Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wykorzystanie nawozów P i K przez zboża

2 odpowiedzi na ten temat

#1 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 26 grudzień 2015 - 18:33

Czy można określić średnie wykorzystanie nawozów P i K przez zboża zwłaszcza jare oraz rośliny strączkowe? Dlaczego pytam? Wiadomo, że nawozy nie są tanie a to one w dużej mierze decydują o plonie. Myślę nad takim nawożeniem aby nawozy fosforowe i potasowe stosować tylko pod zboża jare i rośliny strączkowe a na siane po nich zboża ozime już nie. Zastanawiam cię czy tego fosforu i potasu używanego pod zboża jare i rośliny strączkowe zostanie coś w glebie dla ozimin? Co o tym sądzicie. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wykorzystanie nawozów P i K przez zboża Dzisiaj, 09:27
  •  

#2 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 26 grudzień 2015 - 19:09

Witam, rozpoczęty temat nawiązuje wręcz o nawożenie precyzyjne a tutaj podstawą do jakichkolwiek manipulacji w dawkach nawozów mineralnych powinny być badania gleby, a jeśli masz na polu mozaikę to ciężki temat... Na początek powinieneś właśnie dokonać analizy gleby pod kątem zawartości składników przyswajalnych i dostosować nawożenie do wymagań danej odmiany. Ponadto radziłbym zainteresować się kwalifikowanym materiałem siewnym, jeśli masz poniżej 25 ha to odstępstwo rolne jest bezpłatne a korzyści z wymiany materiału siewnego są bezcenne - mówię to z własnego doświadczenia: dla ojca "stara" pszenica ozima wychodziła jak bieda z kąta... kiedy kupiłem i zasiałem kwalifikat to w głowę się pukał "Nie masz gdzie kasy wywalać?", przy żniwach gdy wyszło 9 t/ha na stanowisku po rzepaku, to się pokajał.

Radzę więc prosty schemat działania:

badanie gleby -> dobór odmiany -> analiza warunków -> planowanie nawożenia (ewentualne redukcje dawki)

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share marek1mazury

marek1mazury

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 08:07

Wykorzystanie nawozów P i K przez zboża Są tabele które mówią ile i jakiego pierwiastka potrzebuje roślina na wyprodukowanie tony ziarna wraz ze słomą w Google jest pełno takich tabel. Więc jeżeli robiłeś badania znasz zawartości danych mikroelementów w glebie oraz ph to można coś kombinować ale jeżeli dasz dawkę która pokrywa zapotrzebowanie pokarmowe tylko na zboże jare to dla oziminy już nie jesteś w stanie tego zapewnić i nawet jeżeli w glebie masz wysokie zawartości to po 3, 4 latach okaże się że masz już niskie zawartości i doprowadzić glebę przynajmniej do średniej zawartości to raz ze zajmie Ci to parę lat, dwa będziesz podnosił duże koszta które kumulują Ci się z poprzednich lat gdzie myślałem że oszczędzasz. Jeżeli chcesz nawozic tylko pod jare to tylko fosfor ponieważ jego można stosować ,,na zapas'' jest mało ruchliwy i nie wyplucze się w głąb profilu glebowego ale jest trudno przyswajalny. Potas jest juz ,,dosc'' ruchliwym pierwiastkiem i nie warto go nawozic w nadmiarze bo moze dochodzic do wyplukan druga sprawa to wraz z nawozami potasowymi wnosisz do gleby chlorki jak zastosujesz większą dawkę to załatwisz sobie wschody.Trzecia rzeczą odnośnie potasu jest to że może być przyswajalny kompleksowo czyli roślina będzie go pobierać w nadmiarze zapominając o innych składnikach.