Sylu93

Bizon Z056, Massey Ferguson 525, 530 jaki wybrać?

Polecane posty

Sylu93    8

Jak w temacie. Być może był już taki temat ale pragnę trochę odświeżyć. Maszyna na około 10 ha swoich zbóż i około 15 ha u szwagra. Do koszenia jest również rzepak. Cena to 20-25 tysięcy. Oczywiście do tych w sumie 25 ha będą jeszcze usługi na które w moim rejonie cały czas jest popyt tylko właśnie teraz pytanie, który kombajn będzie lepszy. Mianowicie mniej awaryjny, wydajniejszy, wygodniejszy, który mniej spali paliwa. Mam dość duże doświadczenie z Bizonem gdyż od 5 lat jestem operatorem Supra w jeszcze istniejącym kółku rolniczym i do tej pory nie miałem wątpliwości, że to właśnie Bizon zagości na moim podwórku, ale w tym roku zaczęły się poważne awarie, które spowodowały te wątpliwości. Natomiast MF 525 kosił u mojego szwagra w ubiegłe żniwa i szło to bardzo pięknie. Lecz chciałbym uzyskać wasze opinie drodzy użytkownicy i forumowicze. Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

kolego, MF 530 tylko koto ci pomoże znajść sprawnego i nie walniętego na kamieniu. 530 ma konkretny heder i 520 czy 525 taki sam jak 510 czyli awaryjne dziadostwo. Mam 530 od 2004 roku i rocznie robie około 70 ha od 4 lat zbieram kukurydze. Maszyna banalnie prosta i wymiana łożysk odbywa się lekko i sprawnie. Praktycznie tylko dwa pasy sie wymienia co 200 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo1150    8

zachodnie mniej są wyrobione  i inna jakość części może są droższe części ale na lata będą chodzić a do bizona sezon i trzeba rozbierać a sam wiesz że dostępem do rozebrania  w bizonie to jest tragedia nawet Forschritt MDW ma dużo lepszy dostęp ja mam volvo 1150 jest do wszystkiego dostęp każdym kluczem odkręcisz  nie trzeba rozbierać pół kombajnu by zdjąć pasek czy jakieś koło pasowe hamulce mam hydrauliczne + hydrostat tak że jak się depnie to się stoi a nie jak w bizonie że jedziesz jeszcze młocarni w zachodnich nie zapchasz tak szybko jak w bizonie popatrz jak masz z częściami czy daleko do sklepu i czy są wstanie ściągnąć wszystko do tego kombajnu bo pasy łożyska to w każdym dostaniesz ale popytaj o koła pasowe nożyki stalki palce do wirnika listwy do podajnika pochyłego łańcuchy na podajnik bo puźniej się okazuje że trzeba stać 48 godz i czekać na paczkę ja osobiście polecam coś na hydrostacie bo zawsze prędkość dopasujesz do leżącego  masz rewers  i nie palisz sprzęgła mf są dobre maszyny ale części drogawe trochę może od sklepu zależy każdy zachodni będzie lepszy od bizona bo w latach 80 -90 3 wsie kosił a tam każdy swoje kosi pod warunkiem że nie jest jakiś zajechany ale jak kosiłeś bizonem to wiesz na co patrzeć

Edytowano przez volvo1150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

No właśnie Bizona znam jak własną kieszeń. Mam do tego wielki sentyment ale co do kupna go dla siebie właśnie mam wątpliwości dlatego pytam. A właśnie ze sklepem oczywiście na miejscu nie ma części mogą ściągnąć ale przeważnie na pojutrze. Lecz w odległości 150 km czyli około 2 godziny drogi w jedną stronę jest mnóstwo handlarzy którzy sprowadzają zachodni sprzęt i u nich zawsze od ręki można dostać używane części do takiego typu maszyn. o ile oczywiście te używane części wytrzymają jakiś czas. No ale zawsze jest nadzieja:) a czy ktoś z was kosił rzepak takim fergusonem 530?? Nie ukrywam że bardzo mam na to ochotę gdyż cena takiego w porównaniu do Bizona jest dużo niższa bo za 20 tysięcy można kupić naprawdę ładny egzemplarz a Bizona na 20 to można kupić prawdziwego złoma. Za mojego na kółku chcą 18 tys opony przednie obie klejone 2 razy oczywiście w tym sezonie, łożysko ja podajniku ziarnowym do wymiany, skrzynia do remontu nie ma 2 i wstecznego więc naprawdę kupa złomu. Dla mnie nie było by to problemem naprawić bo podobne naprawy w 2013 odbywały się w drugim kombajnie gdzie zrobiłem to z panem Waldkiem, który oparł się o koło trzymał w ręce wino i dotrzymał towarzystwa ale czy to ma sens nie wiem. A może ktoś wypowie sei jakoś pozytywnie na temat Bizona i jednak przemówi to do mnie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

za minimalną cene,to i mf-a dobrego nie kupisz. Te kombajny są tanie bo niedocenione i każdy powie, że to wszystko w calach. Prawda cza kupić klucze bo co z tego że metryczny łapie, jak obrobisz łep śrubie to dowidzenia. Anglicy stosują 3 rodzaje gwintu, śruby mają mniejsze łby minimalnie, gwinty ciasne , ale w nich nic ci sie nie rozkręci. Ja kupiłem mojego w poczesnej , sprowadzony z francji, szukałem na żywioł kombajnu i mf był jedyny wśrud 15 innych gdzie na pełnych obrotach z wszystkim włączonym ani nie drgną !!!! niektóte to skakały.....
Wziołem mf- a i nie żałuje, U mnie jest mase kamienia i nie trafiło mi sie łapnąć jak w byłym klasie. Jak go skasuje to napewno kupie takiego samego!!!!! Silnik 6.354.4 ostatniej generacji , oszczędny i niezawodny 120 km.

Edytowano przez vademecum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo1150    8

ci co handlują mają dobre nieraz części bo jak kombajn się nie nadaje do remontu to go rozbierają wiadomo za małą kasę można trafić na złoma bizona to opłaciło by się kupić jak ktoś go ma od nowości nie z pgr bo tamte to są zajechane cenią się tak do końca nie sugeruj bo nie raz są tańsze ale remont cię pochłonie 3 razy tyle za dobrego bizona trzeba dać 40 a za 20 to na części może kup sobie coś mniejszego za te pieniądze i grosza nie dołożysz moje volvo ma 3 metry a 1h koszę w przybliżeniu tak jak bizonem bo szybciej się kosi  a paliwa 12 litry z sieczkarnią spale w tym roku wykosiłem ok 20 ha przed sezonem wymieniłem 4 paski po 20 zł bo pęknięte były i panewki na wytrząsaczach ale to wiedziałem że trzeba zrobić a sąsiadowi w bizonie padła skrzynia wariator 4 łożyska i na koniec układ hydrauliczny  to porównaj  sobie koszty i nerwy a tak na spokojnie kosisz w kabince z nawiewem na siedząco kierownicę sobie dopasowujesz nie tak jak w bizonie a czyści niebo lepiej kolega wyżej dobrze mówi że są marki nie docenione a w innych krajach produkowali je masowo jak bizona u nas w Szwecji produkowali Volvo i Sampo licęcja bizon sampo obecnie ma je Sampo i Valtra w Niemczech szedł Claas ,MDW - Forschritt każdy może mieć inne zdanie i poglądy

Edytowano przez volvo1150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

koledzy a może powiecie za jakie pieniądze wy kupiliście swoje maszyny? MF znajdę za naprawdę małe pieniądze i to pięknego w oryginale, że nawet farba na ślimaku nie wytarta i właśnie to mnie nie przekonuje bo dlaczego ta cena jest tak niska. Czy aby na pewno chodzi tylko o to, że są one nie popularne? Weźmy pod uwagę np Dominatora 86. za kombajn z połowy lat 80 trzeba zapłacić minimum 60-70 tysięcy. A ferguson z tych lat to wydatek rzędu 25 tysięcy. Podam kilka linków do maszyn które naprawdę wpadają w oko :) proszę się wypowiedzieć na ten temat:)

http://olx.pl/oferta/massey-ferguson-530-CID757-IDaEo1F.html#8445a45d82

http://olx.pl/oferta/massey-ferguson-530l-CID757-IDcyeLD.html#8445a45d82

http://olx.pl/oferta/kombajn-zbozowy-massey-ferguson-mf-530-l-CID757-IDbV5bB.html#8445a45d82 droższy i starszy ale dość ładny

http://olx.pl/oferta/massey-ferguson-530-3-60-m-perkins-6-typ-a6-354-5800-seria-530-760-CID757-IDcrMfD.html#8445a45d82 to nie wiem dlaczego tak tanie ale być może ma jakieś ukryte wady o których oczywiście nikt w ogłoszeniu nie powie. I jeszcze jedna oferta seri 800 która jest niedaleko mnie około 200 km wiec pewnie przyjechał bym nim na kołach w razie czego:)

http://olx.pl/oferta/kombajn-massey-ferguson-805-mf-507-520-530-620-claas-bizon-CID757-IDd1u1d.html#8445a45d82

DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZI:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo1150    8

ten z kocka kosił na pewno a stan w miarę tylko bez sieczkarni a resztę trzeba patrzeć i sprawdzać na miejscu nie jest myty tylko zdjęcie z pola zrobione i takie się ogląda bo jak ktoś wirnik pomaluje to nie wiadomo czy stał czy kosił i pytaj czy garażowany bo jak pod gołym niebem stał to łożyska do roboty czy jak ktoś go umył każdy się boi Mf bo ma gwinty śruby calowe  ale teraz wszystko jest każdą śrubę kupisz  a łożyska jakiej firmy nie założysz to będą chodzić claas moim zdanim jest przereklamowany w latch 90 naściągali i chodziły sprzęty to sąsiad kupi też classa bo u 2 chodzi i się nie psuje i tak to idzie a ci co ściągają są zadowoleni i ceny w górę idą he he tak samo jest z ciągnikami zobacz sobie zetora 7211 czy renówkę jakoś jakie są ceny bo każdy podnosi 1 się wyzbywają drudzy kupują ja osobiście bym nie dał za bizona bez kabiny 50 tys z 90 r a są fanatycy i dają wolał bym coś z kabiną klimą itp tak samo jest z przyczepami d 47 czy popularna 6 po 15-20 tys to za 20 tys nową kupisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

No w sumie masz racje ze tak właśnie jest. sąsiad kupił to ja tez musze. . . Skądś to znam. Podobnie jak z kombajnami i zetorami jest z 360 bo sam miesiąc temu sprzedałem 360 za 18 500. Sam nigdy bym nie dał tyle za 360 no ale są jeszcze jacyś fanatycy.  A ten z Jasła nie podoba Ci sie? mnie wpadł bardziej w oko:) ale to chyba jakiś handlarz bo coś więcej tam stoi na ogrodzie. No a o śruby i te gwinty się nię martwie wcale bo mam swoja tokarnie i zawsze można kupić zwykła srube 14 i zrobić z niej 12 z odpowiednim gwintem w przypadku gdy takowa sie urwie :) Zawsze myślałem że zakup kombajnu to prosta sprawa jak ma sie pieniadze ale widze ze wcale tak nie jest. Nie jest proste kupic maszyne zeby pracowała w polu a nie stała bo np sie zagotuje. chciałbym jeszcze spytać o silnik jak jest z chłodzeniem tej jednostki napędowej? Czy chłodnica i wentylator wyrabia? Czy nie ma przypadków jak w bizonie że pokosisz 3 godziny i gotuje wode?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

Napisze po koleji, oglądałem pierwszego, jest to handlarz więc nadzieja , że nie pracował w polsce. Troche skorodowany co wg. mnie nie przekreśla go. Ma dobrą mocną sieczkarnie spitor. One mają dokładane sieczkarnie więc są rużne ta jast najlepsza, to samo z hederem ten jest oryginał 530 szer. 3,60 sprzedają z hederami starej generacji i cza uważać bo to szajs. Te kombajny mają otwarte zbiorniki to wada, ale ja mam z nadstawką gdzie pojemność zbiornika ziarna sięga 5 kubików tyle co D 47 Jak blisko do spichlerza to nie opłaci się sypać na przyczepe dla mnie to wygoda bo ja w pojedynke prowadze gospodarstwo i jak przyjdzie iść po ciągnik z przyczepą to szybciej dojade i wyzypie do kosza
trzeba pamiętać że kombajny z tamtych lat były klasyfikowane tak : Jon Deere, New Holland, MF, Class i cała reszta. To też powinno coś znaczyć.
Drugi badziewka , heder od innego modelu, dziadostwo mam wrażenie, że skołowany z dwóch. Bez sieczkarni. Być może to nie 530 od rolnika u kturego na podwurku nie ciekawie, a to też przekłada się na maszyne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

a czy ta nadbudowa zbiornika jest jakoś przykręcona czy jak? Bo sadze ze wykonanie takiej nadbudowy nie było by problemem. Zawsze można kupić arkusz blachy 3 mm ładnie dociąć wygiąć i spróbować przykręcić jakoś do korpusu ewentualnie później uszczelnić silikonem dekarskim. Nie wiem czy dobrze myślę i takie coś udało by się zrobić dlatego pytam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo1150    8

rok produkcji 1970-1980 zależy czy nowszy czy starszy zbiornik kryty można zrobić z rokiem produkcji na pewno kręcą  zależy jaki handlarz czy kombinuje czy nie nie  wiadomo czy coś robi czy taki sciąga i sprzedaje czy myje itp ja sam kupiłem od handlarza jestem zadowolony ale on same volva sprzedaje od 10 lat a jeździłem to zgliszcza widziałem każdy kombinuje i rolnik pospawane 5 części jak 1 padnie to od razu 5 części trzeba wymieniać z wodą ja z volvo nie mam problemu mam silnik perkinsa 85 km i ani razu nie poszła temp tylko z rana filtr powietrza i chłodnica sprężarką dmuchnę i spokój w upał 40 C filtr jak przedmuchasz  to 2- 4 lata nie będziesz wymieniał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

Trzeci w oryginale ale ma słabą sieczkarnie, heder właściwy. Zbiornik powiększony, ktoś go przykrył na własną rękę, ale nie wierzę, że ziarno na deszczu nie zamoknie, tam jest taka ilość elementów.... silnik prawdopodobnie najlepszy 6.354.4 120 km na 100 % cza zczytać, ale to będzie to, hydraulika cesny poprostu to samo co u mnie. Ktoś prawdopodobnie założył mechaniczny wskaźnik ciś. oleju w silniku. Są elektryczne ale po tylu latach szwankują. Nie wart tej ceny !!!
czwarty chodzi u jakiegoś technicznego mordercy. Słaba sieczkarnia, heder oki. Zbiornik oleju na pokrywie silnika nie wiem dlaczego, może kombinował coś z hydrauliką a wtedy to szmelc. Oglądnąć można za te pieniądze i pewnie za 10 sprzeda ale cza wiedzieć gdzie szukać ewentualnych problemów. Dodam, że tam gdzieś ktoś pisał 5 klawiszy one mają 6 i silniki 6 cylindrów tylko były ich 4 generacje.
Piąty, nie wiem co to jest ale mi sie nie podoba, i nie wizualnie. Nie widze różnic między 530 istotnych dla jasności, słaba sieczkarnia, heder dobry osobiście radze odpuścić.
przykręcenie zbiornika i zbudowanie nie jest problemem, natomiast cza przedłużyć przenośnik ziarnowy tak go nazwe. Cza byłoby kupić z rozbiórki. Z chłodeniem ja nie mam problemów są tam 2 termostaty. Chłodnica praktycznie przez 10 lat u mnie nie była czyszczona , wymieniałem płyn chłodniczy tylko. Silnik sie syfi i wymaga mycia ja to robie pod koniec sezonu by świeżo po myciu jeszcze popracował pare godzin celem wysuszenia.
opony u mnie są tesame co w bizonie. Waga tego około 8 ton, także jest tam troche,materiału

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

A powiesz jeszcze jakie osiągasz wydajności swoim kombajnem? Albo może powiedz jaką ma przepustowość ziarna oraz całkowitej masy na godzinę pracy. Bo z pewnością można nim osiągnąć nawet 2 ha w godzinę jeżeli wydajność to 2 tony z hektara hehe:) I najważniejsze czy kosiłeś nim rzepak albo czy masz znajomego co kosił bo na tym też bardzo mi zależy gdyż mając swój kombajn na rzepak nie chce kogoś najmować:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

Wydajność ? na tym hederze 3,60 można wyciągnąć hektar na godzine, może pracować z hederem 4,20 i 5,50 dokłada sie siłownik jak niema trzeci. Suchą masą go nie zapchasz, no chyba , że leży powalone i od spodu wilgoć. Narównym ziarna nie zgóbi. U mnie góry więc jak jest 300 metrów mocnego przechyłu to cza jechać wol iej. O rzepaku nic nie wiem, natomiast ma przekładnie zębatą 1:2 do grubych nasion.
Ładnie idzie w kuku i przystawke kupisz w pół ceny clasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

Skoro tak mówisz to pewnie tak jest. Czyli na niewielkie usługi pewnie by się nadawał u mnie prawie wszędzie równo to na pochyłościach czasu by nie tracił. No a z ceną wiadomo połowę się zaoszczędza na samym kupnie MF-a w porównaniu do Class-a więc i przystawki nie mogą być droższe. A powiesz mi jeszcze czy różnego rodzaju pasy, paski, łańcuchy czy łożyska są dostępne od ręki  w  pobliskiej Agromie lub czy pasują jakieś części z Bizona?? Bo kiedyś gdy mój znajomy miał Deutz-Fahr-a M1620H to dużo pasków do niego pasowało z Bizona Rekorda. Czy z MF-em może być podobnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

Kolego, tam są praktycznie 2 paski które sie wymienia, ale cza dobre kupować bo nie pochodzi na badziewiu. Ja przez tyle lat nie wymieniałem jezdnych 2 szt. Młocarnia 1sztuka + 1płaski tzn. rowkowy na hederze są 2 sztuki u mnie nie wymieniane. Dmuchawa i domłucacz to może być badziewie bo tam niema obciążenia i sieczkarnia 2 szt. Na chederze są dwa łańcuchy, napęd hedera 2 łańcuchy i jeszcze 2 małoobciążone. łańcuchów cza pilnować bo są konkretnie obciążone a koła po 5 stów.
Łożyska są znormalizowane, ale cza kupować najlepsze, łańcuchy z metra kupujesz, chodź oryginały mf są nie zastąpione.
Wymieniałem w przystawce do kuku to z metra naciągają się.
Części dobrze jest kupować nie bylegdzie tylko tam gdzie prowadzą do kombajnów. Nie wiem skąd jesteś, ale w gotkowicach J A Gąska ma dobre części.
ogólnie części są drogie, ale tak nie lecą. Ważne by miał hamulce dobre szczelne i sprawną mocną hydraulike bo to jest kosztowne. Jak hamulce można przerobić np. pompy c 360 a cylinderki 1614 to itak cza rurki albo dotoczyć przyłącza i zamienić to hydraulika może boleć.
Tam jest 1 pompa i cholernie rozbudowana hydraulika, masa rozdzielaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

Więc w sumie dalej nie wiem co robić. Bo jak coś pierd****e to później może być problem żeby to naprawić dobrze i można w polu więcej stać niż pracować a naszego polskiego Bizona zawsze gdzieś się stuknie młotkiem albo zaspawa i jeszcze dzień lub dwa pojeździ:) a zdarzają się takie sytuację, że ktoś naprawdę dobrze przeglądnie Bizona i tak odwdzięczając się potrafi pracować bez awarii nawet przez kilka dni:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    701

Bizon potrafi pracować bez awarii i cały sezon. Zależy w jakim jest stanie i jak o niego dbasz. To tyczy się każdego kombajnu, pomimo że Claas czy JD są lepsze jakościowo też się psują i jak nie będziesz robił przeglądów przed sezonem to zapomnij o bezawaryjnych żniwach ( może kilka sezonów wytrzyma jak jest nowy ale z czasem zacznie się psuć).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo1150    8

za 25 tys dobrego nie kupisz dopiero byłem oglądałem z sąsiadem to za 30 nie ma co wybrać bo od razu trzeba 5 tys wsadzić na start i dał sobie już spokój z bizonem  każdy się tego wyzbywa i chce nie wiadomo ile zobaczysz za 5 lat że bizona za 10 tys będzie można kupić odblokuj sobie wiadomości albo daj mi nr tel to coś ci doradzę tak samo jak za c 330 3 lata temu chcieli po 20 tys już schodzą do 10 bo nie ma kupca bo jak ktoś ma dużo to chce ciągnik przynajmniej 80 km do nawozu a nie 300kg wozić tylko przynajmniej 1t zawsze możemy się wymienić gdzie pojechać i co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

Panowie co powiecie jeszcze na temat kombajnu Ferguson XP 27, 28 bo padła taka propozycja przy ostatnim naszym spotkaniu:) trochę droższe ale większe oraz młodsze urządzenie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

Kolego mówisz ze mf510 to dziadostwo miałeś takiego czy ktos ci mowil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Thorod
      Witam, mógłby ktoś wytłumaczyć czym się różnią oba komputery w serii lexion 400? (98r). Co jest lepszym wyborem, jak z awaryjnością tych serii?
    • Przez Qbszon
      Zastanawiamy się nad kupnem kombajnu bizon odpada zastanawialiśmy sie nad jakimś claasem dominatorem jaki byscie mogli polecić na 60 ha?
    • Przez Cezar81
      Witam kolegów. Martwi mnie dziwny odgłos w trakcie jazdy lexion 420 ale tylko powyżej 20km/h zastanawiam się czy to coś w skrzyni czy zwolnice ... Spotkał się ktoś z czymś takim... Dodam że zmiana biegów bez jakichkolwiek zgrzytów a stany oleju prawidłowe 
    • Gość
      Przez Gość
      Planuję zakup kombajnu na 90ha głównie zboża w grę wchodzą wszystkie marki. Proszę o opinię na temat tych kombajnów. 
    • Przez seba76
      Panowie szukam kombajnu Dominator 86/88/96/98. Przy ok 80ha jaki wybrać. Oczywiście liczy się stosunek cena/możliwości. Czy młodsza i droższa seria x8 warta jest dopłaty?
      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj