Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maszt zgarniacza obornika

3 odpowiedzi na ten temat

#1 Share stuart

stuart

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów
  • Zainteresowania:historia mechanizacji rolnictwa , współczesna technika rolna film gry

Napisany 13 grudzień 2015 - 22:53

Witam panowie, od jakiegoś czasu każdą wolną chwile poświęcam na robienie szynowego zgarniacza obornika (zdecydowałem się na taki a nie linowy, bo zależy mi na zaoszczędzeniu miejsca na podwórku), praktycznie doszedłem już do miejsca gdzie ma być płyta gnojowa, w stodole zgarniacz będzie wisiał na niezależnej konstrukcji (profile kupione w cenie złomu). A samo zadanie mam na tyle ułatwione, że kanał wyleje właśnie pod wyciąg. I teraz mam dylemat czy można postawić 2 słupy trzymające ten maszt w miejscu starych drzwi stodoły, tuż przy betonowych filarach (Rys. 1)? Będzie dość szeroko ok 4 metrów rozstaw, a same słupy będą wychodzić kilka metrów nad stodole a  wiązania poprowadzić przez dach robiąc jakieś "kukawki". Praktycznie wszyscy producenci odsuwają się od budynków kilka metrów właśnie dla tego wiązania co idzie z czubka wierzy to poziomych szyn (Rys. 2)
Ostatnio przeglądając internet natrafiłem na wyciąg który nie miał właśnie takiego wiązania a tylko ten trzymający maszt (Rys. 3)  i właśnie czy i ten sposób się sprawdzi najlepiej? o wykończenie dachu zbytnio się nie martwię. Mam na myśli czy konstrukcja wytrzyma i nie będzie problemu z transportem obornika (rampa itd) ? 

Czy długość masztu ok 4-5 metrów będzie wystarczająca? I pod jakim kątem powinien on być? Lub zakładając, że szyny są na wysokości 2,5m nad kanałem, to jak wysoko powinien być koniec wyciągu?

Mam jeszcze pytanie czy podczas usuwania obornika widać naprężenia na zgarniaczu nad płytą gnojową? 

Proszę jeszcze o jakieś inne uwagi użytkowników, na co zwrócić szczególną uwagę itp.

Rys. 1
Rysunek poglądowy, nie czepiać się, nie jestem architektem i nie mam Autocadu 

Projekt stodoły Agro foto.png

Rys. 2

Zgarniacz fabryczny.PNG

Rys. 3Wyciag bez mocowania przeciw wagi.PNG

Edytowany przez stuart, 13 grudzień 2015 - 23:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maszt zgarniacza obornika Dzisiaj, 16:00
  •  

#2 Share leonardo111

leonardo111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 00:37

Kiedyś robiłem taki wyciąg koledze identyczny jak na 3 zdjęciu, słupy-rury wieży miał 2 metry od budynku.Dlaczego chcesz dac słupy wieży przy samym murze ? Wysokość i odległość =wielkość pryzmy obornika ale czym wyżej tym ciężej dla przekładni-silnika

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share grzesiek88

grzesiek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko dookoła tego tematu:)

Napisany 14 grudzień 2015 - 09:26

Pewnie kolega ma mało miejsca za budynkiem. Jeśli zrobisz to tak jak na twoim rysunku to jak najbardziej będzie ok. Długość masztu to zależnie ile masz miejsca na płycie i oczywiście jak duża pryzmę chcesz żeby robił. Standardowo w firmie w której robiłem dawało się maszt 7metrów plus część ta wygięta około 1,80. Im większy dasz kąt tym wyzszą uzyskasz pryzmę i odwrotnie, jak masz mało miejsca to zadzierasz go ostrzej w górę i wtedy masz większą pryzmę na mniejszej powierzchni tylko wtedy dałbym mocniejszy silnik i przekładnię conajmniej wd250

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 12:48

Witam robili mi ostatnio wyciąg szynowy. Róznica miedzy foto 2 i 3 jes żadna chodzi tylko o zastrzały na 2 dali od góry a widać że na 3 zastrazały są zrobionę na dole wszuystko chodzi tylko o usztywienie masztu bo zóraw jest długi i jednak tam jest najwiekszy opór co obornik jest wpychany na pryzmę . Niektórzy odsuwają się na te okołóo 1.5-2.5 metra bo robią skocznię lub płyta znajduję sie daleko. U mnie są zastrzały zrobione od góry ale tez bardzo krótkie bo maszt znajduję sie od obory zaledwie 1.5 metra i nawet nie ma skoczni tylko jest rampa . I Jest ok wiec zrób tak by ci pasowało . Bo wiekszej różnicy nie widze .