Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hamulce MTZ 82

91 odpowiedzi na ten temat

#21 Share StaryKumurun

StaryKumurun

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 18:43

Hamulce MTZ 82

Zwróć uwagę na średnicę tarcz,  np. w moim z mtz-cie 96r są już większe tarcze , chyba 205mm

Edytowany przez StaryKumurun, 27 grudzień 2015 - 18:44.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hamulce MTZ 82 Dzisiaj, 06:44
  •  

#22 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7626 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 18:56

Hamulce MTZ 82

Słuszna uwaga. Są dwa rodzaje.

KPK Kumurun Team

#23 Share vf38erhz

vf38erhz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 20:32

Hamulce MTZ 82

Witam . Świerzy jestem ,szukałem postów w temacie zwolnic mtz 82 i niestety nie znalazłem, ruska jeszcze nie rozkręcałem (chyba trzeba będzie). Mam problem ze "strzelaniem" gdzieś z przodu mojego mtz-a podczas cofania. Posty wcześniejsze mówiły o sprzegiełku w podporze - kilku moich znajomych " starych traktorzystów" twierdzi, że  cytuję: durze koła zębate w zwolnicach przednich....???

#24 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7626 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 20:54

Hamulce MTZ 82

A sprawdź jeszcze czy na pewno przedni napęd rozłącza. 

Podnieś przód i zakręć kolejno kołami szukając niepokojących trzasków, możesz odkręcić pokrywki przekładni kątowych a do zwolnic się dobrać chwila roboty. 

Wiesz jak jest zbudowany przedni most mtz-ta?

KPK Kumurun Team

#25 Share vf38erhz

vf38erhz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 21:15

Hamulce MTZ 82

No siedzę już jakiś czas w sieci(rysunki, schematy,tematy) , mechaniki się nie boję - wydaje mi się że wiem jak jest TO zbudowane.

Dopatrzyłem sie dolnych dekielków w zwolnicach, domyślam się , że pozdjęciu zobaczę stan "uzębienia" przekładni, wstyd mi się przyznać że nie bardzo na razie chce mi się rozkręcać, albowiem taka ze mnie gadzina że jak ruszę to zrobić muszę.....a nie zapina mi się chwilowo budrżet.....i czas stracony na czekanie aż zacznę się odkuwać przeznaczam na edukację techniczną...

"Przodek" się rozłącza, czasami nawet są drobne kłopoty z utrzymaniem go w pozycji " ciągnie cały czas"

....ciekawość jest jednak zbyt silna i jak tylko znajdę czas to zabiorę się do oględzin (trzeba będzie troszeczkę rozkręcić) . Nie powiem troszeczkę się boję tedo "przodka" ,ale nie takie się graty naprawiało , to i To cudo się zrobi na cacy.

#26 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7626 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 21:16

Hamulce MTZ 82

To musisz szukać na wyczucie. Ogólnie to proste bo przekładnie kątowe sprawdzisz to kilka śrubek.

Zwolnice po kolei kręcisz każdym kołem ale tak by przeciwne się nie kręciło tylko wał. Jeśli łupie tylko na jednym to go masz. Jeśli na obu to albo obie nawalają albo to dyferencjał. Wbijasz bieg i znów kręcisz. jeśli cicho to był to dyfer, jeśli głośno to zwolnice.

Może to być i zębatka i łożysko. dalsza jazda może narobić więcej strat. 

Sprawdź też krzyżaki i luz na flanszach.

Edytowany przez seweryn20, 27 grudzień 2015 - 21:20.

KPK Kumurun Team

#27 Share vf38erhz

vf38erhz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 21:27

Hamulce MTZ 82

Dzięki Seweryn jesteś wielki.

..... ale tylko podczas cofania " tryka"-do przodu zap...dala jak talala. Jak by nie było klucze w dłoń ....

Jak namierzę co "strzelało" to się podzielę znaleziskiem...

#28 Share John6620

John6620

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 28 grudzień 2015 - 22:51

Hamulce MTZ 82

Witam wszystkich

Chciałbym się zapytać czy to prawda że MTZ mają słabe przekaźniki bo gdzieś słyszałem że jest załączany na jakimś pasku i do ciężkich prac sie nie nadaje,a chciałbym go zgrać z wozem paszowym KUHN euromix I przy którym aktualnie chodzi john deere 6620 a jest trochę za duży do niego.A ten MTZ 82    96r.

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

#29 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7626 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 05:31

Hamulce MTZ 82

No wałek w nich potrafi być upierdliwy a dokładnie mechanizm załączania. 

Są dwa rodzaje na wąską i szeroką taśmę i przynajmniej dwa rodzaje taśm jedne lepsze drugie gorsze. 

Samego mechanizmu trzeba pilnować, regulować i nawet daje rady.

Patrzyłem z ciekawości na zapotrzebowanie na moc tych wozów i w zależności od wielkości jest od 60-125 koni. 

Trudno mi powiedzieć może ktoś to zna z realu, przerabiał u siebie. 

KPK Kumurun Team

#30 Share John6620

John6620

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 11:54

Hamulce MTZ 82

seweryn20

A orientujesz się może czy wymiana paska jest trudna czy trzeba dużo grzebać w maszynie.

Mocowo na pewno da rade ale mi chodzi o tą awaryjność tego paska. Jak będzie przeciążony czy tylko pasek pęknie a może coś poważniejszego sie stać?

Jeśli wymiana nie jest skomplikowana to na próbę można zobaczyć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7626 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 12:35

Hamulce MTZ 82

Wymiana jest prosta. Spuszcza się olej, pod siłownikiem podnośnika jest dekiel odkręcasz a pod nim dwa długie wkręty regulacyjne które też wykręcasz. 

Odkręcasz śruby z tyłu mostu na około pokrywy wałka wom i wyciągasz cały mechanizm który wygląda tak:

https://www.google.p...8qcQmqTty0SMlM:

Widać dwie taśmy. Tyle.

KPK Kumurun Team

#32 Share damianluzak2

damianluzak2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 19:06

Hamulce MTZ 82 Panowie właśnie zdjalem prawy hamulec. Okladzina jest peknieta w jednym miejscu. Wzdłuż tarczy od wewnątrz do zewnątrz z dwóch stron. Czy to może blokować hamulec i trzeba wymienić tarcze? Druga rzecz to rozpierak. Lekko pociagne za tą rączkę co pedal hamulca się do niej przykreca i gołym okiem widać że już się rozchodzi. Wychodzi ze jakbym sprezyne zdjął z pedału hamulca to od razu by koło hamowalo

#33 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7626 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 08:41

Hamulce MTZ 82

Rozpierak ma się od razu rozchodzić taką ma konstrukcję.  Wymień tarcze, wyczyść rozpierak i tyle.

Edytowany przez seweryn20, 31 grudzień 2015 - 08:42.

KPK Kumurun Team

#34 Share damianluzak2

damianluzak2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 17:55

Hamulce MTZ 82

Panowie wszystko naprawione. wymieniłem sprężynki i nic nie blokuje :) Na przyszłość: W moim rozpieraku miałem sprężynki z pięciu zwoji. Kupiłem z 3 zwoji i ręcznie rozpieraka się nie ruszy :) trzymają jak wściekłe :) Są trochę krótsze i pewnie przez to nie wiem jeszcze czy na dłuższą mete się sprawdzą :) Dzieki wszystkim za pomoc :)

#35 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 09 styczeń 2016 - 14:03

Hamulce MTZ 82 witam właśnie złożyłem prawy hamulec z ręcznym nie ma problemu bo nic nie zmieniałem tylko wyczyścilem w noznym wymieniłem tarczę i tu moj problem nie da się wogóle pociągnąć tych widełek co rozszerzaja rozpierak ani nogą się nie nadusi . wsadzalem lapke miedzy śrube i udało mi się ruszyć może z milimetr . tak ma być czy tarczę za grube są bo miały 11.9 mm dodam jeszcze że mam zdjęte koło z piasta i nie mam możliwości spróbować pojeździć

Edytowany przez robi57362, 09 styczeń 2016 - 16:41.

jesli pomoglem kliknij fajne

#36 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 09 styczeń 2016 - 17:08

Hamulce MTZ 82

No to w końcu jakie mają być te tarcze?  Tarcza1Tarcza2Tarcza3

#37 Share piotr820

piotr820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Motoryzacja

Napisany 09 styczeń 2016 - 18:18

Hamulce MTZ 82

@Elektrotechnik Zwykłych nawet nie kupuj bo na pewno będzie szmelc tzn. będą blokować szarpać itp. Ja rok temu przerabiałem to w tym moim szmelcu, rozebrałem to, wszystko wyczyściłem, gniazda przeszlifowałem trochę żeby były idealnie gładkie i wiesz ile było - 3 dni. Zmarnowany dzień roboty. Jeśli ma być lepiej to jedynie na tych plecionych, czytałem kilka opinii że problem ustępuje po ich zastosowaniu. Ja pokładam jedyną nadzieję w tych właśnie tarczach, nie długo wezmę to rozbiorę i muszę kupić właśnie te plecione do siebie założyć. Nie wiem co za tępy łeb tak to zrobił przecież to jest tak jak by nie było hamulca bo jak lekko naciśniesz to od razu idzie szybę przednią głową wybić...

KPK Kumurun Team

Zanim komuś pomożesz, zastanów się czy on by ci pomógł!!!

#38 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 09 styczeń 2016 - 19:19

Hamulce MTZ 82

witam właśnie złożyłem prawy hamulec z ręcznym nie ma problemu bo nic nie zmieniałem tylko wyczyścilem w noznym wymieniłem tarczę i tu moj problem nie da się wogóle pociągnąć tych widełek co rozszerzaja rozpierak ani nogą się nie nadusi . wsadzalem lapke miedzy śrube i udało mi się ruszyć może z milimetr . tak ma być czy tarczę za grube są bo miały 11.9 mm dodam jeszcze że mam zdjęte koło z piasta i nie mam możliwości spróbować pojeździć

ponawiam pytanie . ją kupiłem właśnie tą z drugiego linku ma być bardzo dobra jak okaże się inaczej to zamówie tą pleciona z allegro bo chyba w całym lubelskim nie można ich kupić
jesli pomoglem kliknij fajne

#39 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7626 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 21:01

Hamulce MTZ 82

Ja mam te z ostatniego linku.. Okładzina jest dosłownie jak na tarczy sprzęgłowej. Założyłem je w dwóch ciągnikach i jak na razie bez problemu. te plecione niby pierwszy i drugi link są trochę dziwne odlane na wtryskarce z tworzywa. Na pewno nie kupujcie tych "różowych" czy jaki tam mają kolor.

KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 10 styczeń 2016 - 10:02

Hamulce MTZ 82

Czyli generalnie te nitowane są lepsze tak? Jutro jadę do sklepu, zobaczymy co mają. a jak nie kupię to będę  musiał szukać w internecie. A muszę mieć dobre tarcze, bo będę to robił klientowi w 3 MTZ-ach, więc musi to dobrze działać.

Dodaj odpowiedź