większe kamienie i powinno iść. a jak jest ze zwierzyną? w moich rejonach dużo saren i dzików. w tym sezonie miałem 5ha łubinu. po wschodach sarny goliły przy samej ziemi i w tych miejscach rośliny miały mniej strączków albo nawet wcale ale plon i tak dobry 2,5t/ha (wąskolistny neptun) mimo wszystko szukam coś co dało by jeszcze większy plon bo szkoda mi trochę na III klasie łubin siać

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Sprawdź plantacje grochu! zobacz »

•  

#4 Share ZbyszekW

ZbyszekW

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 18 styczeń 2016 - 17:40

Witam. Ja po siewie grochu stosowałem lekki wał w celu wgniecenia kamyków i pokruszenia grud ziemi. efekt pole jak stół ,nie było problemów ze zbiorem kombajnem.

#5 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 18 styczeń 2016 - 17:52

kolego również doradziłbym Ci groch/peluszke ze wzgledu na zdecydowanie wyższe plonowanie aniżeli łubinu ,bo co do bobiku nie mam odzwierciedlenia. Siew jak najszybciej tj praktycznie tak szybko jak jesteś w stanie wjechać w pole (koniec lutego początek marca) siew na min 5cm. nie sie go nidgy w życiu na taką głebokość jak zboże!!! po siewie zbieranie wiekszych kamieni i wałowanie uprawy. Po tym zabiegu mozesz opryskać Afalonem i to powinno wystarczyć jak masz w dobrej kulturze pole, jak masz perz takze możesz z nim walczyć są także środki na to badziewie jak i szeroką game chwastów jedno i dwuliścienych powschodowo tylko należy zaznaczyć iż walka z chwastami dwuliściennych jest b.droga jednoliściene można śmiało powiedzieć tanie :) . Aha należy również zwiekszyć dawke wysiewu tak do max -300kg/ha. Osobiście odnosze sie do odmiany Milwa groch siewny-peluszka niby jest to groch pastewny czy jakoś tak.

Bardzo ważne OBOWIĄZKOWO musisz zaprawić nasiona bo nawet nasiona z centrali masz GOŁE bez zaprawy bez nitraginy. 

#6 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1699 postów

Napisany 18 styczeń 2016 - 18:26

@zbyszekw dobrze radzi zawsze lepsze i równe wschody 

ZETOR TEAM

#7 Share Kowal148

Kowal148

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 18 styczeń 2016 - 21:02

z siewem nie bedzie problemu bo na wiosne będe miał vitasema na podwójnej redlicy talerzowej więc powinno wejść na 5cm spokojnie. jakiś wał też mam wiec zrobię jak radzicie. co do oprysku to u mnie w łubinie afalon przepuścił chabra no i samosiewy rzepaku ale rzepak to cięzko chyba wytępić. Janczar810 sprzedawałeś ten groch Milwa? bo ciekawi mnie właśnie ta odmiana pastewna bo według karty ma niby mniejsze zapotrzebowania glebowe i jest niższa od np. tarchalskiej ale pytanie czy sprzedam to bo zwierzaków nie mam a musze posiać tego troche przez programy rolnośrodowiskowe

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1479 postów

Napisany 18 styczeń 2016 - 21:24

Polecam groch siewny. Po pierwsze ma wyższy potencjał plonowania - tak około tonę więcej od bobiku. koszty uprawy są identyczne przy obydwu uprawach. Kolejnym argumentem jest cena sprzedaży, groch jest tak od 50 do 100 zł na tonie droższy, bynajmniej w tym roku. We wcześniejszych latach było to nawet 150-200 zł na korzyść grochu. Jedynym minusem uprawy grochu jest zbiór, ale nawet wylegnięty groch można w miarę dobrze młócić. Wybierz do siewu odmianę niską i o małej skłonności do wylegania. 

Groch ma wyższy potencjał ? Ciekawe od kiedy droższy też nie jest i trudno go sprzedać bo ma mało białka

#9 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 19 styczeń 2016 - 09:32

z siewem nie bedzie problemu bo na wiosne będe miał vitasema na podwójnej redlicy talerzowej więc powinno wejść na 5cm spokojnie. jakiś wał też mam wiec zrobię jak radzicie. co do oprysku to u mnie w łubinie afalon przepuścił chabra no i samosiewy rzepaku ale rzepak to cięzko chyba wytępić. Janczar810 sprzedawałeś ten groch Milwa? bo ciekawi mnie właśnie ta odmiana pastewna bo według karty ma niby mniejsze zapotrzebowania glebowe i jest niższa od np. tarchalskiej ale pytanie czy sprzedam to bo zwierzaków nie mam a musze posiać tego troche przez programy rolnośrodowiskowe

Sprzedać nie sprzedałem, bo nawet nic nikomu nie mówiłem.

Siałem ja na mozaice z przewagą takiej ziemi gdzie żyto nie chce urosnąć a w tamtym roku na takie warunki atmosferyczne jakie były coś tam próbował ale rewelacyjnego plonu nie dał (bidnie-ile posiałem na piasku tyle było) Nie ma co się oszukiwać na VI klasie praktycznie w taką pogode nic nie urośnie, z kolei na V ładnie się prezentował a na IV gdzie wilgoci miał dość -zawsze miałem tam mokro wyrósł na ok. 70cm i tam jak wjechałem kombajne to łądnie nabijało do zbiornika :). Czym lepsza ziemia tym lepiej.

Byłby jeszcze ładniejszy jakbym nie popełnił błedów w agrotechnice dt. uprawy i siewu raz ze zapłytko posiałem to drugi za płytko uprawiłem i najważniejsze posiałem go jeszcze za rzadko (siałem mniej bo materiał był bardzo drogi w tym roku ok. 200kg/ha- jest zdecydowanie za mało!!)

#10 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 10 luty 2016 - 10:23

Przyłącze się do tematu.

Mam ziemie klasy III-IV gliniastą, prawdopodobnie nigdy nie wapnowaną, obornik był tam raz, dwa lata temu. przedplon pszenżyto, jesienią oprysk glifosatem

Jaka roślinna strączkowa najlepiej się sprawdzi z przeznaczeniem dla pasze dla bydła?

Dodatkowo musi być w miarę niesmaczna dla dzików, bo na tym polu potrafią nawet owies zniszczyć.

#11 Share Rafal122

Rafal122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 11 luty 2016 - 15:14

Myślę że każda roślina strączkowa nadająca się na pasze będzie chętnie jedzona przez zwierzynę.

Przy takich klasach gleby,jeszcze gliniastych to groch siewny dobrze by sobie poradził tylko jeśli ziemia jest mocno zakwaszona to może lepiej byłoby posiać peluszkę.

Tylko nasiona koniecznie muszą być zaprawione nitragina żeby groch mógł pobierać azot z powietrza.

#12 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 11 luty 2016 - 21:23

Tak tylko peluszka i groch mi na tym kwasie raczej nie urosną.

Na razie skłaniam do łubinu (najłatwiej kopic nasiona w dobrej cenie)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 11 luty 2016 - 23:05

Z łubinem możesz zrobić tak że posiejesz jakąś gorzką odmianę poplonową której nie rusza zwierzyna,sprzedasz i kupisz za to inną pasze.

Trochę z tym kombinowania ale zawsze lepsze to niż zniszczona uprawa.