Skocz do zawartości

Zdjęcie

bób na świeży zbiór- międzyrzędzia

778 odpowiedzi na ten temat

#421 Share bartek500

bartek500

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 17 luty 2017 - 19:07

bób na świeży zbiór- międzyrzędzia Start był na początku lutego, a już zaczyna zielone wychodzić. Sens moczenia ja widzę w przypadku gdyby kielkowany szedł pod wloknine to go przyspieszy a na późniejsze to gdyby było sucho to aby kielek nie usech.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
bób na świeży zbiór- międzyrzędzia Dzisiaj, 21:58
  •  

#422 Share RubenDesiewicz

RubenDesiewicz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, uprawy, maszyny, technologia..

Napisany 17 luty 2017 - 20:44

Ja dzisiaj wsadziłem, leżą w garażu, jutro wynoszę do tunelu.. Nie sadziłem wcześniej bo pogoda nie pewna była, mrozy po -9.. 

#423 Share SławomirTobolski

SławomirTobolski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 18 luty 2017 - 17:47

Kiełkowanie namoczonego bobu -2/4 dni a suchego... 7/10.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#424 Share RubenDesiewicz

RubenDesiewicz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 18 luty 2017 - 18:16

Kiełkowanie namoczonego bobu -2/4 dni a suchego... 7/10.

Racja.. mi zostało z rozsady parę ziaren. 2 dni od zamoczenia kiełki zaczęły się przebijać. 

#425 Share bartek500

bartek500

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 19 luty 2017 - 00:42

bób na świeży zbiór- międzyrzędzia -2 i kielkuje? Bajki piszecie! Bób potrzebuje minimum 3 stopni na plusie aby kielkowal.Ja robię rosade i mam 15stopni w tunelu i po tygodniu puszczal kiełki a po drugim wychodzi zielone na wierzch. Poza tym co z tego że się cieszycie że puszcza kiełki gdy nadal on będzie miał zimno i będzie stał w miejscu i niebedzie rósł. Natury nie oszukujmy wszystko musi mieć dana temperaturę aby rosło. Jedynie można pomóc agrowloknina i dodać dwa stopnie więcej i wtedy przyspieszyć wegetacje. Ja jak robię rosade to bób rośnie od lutego do czerwca, to jest 4 miesiące a latem wystarczy 2.5 miesiąca.

#426 Share mefiu000

mefiu000

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 19 luty 2017 - 09:00

Sławkowi chodziło raczej o ilość dni do kielkowania a nie o temperaturę.

W jakim rozstawie sadzicie w rzędzie?

Edytowany przez mefiu000, 19 luty 2017 - 09:01.

#427 Share bartek500

bartek500

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 19 luty 2017 - 09:58

bób na świeży zbiór- międzyrzędzia Ziarno ok co 10cm, szer ok 65cm. A sadzonke sadze co ok 30cm. Ziarna wychodzi 180kg zależnie jakie jest duże. W tym roku nabyłem dosyć drobne ziarno więc pewnie wyjdzie ze 150.

#428 Share RubenDesiewicz

RubenDesiewicz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 19 luty 2017 - 10:22

-2 i kielkuje? Bajki piszecie! Bób potrzebuje minimum 3 stopni na plusie aby kielkowal.Ja robię rosade i mam 15stopni w tunelu i po tygodniu puszczal kiełki a po drugim wychodzi zielone na wierzch. Poza tym co z tego że się cieszycie że puszcza kiełki gdy nadal on będzie miał zimno i będzie stał w miejscu i niebedzie rósł. Natury nie oszukujmy wszystko musi mieć dana temperaturę aby rosło. Jedynie można pomóc agrowloknina i dodać dwa stopnie więcej i wtedy przyspieszyć wegetacje. Ja jak robię rosade to bób rośnie od lutego do czerwca, to jest 4 miesiące a latem wystarczy 2.5 miesiąca.

Bartek, owszem bób potrzebuje do kiełkowania temp. 3-4 stopni. Ja rozsadę mocze ale nie jest to konieczne bo i tak zaleje to wodą jak wyniosę w tunel więc sobie naciągnie wody. Jeśli sadzisz w pole to nie podlejesz wężem tylko musisz czekać na opady. Moczę bób w garażu gdzie temp jest wyższa, bób po 2 dniach od wrzucenia do wody ma kiełki. Podczas gdy wsadzasz bób w grunt (marzec) temperatury w ciągu dnia są już nawet powyżej 3-4 stopni, a noce zbliżają się do tej temp. Tak więc, w rozsadzie nie zawsze ma sens szczególnie na początku lutego, w marcu jak najbardziej ma sens. Nie chce oceniać bo ile ludzi tyle teorii, dziele się tylko tym co sam widzę. 

Bartek, podesłał byś fotkę swojej płukarki do bobu?

Ziarno ok co 10cm, szer ok 65cm. A sadzonke sadze co ok 30cm. Ziarna wychodzi 180kg zależnie jakie jest duże. W tym roku nabyłem dosyć drobne ziarno więc pewnie wyjdzie ze 150.

Sadzisz po ziarenku na 10 cm czy po 2-3 ziarnka? Jaki miałeś plon przy takim rozstawie wbiegły roku?

#429 Share yamasaki77

yamasaki77

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 19 luty 2017 - 10:41

bób na świeży zbiór- międzyrzędzia Ja sądzę co 15 po jednym ziarenku sadzarką automatyczną. A jak sadzicie i co ile ?

#430 Share mefiu000

mefiu000

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 19 luty 2017 - 10:57

Ziarna sieje siewnikiem, 170-200kg/ha a rozsadę co 25cm

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#431 Share RubenDesiewicz

RubenDesiewicz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 19 luty 2017 - 11:05

I jakie plony osiągacie? Czym pryskacie na strąkowca?

#432 Share bartek500

bartek500

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 19 luty 2017 - 12:58

bób na świeży zbiór- międzyrzędzia Na stronkowca mospilan pierwsza dawka gdy pierwsze kwiatki się pojawią, za dwa tygodnie poprawka i nigdy nie miałem stronkowca. Ewentualnie gdyby mszyca się pojawiła to trzecia dawka ale ostatnio chyba 3lata temu była. Plony od sadzonki 7-8t/ha a jesienią jak dwie to się cieszę. Średnia ok 5t/ha przez cały rok. Zawsze z rozsady mam większą wydajność niż z ziarenka. Co 10cm jedno ziarno, sadzonke robię po dwa ziarna w kubek.

#433 Share SławomirTobolski

SławomirTobolski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 19 luty 2017 - 14:00

Naturalnie, że chodziło mi o ilość dni, nie załapało spacji pomiędzy - (myślnikiem ;) ) a 2. Więc co by nie było niedomówień - Namoczone ziarna kiełkują znacznie szybciej niż suche. Rozsada ma stałą temperaturę na plusie, podczas gdy nasionko w polu w dzień ma na plusie, w nocy zaś temperatura oscyluje w graniach zera. I dlatego nawet jeśli najpierw posadzisz ziarno w pole, a dopiero np po tygodniu w rozsadę, to i tak szybciej urosną roślinki z rozsady. Co do przesadzania w grunt trzeba je wtedy obficie podlać, bo inaczej ziemia wyciągnie całą wilgoć z sadzonki ;) 

#434 Share Agent007

Agent007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 23 luty 2017 - 23:19

bób na świeży zbiór- międzyrzędzia Sadził ktoś z Was monikę? Faktycznie jest to najwcześniejsza odmiana? Dużo wczesna od bizona czy figaro? Jakie plonowanie tej moniki?

#435 Share radian123

radian123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 24 luty 2017 - 11:57

Miałem w poprzednim roku monikę. U mnie była nieznacznie później od Topboba, a do tego mniejszy plon. Ogolnie bez rewelacji i bez tragedii.

#436 Share SławomirTobolski

SławomirTobolski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 24 luty 2017 - 12:45

Jeśli chodzi o monicę, topboba, figaro czy bizona - każdy z producentów w opisie podaje, że "To najwcześniejsza odmiana na rynku" i przebijają się w podawanej ilości dni wegetacji. Moim zdaniem topbob jest najwcześniejszy a jeśli się o niego dba, to plon zadowoli każdego.

#437 Share Agent007

Agent007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 24 luty 2017 - 22:47

bób na świeży zbiór- międzyrzędzia Topbob lepszy od bizona pod względem plonowania, czy nie ma wielkiej różnicy? Ile wcześniej topbob jest od bizona? Rozsadę z jakiej odmiany robicie?

#438 Share Agent007

Agent007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 26 luty 2017 - 12:45

bób na świeży zbiór- międzyrzędzia Część osób zaprawia nasiona, a część nie. Jaka jest Wasza opinia i doświadczenie na temat zaprawiania nasion bobu?

#439 Share RubenDesiewicz

RubenDesiewicz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 26 luty 2017 - 18:43

Część osób zaprawia nasiona, a część nie. Jaka jest Wasza opinia i doświadczenie na temat zaprawiania nasion bobu?

Zaprawiać trzeba, jak wszystko praktycznie. Po drugie zaprawianie nie jest jakimś nie wiadomo jak kosztownym zabiegiem. Przynajmniej to podstawowe, więc lepiej wydać parę zł więcej.

Edytowany przez RubenDesiewicz, 26 luty 2017 - 18:45.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#440 Share Agent007

Agent007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 26 luty 2017 - 21:43

bób na świeży zbiór- międzyrzędzia Co daje to zaprawianie? Wydatek na pewno i co poza tym?