Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka ze świeżej trawy

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Kapi21

Kapi21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:Heyka. Zainteresowania? Bydło i uprawa w mniejszym stopniu. Hoduje opasy i wszystko co jest związane z produkcja wołowiny, dobrej wołowiny, :)

Napisany 14 grudzień 2015 - 20:17

Witam. Koledzy zwracam się do was z pytaniem. Co sądzicie o robieniu takich kiszonek ja np. na tym filmie:  . Byłaby to kiszonka dla opasów. Proszę o opinie, spostrzeżenia i doświadczenia zawodowe. Nie musi być zbierana orkanem np. koszenie na pokos jednego dnia i zbieranie przyczepa lub sieczkarnia następnego dnia. Dzięki za każdą opinie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka ze świeżej trawy Dzisiaj, 08:47
  •  

#2 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 20:33

zależy kiedy , jak masz inne odmiany trawy czy może jakiej innej rośliny to możesz tak robić , a na tych naszych to zapomnij za dużo soków ci wyleci z tej kiszonki. Oczywiście jak robisz w terminie sianokiszonki i masz dobre trawy. Ewentualnie jak w tym roku drugi i dalszy pokos traw przy tej suszy tak można by było zrobić.

P.S. Kiedyś też jak była taka susza (ok 8-12 lat temu) to pamiętam że na drugi pokos miała być sianokiszonka to przy koszeniu po południu na drugi dzień zwoziło się siano :mellow: tak wypaliło tyle że słaba trawa była

#3 Share Kapi21

Kapi21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:Heyka. Zainteresowania? Bydło i uprawa w mniejszym stopniu. Hoduje opasy i wszystko co jest związane z produkcja wołowiny, dobrej wołowiny, :)

Napisany 15 grudzień 2015 - 07:12

Będą kiedyś w Szkocji kilka lat temu, farmer właśnie tak robił kiszonkę dla bydła mięsnego w silosach. Kosili trawę i na bieżąco świeżą sieczkarnią zbierali. Jak potem wybieraliśmy ją wycinakiem szczękowym to po dobrym ściśnięciu woda leciała :), ale po okryciu silosu sucho było, nic nie wypływało. Trawy jakie zbierali to życica westerwoldzka i jakaś ich okoliczna odmiana w mieszance 50/50 ale bydło wcinało ją jak opętane tylko na noc słomę jęczmienną na zakładkę stosowali. Poruszam ten temat bo przyczępą bez przetrząsania możnaby ściąć koszty a to dziś ważne.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 15 grudzień 2015 - 07:33

mam taki sam orkan i powiem wam ze staje zielona masa w rurze...troche za duszny na taka robote

#5 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 18:59

no właśnie zależy z czym mieszali może to było coś suchego i zależy jaki oni tam mają klimat, no na drugi pokos można by tak robić , ale nie na pierwszy chyba że spóźniony. Tak jak gps (kiszonka ze zbóż) najlepiej też sieczkarnią od razu kosić bo na drugi dzień będzie słoma

A z trawą możesz nie do końca zaoszczędzić bo więcej kursów zrobisz jak nie podeschnie bo będzie woził wodę

#6 Share Kapi21

Kapi21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 07:04

Klimat kolego straszny. Byłem w okolicach Edynburga to masakra dzień słońca tydzień mrzawki :) Tak dokładali słomę jęczmienną. Z pierwszego pokosku zbierałem u siebie na drugi dzień po koszeniu i czekam na efekty bo przyzma jeszcze nie otwierana. Zbierałem tak bo nie trafiłem z pogodą i była w miarę świeża trawa, ale musiałem sprzątać bo zapowiadali duże opady przez kilka dni. Woda z przyzmy nie wypłynęła ale zobaczymy co wyjdzie.

#7 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 20:07

ale co dokładali do mieszanki na polu może trawa była mokra ale ta druga roślina nie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share Kapi21

Kapi21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 20:37

Właśnie cały problem tkwi w tym że nic nie dokładali. nie zauważyłem innych roślin oprócz trawy a kosili odrobinę przed kłoszeniem i rura. A do silosu tylko kwasy i bakterie. Nic osuszającego.

#9 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 04 styczeń 2016 - 08:49

Kiszonka ze świeżej trawy Znajomi robili w tamtym roku i zadowoleni są. Ja chcę pierwszy pokos zrobić w tym roku. Musi mieć 30-35 % sm, żeby dobrze ubić tak jak qq. Przy takiej wilgotności zakiszacze zbyteczne. U nas ludzie boją się mokrego, bo w zabobony wierzą. Ja 3 lata mokre bele robie i jestem zachwycona efektami w ilości mleka. Koty moje i sąsiadów robią takie dziury, że teraz będzie w silos :) Pewnie wynajmie się firme i tyle.

#10 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 476 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 14:29

Czy u was również podmarza bela sianokiszonki ? Dziś przywiozłem to wokoło ok 10 cm jest oszronione ale w środku już nie , można dawać takie coś bydłu czy może zaszkodzić

#11 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 16:38

Kiszonka ze świeżej trawy Lepiej odrzucić na później jeśli to nie problem u siebie mieszam tmr aktualnie z siana bo tak nie marznie a kukurydza zmarzla konkretnie ale wóz to rozwalił i jest ok

#12 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 04 styczeń 2016 - 16:53

Kiszonka ze świeżej trawy No ja już dzisiaj kiszonek nie dałem. Przemarzła na dobre. Dobrze, że mam sporo siana na stanie.

#13 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 15:31

Znajomi robili w tamtym roku i zadowoleni są. Ja chcę pierwszy pokos zrobić w tym roku. Musi mieć 30-35 % sm, żeby dobrze ubić tak jak qq. Przy takiej wilgotności zakiszacze zbyteczne. U nas ludzie boją się mokrego, bo w zabobony wierzą. Ja 3 lata mokre bele robie i jestem zachwycona efektami w ilości mleka. Koty moje i sąsiadów robią takie dziury, że teraz będzie w silos :) Pewnie wynajmie się firme i tyle.

Coś w tym jest u nas pierwszy pokos podsuszany bele ok 400-450kg a drugi prawie wcale bele 650-850kg i właśnie te mokre to tak wsuwają i wyciągają super w tym roku pierwszy pokos na pewno suchy nie będzie jedynie może trochę przewiędnięty :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 20:46

ja tam tez jestem za mokrzejszym materiałem na sianokiszonkę ^^ , tyle że na pierwszy pokos koło połowy maja to jak np w poniedziałek po południu skoszę to zbieram w środę , i w cale takie suche nie jest , w tym suchym roku był plan na wtorek ale pod wieczór w poniedziałek fest ulewa była i w środę po południu poszła robota , Na drugi pokos można zbierac na drugi dzień (czyli koszenie pon to zbiór we wtorek)

i suche nie jest bo co ok3 dni dożucam w koryto troszkę słomy (dostają sianokiszonkę z kukurydzą) a i tak wyjadają słomę z pod siebie jak pościele

A i zbieram w pryzmy , w tym roku w baloty na 2 pokos bo mało trochę było i nowa trawa nie zgrała się ze starszą

ale zbierając porównywalny materiał na sianokiszonkę w bele czy w pryzmę to powiem że w balocie potrafi doschnąć po owinięciu <_<

Niewiem czemu wam zamarza kiszonka mam kuku  w pryźmie i przy -12 nic nie zamarza z 2-5 ściany najwyżej , a wybieram raz na tydzień całą ścianę , w sianokiszonce (pryzma) wcale nie zamarza . Baloty suchsze to białe całe naobkoło

Jedynie kostki pod oborą mróz łapie to kuku zakrywam plandeką ;)

Edytowany przez sebe1033, 06 styczeń 2016 - 20:48.