mirasek

Jaki najlepszy rozstaw redlic do zbóż ?

Polecane posty

inginio    0

Ja mam amazonke 3m 19redlic i niema tragedi. Ziemia II i III klasa.Wcześniej mialem siewnik 3metry 25redlic i wlaściwie niewidze różnicy w zbiorach. 19redlic niby malo-zborze wydaje się że tak rzadko jest ale najważniejsze że klosy gróbe rosną.Wydaje mi się że jest też mniejsza zachorowalność na grzyby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

gęstość redlic nie ma zasadniczo znaczenia co do obsady bo masz po prostu więcej nasion w jednym rządku.co do chorób to się zgadzam z tobą gdyż przy rzadszym rozstawie jest lepsze przewietrzanie łanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gesy    5

A co powiecie Nodet 3 metry,i tylko 15 redlic,przyzwoity stan,nieduże pieniądze,wziąłem ale zaczynam mieć wątpliwości,czy nie za żatko będzie,może zamienić na inny chyba da rade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

w razie czego dokupisz sobie ze 2-4 redlice i bedzie git

tak wyglada u mnie po siewniku 21 redlic na 3m, http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=131475

jesli dobrze wsieje w rzedy to i moze byc te 15 redlic


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

odświeżam temat

 

zastanawiam sie nad zakupem amazone d7 2,5m to lepiej bedzie 19 czy 21 redlic na 2,5m??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

ja mam 21 w swoim nordstenie 2,5m. siew co każdą redlicę jest lepszy przy 21 bo rośliny są równiej rozmieszczone w przypadku rzepaku i szybciej łan zakrywa ziemię. Z 2 strony aż tak wielkiej różnicy nie będzie przy 3 więcej lub mniej redlicach. Kwestia gustu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolcia    39

A ja mam pytanie odnośnie siewu rzepaku. Mam Nordstena 3m, 25 redlic o rozstawie 12 cm i pytanie czy nie jest to za mały rozstaw na rzepak jesli sieje się każdą redlicą?

Pytam, bo niektórzy robili siew rzepaku co drugą redlicą, bo niby za gęsto by było. Więc prosiłabym o opinie na ten temat ;)


Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

w 2012 siałem co każdą i co drugą - bez zauważalnej różnicy w plonie.

Siej jak ci wygodnie.

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Ja do tej pory siałem amazone 2,5m na 19 redlicach (13cm) głównie rzepak i przenica. Ogólnie myślę że jest bardzo dobrze. Przy rzepaku, jak niema niespodziewanych zdarzeń, plon co roku ok. 4-4,3 t/ha. Ziemie w większośći IV trchę III kl. miejscami gliniasta.

Aktualnie mam na oku zestaw aktywny amazone na wale oponowym ma 30redlic na 3m. Czy 10cm to nie za gęsto? Z drugiej strony, przy wysiewie określonej ilości nasion, jak zmiejszamy rozstaw redlic to zwiększamy odległość w rzędzie i chyba na to samo wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

chlopaki moge zasiać zborze co 16 , 5 cm redlicy ? sieje może ktos tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

@instas nie zmniejszamy rozstaw tylko ilosc redlic na okreslona szerokosc siania wtedy bedzie tak jak mowisz czyli nasiona beda rzadziej w redlinie.

 

@bools a po co az tak chcesz siac.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

ma mam tak ustawiony siewnik kupilem go niedawno : NODET G i jest ustawione na 16,5 cm i niewiem czy mam tak siac powiedzcie cos :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Ja mam Nordstena 3m i 25 graczek, daje to rozstaw 12cm i jest dobrze. Wiec te 4,5cm na miedzyrzedzie nie robi chyba az takiej roznicy.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stop    95

15,8cm rozstaw redlic (19sztuk na 3m) dla wysiewu zbóż w glebie płowej II i III kl. kompleks pszenno-buraczany w monokulturze zbożowej będzie dobre? Ukształtowanie terenu faliste - Lubelszczyzna, Płaskowyż Nałęczowski. Siana była by pszenica ozima i pszenżyto ozime z jarych to pszenica zmieszana z jęczmieniem wszystko na śrutę dla trzody. Kto sieje w podobnej konfiguracji (takiej rozstawie rządków) zboża proszę niechaj napisze coś.

PS. Warto poczytać (może i połączyć) niemal identyczny temat choć w innym dziale:

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2474-ktory-sposob-siewu-zboza-jest-lepszy/

Edytowano przez stop

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skrzynek43    2

Witam,

chciałbym dołączyć się do tematu, gdyż widząc odpowiedzi typu "gęstość redlic nie ma większego znaczenia" normalnie mnie krew zalewa.... Po pierwsze kupując używany siewnik nie skupiałbym się na rozstawie redlic, zwłaszcza jeśli jest to siewnik dobrej firmy jak amazone, pottinger itd. W takich maszynach nie ma problemu zwiększać ani zmniejszać liczby redlic. Zawsze można coś dokupić.

 

Ale konkretnie, rozstaw redlic ma ogromne znaczenie w plonowaniu, jak i każdy inny czynnik. Na plon składa się wszystko, nie tylko nawozy. Ma na to wpływ wiele czynników. Rozstaw redlic zależy od dwóch rzeczy: rodzaju rośliny jaką chcemy zasiać i wybranej obsady dla tej rośliny.  Jak wiemy obsada jest to ilość ziaren na 1m2. Więc siejąc pszenicę ozimą w rozstawie 16 cm przy obsadzie 400 ziarniaków/ m2 odstęp kolejnych ziarenek w rzędzie wynosi 1,7cm. Do prawidłowego rozwoju ziarniak potrzebuje min 1,5cm. Wszystko ok, ale pan Kowalski stwierdza że ma ilaste ziemie i pszenica nie krzewi się tak intensywnie jak powinna. Nie chce stosować środków na rozkrzewienie więć zwiększa obsadę do 550 z/m2. Wyobraźcie sobie jak będzie wyglądał łan po takiej zmianie: odstęp będzie stanowczo za mały, ziarniaki nie wykształcą odpowiedniej ilości kłosów i plon może zmaleć nawet do 1t na haktarze.

 

Podsumowując rozstaw redlic ma znaczenie, jednak do wyboru siewnika trzeba zastanowić się nad profilem naszego gospodarstwa i niejako uśrednić te wartości (nie będziemy dokładać redlic przy siewie 2 ha jęczmienia????).

Dla pszenicy ozimej rozstaw redlic w siewniku powinien wynosić:

- przy obsadzie 400 z/m2 = 16 cm

- przy obsadzie 500 z/m2 = 11 cm

- przy obsadzie 600 z/m= 9 cm (co da nam 1,8 cm odstępu w rzędzie)

 

Dla jęczmienia ozimego:

- przy obsadzie 330 z/m2 = 13 cm

- przy obsadzie 450 z/m2 = 15 cm

 

My sialiśmy pszenicę w obsadzie 450 - 480 z/m2  w rozstawie 24 redlice co 12cm. Dodam iż mam gliny, dużo frakcji ilastej. Ziemia lubi się zasklepić co hamuje krzewienie. W zeszłym roku zdecydowaliśmy się zasiać w obsadzie 550 z/m. Odziwo wyniki były zaskakujące. Nie będę się chwalił plonem bo ktoś powie że to nie zasługa rozstawu redlic bo jest to prawdą. Lecz z własnych obserwacji: dużo lepsze wschody, lepsza kultura łanu. Jedyny problem to trzeba uważać na wyleganie przy tak gęstych siewach :). Pozdrawiam, mam nadzieję, że pomogłem co nieco.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hecktor2    25

Witam!

Proszę o opinię co do odległości miedzyrzedzi przy siewie zbóż. Niedlugo siew więc trzeba było kupić siewnik (zawsze u mnie był pozyczany). Trafiła się fajna okazja. Amazone d7/30E. Liczba lejkow 35 w 4 rzedach. pelna hydraulika: Hydrauliczny docisk redlic, hydrauliczne docisk grabek, znaczniki i znaczniki przedwschodowe rowniez na oleju. Dodatkowo siewnik posiada opcje automatycznego zwiekszenia wysiewu prze docisku redlic (po co? Chodzi o uslizg koła?)

Siewnik 3metry, 35 lejkow co daje 8.5cm dostępu. Na ten temat mało jest napisane A jeśli już to opinie są podzielone. Co o tym myślicie?

Nie uśmiecha mi się zatykać co drugiego lejka i siać co 17cm jak mi to polecili na ***... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

na próbę bym poszedł takim wariantem choć może przypominać szczotkę na polu, grunt aby zachować obsade dla danej odmiany. Wybacz jarych nie sieję więc nie wiem jak to jest wymagane dla jarych zbóż ale jesli dana odmiana ma 300 roślin na m2 to musisz miec 300 na m2


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1153

dla mnie strasznie gęsto jak na zboże, może przy innych uprawach to się sprawdza 


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

a czemu ma się nie sprawdzić?

rzędy gęsciej ale w rzędzie dużo luźniej


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ale przewiew mniejszy. Teściu ma  co 10 cm i jednak jest to za mało według mnie. Pszenica jest wbrew pozorom zbyt gęsta, bardzo szybko zakrywa między rzędzia. Przynajmniej mi nie podoba się to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hecktor2    25

Ile osób tyle opinii.

 

Mam 4 rzędzy lejków (2x2) Żeby odjąć jakieś lejki muszę ściągnąć całą belkę. W takim razie mogą zostać albo:

-16 leków z przodu albo

-19 lejków z tyłu

 

W takiej konfiguracji to troszkę za mało. Cóż zostaje eksperyment. Zasiać pewną obsadę nasion w tym roku w systemie 35 redlic, a w przyszłym 19 redlic i szukać różnic.

 

Inna sprawa jest taka, że nie mam pojęcia jaką mam odmianę zboża (jęczmień jary) i ni cholery nie wiem jakie mam stanowisko (jakie pole ma PH i inne wartości składnikowe) Ja się nigdy tym nie interesowałem, a rodzice to oceniali na zasadzie "Ooo! te chwasty rosną! Choinki! (czy jakoś tak) Więc trzeba sypnąć tego, czy tego żeby było dobrze. Nigdy też nie było mowy o liczbie ziarniaków na m2, głębokości siania, prawidłowym oprysku itd.  Moje pytanie: Jak się podnieść z tak zerowego poziomu wiedzy? Park maszyn się troszkę rozbudował- jest czym pracować. Tylko że ja jeszcze niewiem jak, a starsze pokolenie ma swoje widzimisię którego nie przegadam. Podpowiecie jakie kroki podjąć żeby coś mi z tego wyszło?  :(

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

co znaczy zbyt gęsta?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hecktor2    25

yacenty podejrzewam, że koledze chodzi o to, że bardziej się robi "dywan" na polu, niż ścierzki  ^^

 

 

Choć wg mnie to wcale nie jest gęstość. Gęstość to liczba ziarniaków na metr, a nie to co z "oka" się wydaje, że jest więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 1210
      gdzie szukac przyczyny ze siewnik w pewnym momencie mniej wiecej na obrot kola przestaje siac. nie bylo ztrzymania, podnoszenia czy cofania. caly czas jazda a tu takie przerwy jak na zdjeciu. co moze byc przyczyna skrzynia bezstopniowa, lancuch czy moze aparaty wysiewajace. na drugim kawalku nie ma czegos takiego a na jesieni mniej ale sie pojawilo tez


    • Przez ton16
      Jak w tytule, który siewnik w wersji 3 m. Waszym zdaniem będzie lepszy? Ziemie mam mieszane z przewagą ciężkich, głównie będzie wykorzystywany do siewu bezorkowego. Ceny maszyn podobne, Pottinger na pewno cięższy o dobra tonę, sekcja siewna o tej samej długości ramion, znowu Kuhn fajny aparat wysiewający ze śrubą metryczną i na pewno będzie lżej uciągnąć go w polu. 
    • Przez bortys2001
      Próby kręcone wielokrotne z dokładną powtarzalnością a na polu zaniża o dobre 20 %, czy uślizg koła może być aż taki
    • Przez roni9411
      Witam, podpowie ktoś jak ustawie na przekładni w siewniku na wysiew 15.9 cm, to około 84 tys ziaren i wklepie w sterowniku też 84 tys a chwilowy wysiew na seckjach pokazuje mi od 85 do 90 tys nasion. Jak kręciłem kołem to zgarniacz ustawione tak że nie łapały dwóch ziarenek. Zębatki w oryginale nic nie pozmieniane. Ciśnienie trzymam koło -55
      Gaspardo mte 6 skecyjny. 
    • Przez TheForterra125
      Witam szukam siewnika 3m do Zetora Forterry 125
      Interesują mnie takie jak pottinger Vitasem 302 A, Sulky TRAMLINE CE lub inne.
      Macie jakieś inne propozycje ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj