Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gęstość redlic

52 odpowiedzi na ten temat

#41 Share skrzynek43

skrzynek43

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 28 luty 2015 - 23:58

Gęstość redlic

Witam,

chciałbym dołączyć się do tematu, gdyż widząc odpowiedzi typu "gęstość redlic nie ma większego znaczenia" normalnie mnie krew zalewa.... Po pierwsze kupując używany siewnik nie skupiałbym się na rozstawie redlic, zwłaszcza jeśli jest to siewnik dobrej firmy jak amazone, pottinger itd. W takich maszynach nie ma problemu zwiększać ani zmniejszać liczby redlic. Zawsze można coś dokupić.

Ale konkretnie, rozstaw redlic ma ogromne znaczenie w plonowaniu, jak i każdy inny czynnik. Na plon składa się wszystko, nie tylko nawozy. Ma na to wpływ wiele czynników. Rozstaw redlic zależy od dwóch rzeczy: rodzaju rośliny jaką chcemy zasiać i wybranej obsady dla tej rośliny.  Jak wiemy obsada jest to ilość ziaren na 1m2. Więc siejąc pszenicę ozimą w rozstawie 16 cm przy obsadzie 400 ziarniaków/ m2 odstęp kolejnych ziarenek w rzędzie wynosi 1,7cm. Do prawidłowego rozwoju ziarniak potrzebuje min 1,5cm. Wszystko ok, ale pan Kowalski stwierdza że ma ilaste ziemie i pszenica nie krzewi się tak intensywnie jak powinna. Nie chce stosować środków na rozkrzewienie więć zwiększa obsadę do 550 z/m2. Wyobraźcie sobie jak będzie wyglądał łan po takiej zmianie: odstęp będzie stanowczo za mały, ziarniaki nie wykształcą odpowiedniej ilości kłosów i plon może zmaleć nawet do 1t na haktarze.

Podsumowując rozstaw redlic ma znaczenie, jednak do wyboru siewnika trzeba zastanowić się nad profilem naszego gospodarstwa i niejako uśrednić te wartości (nie będziemy dokładać redlic przy siewie 2 ha jęczmienia????).

Dla pszenicy ozimej rozstaw redlic w siewniku powinien wynosić:

- przy obsadzie 400 z/m2 = 16 cm

- przy obsadzie 500 z/m2 = 11 cm

- przy obsadzie 600 z/m= 9 cm (co da nam 1,8 cm odstępu w rzędzie)

Dla jęczmienia ozimego:

- przy obsadzie 330 z/m2 = 13 cm

- przy obsadzie 450 z/m2 = 15 cm

My sialiśmy pszenicę w obsadzie 450 - 480 z/m2  w rozstawie 24 redlice co 12cm. Dodam iż mam gliny, dużo frakcji ilastej. Ziemia lubi się zasklepić co hamuje krzewienie. W zeszłym roku zdecydowaliśmy się zasiać w obsadzie 550 z/m. Odziwo wyniki były zaskakujące. Nie będę się chwalił plonem bo ktoś powie że to nie zasługa rozstawu redlic bo jest to prawdą. Lecz z własnych obserwacji: dużo lepsze wschody, lepsza kultura łanu. Jedyny problem to trzeba uważać na wyleganie przy tak gęstych siewach :). Pozdrawiam, mam nadzieję, że pomogłem co nieco.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gęstość redlic Dzisiaj, 04:07
  •  

#42 Share pic2ek

pic2ek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 10:20

Gęstość redlic

tak, co nieco pomogłeś :)

Edytowany przez pic2ek, 26 styczeń 2016 - 14:47.

#43 Share hecktor2

hecktor2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 15 luty 2016 - 07:14

Gęstość redlic

Witam!

Proszę o opinię co do odległości miedzyrzedzi przy siewie zbóż. Niedlugo siew więc trzeba było kupić siewnik (zawsze u mnie był pozyczany). Trafiła się fajna okazja. Amazone d7/30E. Liczba lejkow 35 w 4 rzedach. pelna hydraulika: Hydrauliczny docisk redlic, hydrauliczne docisk grabek, znaczniki i znaczniki przedwschodowe rowniez na oleju. Dodatkowo siewnik posiada opcje automatycznego zwiekszenia wysiewu prze docisku redlic (po co? Chodzi o uslizg koła?)

Siewnik 3metry, 35 lejkow co daje 8.5cm dostępu. Na ten temat mało jest napisane A jeśli już to opinie są podzielone. Co o tym myślicie?

Nie uśmiecha mi się zatykać co drugiego lejka i siać co 17cm jak mi to polecili na ***... 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 15 luty 2016 - 11:47

Gęstość redlic

na próbę bym poszedł takim wariantem choć może przypominać szczotkę na polu, grunt aby zachować obsade dla danej odmiany. Wybacz jarych nie sieję więc nie wiem jak to jest wymagane dla jarych zbóż ale jesli dana odmiana ma 300 roślin na m2 to musisz miec 300 na m2

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#45 Share izydor6280

izydor6280

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3428 postów

Napisany 15 luty 2016 - 14:53

Gęstość redlic

dla mnie strasznie gęsto jak na zboże, może przy innych uprawach to się sprawdza 

Polska B

#46 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 15 luty 2016 - 14:56

Gęstość redlic

a czemu ma się nie sprawdzić?

rzędy gęsciej ale w rzędzie dużo luźniej

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#47 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 15 luty 2016 - 19:00

Gęstość redlic

Ale przewiew mniejszy. Teściu ma  co 10 cm i jednak jest to za mało według mnie. Pszenica jest wbrew pozorom zbyt gęsta, bardzo szybko zakrywa między rzędzia. Przynajmniej mi nie podoba się to.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#48 Share hecktor2

hecktor2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 15 luty 2016 - 19:38

Gęstość redlic

Ile osób tyle opinii.

Mam 4 rzędzy lejków (2x2) Żeby odjąć jakieś lejki muszę ściągnąć całą belkę. W takim razie mogą zostać albo:

-16 leków z przodu albo

-19 lejków z tyłu

W takiej konfiguracji to troszkę za mało. Cóż zostaje eksperyment. Zasiać pewną obsadę nasion w tym roku w systemie 35 redlic, a w przyszłym 19 redlic i szukać różnic.

Inna sprawa jest taka, że nie mam pojęcia jaką mam odmianę zboża (jęczmień jary) i ni cholery nie wiem jakie mam stanowisko (jakie pole ma PH i inne wartości składnikowe) Ja się nigdy tym nie interesowałem, a rodzice to oceniali na zasadzie "Ooo! te chwasty rosną! Choinki! (czy jakoś tak) Więc trzeba sypnąć tego, czy tego żeby było dobrze. Nigdy też nie było mowy o liczbie ziarniaków na m2, głębokości siania, prawidłowym oprysku itd.  Moje pytanie: Jak się podnieść z tak zerowego poziomu wiedzy? Park maszyn się troszkę rozbudował- jest czym pracować. Tylko że ja jeszcze niewiem jak, a starsze pokolenie ma swoje widzimisię którego nie przegadam. Podpowiecie jakie kroki podjąć żeby coś mi z tego wyszło?  :(

#49 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 15 luty 2016 - 19:39

Gęstość redlic

co znaczy zbyt gęsta?

#50 Share hecktor2

hecktor2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 15 luty 2016 - 20:38

Gęstość redlic

yacenty podejrzewam, że koledze chodzi o to, że bardziej się robi "dywan" na polu, niż ścierzki  ^^

Choć wg mnie to wcale nie jest gęstość. Gęstość to liczba ziarniaków na metr, a nie to co z "oka" się wydaje, że jest więcej.

#51 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 15 luty 2016 - 20:56

Gęstość redlic

Dokładnie, źle napisałem że za gęsta.

U siebie mam 12,5 a rzepak w tamtym roku wszystko siałem co 2 redlicę, czyli co 25 cm i już zawsze tak będę siał. W tym roku w rzepaku zrobię próbę co 37,5 cm, czyli co 3 redlicę.

Chciałbym pszenicę  posiać co 15 cm, ale nie mam możliwości.

#52 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 15 luty 2016 - 21:54

Gęstość redlic Ja siałem co dwie rzepak ooznaniakiem kupiłem kuhna rok posiałem co druga pózniej spróbowałem co każdy i od paru lat sieje co każdy i bardziej mi się podoba bo jest równiejszych rozkład pionowy i poziomy bardziej jak szachownica wyglada

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#53 Share Przemek1988

Przemek1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 25 październik 2016 - 19:19

Gęstość redlic

Odświeżę trochę temat. Mam opcję kupna siewnika Amazone D7 3 metry, 25 redlic, czyli rozstaw co 12 cm, lecz każda ze stóp redlicy, dzieli je jeszcze na dwa rządki, czyli wychodzi co jakieś 6 cm rządek. Czy to nie są jakieś redlice do traw, albo jeszcze innego ziarna? Miał ktoś takie redlice u siebie? Bo jakoś nie mam przekonania do tego rozwiązania... Pytanie też, jak to będzie wchodziło w glebę. Dodam, że mam gleby od IIIb do VIz

Dodaj odpowiedź