Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zaprawy nasienne

874 odpowiedzi na ten temat

#101 Share Manio1523A

Manio1523A

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja i oczywiście gospodarka

Napisany 20 luty 2010 - 13:00

Zaprawy nasienne U nas zaprawia się w worku. Wsypujemy ziarka do worka trochę bejcy, zawiązujesz worek i obracasz workiem. Wcześniej też robiliśmy w betoniarce, ale sąsiad nam pokazał i się teraz tak przyjęło zaprawiać w worku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zaprawy nasienne Dzisiaj, 17:18
  •  

#102 Share grzegorz13174

grzegorz13174

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 20 luty 2010 - 13:29

Zaprawy nasienne Pep14 najprościej w betoniarce jest zaprawić raxilem, ziarno ładnie pokryte i mało przy tym roboty. Co do innych zapraw trzeba zastosować jakiś rozpylacz żeby nie wlać zaprawy w jedno miejsce ale chociaż się nie kurzy. Ja zaprawiam ziarno gdzieś miesiąc przed siewem i nic się nie dzieje.

#103 Share pep14

pep14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 20 luty 2010 - 15:13

Zaprawy nasienne A jak ten raxil wychodzi cenowo i na ile wystarcza ??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share T25A

T25A

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 21 luty 2010 - 11:55

Zaprawy nasienne W tym roku mam zamiar po raz pierwszy zaprawić ziarno oczywiście w betoniarce jaką zaprawę polecacie na Pszenżyto jare?
T25A THE BEST

#105 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 21 luty 2010 - 11:59

Zaprawy nasienne ja zaprafiam funabenem w betoniarce na mokro

#106 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 21 luty 2010 - 12:07

Zaprawy nasienne jestem zielony w zaprawianiu na mokro-zawsze sypało sie do siewnika, ale kurz podczas pracy nie do wytrzymania- teraz chcemy wykorzystać betoniarkę -jakie ilości wody daje się do zawiesiny na np. 100kg nasion żeby dobrze pokryło i zeby nasionom to nie zaszkodziło poprzez zbytnie podniesienie wilgotności? i ile orientacyjnie kosztuje ten jak widzę bardzo popularby na forum raxil?
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#107 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 21 luty 2010 - 14:30

Zaprawy nasienne juz ci odpowaiadam. na jesień zeszłego roku w moich okolicach raxil gel kosztował 48-50 zł za 1500 ml a to jest na 300 kg. sa jeszcze takie tubki na 50 kg zboza po 250 ml ktore sa po 9 zł ale bardziej opłaca sie w tych wiaderkach na 300 kg.

#108 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 21 luty 2010 - 14:39

Zaprawy nasienne A ten rexil można stosowac w jeczmieniu jarym?

#109 Share Arkadius

Arkadius

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 21 luty 2010 - 14:46

Zaprawy nasienne Siema, widzę że ceny Raxil podobne jak umie wiaderko 1,5l cena 47zł a tuba 250ml 9 zł , małe sprostowanie turtojs na 100kg ziarna stosuje się 0,5l.Ja stosuje jeszcze Scenic 80FS cena na tonę ziarna 165 zł ( 1 litr)

#110 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 21 luty 2010 - 14:48

Zaprawy nasienne

U nas zaprawia się w worku. Wsypujemy ziarka do worka trochę bejcy, zawiązujesz worek i obracasz workiem. Wcześniej też robiliśmy w betoniarce, ale sąsiad nam pokazał i się teraz tak przyjęło zaprawiać w worku.

i powiedz mi jeszcze ze masz równomiernie pokryte ziarno - że łatwiej nie znaczy lepiej

nie wiem czy gdzieś to juz pisałem ale w razie czego powtórzę

jak dowodzą badania (Koch) przedawkowanie zaprawy ma negatywny wpływ na siłę kiełkowania jeśli przekroczymy zalecaną dawkę dwukrotnie to siła kiełkowania spada nam o 10 % jeśli czterokrotnie to spada o 50% a jeśli sześciokrotnie to spada nam o 80% (z książki Technika Ochrony Roślin A.Gajtkowski AR Poznań 2000)

wiec przy takim zaprawianiu w worku czy laniu zaprawy wprost do siewnika masz duże prawdopodobieństwo ze niektóre ziarno bedzie pokryte tą 6 krotną dawką zaprawy i co piąte z nich wykiełkuje oraz że masz też ziarna nie pokryte zaprawą wogule czyli rośliny narażone na działanie patogenów czyli cały zabieg na marne i kasa poszła w błoto bo co z tego że część ziaren jest pokryta dobrze jak i tak część roślin bedzie chora i zeby uratować z nich plon bedziesz musiał wykonac oprysk fungicydem - lepiej już odżałowac jeden dzień i pobawić się z betoniarką niż wywalać w kosmos bądz co bądz drogą zaprawe
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 21 luty 2010 - 14:52

Zaprawy nasienne własnie arkadius cos mi sie pomyliło ale z cenami miałem dobre na mysli ;[ zraz edytuje posta

#112 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 21 luty 2010 - 16:02

Zaprawy nasienne to jak jest z tym "laniem wody" :( w instrukcjach pisza że wystarza 0.7l (0.5 Baytan Universal 094 FS i 0.2 wody) tylko tak na chłopski rozum, to wątpię by taka ilość cieczy wystarczyła do zaprawienia w betoniarce-bo jak sie domyslam zaprawiarka to zypełnie inna liga;] tak wiec wołam do praktyków zaprawiania domowym przemysłem-ile cieczy potrzeba w betoniarce- z 1,5 litra wystarczy? :P :(

#113 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 21 luty 2010 - 16:54

Zaprawy nasienne im wiecej wody tym gorsze krycie - trzeba znaleść taką proporcje przy której jest najlepsze pokrycie ziarna - np Vitavax 2000FS ma stosunek 1 : 2 czyli jeśli na 100 kg nasion ma iść 100 ml zaprawy to oznacza ze musimy dodać do tego 200 ml wody i mamy 300 ml roztworu który starczy nam na 100 kg ziarna - w naszym przypadku z 30 litrów roztworu wychodzi 10 ton zaprawionego ziarna - i można to przyjąć dla wszystkich zbóż poza owsem gdzie trzeba troche pokombinować
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#114 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 21 luty 2010 - 17:17

Zaprawy nasienne A co polecacie na jęczmień jary??

#115 Share grzegorz13174

grzegorz13174

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 21 luty 2010 - 18:47

Zaprawy nasienne Mickas092 jak najbardziej raxil możesz zastosować w jęczmieniu jarym w dawce 0.5l na 100kg ziarna. Co do innych zapraw trzeba poszperać na googlach i poczytać ulotki ale np powszechny funaben też można 200g/100kg lub oxafun jeśli chce się więcej chorób zwalczyc to 250g/100kg :P

#116 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 21 luty 2010 - 18:52

Zaprawy nasienne

A ten rexil można stosowac w jeczmieniu jarym?

Tak, można.
Zaprawisz najtańszą zaprawą na rynku i też będzie ok. jednak zapraw pełną dawką.

#117 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 21 luty 2010 - 19:09

Zaprawy nasienne dlaczego niby z owsem są kombinacje?:P

#118 Share FARMER1313

FARMER1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 21 luty 2010 - 19:10

Zaprawy nasienne

A co polecacie na jęczmień jary??

To przedewszystkim zależy na jaką chorobę chcesz swoje ziarka ochronić ile wydać i w twojej okolicy jakie choroby są nasilone? Polecam podjechać do jakiejś hurtowni Ś.O.R i poprosić o katalog produktów np BAYER tam jest wszystko opisane dawki i na co działa ! :P

#119 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 21 luty 2010 - 19:15

Zaprawy nasienne no może z tym że najtańszą to nie do końca jest ok - bo zaprawialiśmy na jesien panoctine i nie dość że śmierdzi toto jak nie wiem co to straznie podrażni układ oddechowy (octan quazatyny - główna substancja aktywna) - jednak wole Vitavax 2000FS i 200FS na straczkowe nie za drogi łatwy w użyciu

dlaczego niby z owsem są kombinacje?Dodany obrazek

a dlatego że 100 kg ma znacznie wiekszą objętość niz pozostałe zboża i roztworu nie starczy ci na taką ilość jak by wypadało - ma to jednak drugą strone czyli można roztwór nieco rozwodnić bo ziarno i tak złapie "kolorek"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share lukas21

lukas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 21 luty 2010 - 21:56

Zaprawy nasienne kurcze po przeczytaniu tego tematu zacząłem się zastanaiwac czy ja wogóle dobrze zaprawiam ( chociaz robie to juz od kilku dobrych lat ) a dokładnie chodzi mi o to, że ja zaprawiając w mieszalniku do pasz poprostu wlewam zaprawę na zboże i teraz nie wiem czy ta część ziaren która została potraktowana tą największą dawką nie straci swojej mocy kiełkowania? Jak myślicie?
Trend is your friend