Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przetarg o ziemię z ANR- wgląd w dokumenty

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share walekmocy

walekmocy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 12:19

Witam. Niedawno brałem udział w przetargach organizowanych przez ANR dotyczących dzierżaw nieruchomości rolnych. Niestety żadnego przetargu nie wygrałem gdyż ceny czynszu dochodziły do astronomicznych wartości. Po zakończonej licytacji uczestnikom podziękowano i pozostał tylko zwycięzca w celu podpisania umowy. Nie poproszono nas o podpisanie żadnego protokołu z przebiegu przetargu. Stąd moje pytanie czy jest taka możliwość aby uzyskać wgląd w te protokoły i końcowe umowy dzierżaw jeśli nie wygrało się przetargu a jedynie było jego uczestnikiem?

Dlaczego o to pytam?

Moim zdaniem istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo łapówkarstwa w takim układnie, gdzie nie ma wglądu osób trzecich w protokół z przetargu.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i opinie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przetarg o ziemię z ANR- wgląd w dokumenty Dzisiaj, 20:01
  •  

#2 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 14:49

Izba ma prawo wglądu w dokumenty przetargowe, więc wal do izby.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#3 Share walekmocy

walekmocy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 14:52

@agromatik Czyli zwykły rolnik nie ma takiego prawa?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 15:03

Po to masz izbę rolną, by w takiej sytuacji urzędnik nie miał prawa wysłać Cię na drzewo. Ciebie zbędą ustawą o ochronie danych osobowych, ale możesz spróbować. Protokół z przetargu powinien być jawny, ale tylko protokół, reszta dokumentów podlega ustawie.

Edytowany przez agromatik, 29 grudzień 2015 - 15:06.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#5 Share marek1mazury

marek1mazury

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 17:51

Przetarg o ziemię z ANR- wgląd w dokumenty ja też ostatnio brałem udział w przetargu na dzierżawę ale zawsze po zakończeniu licytacji podpisywalismy się na protokole. Tu ewidentnie widać że coś kręcą szybko reaguj idź do izb, złóż skargę. A w jakiej wysokości wylicutowali czynsz i jakim województwie?

#6 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 21:38

Przetarg o ziemię z ANR- wgląd w dokumenty ja też nie podpisywałem żadnego protokołu. swoją drogą przecież i tak wiadomo kto i za ile klepną to co to za tajemnica ale w ANR różne praktyki są stosowane tylko nie te które wynikają ze zdrowego rozsądku.

#7 Share marek1mazury

marek1mazury

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 22:48

Przetarg o ziemię z ANR- wgląd w dokumenty jak to nie podpisywalismy się pod swoją najwyzsza ofertą jaką dawaliscie za działkę? Przecież jak tego nie dali wam podpisać to może być tak że np ktoś wylicytowal działkę x za czynsz bardzo wysoki np 40dt z ha to jak jest posmarowane może się okazać ze na umowie widnieje 10dt z ha. I kto im udowodni ze wylicytowal o wiele więcej jak nie ma waszych podpisów na protokole?

#8 Share walekmocy

walekmocy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 11:37

@marek1mazury : no i właśnie o to chodzi- nikt nic nie dawał do podpisu tylko "pozostałym państwu dziękujemy, a wadium zwrócimy za dwa tygodnie a może i dalej hehe" i koniec. I od jakiegoś czasu często te same osoby wygrywają te przetargi a kwoty to nawet sięgają 100dt za hektar.

Po co dawać odstępne rolnikom jak można dać w łapę urzędnikowi.

Trzeba coś z tym zrobić.

#9 Share marek1mazury

marek1mazury

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 16:45

Przetarg o ziemię z ANR- wgląd w dokumenty moim zdaniem powinieneś złożyć skargę u dyrektora oddziału i wysłać pismo do centrali ANR i opisać sprawę. Powiadom oczywiście izby rolnicze no i moim zdaniem prokuratura i CBA też powinni wiedzieć o tej sprawie. Niedaleko mnie był postawiony słup i rolnicy właśnie tak zrobili jak pisałem wcześniej powiadomił wszystkie służby jakie tylko się dało, przetarg został unieważniony.

#10 Share lolq1660

lolq1660

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 18:39

Przetarg o ziemię z ANR- wgląd w dokumenty Witam a mógłby mi ktoś powiedzieć mniej więcej jak wygląda taki przetarg z ANR? Tak typowo jak w aukcjach kto da więcej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share walekmocy

walekmocy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 01 styczeń 2016 - 09:36

Jesli taki przetarg ofertowy jest nieograniczony to udział bierze ten kto wpłaci określone adium na konto agencji. W dzień przetargu to wygląda tak że się czeka na poczekalni na określoną godzinę przetargu. Trzeba mieć ze sobą dowód wpłaty(teraz już chyba niekoniecznie bo wiadoomo internet i te sprawy to wiedzą kto wpłacił, ale lepiej mieć) i dowód osobisty.

Wychodzi urzędnik i woła że taki i taki obręb, miejscowość i działka. Idzie się za nim do jakiegoś tam pokoiku gdzie siadają sobie wszyscy zainteresowani i trzech urzędników. Jeden pisze niby protokół na kompie, jeden z młotkiem prowadzi licytację, a jeden siedzi i się patrzy co też ci rolnicy wyczyniają.

Na początku jeszce proszą wszystkich o dowody osobiste, wypełnia się wniosek o zwrot wadium i jakieś oświadczenie że zapoznało się z licytowaną nieruchomością.

Rozpoczyna się przetarg, wygląda jak taki typowy na aukcjach, czyli wyjściowa cena to tyle to a tyle, minimalne postąpienie to tyle i kto da te minimum lub więcej. Jeśli nikt nie poda choćby postąpienia, co się chyba nigdy nie zdarzyło, to wadium przepada. Podobna rzecz dzieje się z wadium tego kto wygra a w ciągu 21 dni a nie podpisze umowy, bo np. stwierdzi, że to za drogo i nie da rady. Wtedy też podobno taki delikwent nie może już przystąpić do ponownego przetagu na tą nieruchomość, ale pewny nie jestem.

Rolnicy licytują przez podanie nazwiska i kwoty wyrażonej w dt pszenicy. Wygrywa ten kto da najwięcej.

Reszcie dziękują i obiecują że wadium oddadzą. A i jeszcze trzeba odebrać dowód osobisty.

To tak wyglądało z mojego punktu widzenia.

Czy może ktoś wie czy są jakieś wytyczne jak taki przetarg powinien wygladać wg. jakichś przepisów?

#12 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 484 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 01 styczeń 2016 - 11:49

To co opisałeś to licytacja , a nie przetarg ofertowy. Ofertowy, to Twoja propozycja zamknięta w kopercie.

#13 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 01 styczeń 2016 - 12:52

Też byłem na przetargu ale z tego co pamiętam przy dzierżawie na ma żadnych IR czy opinii u mnie wygrał koleś koleś który miał 100km do tego pola i nikt go nie znał. Z tego co pamiętam coś podpisywałem że zapoznałem się z zasadami przetargu zaraz na początku. Zaraz po licytacji podpisywałeś umowę dzierżawy

Cena czynszu licytujesz cała działkę, tak samo jest wkupnie  ale to jest czynsz np. na 9 m- lub na 6 m-cy. Licytują na granicy opłacalności.

Dla mnie IR słabo działają ale możesz spróbować. Co innego mówią co innego robią.

Przy zwrocie wadium też podpisujesz oświadczenie i podajesz numer konta po licytacji na które ma być wrócona kwota.

Z tego co wiem często bywa tak  że z dzierżawą zalegają w ANR lub rozkładają na raty w kolejnych latach liczą się znajomości.

Dla mnie całą ta licytacja to  jest patologia społeczna stworzona przez ZSL.

Edytowany przez tespis17, 01 styczeń 2016 - 12:59.

#14 Share walekmocy

walekmocy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 02 styczeń 2016 - 13:04

To co opisałeś to licytacja , a nie przetarg ofertowy. Ofertowy, to Twoja propozycja zamknięta w kopercie.

W ogłoszeniu agencji nieruchomości rolnych było napisane "publiczny przetarg ustny na dzierżawę nieruchomości", ale faktycznie nazwa licytacja bardziej by pasowała.

#15 Share vademecum

vademecum

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 02 styczeń 2016 - 17:37

Przetarg o ziemię z ANR- wgląd w dokumenty zawsze były przewały i są na różne sposoby, ja kiedyś usłyszałem od gości z przetargu, "a co pan myśli, że my pracujemy tu za te marne grosze"

#16 Share lolq1660

lolq1660

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 02 styczeń 2016 - 20:13

Przetarg o ziemię z ANR- wgląd w dokumenty Mam jeszcze jedno pytanie mianowicie, w mojej okolicy praktycznie wszystkie działki przeznaczone do dzierżawy mają termin obowiązywania umowy do 2018r. Czy to normalne że ANR wydzierżawia na tak krótki okres?

#17 Share vademecum

vademecum

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 11:29

Przetarg o ziemię z ANR- wgląd w dokumenty wszędzie dzierżawią na rok czy dwa, mieli sprzedawać, ale pis chce dzierżawić .

#18 Share lolq1660

lolq1660

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 13:21

Przetarg o ziemię z ANR- wgląd w dokumenty no ok ale czy po tym okresie przedłuża czy nie? Jak mam doprowadzić ziemię do dobrego stanu jak za rok, dwa nie będzie moja:/

#19 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 14:13

Obecnie w przepisach wewnętrznych agencji jest okres dzierżawy max. 3 lata. Ma się to zmienić i max. okres ma być przedłużony do 6 lat. Przy przepisach, gdzie głównym sposobem zagospodarowania ziemią skarbu państwa ma być dzierżawa (właśnie wchodzą), to po kontroli czy działka jest odpowiednio użytkowana, nie będzie z przedłożeniem problemu (zresztą obecnie także nie ma z tym problemu). Oczywiście czynsz wzrośnie o tyle ile przewidują zapisy w  umowie. Mogą także podsunąć do podpisania (przed sporządzeniem przedłużenia umowy), papierek oświadczenie, że zgadzasz się na podniesienie czynszu o więcej niż gwarantuje to umowa która wygasa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share walekmocy

walekmocy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 14:17

To dziwne że u mnie te przetargi na dzierżawę były wszystkie do 2021 roku czyli na jakieś 6 lat. Co prawda mało ciekawe te kawałki ale zawsze. Czyli przepisy wewnętrzne swoje a ci pracujący za marne grosze urzędnicy swoje.