lazik11441

byki bez apetytu

Polecane posty

lazik11441    23

witam. mam taki dziwny problem z bykami.. nie chca jeść.. zjadaja tyle aby przeżyć.. a więc tak. Rano byki dostaja qq plus 1,5 kg sruty bardzo tresciwej(dawki ukladane przez zywieniowca)( pszenzyto, jeczmien troszke soji, rzepak 25%, drożdże i jeszcze takie duperele) po południu to samo co rano i wieczorem na noc sianokiszonke naprawde dobrej jakości. Nastepnego dnia nawet ponad polowe tego co dostaly musze sprzatnac bo nie chca tego zjesc.. nawet jak posypie to sruta to tylko patrza i nic.. co jakis czas daje im słomę i sianokiszonke caly dzien to później ze dwa dni jest ladnie wszystko wyjedzone, a pozniej znowu sie zaczyna niejedzenie.. o co im moze chodzic? czyzby za dobze dostawaly? zywieniowcy byli i niestety nic nie pomoglo.. jezeli wie jtos co moze pomóc to czekam na jakies porady bo szkoda paszy dla tego bydla.. dodam ze sa to różne rasy a zachowuja sie wszystkie tak samo.. uwieziowo okolo 90 sztuk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Na początek napisz:

W jakim wieku są byki i jakie rasy? (typowo mięsne, czystość rasy)

Druga sprawa jakie to są dawki (tak pobieżnie chociaż) na jedną sztukę?

 

Trudno cokolwiek doradzić skoro specjaliści na miejscu nie mają żadnego pojęcia?!?!

Na pierwszy rzut oka można by założyć, że za bardzo treściwe jedzenie, ale z drugiej strony skoro różne rasy reagują tak samo to jest to dość dziwne spostrzeżenie. Jednakże od czegoś trzeba zacząć i osobiście zmniejszyłbym dawki ilościowo na początek. Być może należałoby sprawdzić, który składnik ma największy wpływ na takie zachowanie? Możliwe, że coś im nie odpowiada?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Opas poranny i wieczorny a południe siano a nie dwa razy podrząd faszerujesz je na maksa- słabi ci twoi żywieniowcy. Rano daj kuku ze sruta ale tylko same zboża bez soji i rzrpaku i tych dupereli.a wieczorem to samo założe sie że którys z tych dodatkow im nie odpowiada lub sa pozapychane tak ułożonym jadłospisem. Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

A jak u Ciebie  z wentylacją? Nie ma zaduchu w oborze? U mnie jak były na zimę zbyt szczelnie zamknięte to też nie chciały jeść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lazik11441    23

są to rasy mieszance SM z hf najczęściej, sa tez same SM i Lm i charolais czy jakos tak xD i tak od 400 do 600 kg i taka sama reakcja.. tzn dzis patrzylem to kilku jje naprawde dobrze i widac jak rosna.. kiedys same hf prawie byly i rosly i jadly lepiej. moze ta sruta naprawde za bardzo tresciwa.. zmienie troche te dawki i zobaczymy :) a za cieplo to napewno juz nie jest bo kiedys wlasnie uszczelnialem w zime a teraz to drzwi zostaja otwarte zeby tej pary nie bylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

To są Twoje byki, pasza i zysk, także sam musisz zadbać o swój dobytek. Skoro są uwięziowo to bardzo łatwo zaobserwować, które sztuki nie jedzą (chodzi o mięsność). Przy takiej wadze nie powinno być już takich problemów. Tak, jak ktoś wyżej pisał dodawaj słomę.

Tak z drugiej beczki, kiedyś miałem byki to zawsze były luzem i rosły jak głupie.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

ja bym dołączył do śruty kredę pastewną 100g na sztuke / dzień.... a na samym początku jak nie mają apetytu 2 x dziennie po 100g przez 3 dni.

Tyle że ja mam tylko 8 sztuk i doświadczenie nie za duże.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

w sumie dostają tylko 3kg śruty dziennie więc bardzo dużo to nie jest żeby dostały kwasicie ale skoro piszesz że jak dasz słome to lepiej jedzą to chyba znaczy że brakuje im włókna?? więc podawaj może te słomę zawsze ale w mały ilościach nawet bardzo mało lub siano ale suche siano nie sianokiszonkę. a teraz spróbuj dodać do paszy kwaśny węglan sodu to zadziała szybciej na odkwaszenie niż kreda pastewna.

I ja u siebie tak daje najpierw oczywiście jak trzeba to sprzątnięcie koryt :) 1 kuku żeby trochę jej zjadły (w miedzy czasie np odpajam cielęta)później na to śrut  bo podobno nie dobrze jak treściwe jedzą na pusty żołądek. na raszki idzie lucerna i sianokiszonka lub któreś z tych i siano.To są przeżuwacze i muszą mieść co mielić. Daję tak rano i wieczorem. Wyczytałem gdzieś że bydło lubi tzn dobrze dla nich jak cały czas dostają to samo do żarcia.

chociaż i u mnie nie zawsze są puste koryta ale to przez to że za dużo im czasem nałożę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

a ja myślałem, że całe ziarna owsa to tylko cielakom dopóki nie zaczną pobierać powyżej 0,5 kg paszy stałej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Byki są przy kwaszone. Podanie jako pierwsze kiszonki z kukurydzy i treściwej, czyli paszy węglowodanowej, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zarówno mocne rozdrobnienie jak i łatwość fermentacji zmniejsza motorykę żwacza. Nie podałeś jaka jest sianokiszonka, ale "dobrej jakości" sugeruje, że jest to także pasza rozdrobniona o małej ilości włókna. Kolejność zadawania pasz przy braku wozu paszowego powinna być: pasza objętościowe dostarczające białko i włókno, pasze węglowodanowe takie jak kiszonka z kukurydzy i treściwe, zakładka uzupełniająca włókno. Jeżeli dawka treściwych przekracza 1,5 kg to należy ją podzielić na kilka odpasów. Twoje byki napychają się węglowodanami, a nie maja miejsca na włókno, wywal poranny odpas kukurydziany na rzecz sianokiszonki, popołudniowy nieznacznie zwiększ, a na noc słoma jakościowa.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lazik11441    23

o dzieki za porzadna rade :) dzis tak zrobilem i wydaje mi sie jest lepiej :) zmienilem tez troche zawartosc sruty na slabsza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lazik11441    23

po kilku zmianach i kilku dniach obserwacji musze przyznac ze poprawilo się zjadanie paszy :) wyrzucilem dużo rzepaku ze śruty i teraz daje go aby 10 procent na tone. Rano sianokiszonka duza porcja, poludnie kukurydZa kolo dwie łopaty taki do zboza xdd i sruta, wieczorem to samo co w południe i rano sprzatania mam naprawde malo co mnie bardzo cieszy ^^ dziekuje wszyskim za pomoc i udzielenie sie w temacie. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj