Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka jest prawdziwa funkcja podsiewacza?

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Przemek15

Przemek15

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 13 marzec 2008 - 00:14

Jaka jest prawdziwa funkcja podsiewacza? Jakie są wasze opinie na ten temat? Wiem, że praktycznie to podsiewacz się jedynie czyści, bo się zalepia zwłaszcza przy kukurydzy, a jeszcze bardziej zwłazcza przy wilgotnej, ale może ktoś próbował się zastanowić nad tym po co on tam PRAKTYCZNIE jest? Wiele osób uważa (w tym podręczniki), że odbywa się na nim separacja cięższych frakcji (ziarno, nasiona chwastów) przesianych przez klepisko od lżejzych (puste kłosy, zgoniny), ale ja zawsze powtarzam, że tam praktycznie żadna separacja nie ma miejsca. Moim zdaniem jego rolą jest równomierne zasilanie masą żniwną sit - i to dotyczy zarówno podsiewacza schodkowego jak i ślimakowego (JD, Case). Kiedyś przeglądałem starą książkę chyba najwybitniejszego polskiego speca od kombajnów - prof. Czesława Kanafojskiego i On pisał przesuwacz zamiast podsiewacz i niech mi któs powie, że to nie lepsze określenie? Przecież materiał jest właśnie po tej podłodze przesuwany ku sitom, a dzięki schodkom stromo nachylonym od strony sit i płasko od przodu patrząc podczas drgań materiał się stopniowo przemieszcza w stronę sit i zarazem nie cofa przy powrocie suwu. Oczywiście częstotliwość tych drgań jest na tyle duża, że właściwie nie ma tego porcjowania materiału. Albo często ludzie wypisują takie głupoty jak "sito podsiewacza"! Czy ktoś kiedyś widział coś takiego? Ja jedynie kiedyś się spotkałem z perforowanym podsiewaczem w jakiejś młocarni z początku XX w., ale nie w kombajnach. Każda uwaga na ten temat będzie cenna. W końcu to może ja jestem w jakimś błędzie? Ale jak ktoś mi udowodni, że na podsiewaczu jest praktyczna separacja to wielki szacunek dla niego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaka jest prawdziwa funkcja podsiewacza? Dzisiaj, 23:37
  •  

#2 Share Danex89

Danex89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów

Napisany 13 marzec 2008 - 12:37

Jaka jest prawdziwa funkcja podsiewacza? Na podsiewaczu zachodzi cos podobnego do separacji. Pod wplywem duzych drgan transportowana masa sie uklada w taki sposob ze elementy ciezkie (np ziarno) ida po spodzie a lzejsze (np klosy lub kawalki slomy) ida gora, dzieki temu ziarno spada zaraz za podsiewaczerm na poczatek sit a smieci dodatkowe wydmuchiwane przez wiatr troche dalej.

pozdrawiam

#3 Share Przemek15

Przemek15

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 14 marzec 2008 - 00:39

Jaka jest prawdziwa funkcja podsiewacza? Ale przecież te elementy cięższe są z każdym skokiem podrzucane do góry i w dół, do góry i w dół itd., więc na pewno nie idą dołem, a kolejna sprawa to elementy lżejsze, które na pewno tak grzecznie się nie układają na tych krawędziach schodków, bo przede wszystkim upadają też w poprzek podsiewacza (w rynienkach) i to nawet przypuszczam w zdecydowanej większości. A nawet przyjmijmy (co jest niemożliwe), że ciężkie przesuwają się dołem, a lżejsze górą to i tak gdyby wszystko szło razem czy oddzielnie to przy wylocie z podsiewacza cięzkie spadnie na sito, a lżejsze wiatr wydmuchnie, więc nie widzę praktycznego sensu takiej separacji. Gdyby występy były umieszczone równolegle do kierunku jazdy to taka niepraktyczna separacja, o której piszesz mogłaby mieć miejsce, ale wtedy nie byłoby przesuwania, tylko by się wszystko turlało jak na sitach w te i we wte (tyle, że na sitach o to chodzi). A poza tym co z podsiewaczem ślimakowym? Tam wszystko jest przesuwane zwojami na sita i tym bardziej o żadnej separacji na łzejsze i cięższe nie ma mowy. A co do podsiewacza schodkowego to jeszcze warto wspomnieć o grabkach (ruszcie) przy wylocie, gdyż tam zgoniny są chwilowo przytrzymywane. No to dalej czekam na propozycje

#4 Share damian9871

damian9871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 14 marzec 2008 - 09:05

Jaka jest prawdziwa funkcja podsiewacza? jak tobie podsiewacz nie pasuje to załóż sobie gładką blachę i zobaczysz do czego on służył

#5 Share TumeK

TumeK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 743 postów
  • Zainteresowania:To co widać:]

Napisany 14 marzec 2008 - 09:30

Jaka jest prawdziwa funkcja podsiewacza? no podsiewacz do chyba 2 najwazniejszy element po bembnie mloconcym ;p nie musi zakladac blachy tylko niech go zamknie poprostu pochyli krawendzie na maxa ;] zobaczy po miesiacu ze mu pszenica urosnie na polu

Wszystko takie kontrowersyjne a jednak dziala i to bardzo dobrze ;] to pow nam czym bys zastompil podsiewacz
Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

#6 Share Przemek15

Przemek15

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 14 marzec 2008 - 21:17

Jaka jest prawdziwa funkcja podsiewacza? To, że dobrze się spisuje i po co służy (według mnie) to wiem. Nie jestem teoretykiem, choć doświadczenie w pracy jako kombajnista mam malutkie, bo w większości za pasażera robiłem, no ale nie będę się już rozgadywał. A tak do konkretów:
Damian!
Ja nie mam nic do podsiewacza poza tym, że właśnie teoretycy wypisują i powielają takie głupoty, że na podsiewaczu jest jakaś praktyczna separacja. Kiedyś jako mały chłopak szedłem zaraz za kombajnem z pół godziny i się gapiłem jak bażant właśnie na podsiewacz. Co prawda dużo kurzu i plew swoje robiło, ale co nieco dojrzałem. Dla mnie podsiewacz to raczej przesuwacz i tego się trzymam, a po co są schodki to już chyba napisałem. Jeżeli jesteś w stanie podważyć i mnie przekonać do swoich racji to zwracam szacunek

TumeK!
Przyznaję się i nie wiem o co chodziło z tym przymykaniem? Mozesz wyjaśnić?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share Danex89

Danex89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów

Napisany 14 marzec 2008 - 22:12

Jaka jest prawdziwa funkcja podsiewacza? Ja zawsze myslalem tak jak ty Przemek ze podsiewacz sluzy wlasnie do transportowania masy na sita, to co napisalem to mowil nam gosc na kursie ostatnio bo akurat jestem w trakcie robienia uprawnien (facet doswiadczenie 25 sezonow) i powiem szczerze ze zglupialem po tym.........

#8 Share lagunal6

lagunal6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 19:03

podsiewacz jest tylko po to zeby przetransportowac  ziarno z przedniej czesci kombajnu do tył i wrzucic go na sita.

Edytowany przez kris14, 04 czerwiec 2015 - 21:03.
Pkt. 1.15 +1p. ostrzeżeń

#9 Share kojot629

kojot629

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnictwo gitara

Napisany 04 czerwiec 2015 - 19:08

@lagunal to przeciez byla dyskusja sprzed 7-miu lat. Spojrz na date.

#10 Share 121

121

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 19:46

WIECIE ŻE NIEKTÓRE MODELE WOLVO ZAMIAST PODSIEWACZA TZW.SCHODKOWEGO MAJĄ PŁASKĄ BLACHE PO KTÓREJ PRZESÓWAJĄ SIE LISTWY TRANSPORTÓJĄ ZIARNN Z ODPADKAMI NA SITO

Edytowany przez kris14, 04 czerwiec 2015 - 21:01.
Pkt. 1.13 +1p. ostrzeżeń

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share adammaz

adammaz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 09:12

ja spotkałem z  okresleiem podsiewacza jako "podłoga transportowa"