Skocz do zawartości

Zdjęcie

naturalne żywienie świń

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 08:12

naturalne żywienie świń

witam,

pytanie do doswiadczonych w zywieniu swin. Chce zywic swinie naturalnie, mieso ma byc przeznaczone na wyroby i zalezy mi przede wszystkim na smaku. Jak zywic swinie. Dodam ze mam dostepne w korzystnej cenie przenzyto, jeczmien i ziemniaki. Mam mozliwosc ich parowania tylko nie wiem czy to wplywa korzystnie na smak. Jakie proporcje? Nie wiem tez co z bialka dawac. Sruta rzepakowa?

Podpowiedzcie, dzieki.

Edytowany przez marluk, 14 grudzień 2015 - 08:13.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
naturalne żywienie świń Dzisiaj, 09:04
  •  

#2 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 08:32

naturalne żywienie świń

Teraz wszyscy szukają chudego mięsa, na ziemniakach tego nie zrobisz. Wystarczy odstawić koncentraty i pasze i bedzie całkiem inny smak mięsa, bo to zabija i zmienia prawdziwy smak mięsa. Jak już to tylko starter przy odsadzaniu można dać, do 30 kg.

Ja jak zakończyłem hodowlę i odstawiłem koncentraty to poczułem prawdziwy smak mięsa, a  jeszcze jak miałem krowę i nie było co z  mlekiem robić to takie mieso nigdzie nie kupi, nawet rzeźnik jak mi robił ostatnią sztukę na mleku chowaną, taką z 180 kg, to sam był bardzo zdziwiony że takie mięso można wychować.

Najlepiej w lesie chować, takie mięso to rarytasik.

#3 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 14 grudzień 2015 - 08:34

naturalne żywienie świń

Kiedyś dawno temu jak jeszcze u mnie karmiło się na mokro, to dawało się ziemniaki, śrutę jęczmienną i pszenną 50/50, wysłodki buraczane i czasem buraki pastewne. To wszystko w mieszalnik i do koryta. Dużo roboty przy tym było i świnie bardziej tłuste. W lecie czasem lucerne się dawało z ręki.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#4 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 08:38

naturalne żywienie świń

do wyslodkow za bardzo nie mam dostepu, jesli juz to buraki pastewne. Tylko wlasnie chodzi mi zeby te swinie tez rosly w rozsadnym czasie. Nie bedzie za malo bialka? Czy sruta rzepakowa zmienia negatywnie smak miesa?

#5 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 14 grudzień 2015 - 08:52

naturalne żywienie świń

Tego nie powiem bo nie wiem, ale mozna spróbować z naszymi strączkowymi. Ostatnio był bardzo fajny artykuł na ten temat w Poradniku Rolniczym. Znajomy sieje dużo bobiku i całość skarmia. Mówił, że kupuje tylko premiksy. Dzieku bobikowi nie musi kupować koncentratów. Świnie ma przepiękne, mięsności nie znam bo wszystko sprzedaje ludziom na zabicie. Obłożenie ma duże, bo na 3 miechy do przodu ma zamówione tuczniki. Zapomniałem napisać, że karmi na sucho.  

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#6 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 08:59

naturalne żywienie świń

czyli bobik, ziemniak i zboze. Ciekawe jakby to wyszlo.

#7 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 09:04

naturalne żywienie świń

Pamiętaj, że dużo zależy też od rasy. W tamtym tygodniu biłem świnie ok 110 kg to był mieszaniec PBZ zapładniany WBP to polędwice miała ogromne, a słoniny było ciężko wyciąć żeby na skarki sobie zostawić.  Z czystym PBZ miałem problem bo miały słabe nogi i jeździły na tyłkach, a prosięta rodziły się rozkraczone. Rozumiem, że chcesz dawać na mokro?

#8 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 09:42

naturalne żywienie świń

no wlasnie nie wiem jak lepiej bedzie?

#9 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 14 grudzień 2015 - 11:12

naturalne żywienie świń

ja karmię Mangalice warzywami, jabłkami, trochę przenżyta. niestety nie wiem jaki smak bo sie nie wyrobię z ubojem na śięta. docelowo mają chodzić na łące

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share DionizyZlotopolski

DionizyZlotopolski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 11:50

naturalne żywienie świń My dajemy jeszcze dynie Buraków juz się nie daje dynia jest lepsza i świnki ja lubią w lecie koniczyna perska czy jakoś tak się to nazywa Ziemniaki parowanie oczywiście śruta ze zboża Mięso ma zupełnie inny smak niż supermarketu W lecie dostają pokrzywy zagniecione z ziemniakami (taka extra porcja witamin)

#11 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 12:25

naturalne żywienie świń

spoko, myslicie ze na takim zywieniu ile by rosla swinka do zabicia?

P.S. Dionizy, + za nicka :)

#12 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 14:47

naturalne żywienie świń

Świnia na ziemniakach i innych rzeczach tuczona wcale nie musi mieć słoniny na tzw. cegłę i rosnąć jak to niektórzy mówią 

ruski rok. A jak chcesz robić te wyroby sam dla klientów to tłuszcz też jest potrzebny.

Aby się nie zatłuściły, trzeba zbilansować białko z energią, im bardziej przegina się z energią tym tłustsza świnia.

W tym celu oprócz ziemniaków i zboża podawaj groch, łubin, lucernę, koniczynę i inne białkowe surowce naturalne(w zależności czy zima czy

lato i co masz na co dzień dostępne). Będą dobrze rosły bez utraty jakości mięsa. A z mlekiem czy słodkimi warzywami

bym nie przesadzał ze względu na ph mięsa i ilość cukrów-za słodkie mięso zmienia smak wyrobów, dużo marchwi zabarwi tłuszcz(karoten).

I trzeba dawać jakiś zestaw witamin(kiedyś były np. Polfamixy), nie popsują mięsa a braki witamin spowolnią wzrost, mój dziadek dawał takie

rzeczy długo przed upadkiem komuny.

Smacznego :)

#13 Share conny

conny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 20:30

naturalne żywienie świń

Tłuszcz jest nośnikiem smaku.

#14 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 14 grudzień 2015 - 21:08

naturalne żywienie świń

niedaleko mnie facet ma knajpę i sale weselną,uprawia tez dużo ziół.obok ma las mieszany,sporo dębów i jest ogrodzony żerdziami,chodzi tam ze 20 macior z całym dobytkiem,ryja w ziemi ile chca,jedza żołędzie dodatkowo dokarmiają je śruta zbożową na mokro,mięso trafia do knajpy.mniam :)

#15 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 21:23

naturalne żywienie świń

ja na swoje potrzeby już od dawna nie zostawiam najchudszych tylko jak najtłustsze okazy, smak mielonego czy wędliny

jest nieporównywalnie lepszy niż z takiego suchego wióra.

niedaleko mnie facet ma knajpę i sale weselną,uprawia tez dużo ziół.obok ma las mieszany,sporo dębów i jest ogrodzony żerdziami,chodzi tam ze 20 macior z całym dobytkiem,ryja w ziemi ile chca,jedza żołędzie dodatkowo dokarmiają je śruta zbożową na mokro,mięso trafia do knajpy.mniam 

Aż dziwne że jeszcze nikt nie doniósł w naszym cudownym kraju :ph34r:

#16 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 14 grudzień 2015 - 21:36

naturalne żywienie świń

Jak sam były minister rolnictwa wódę tam łoi :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share mf235angol

mf235angol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 23:25

naturalne żywienie świń ja daje mieszanke przenice groch i premix fajnie rosna a i ludzie placa bez problemow po 4.5 nawet za kabana 160 kg