mirasek

Jaki najlepszy rozstaw redlic do zbóż ?

Polecane posty

mirasek    13

Jaka będzie najlepsza gęstość redlic do siewu zbóż (owies, pszenżyto, pszenica, jęczmień) bo spotykam najróżniejsze rozstawy. Dzisiaj oglądałem Amazone D8 3m posiadający 36 redlic, wcześniej widziałem takie mające po 19 i 27, nabudowany Amazone RPD301 sztuk 30, jeszcze inne po 26 i 29... wszystko na szerokości 3 metry, dlatego zgłupiałem totalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Mnie też to zagadnienie dosyć interesuje.

Kiedyś znalazłem na jakiejś stronce, badania z których wynikało że zwiększenie rozstawy rzędów w siewniku w przedziale 10 do 15cm, powoduje spadek plonu o ok 1 do 1,5% na każdy cm powyżej 10 cm.

Tyle teoria.

Od strony praktycznej.

Mniej rzędów - mniejsze opory robocze, teoretycznie mniejsza możliwość zatkania resztkami pożniwnymi (dużo zależy od odstępu między rędami i ilością rzędów, amazone miało kiedyś siewnik co miał 3 rzędy redlic).

Niby jak więcej rzędów to teoretycznie równomierniej rozłozone rośliny na powierzchnii. Ale z tym różnie bywa wiem z doświadczenia.

Ogólnie producenci teraz preferują rozstaw ok 12,5 do 15 cm. Słyszałem też takie zdanie że nawet szersze rzędy są lepsze niż wąskie bo jest lepsze przewietrzanie łanu (mniejsze zagrożenie chorobami grzybowymi).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
dużo zależy od odstępu między rędami i ilością rzędów, amazone miało kiedyś siewnik co miał 3 rzędy redlic

m.in. takie D8 dziś widziałem, 36 albo 37 redlic w trzech rzędach, co ok. 8 cm - po co tak gęsto?

 

Nie wiem czego sie trzymać przy wyborze, czy tych "standardowych" 10-11 cm, czy szerzej/węziej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

A zwróciłeś może jaki ten amazone z 36 redlicami ma fajny patent. Odkręcasz bodajże 6 śrób i wyjeżdza cału zespół redlic wraz z lejkami i dociskiem i w to miejsce można włożyć taki sam zespól redlic tylko że talerzowych .

Spotkalem się tez z takim poglądem że im lepsze ziemie i im bardziej intensywna upraw tym gęsciej rzędy i odwrotnie. Im mniej intensywnie i gorsza gleba tym większy odstęp między rzędami.

Ja do tej pory w siewniku redlicowym i talerzowym miałem po 26 redlic na 3m czyli odstęp co ok. 11,5 cm.

teraz mam nowy siewnik i trochę się boję bo ma odstęp między rzędami 14,3 cm (28 redlic na 4m).

Zobaczymy co to będzie.

  • Like 1

BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Z doświadczenia mojego taty mogę powiedzieć, że najlepsza liczba redlic dla Poznaniaka 2,7 to 19. Przez wiele lat próbowaliśmy wiele ustawień i właśnie to jest najlepsze. (czyli rozstaw międzyrzędzi ok. 14,2 cm)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

No u mnie tak jak u piootra 25 redlic na trzy metry-i tak jak u niego -okaże się w żniwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Z doświadczenia widzę że poszerzony Poznaniak z 2,70 na 3m daje lepszy plon.Rozstaw redlic to jedno a drugie wymogi obsady roślin na 1mkw i tak należy dobierać normę wysiewy aby ta obsada była zgodna. Teraz posiałem pszenicę siewnikiem Amazone D7 25redlic co 12cm.Zobaczę po wschodach.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Czyli większość ma po 12 cm, rozsunięcie Poznaniaka dało lepszy plon, @stasiex ma najlepsze doświadczenia z rozstawem 14,2 cm na podobnych jak u mnie ziemiach... Będe celował w coś 12-14 cm

 

Z drugiej strony pod nosem mam całkiem ładny RDP301 (o ile jeszcze stoi) z rozstawem co 10 cm i sam nie wiem, cena też niezbyt atrakcyjna mimo że "po znajomości" :(

 

A zwróciłeś może jaki ten amazone z 36 redlicami ma fajny patent. Odkręcasz bodajże 6 śrób i wyjeżdza cału zespół redlic wraz z lejkami i dociskiem i w to miejsce można włożyć taki sam zespól redlic tylko że talerzowych .

Całkiem możliwe, specjalnie sie nie przyglądałem pod kątem demontarzu redlic :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Wczoraj kosiłem żyto siane przy 25 redlicach/3m i żyto nie wysokie (70cm) ale pokosy po kosiarce konkretne , pokrzewiło się ładnie bo siałem 150-180 kg/ha ale klasa I ,II , także mysle że taki rozstaw jak ja mam nie będzi miał wpływu na zmniejszenie plonów

 

Ciekawe jak będe to żyto zbierał bo podlało konkretnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

ja u siebie w nowym siewniku mam 21 redlic czyli bedzie siane co 14cm czyli niemal 2 razy szerzej jak obecnym poznaniakiem - 25redlic na 2.4m <_< zobaczymy jak to wyjdzie - szczegolnie przy sianiu rzepaku


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo75    1

Często maszyny sprowadzane z Zachodu mają rozstawy 14-14,5 cm. Zwracajcie na to uwagę bo niekiedy dokupienie redlic jest problematyczne (ceny i dostępność)


Części do maszyn rolniczych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

ale przecież do mojego kuhna sciągnałes je szybko :lol: spodziewałem sie ze bedzie trzeba czekac dłużej,

co prawda lejek do kuhna był jakies 20-30% droższy jak lejek do amazonki no ale ile osob ma amazonki w Polsce a ile kuhna :D

przynajmniej mam nadzieje ze troche posłużą

 

pozdrawiam

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Odkopuje temat bo jest kolejna problemacja :)

 

Co powiecie na rozstaw redlic co 15,8 cm ?? Jest super hiper świetny wynalazek do kupienia w dobrej cenie ale ma tylko 19 rurek... Sprawdzi sie to na moich lekkich ziemiach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

No troche Ci chyba za rzadko wyjdzie, na kuku akurat, ale zboża oj ciężko :) Ja mam w Nordstenie 25 rurek i jest tak akurat, mniej by nie mogło byc bo by było kupe wolnego pola :)


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Mój sąsiad przywiózł kiedyś takie coś ze Szkoplandii-chyba się nie sprawdziło (mamy tu też lekkie ziemie) -w każdym bądź razie tylko raz tym posiał a potem ożenił komuś tak szybko jak się tylko dało....stwierdził że taki rozstaw u nas jest całkiem dobry-tyle że do ziemniaków biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

A kupiłbyś siewnik z takim rozstawem? :) Generalnie jest to D8 w komplecie z broną wahadłową i wałem, ogólnie w bardzo ładnym stanie, do kupienia w zestawie od rolnika co tym siał i zeznaje że dobrze było :) Mi akurat bardziej zależy na bronie, z siewnikiem mam obawy co do tego rozstawu redlic...

 

Jestem niemal pewny że będzie kicha z owsem przy zachowaniu normy wysiewu, jednak korci mnie spróbować, nawet jak będzie kiepsko to narazie na brak zboża nie narzekam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas trochę lepsze gleby od 2 do 3b, a siejemy pszenicę, pszenżyto trochę jęczmienia i rzepaku(ma rolki do rzepaku?) a mi zależy na samym siewniku? Napisz mi na pw ile się ceni.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Oferta już nieaktualna, kupiłem ten zestaw. Siewnik bez problemu można rozbudować nawet na 29 redlic, dostępne po 250 zł w używce, jednak narazie zostane przy tym rozstawie jak poradził mi ktoś kto wie więcej ode mnie i ma większą praktyke w tej dziedzinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

wstaw jakieś fotki to będziemy myśleć... :)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub992    0

Poradźcie mi jaki powinien być przerwa między redlicami na moich ziemiach kompleks pszenny bardzo dobry , ziemia ciężka siana by miała być pszenica i rzepak proszę o pomoc :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bortys2001
      Próby kręcone wielokrotne z dokładną powtarzalnością a na polu zaniża o dobre 20 %, czy uślizg koła może być aż taki
    • Przez yacenty
      Witam,
      dziś zamówiłem siewnik jak w tytule czyli KUHN-NODET Logiseme M3000, co możecie mi o nim powiedziec? wygladal dosc ladnie wiec sie na niego skusilem, problem tylko taki ze dostalem bardzo uboga instrukcje tylko po francusku a ja ten jezyk kompletnie nie trawie.
      Ktos z nas uzywa takiej maszyny? jakie wrazenia?
       
      Pozdrawiam
      YacentY
    • Przez Zetix
      Witam!!

      Mam możliwość kupienia siewnika Hassia DK 300 z komputerem, ale jest jeden problem. Obecny właściciel zgubił sprężynę + redlicę ze skrajnej lewej strony. Szukałem już po całym internecie ale nie idzie nigdzie tego dostać... wie ktoś może coś na ten temat?

       


    • Przez damian564329
      Witam posiada ktoś może tabele do siewnika stegsted 3m25r?
    • Przez wesley
      czy ktoś z was ma taki siewnik,proszę o opinie na jego temat...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj