Egzo

Siew kukurydzy w "magiczny trójkąt"

Polecane posty

Egzo    27

Witam tak jak w temacie chciałem sie zapytać czy mieliście doczynienia z tego typu siewem kukurydzy. W internecie jest bardzo mało informacji na ten temat a myślę że jest on bardzo ciekawy gdyż przy jego zastosowaniu plony kiszonki zwiekszają sie o około 10% (przynajmniej takie informację znalazłem w internetach :)). Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Raz to czym to zasiać ??? 

Dwa to jak to opryskać ,nawozić ???gdyż rzędy będą oddalone o około 30cm.

Trzy to zbiór tylko bez rzędową  przystawką 

O ile 2i3  da radę jakoś ogarnąć to co z 1 ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dopiero co czytałem o tym w tpr. Moim zdaniem bezsens. Człowiek wysiewa w rzędach co 50 cm z przesunięciem w rzędzie. Na ha wysiewa o zgrozo 150000 nasion. Plon ziarna jest na niezmienionym poziomie co dla mnie jest bzdurą. Rzędy można tak rozstawić, żeby wchodziły 3 między koła, ale to bez sensu przy obecnych niedoborach wodnych. Policz ile nawozu potrzeba na tyle roślin. Znajdź dobrą odmianę, zadbaj o nawożenie i zbierzesz tak samo o 10 % więcej o ile pogoda dopisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12086

thomas2136 widziałemtą qq u gościa z tpr (mam pole obok niego) zero kolby w tym roku a ile jeszcze popeliny onim napisali tulko żona mnie powstrzymała żebym dogazety zadzwonił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja te artykuły czytam choć nie wszystkie z przymrużeniem oka i dzielę prawdę na 10. Ja się czyta, że ktoś ma kilkadziesiąt szt bydła,.3 ha kukurydzy, 3,5 ha tuz a reszta to zboża to ja się zastanawiam czym on karmi. Nikt słowem nie wspomni, że paszy dokupuje. Chyba jeszcze raz przeczytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Sianie 150tys/ha to jest chore bo ile kosztują same nasiona dobrej hodowli?? 100tys to jest moim zdaniem MAX a najlepiej 85-95. Mnie zaciekawił ten sposób ale jest o nim bardzo maiło informacji. Z nie którymi twierdzeniami mogę się zgodzić że np. będzie lepsze wykorzystanie nawozów, mniejsze parowanie ale przy tej samej obsadzie na m2. 

 

Koses sieje to się zwykłym siewnikiem do kuku tylko się dokłada sekcje siejące jak do buraka i specjalnie je ustawia.

slawek74 ja posiał 150tys/ha to nie dziwne że sam badyl. Ja po sąsiedzku też oglądam kuku siana tradycyjnie tylko bardzo gęsto to z daleka jest piękna a jak podejdziesz to 0 kolby tylko zawiązka normalnie jak sorgo a wysoka ponad 3,5m.

 

PS. Jaką odmianę sprawdzoną polecicie z FAO 200-220 po życie( ziemia to ciężka glina)? Bo z dłuższym FAO będzie geoxx albo xillo (FAO koło 250) z ragta bo na glinie w ubiegłym roku się super sprawdziły i miały ładne kolby :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Milosz27    177

Na dobrej ziemi i w sprzyjających warunkach może to się udać na kiszonkę ale ryzyko bardzo duże. W tym roku przy tej suszy widziałem takie coś w sąsiedniej gminie to efekt taki rośliny ok 70cm suche i poskręcane o kolbach w ogóle mowy nie było obok siew tradycyjny kukurydza no jak na ten rok dość ładna i kolby dość dobre, tyle mogę powiedzieć z moich obserwacji. Także na suche lata to bezsens i strata pieniędzy.

 

Też czytałem ten artykuł i pierwsza myśl która mi się nasunęła jak on chce wykarmić te sztuki z takiego areału  o czym wspomniał @Thomas2135.


Kupie Jonh Deere 6400, 6410, 6506, 6600, 6610.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

Jest to gdzieś dostępne w internecie? Albo jakiś skan? Chętnie poczytam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja pisałem akurat o innym. U tego nie zwracałem uwagi ile czego uprawia poza kukurydzą. Kris to art. z TPR i tam za wiele też nie wyjaśnił. Mogę porobić kilka zdjęć lub jak zaczekasz to podłączę kompa i skaner i Ci prześlę. Przy 4 sekcjach to nie da się tego dobrze ustawić moim zdaniem. Na 3 ustawisz z przesunięciem a 4 na nowo i musi jakoś się zgadzać z kolejnym przejazdem. Do tego powinien być raczej 6 rzędowy. To może być dobra metoda, ale z zachowaniem max obsady 95 tyś/ha a nie 150tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek46ha    1

Ja również słyszałem o tym sposobie wysiewu, teraz przez ten artykuł w tpr to jeszcze wiecej osób jest zaciekawionych. Wysiew 150tys na ha i pewnie jeszcze 5 klasa- bez komentarza :D  Kogo oni q...zatrudniają w tych redakcjach, takie bezrobocie mamy a nieraz uderza rażący brak kompetencji piszącego.

Wracając do tematu mysląc praktycznie, jak by dać taka samą obsadę , tylko rośliny byłyby korzystniej rozłożone ( dla kempera to nie robi dużego problemu) to sądzę że mogłaby by być zwyżka plonu ( nawet przy ciut lepszych kolbach) kilku procentowa.

 

Tylko dlaczego tak się przyjeło że tak się sieje na 75cm?

przystawki bezrzędowe sa już popularne od wielu lat. W rejonach gdzie kosi się głównie na kiszonkę to powinni usługodawcy już dawno mieć takie maszyny.

A nie ma!

 rozmawiałem z dealerem od gaspardo i pytam się czy warto kupić siewnik 6 rzędowy i siac w węższe rzędy (2,7m) i czy w ogóle ktoś w naszej okolicy już tak sieje???

on zrobił oczy - pierwszy raz o tym słyszy, nikogo nie zna kto by tak siał.  tylko powiedział że monosem ma jakiś tam model .

 

Sprawdziłem faktycznie monosem i jeszcze jakaś włoska marka mniej znana robią coś podobnego

http://www.monosem.pl/talerzowe-ng-plus-twin-row.html

Ale tylko widze że opcja talerzowa, i ten układ tez jeszcze inny . Moze taki bardziej żeby pasował do rzędowych kombajnów. 

 

 

kupienie modelu gaspardo sp z szescioma sekcjami i ustawienie co 45 cm to chyba za mało żeby uzyskac efekt magicznego trójkąta. to musi być zsynchronizowane - tak mi sie wydaje.

 

usługodawcy to często jeżdża po zachodzie i nigdy nie słyszałem żeby ktos znajomy o tym mówił

 

zaciekawiło mnie to bardzo - ale ciekawostki teoretyczne to trochę za mało. 

Co o tym myślicie - ktoś coś takiego praktykował u siebie?

 

 


Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez bandit1945
      Witam.
      Mam kilka pytań odnośnie rzepaku bo dopiero zaczynam przygody z tą uprawa....
      Mam bronę wirową z wałem rurowym i za nią leci siewnik odrazu....
      Pytanie mam czy musi być packer zamiast wału rurowego... Czy nie będzie problemów ze wschodem jak ziemia nie będzie utloczona po wale....
       
      Jak głęboko siejecie rzepak? Tak jak pszenicę czy popuszczacie  docisk Radlice?
    • Przez ROLNIKSARA
      Witam,
      czy jest kto ktoś sieje trawę jednoroczną? Interesuje mnie jakiej gleby potrzebuje i termin siewu ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj