Skocz do zawartości

Zdjęcie

Praca zawodowa a gospodarstwo rolne

19 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 19:03

Na pewno wiele osób ma gospodarstwo lub zajmuje się uprawą lub hodowlą  a jednocześnie pracuje zawodowo lub dorywczo , jak łączycie jedno z drugim , jak dzielicie finanse z tych dziedzin . 

No więc ja pierwszy może bo oprócz gospodarstwa które nie jest jednak duże  prowadzę działalność gospodarczą od ponad 20 lat o profilu leśnym i handlowym , często dokładam do upraw zwłaszcza przy sadzeniu czy siewie , potem się zwraca a nie raz niestety nie ale lubie coś robić w polu jednak ciężko by było jakby innego zajęcia nie było.   Jak to jest u was? czym się jeszcze zajmujecie oprócz roli ? 

Edytowany przez Tomek42, 17 styczeń 2016 - 19:13.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Praca zawodowa a gospodarstwo rolne Dzisiaj, 01:23
  •  

#2 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 19:16

Jeśli bym miał jeszcze  z wypłaty dokładać do gospodarstwa ty chyba bym sobie odpuścił lepiej robić jedno porządnie niż dwa byle jak

:) :)

#3 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 19:26

Zgadza sie , jednak znam wielu rolników których od nie dawna żony np.musiały iść też do pracy bo jak to na roli często jest tak że się nie przelewa , chłop tez czasem bierze jakieś prace jak ma okazję a akurat w polu jest chwila oddechu ,wiadomo wielko hektarowe gospodarstwa rządzą sie innymi prawami i tam już nie ma czasu raczej na inne zajęcia ale jest duże gro tych mniejszych standartowych rodzinnych a tam już inaczej , szkoda rzucić ojcowizny a żyć trzeba :)

#4 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 19:32

Wiesz jak to jest na roli, praca sezonowa, nawet jesli z tego był by większy dochód to z wolnym czasem trzeba coś zrobić :)

#5 Share marcin00794

marcin00794

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 20:01

Praca zawodowa a gospodarstwo rolne Powiedzcie jak wygląda kwestia możliwych form pracy przy jednoczesnym posiadaniu gospodarstwa. Umowa o pracę nie chodzi w grę przy KRUS ? A jak wygląda kwestia przy pozostaniu w ZUS?

#6 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 20:08

Takie coś znalazłem może coś pomoże :

Zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zlecenia, umowy agencyjnej czy też innej umowy o świadczenie usług podlega ubezpieczeniu społecznemu w ZUS, co wyklucza podleganie obowiązkowemu ubezpieczeniu rolniczemu. Po złożeniu stosownego wniosku osoba taka może być objęta w KRUS ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim – w ograniczonym zakresie. Po opłaceniu 1/3 składki na to ubezpieczenie, w razie wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, osoba taka byłaby uprawniona do skorzystania z jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.   Takie coś znalazłem może coś pomoże 

#7 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 20:20

Powiedzcie jak wygląda kwestia możliwych form pracy przy jednoczesnym posiadaniu gospodarstwa. Umowa o pracę nie chodzi w grę przy KRUS ? A jak wygląda kwestia przy pozostaniu w ZUS?

Z tego co mi wiadomo to niemożna być ubezpieczonym w dwóch firmach jednocześnie, więc albo zus albo krus

#8 Share marcin00794

marcin00794

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 20:24

Praca zawodowa a gospodarstwo rolne Tak, oczywiście. Dwie jednocześnie nie ma opcji. Natomiast chodzi mi o to jak to wygląda przy ZUS. Czy można zostać w pracy na umowie o pracę i nabyć gospodarstwo rolne. To byłoby jako działalność gospodarcza? Wydaje mi się, że ani będąc w KRUS ani będąc w ZUS nie można być na umowie o pracę.

#9 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 20:26

@marcin00794 jak idziesz do pracy i dostajesz umowe o prace, idziesz z umową do Krus i zawieszaja Ci ubezpieczenie, możesz sie dodatkowo ubezpieczyć w Krus na zasadzie takiej jak pisze @Tomek42.

Powiem tak u mnie na wsi jest tak, jest 62 gospodarstwa (numerów) z tego moze 30 aktywnych średnio od 5-18ha i 3 około 30ha i wszyscy z nich albo gdzies dodatkowo pracują albo maja jakieś dodatkowe zajecia lub maja emerytów czy rencistów, jak nie maz gdzies pracuje to żona a czesto oboje, hodowli prawie zero żadnego gospodarstwa mlecznego nie ma na całej wsi, co niektórzy trzymaja kilka opasow inni troche trzody, przewaznie to zborze i truskawki ci "wieksi" to jeszcze rzepak kukurydze i motylkowe

ZETOR TEAM

#10 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 20:33

Tak, oczywiście. Dwie jednocześnie nie ma opcji. Natomiast chodzi mi o to jak to wygląda przy ZUS. Czy można zostać w pracy na umowie o pracę i nabyć gospodarstwo rolne. To byłoby jako działalność gospodarcza? Wydaje mi się, że ani będąc w KRUS ani będąc w ZUS nie można być na umowie o pracę.

Można być (osobiście sam tak mam) działalność jest w tedy jak ją zarejestrujesz ale w tedy tez możesz pracować

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 20:36

No zgadza sie, ja w pewnych latach miałem tak że prowadziłem działalność , miąłem etat no i cały czas mam gospodarstwo , no oczywiście na Zusie wszystko

#12 Share marcin00794

marcin00794

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 20:41

Praca zawodowa a gospodarstwo rolne Rozumiem. Tylko wtedy z firmą, w której pracujesz, podpisujesz inną formę umowy. Nie jest to umowa o pracę tylko umowa współpracy, tak?

#13 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 20:44

Nie , normalnie umowa o pracę , ja byłem tam normalnie na etacie , moja firma działała a dodatkowo ja pracowałem, do rozliczenia dochody sie sumowały i nie było żadnego przekroczenia przepisów prawa 

#14 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 21:31

@marcin00794 jak chcesz być na Krus i pracować to tylko na umowę o dzieło lub jakąś inna, bo umowa zlecenie i etat nie przejdzie w KRUS, jak nie korzystasz z funduszy europejskich to lepiej isć na etat niech pracodawca płaci ZUS za Ciebie a kasa na KRUS zostanie w kieszeni u Ciebie, głównie to chodzi o to żebyś w przyszłości nie chciał podwójnej emerytury i z ZUS i KRUS 

ZETOR TEAM

#15 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 22:42

jak ktoś podejmie pracę na umowę to z automatu przechodzi na zus , czyli krus zawieszony , no takie realia są teraz że nie raz a zwłaszcza ci rolnicy którzy nie mają bydła czy trzody dużo to idą do pracy ,każdy  grosz w domu potrzebny .  Hmm cofnąć się trochę do tyło to przeważnie w domu było ze dwie renty czy emerytury to jakoś to się tam zazębiało może troszkę ,teraz u większości to się kończy , dzieci są a one potrzebują zawsze czegoś a nie sezonowo np. po żniwach więc ktoś idzie do pracy :)

#16 Share tumek19

tumek19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, majsterkowanie, rolnictwo

Napisany 19 styczeń 2016 - 17:41

Pozostaje praca na "czarno" ale wiąże się z ryzykiem. Przerabiałem parę wersji:pracowałem legalnie+gospodarstwo=zaniedbane pola,zwierzęta;praca w gospodarstwie=pusty portfel;praca na czarno+gospodarstwo=problem z odzyskaniem pieniędzy i jeszcze mniej czasu na pracę w gospodarstwie. Aktualnie żona poszła do pracy więc sytuacja się poprawiła. 

#17 Share Tomek42

Tomek42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 14 luty 2016 - 08:19

Z tego co widzę i wiem to też dużo osób  mimo prowadzenia gospodarstwa (no na pewno nie wielko hektarowego)  sezonowo wyjeżdża za granicę i to co roku , jak ktoś ma możliwość i jest między pracami tu taki czas lub ktoś może przypilnować przez ten okres gospodary to zawsze jest dodatkowa kasa, choć może nie powinno tak być ,:) 

#18 Share robertmoczko

robertmoczko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 15 luty 2016 - 16:17

Oficjalnie rolnik może  dorobić na umowę zlecenie pozostając w KRUS jednak wynagrodzenie nie może przekroczyć połowy najniższej krajowej Tzn. można zarobić max. 875 zł. Można też założyć działalność gospodarczą będąc ubezpieczonym w KRUS. 

#19 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 15 luty 2016 - 16:39

Praca zawodowa a gospodarstwo rolne ale musi być wcześniej przez 2 lub 5 lat być ubezpieczony w krusie
ZETOR TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share ozzborn

ozzborn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 15 luty 2016 - 16:51

zeby załozyc działalnosc na krusie potrzeba 3 lata podlegac ubezpieczeniu z mocy ustawy, czyli miec conajmniej 1ha przeliczeniowy ...

nie wiem po co ktos pisze głupoty o 2 czy 5 latach jak nic na ten temat nie wie

jezeli chodzi o umowe zlecenie to robertmoczko dobrze to opisuje

Edytowany przez ozzborn, 15 luty 2016 - 16:53.