Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zaprawy nasienne

874 odpowiedzi na ten temat

#641 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 19 sierpień 2013 - 09:06

Zaprawy nasienne więc baytan wychodzi gorzej jak scenic pod względem ochrony?
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zaprawy nasienne Dzisiaj, 20:13
  •  

#642 Share Pawel2678

Pawel2678

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 19 sierpień 2013 - 18:48

Zaprawy nasienne A co powiecie o zaprawie Sarox T 500 fs?

#643 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 sierpień 2013 - 20:28

Zaprawy nasienne Podobnie, baytan dodatkowo chroni pliście do końca jesieni, scenic jest za to tańszy. Obydwu zaprawom brakuje prochlorazu, aby lepiej chronić przed pleśnią, ale nie można mieć wszystkiego. A przed pleśnią chroni protiokonazol (niszczy patogen gdy temperatura jest wyższa od 8 stopni C, wysiew w zimniejszą glebę może osłabić jego działanie) , azoksystrobina (nie stosowana w zaprawach), właśnie prochloraz (kinto duo) i niektóre karboksyamidy: boskalid (nie stosowany w zaprawach) oraz xemium, od przyszłego roku na liść w zaprawie (widziałem działanie xemium na żywo i robi naprawdę dobrą robotę, tylko pewnie będzie słono kosztować). Baytan też chroni przed pleśnią, ale która substancja za to odpowiada, to nie wiem.

Stosowałem baytan, byłem bardzo zadowolony, bo pszenica do 3 kolanka (poszło wtedy T1) nie miała żadnych śladów jakiejkolwiek infekcji, ale wcześnie siane pszenżyto może było na 1% pola porażone pleśnią (co w sumie nie jest złym wynikiem).

Sarox T to zapewne tylko tiuram, jeżeli masz dostęp do scenica, vitavaxu, kinto duo to lepiej zdecyduj się na te zaprawy, jeśli nie to sarox ochroni rośliny, aby nie załapały śnieci na kłosy. Raxil gel też zawiera tiuram i odatkowo trochę tebukonazolu, który w małych ilościach poprawia wschody roślin. Podobne działanie ma vitavax, baytan pogarsza % wschodów, ale za to rośliny lepiej się krzewią i są dużo zdrowsze jeśli są warunki do infekcji (wczesny siew, przekropnie).

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#644 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 sierpień 2013 - 21:31

Zaprawy nasienne

więc baytan wychodzi gorzej jak scenic pod względem ochrony?

Ja też bym powiedział że podobny. Kinto duo oceniam jako ciut słabszy od scenica.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#645 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 10:48

Zaprawy nasienne ostatnio używaliśmy raxil gel, i powiem szczerze że średnio się sprawdził, właśnie ze względu na pleśń śniegową - pewien obszar był przesiewany. co prawda pokrywa śnieżna na wiosne bardzo długo się utrzymywała na niektorych kawałkach, więc nie wiem czy którakolwiek zaprawa dałaby rade. kinto duo stosowaliśmy kiedyś sporadycznie. Więc chyba teraz czas na Baytan jeśli ma być dobrze.

#646 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 14:41

Zaprawy nasienne Na stronach Bayer'u jest info że do każdego opakowania scenica dodaja nawóż donasienny. NIestety obdzwoniłem sklemy u mnie i nie maja takich opakowac z nawozem. Jak jest u Was? Ile dodać do scenika prochlorazu? Został mi Mirage, mogę go dodać?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#647 Share Farmkeen

Farmkeen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 15:16

Zaprawy nasienne A wybierając pomiędzy Kinto Duo a Scenickiem co lepiej wybrać ? Zakładając, że do Scenica nie dodawałbym prochlorazu.

#648 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 15:23

Zaprawy nasienne

Na stronach Bayer'u jest info że do każdego opakowania scenica dodaja nawóż donasienny. NIestety obdzwoniłem sklemy u mnie i nie maja takich opakowac z nawozem. Jak jest u Was? Ile dodać do scenika prochlorazu? Został mi Mirage, mogę go dodać?

Dołączę się, ile do scenika prochlorazu?

#649 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 21:15

Zaprawy nasienne Jakieś 50 gram na 100 kg nasion, czyli do scenika by wychodziło jakieś 1 litr miraż i 1 litr scenika.

#650 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 22:06

Zaprawy nasienne i wtedy mamy niby zaprawę wręcz idealną? :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 22:12

Zaprawy nasienne

Pomiędzy kinto duo a scenikiem można postawić znak równości. Jedna osoba na forum (tomek73) do scenika dodaje w odpowiedniej proporcji dodatkowo prochloraz, najlepszą substancję na pleśń śniegową w tej chwili (ze zwykłego środka - mirage/promax 450), przez co uzyskuje zaprawę idealną. Mi się w takie rzeczy nie che bawić, rok temu stosowałem baytan w pszenicy i pszenżycie i byłem bardzo zadowolony, ale zaprawa ta gorzej radzi sobie z pleśnią śniegową od kinto, który ma w składzie prochloraz i jest stosunkowo droga, ale rośliny po zimie są bardzo zdrowe, bo zaprawa jesienią chroni część nadziemną rośliny, przez co plantacja w spoczynek zimowy wchodzi zazwyczaj zdrowa, bez infekcji. Jeszcze odnośnie kinto i prochlorazu, przy wczesnym siewie prochloraz za bardzo przed pleśnią nie uchroni, bo po protu go wymyje i roślina go zmetabolizuje.

Tylko kinto duo zawiera prochloraz? Co będzie najlepsze w sytuacji wczesnego siewu? Rok temu żyto kwalifikowane miałem zaprawione kinto duo, nasiona własne vitavaxem i różnicy nie widziałem, ale jak to bywa z żytem siew był dość wczesny.
A co uważasz o substancjach zapraw które nie są składnikami fungicydów? Nie mam na myśli tiuramu który jest już od dawna i nie jest za bardzo skuteczny, ale np fludioksonil czy metalaksyl?
Zapraszam na swój profil

#652 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 22:29

Zaprawy nasienne Nawóz donasienny jaki polecacie? Zastanawiam się nad Primus B i Plontar tyle że tego drugiego nie mogę znaleść nigdzie w internecie.

#653 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 22:49

Zaprawy nasienne milanreal, prochloraz jest także w mirage/promax 450 - jak pisał tomek73.
a przywołany metalaksyl występuje w mieszaninach z mankozebem w fungicydachziemniaczanych. np armetil czy ridomil

#654 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 23:00

Zaprawy nasienne W przypadku (bardzo) wczesnego siewu przy wybujałej plantacji najlepszym wyjściem będzie początkiem listopada (czyli w warunkach końca wegetacji, ale uwaga: temp. min. w ciągu dnia 6-8 stopni C i najlepiej słonecznie - ponizej tej temp. wosk/aparaty szparkowe mogą nie przepuścić substancji aktywnej) po prostu opryskać plantację fungicydem na dany patogen, np. miragem (czyli prochlorazem - na pleśń śniegową) w połowie dawki, co daje koszt zabiegu ok. 30zł/ha za 0,5l mirage i 5zł za spalony ON, czyli nie taki wcale mały koszt, ale wczesny siew zazwyczaj zwiększa plonowanie, a zabieg to swoista polisa ubezpieczeniowa (chyba lepiej zachować plantację, niż za kasę za fungicyd kupić ubezpieczenie, i w przypadku zniszczenia przez pleśń kasę z niego zainwestwować w siew dużo gorzej plonującej jarki?), więc te 35zł to bardzo dobry wydatek. Dlatego rok temu w coś takiego się zabawiłem w żytku sianym 5 września (foto z jesieni w galerii).

A czy tiuram jest skuteczny - ma chronić przed śnieciami i przed nimi niewzruszenie od wielu lat chroni, więc raczej skuteczności nie utracił, metalaksyl jest wyłącznie kontaktowy (maxim) więc dla wczesnego siewu jest średnio użyteczny (ale czy jakaś zaprawa jest szczególnie użyteczna?), ale ma dosyć szerokie, mimo kontaktowego działania (w pobliżu siewki), spektrum na patogeny i nie zmniejsza % kiełkowania materiału siewnego, więc jest używany w niektórych przypadkach przez firmy nasienne (np. do zaprawiania żyta hybrydowego, gdzie cenne jest każde ŻYWE nasionko - mniejsze koszty, dla przykładu, baytan drastycznie, o 5-10% zmniejsza zdolność kiełkowania właśnie żyta). Ja tam wiedzę opieram na paru małych artykułach i mniej więcej kojarzę, co na co działa, ale moja wiedza, nie jest duża, nie znam każdej s.a. i nie moge zawyrokowac ot tak, co jest najlepsze a nawet, co jest dobre (no dobra, może trochę przesadziłem z tą skromnością). Za rok pojawi się parę nowości i może one trochę namieszają, ale teraz ich nie ma, a zaprawy dostępne na rynku nie są złe, trzeba tylko je wybierac do tego, czego się oczekuje od danej zaprawy. Jeszcze odnośnie maxima - żyto zaprawione nim miało u mnie pewne objawy rdzy już jesienią, więc raczej nie będzie to dobry wybór dla wczesnego siewu, firma na 'S' ma jeszcze fludioksonil w zaprawie z 'trio' w nazwie, ona będzie lepsza. ;)

Czas na moje wątpliwej jakości przemyślenie. :) Zaprawianie robi dobrą robotę, ale chyba nie ma co przykładać do niego zbyt dużej wagi i dzielić włos na czworo (chodzi tu oczywiście o porównianie zapraw z danej półki cenowej, a nie o sens zaprawiania w ogóle). Po prostu zaprawa ma ochronić roślinę w początkowych fazach rozwojowych i zazwyczaj to robi, zazwyczaj tym lepiej, im więcej kosztuje.

Odnośnie postu wyżej: primusa stosowałem, dobry nawóz bo tani, ale całe opakowanie trzeba zużyć natychmiast, bo pod wpływem powietrza się rozwarstwia i wytrąca osady (i nie bez powodu - nawóz musi przylegać do nasionka, więc pod wpływem powietrza cementuje się z nim). Plontar do zamówienia w firmie z Cieszyna, sam muszę jutro zamówić na jęczmień ozimy, dam znać czy się udało, z primusa rezygnuję, w oziminie sianej w ogrzaną glebę raczej nie zrobi różnicy.

Edytowany przez eMWu, 20 sierpień 2013 - 23:01.

#655 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 13:55

Zaprawy nasienne A ja polecam zaprawianie Sarfunem. Potrzeba tylko zaświadczenie. Wychodzi dużo taniej, i nie trzeba zwalczać miragem żadych chorób na jesieni bo w dawce 0,3 sarfun zwalcza szarą pleśn nawet. W tamtym roku nim zaprawiałem i porównywałem z poletkiem obok zaprawionym Kinto i Bajtanem. Różnicy nie było. Plonowanie takie samo tj i wszystkie zabiegi wykonywane były takie same ( odmiana też)

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#656 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 22 sierpień 2013 - 20:17

Zaprawy nasienne Nie lepiej dać prochloraz na T1 na łamliwość podstawy źdźbła?

#657 Share Pawel2678

Pawel2678

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 20:54

Zaprawy nasienne Tomek 73 nie za dużo tego prochlorazu? 50 g na 100 kg nasion? Jak np. w Kinto duo w 1 litrze mamy 60 g i wystarcza to na 500 kg nasion ?

#658 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 22:00

Zaprawy nasienne

milanreal, prochloraz jest także w mirage/promax 450 - jak pisał tomek73.
a przywołany metalaksyl występuje w mieszaninach z mankozebem w fungicydachziemniaczanych. np armetil czy ridomil

Tak ja wiem, ale miałem na myśli jakie zaprawy poza kinto mają prochloraz.

W przypadku (bardzo) wczesnego siewu przy wybujałej plantacji najlepszym wyjściem będzie początkiem listopada (czyli w warunkach końca wegetacji, ale uwaga: temp. min. w ciągu dnia 6-8 stopni C i najlepiej słonecznie - ponizej tej temp. wosk/aparaty szparkowe mogą nie przepuścić substancji aktywnej) po prostu opryskać plantację fungicydem na dany patogen, np. miragem (czyli prochlorazem - na pleśń śniegową) w połowie dawki, co daje koszt zabiegu ok. 30zł/ha za 0,5l mirage i 5zł za spalony ON, czyli nie taki wcale mały koszt, ale wczesny siew zazwyczaj zwiększa plonowanie, a zabieg to swoista polisa ubezpieczeniowa (chyba lepiej zachować plantację, niż za kasę za fungicyd kupić ubezpieczenie, i w przypadku zniszczenia przez pleśń kasę z niego zainwestwować w siew dużo gorzej plonującej jarki?), więc te 35zł to bardzo dobry wydatek. Dlatego rok temu w coś takiego się zabawiłem w żytku sianym 5 września (foto z jesieni w galerii).

A czy tiuram jest skuteczny - ma chronić przed śnieciami i przed nimi niewzruszenie od wielu lat chroni, więc raczej skuteczności nie utracił, metalaksyl jest wyłącznie kontaktowy (maxim) więc dla wczesnego siewu jest średnio użyteczny (ale czy jakaś zaprawa jest szczególnie użyteczna?), ale ma dosyć szerokie, mimo kontaktowego działania (w pobliżu siewki), spektrum na patogeny i nie zmniejsza % kiełkowania materiału siewnego, więc jest używany w niektórych przypadkach przez firmy nasienne (np. do zaprawiania żyta hybrydowego, gdzie cenne jest każde ŻYWE nasionko - mniejsze koszty, dla przykładu, baytan drastycznie, o 5-10% zmniejsza zdolność kiełkowania właśnie żyta). Ja tam wiedzę opieram na paru małych artykułach i mniej więcej kojarzę, co na co działa, ale moja wiedza, nie jest duża, nie znam każdej s.a. i nie moge zawyrokowac ot tak, co jest najlepsze a nawet, co jest dobre (no dobra, może trochę przesadziłem z tą skromnością). Za rok pojawi się parę nowości i może one trochę namieszają, ale teraz ich nie ma, a zaprawy dostępne na rynku nie są złe, trzeba tylko je wybierac do tego, czego się oczekuje od danej zaprawy. Jeszcze odnośnie maxima - żyto zaprawione nim miało u mnie pewne objawy rdzy już jesienią, więc raczej nie będzie to dobry wybór dla wczesnego siewu, firma na 'S' ma jeszcze fludioksonil w zaprawie z 'trio' w nazwie, ona będzie lepsza. ;)

U mnie każdy wyjazd opryskiwaczem to koszt ok 25zł więc to chyba opryskiwacz plecakowy jak tylko 5zł :D Czyli suma sumarum ponowny oprysk fungicydem to nie mały koszt. Troszeczkę pośledziłem opisów zapraw no i akurat każda zaprawa nie zapewni pełnej ochrony przy wczesnym siewie. W wolnej chwili poszukam większej ilości materiałów jeżeli się da to nawet tych obcojęzycznych. Ta zaprawa o której piszesz to pewnie chodzi CI o celest trio, cena nie jest wygórowana, tylko że w internecie jest w opakowaniach tylko 200l.

Nie lepiej dać prochloraz na T1 na łamliwość podstawy źdźbła?

Na łamliwość możesz swobodnie dać prochloraz.
Zapraszam na swój profil

#659 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 22:12

Zaprawy nasienne

Tomek 73 nie za dużo tego prochlorazu? 50 g na 100 kg nasion? Jak np. w Kinto duo w 1 litrze mamy 60 g i wystarcza to na 500 kg nasion ?

Tak faktycznie pomyliłem się, powinno dać się jakieś120 g na tonę, więc wychodzi 1 l mirage na jakieś 3,5 tony ziarna, i tak ja chyba dawałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 23 sierpień 2013 - 13:15

Zaprawy nasienne Te 5zł to koszt 1l ON, który zużywam na oprysk 1ha wraz z dojazdem (ponad 3km w jedną stronę), do tego można doliczyć 2zł za wodę (ok. 200l). Czyli koszt oscyluje w okolicach 7-9zł/ha. :)