Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zaprawy nasienne

874 odpowiedzi na ten temat

#541 Share Asia87

Asia87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 09 listopad 2012 - 18:12

Zaprawy nasienne Ja polecam zaprawę drogą ale skuteczną Kinto duo.
Wypełniam kompleksowo dokumentację związaną z działalnością gospodarstwa. Wnioski o dopłaty bezpośrednie, wnioski za materiał siewny, prowadzę ewidencję ŚOR, i inne. pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zaprawy nasienne Dzisiaj, 00:13
  •  

#542 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 09 listopad 2012 - 18:19

Zaprawy nasienne kinto duo nie jest wcale drogie porównujac do baytana :) Jest na podobnym poziomie co scenic, lamador

#543 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 09 listopad 2012 - 20:41

Zaprawy nasienne Zaprawiam owies, co mnie w tym roku uratowało. Kupione nasiona do wysiewu były porażone grzybem, przez co zaprawione nasiona powschodziły w 10-20%, przez co nie musiałem przesiewać (plony wynosiły 40%, ale miałem owsa niewiele). Niezaprawione u znajomego nie powchodziły wcale. Zaprawa - raxil gel - MAŁA ilość tebukonazolu poprawia kiełkowanie - zaprawy oparte wyłącznie na tebukonazolu wręcz te kiełkowanie utrudniają bądź uniemożliwiają.

Do jarek w opóźnionym siewie lepszy jest lamardor, bo ma w zestawie nawóz donasienny (za to kompletnie nie nadaje się do zaprawiania ozimin - triazole które on wyłącznie posiada nie działają w niskich temperaturach). Za to scenic bije kinto na głowę.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share Asia87

Asia87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 25 listopad 2012 - 14:02

Zaprawy nasienne eMWu a czy przypadkiem przyczyną bardzo małej zdolności kiełkowania nie był fakt że owies w tamtym roku był potraktowany glifosatem?? Bo z tego co wiem tebukonazol nie ma wcale działania stymulującego kiełkowanie.
Wypełniam kompleksowo dokumentację związaną z działalnością gospodarstwa. Wnioski o dopłaty bezpośrednie, wnioski za materiał siewny, prowadzę ewidencję ŚOR, i inne. pozdrawiam

#545 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 25 listopad 2012 - 14:45

Zaprawy nasienne Nie był, stał u znajomego długo na polu (z powodu ciągłych opadów) i został porażony przez grzyba, najpewniej fusarium. On sam zresztą nie siał by ziarna potraktowanego glifosatem.

Co do poprawy zdolności kiełkowania przez małe ilości tebukonazolu (takich jak np. w raxilu gel), to jetem tej wiedzy pewny, nie dam niestety linka do źródła, ale było o tym w TAP w jakimś artykule o zaprawach nasiennych.

#546 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 26 listopad 2012 - 22:03

Zaprawy nasienne Też słyszałem gdzieś że niektóre zaprawy poprawiają kiełkowanie i że wspomagają krzewienie... chyba baytan, ale te informacje to nic pewnego

#547 Share tomet1221

tomet1221

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 21:18

Zaprawy nasienne Koledzy a co sądzicie o bajtanie czy opłaca się dawać tą kasę za niego czy lepiej coś innego

#548 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 22:00

Zaprawy nasienne W tym roku ma wyjść Baytan Trio 180 FS (150 g triadimenol, 25 g fluoksastrobina, 5 g fluopyram), czy będzie lepszy od obecnego zobaczymy. Robiłem doświadczenie z Baytan'em, zaprawiłem niewielką ilość pszenicy tą zaprawą z dodatkiem nawozu donasiennego, ziarno kontrolne nie było niczym zaprawiane. Rezultat był taki, że z zaprawianego ziarna wyrosły rośliny które miały szersze blaszki liściowe, liście były grubsze, krótsze niż w kontroli, ciemniejsze (pewnie wpływ nawozu). Tak więc Baytan w jakiś sposób wpływa na rośliny, a to dopiero stwierdzę na wiosnę, jak zobaczę w jakiej kondycji jest pszenica.

Edytowany przez metrax12, 24 styczeń 2013 - 22:02.

#549 Share tomet1221

tomet1221

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 22:55

Zaprawy nasienne pszenice ozimą zaprawiłem Bajtanem + Primus b i zauważyłem że później wschodziła i wolniej rosła ale była ciemniejsza nisz u sąsiada siana była jednocześnie nie wiem czym zaprawiał sąsiad

#550 Share woyto

woyto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,mechanizacja,ślusarstwo,geografia

Napisany 01 luty 2013 - 18:08

Zaprawy nasienne wiem że nie na temat ale moze mi ktoś pomoże,chcę kupić wialnię czerwoną M 305/2,albo zieloną WLR 05 ,czym one sie rónią,i która lepsza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share tomet1221

tomet1221

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 05 luty 2013 - 09:09

Zaprawy nasienne Witam niedawno zrobiłem próbę kiełkowania jęczmienia i pszenicy po 50 ziaren jęczmienia i pszenicy zaprawiłem baytanem i po 50 nie zaprawiane niczym i te nie zaprawione ziarno ma już po 2-3 cm wzrostu a to zaprawiane dopiero puszcza korzonki czy to normalne i chyba zrezygnuje z zaprawiania baytanem zamiast tej zaprawy co proponujecie i czy robiliście takie próby z innymi zaprawami za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuje

Edytowany przez tomet1221, 05 luty 2013 - 09:12.

#552 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 05 luty 2013 - 11:13

Zaprawy nasienne Baytan ma działanie regulacyjne i przekierowuje rozwój rośliny na przyrost masy korzeniowej siewki, nawet zanim zboże wyszpilkuje (przez co może wschodzić o 1-2 dni dłużej, do tego dochodzi przyhamowujące działanie substancji aktywnych, które summa summarum, okazują się bardzo skuteczne w zwalczaniu chorób). Chociaż z tego co ja widzę, piszesz że zboże o wiele później startuje, może przesadziłeś z dawką, ja w pszenicy ozimej żadnych opóźnionych wschodów nie zauważyłem, pszenica wzeszła po ok. 10-12 dniach (miałem porównanie z inną zaprawą - Landor CT), a była siana na 3-5cm. Do tego baytan chroni siewki przed wieloma innymi chorobami także wiosną, a wychodzi o ok. 20zł/ha (przy wysiewie 200kg/ha) drożej od scenica.

Edytowany przez eMWu, 05 luty 2013 - 11:14.

#553 Share tomet1221

tomet1221

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 05 luty 2013 - 11:56

Zaprawy nasienne Dzięki za odpowieć i po siewie pszenicy ozimej jest widoczne dość duże opóźnienie we wschodach jak i wolniejszy wzrost i po próbie kiełkowania w domu są duże różnice a dawka zaprawy jest dobra morze wina tkwi w nawozie bo mieszałem z primusem b

#554 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 05 luty 2013 - 12:12

Zaprawy nasienne zaprawy działają najwyżej do kilku tygodni. Czyli opowieści, że Baytan zwalcza choroby na wiosnę są po prostu przesadzone. Od siewów do wiosennego ruszenia wegetacji to okres około 5 - 6 miesięcy. Nie wykluczam korzystnego wpływu zastosowania zaprawy, nawet uważam ze bez zaprawy nie można siać, ale nie wierzę, że jej skuteczność utrzymuje się do wiosny. Zaprawa ziała tak, że nie dopuszcza do zakażenia we wczesnych fazach rozwojowych rośliny dlatego porażeniem następuje pózniej, lub w przypadku niektórych chorób wogole nie następuje.

Potwierdzeniem może być to, że na pleśń śniegową pomimo zastosowania zaprawy zaleca się oprysk fungicydowy wykonany późna jesienią.

#555 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 05 luty 2013 - 20:42

Zaprawy nasienne Długość działania zaprawy zależy od zawartości substancji aktywnych.
Zaprawy oparte na triazolach to w każdym razie nie dłużej niż 2-3 tygodnie. Przedłużone działanie mają zaprawy zawierające tiuram, prochloraz ale to w ograniczonym spektrum działania. Moim zdaniem dobra zaprawa powinna zawierać w swoim składzie min. strobiuryne to może w jakimś stopniu efektywnie wydłużyć działanie. Tylko szkoda że na rynku nie ma bardzo wyboru w tego rodzaju zaprawach. Niewiem jak Baytan ale Jokey czy Galmano są przereklamowane, ta wysoka skuteczność w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła to czysty marketing. Porównywałem i uważam że to pieniądze wywalone w błoto.

Edytowany przez major_89, 05 luty 2013 - 20:45.

#556 Share tomet1221

tomet1221

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 05 luty 2013 - 21:36

Zaprawy nasienne major 89 to jaką zaprawe polecasz

#557 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 05 luty 2013 - 21:59

Zaprawy nasienne Czyli Major Csenic 080 FS polecasz?

#558 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 05 luty 2013 - 22:37

Zaprawy nasienne Np. Scenic jak dla mnie dość dobra. Byłem kiedyś na Expo w Niemczech i kupiłem w okolicy właśnie 5 litrów pewnej zaprawy, szkoda że nie pamiętam nazwy ale była to zaprawa Bayera z protiokonazolem, strobiuryno i czymś jeszcze. Zaprawiłem ją pszenicę jarą . Skuteczność była tak za***ista że zastanawiałem czy jest sens pryskać pszenicę fungicydami. Ciężko mi powiedzieć jaki wpływ na to miały warunki atmosferyczne i agrotechnika. Ale w każdym razie z polskimi sikaczami sytuacja nigdy się nie powtórzyła.

#559 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1685 postów

Napisany 06 luty 2013 - 10:01

Zaprawy nasienne kinto duo na tonę to wydatek około 170 zł, kolego major ta zaprawa bayera mógł być to Scenic 080 FS

Edytowany przez malkolm, 06 luty 2013 - 10:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share Dlugi666

Dlugi666

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 12 luty 2013 - 20:27

Zaprawy nasienne jaka polecacie dobra zaprawę na jęczmień jary ? słyszałem ze można wyeliminować kilka chorób grzybowych przez dobre zaprawienie nasion .