Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacanie KRUS - pytanie

38 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 grudzień 2015 - 19:47

Opłacanie KRUS - pytanie

zona musi udokumentowac od kiedy do kiedy pracowała/była w zusie i nie bedzie problemu, zostanie ubezpieczona w krusie od nastepnego dnia po zakonczeniu pracy/podleganiu zus

jezeli zakonczyła prace np. 15 to od 16 bedzie w krusie zeby nie było luk w ubezpieczeniu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opłacanie KRUS - pytanie Dzisiaj, 11:58
  •  

#22 Share akowicz111

akowicz111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 20:11

Opłacanie KRUS - pytanie

bez  urazy ale  sobie  coś ubzdurałaś... są  małżeństwem i są  współwłaścicielami  gospodarstwa  , koniec - kropka 

Nie są  współwłaścicielami gospodarstwa tylko współposiadaczami (przerabiałem coś takiego), i adres zamieszkania nie ma nic do rzeczy. Jeśli nie jest dopisana jako domownik to KRUS może jej fiknąć.                                                                                                     ----     jezeli zakonczyła prace np. 15 to od 16 bedzie w krusie zeby nie było luk w ubezpieczeniu---------  i odwrotnie jak będzie chciała pracować na ZUS-ie to składa oświadczenie w KRUS-ie i ma składki zawieszone (w tygodniu byłem na spotkaniu z gościem z KRUS-u).

Edytowany przez akowicz111, 11 grudzień 2015 - 20:16.

#23 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 11 grudzień 2015 - 20:16

Opłacanie KRUS - pytanie

dokładnie, jezeli gospodrstwo nabył przed slubem cywilnym to jest jedynym włascicielem, wspólnota majatkowa powstaje z dniem zawarcia slubu, a to co małzonek kupił, dostał, nabył przed slubem to jest tylko jego, wszystko co kupi po dacie zawarcia slubu cywilnego bedzie sie liczyło jako wspólnota majatkowa

A jak ktoś stanie się właścicielem gospodarstwa już po ślubie i w akcie notarialnym jest zapis że jest to jego majątek odrębny to jak to się liczy ?

#24 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3454 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 11 grudzień 2015 - 20:17

Opłacanie KRUS - pytanie

W tym przypadku może  i  może  jej  fiknąć  faktycznie  , jeśli  ślub  był później niż  przypisanie  gospodarstwa .

Jeśli gospodarstwo  było przepisane  po ślubie  , a  nie  ma  rozdzielności majątkowej  -  to  z  automatu  są  współwłaścicielami .

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#25 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 565 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 20:18

Opłacanie KRUS - pytanie

Nic sobie nie ubzdurałam.. ;)  Żona  mariuszk988 nie jest współwłaścicielką  gospodarstwa ! Jest domownikiem na terenie gospodarstwa ,ale czy  prawnie nim jest ,skoro adres zamieszkania ma inny ? Mimo że łączy ich akt małżeństwa ,to nie tworzą wspólnego gosp. domowego ,ze względu na inne adresy zamieszkania . 

Jak ją kolega mariuszk988 dopisze notarialnie do gospodarstwa ,to wtedy dopiero będzie współwłaścicielką . 

tylko tu nie trzeba być współwłaścicielem żeby podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu z mocy ustawy 

wystarczy być współposiadaczem ,czyli np. być żoną dzierżawcy 

tu jest wspólnota  małżeńska ustawowa i żadne dopiski w akcie nie potrzebne 

można tu kombinować ale raczej samo udawanie bezrobotnej to za mało 

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#26 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 grudzień 2015 - 20:26

Opłacanie KRUS - pytanie

jezeli maz z mocy ustawy podlega pod krus (powyzej 1 ha przeliczeniowy) a jego zona niepodlega pod zus to podlega pod krus

#27 Share akowicz111

akowicz111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 20:28

Opłacanie KRUS - pytanie

W tym przypadku może  i  może  jej  fiknąć  faktycznie  , jeśli  ślub  był później niż  przypisanie  gospodarstwa .

Jeśli gospodarstwo  było przepisane  po ślubie  , a  nie  ma  rozdzielności majątkowej  -  to  z  automatu  są  współwłaścicielami .

A właśnie to jest ciekawe z której strony się patrzy. Mój przypadek w skrucie ( ja mam gospodarstwo X lat + ślub = wsółposiadacze, na żonę teść przepisuje po ślubie gospodarstwo tylko i tylko ona figuruje w akcie notarialnym = ja i ona = współwłaściciel). I właśnie przez taką durną interpretację żona nie dostała swego czasu kasy z MR.

Edytowany przez akowicz111, 11 grudzień 2015 - 20:37.

#28 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 20:29

Opłacanie KRUS - pytanie

tylko tu nie trzeba być współwłaścicielem żeby podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu z mocy ustawy 

wystarczy być współposiadaczem ,czyli np. być żoną dzierżawcy 

To że jest żoną nie czyni jej ani współposiadaczką ,ani współwłaścicielką nieruchomości ! Pisze trzeci raz ! Kolega mariuszk988 mają  z żoną inne adresy zamieszkania ,czyli zgodnie z prawem nie mieszkają razem i nie ma obowiązku opłacania krusu za żonę ,ponieważ nie tworzą wspólnego gospodarstwa domowego . 

Nie do końca ,to jest prawdą . Zależy jak darczyńca darował owe gospodarstwo ,ponieważ mógł tylko darować jednej osobie np .synowi  i wtedy współmałżonka nie należy do gosp. Niemniej jednak ,gdy mieszkają razem pod jednym adresem ,obdarowany ma obowiązek płacenia krusu za żonę . 

#29 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 565 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 20:48

Opłacanie KRUS - pytanie

czyli   są w separacji i to trzeba udowodnić przedstawiając odpowiednie dokumenty

tu nie wystarczy udawać że się nie jest razem bo meldunek inny 

#30 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 20:52

Opłacanie KRUS - pytanie

Nic nie trzeba przedstawiać .  Co ich obchodzi czemu razem nie mieszkają ? Może w domu tylko jedna izba i jak tu z teściami razem ... :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 565 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 20:59

Opłacanie KRUS - pytanie

od kiedy to prowadzenie gospodarstwa rolnego albo małżeńska  wspólność majątkowa ustawowa  to wspólne zamieszkiwanie ?

#32 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 grudzień 2015 - 21:03

Opłacanie KRUS - pytanie

wspólnosc majatkowa powstaje z dniem zawarcia slubu cywilnego (o ile nie ma intercyzy) 

prawo nie moze działac wstecz i nie wymyslajcie nowego prawa 

http://www.infor.pl/...-intercyza.html

#33 Share maldar

maldar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 21:19

Opłacanie KRUS - pytanie Byłem w podobnej sytuacji gospodarstwo nabyłem na podstawie darowizny gdy ukończyłem 18 lat po ukończeniu technikum poszedłem do pracy i na studia zaoczne w między czasie pojawiła się żona i po15stu latach pracy postanowiłem że wezmę się za gospodarstwo, zwolnilem się z pracy i postanowiłem zarejestrować się w krus na to jest chyba 2 tygodnie.No i zaczęły się kwiatki okazało się że 8 lat temu żona przed ślubem i 8 miesięcy po ślubie była zarejestrowana w pup jako bezrobotna więc miałem dwa wyjścia. Z powodu nie znajomości przepisów musiałem za te 8 miesięcy zapłacić składniki z odsetkami wyszło coś koło 5tys bądź napisać pisemko że po ślubie nie mieszkałem z żoną tylko że te 8 miesięcy nie będzie wliczone do emerytury.Wybrałem opcję płatności i rozlozylem na raty.A co lepiej to po 10 latach by się przeterminowalo

#34 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 21:30

Opłacanie KRUS - pytanie Człowieku na co ci ta ziemia 3 ha kłopotu Łap kase puki jeszcze jest coś warta u urządź się Chyba że pod spodem masz gaz lub rope i będziesz szejkiem

#35 Share mariuszk988

mariuszk988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 12 grudzień 2015 - 09:33

Opłacanie KRUS - pytanie

Gospodarstwo jest na mnie od jakichś 8 lat, więc jeszcze zanim poznałem żoną miałem je. Żona do lipca pracowała na umowę - zlecenie i sama sobie odprowadzała składki w zusie. Od lipca też jest zarejestrowana w pup, a w sierpniu wzięliśmy ślub.

Jedna babka w krusie nam powiedziała, że skoro oficjalnie żadne się nie przemeldowało, ani żona nie jest dopisana do gospodarstwa, to nie ma potrzeby opłacania składek. Natomiast druga, że składki te trzeba opłacać.

A co do sprzedaży ziemi, to musze trochę poczekać, bo prawie wszyscy wokół mnie już swoje ha posprzedawali, więc cena ciągle rośnie. I chociaż z rok trzeba poczekać.

A co do dzierżawy, to nie mam nawet z kim takiej umowy spisać.

Edytowany przez mariuszk988, 12 grudzień 2015 - 09:35.

#36 Share Rolnik_Hobbysta

Rolnik_Hobbysta

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 01 styczeń 2016 - 16:16

Opłacanie KRUS - pytanie

Witam forumowiczów.

Również chciałem zadać pytanie dotyczące opłacania KRUSu.

Od 2011 r mam 1,17 ha przeliczeniowego po dziadkach, jest odległe o ok 50km od mojego miejsca zamieszkania. Uprawia je znajomy. Ja nie opłacam składek w Krus, chociaż nie mam umowy ze znajomym, i faktycznie powinienem być w Krusie. Umówiliśmy się, że nie będzie mi płacił, a za to rezygnuje z dopłaty unijnej na moją rzecz.

Więc ja pobieram dopłatę i zostałem zakwalifikowany jako rolnik małoobszarowy.

Teraz chciałbym przejść na Krus. Wiem, że musiałbym opłacić wszystkie zaległe składki i odsetki, a byłaby to już kwota pewnie około 10tys.

W tym roku teściowie będą rozpisywać ziemie na mnie i na żonę, więc mógłbym przejść na Krus.

I tu moje pytanie:

Czy jeśli sprzedam znajomemu ten mój hektar, a po sfinalizowaniu wszystkiego nabędę znowu ziemię i zgłoszę się do Krusu, czy nie dopatrzą się wtedy, że muszę zapłacić za te 5 lat, kiedy według ustawy podlegałem pod Krus? Czy prawo nie działa wstecz i po prostu zacznę opłacać składki od zera.

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

#37 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 01 styczeń 2016 - 21:15

Opłacanie KRUS - pytanie

A jesteś ubezpieczony w ZUS obecnie? nie możesz byc ubezpieczony i w ZUS  i KRUS jednoczesnie jeżeli pracujesz i jesteś ubezpieczony w ZUS  to możesz sie tylko w Krus dobezpieczyć od wypadków w rolnictwie czy coś takiego a jak chcesz sie ubezpieczyć w KRUS to musisz zanieś do KRUS swiadectwo pracy czy rozwiazanie umowy i nakaz płatniczy że masz ziemie i ubezpiecza cie wtedy od czasu kiedy sie zwolniłeś z pracy 

ZETOR TEAM

#38 Share Rolnik_Hobbysta

Rolnik_Hobbysta

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 01 styczeń 2016 - 22:17

Opłacanie KRUS - pytanie

Tak, obecnie mam umowę zlecenie mniej więcej od roku z przerwami, ale duży okres czasu miałem umowy o dzieło lub żadnej, i kwalifikowałem się pod Krus. Wiem, że jakbym chciał ubezpieczyć się w Krus to nie mógłbym być w Zusie.

Tylko nurtuje mnie czy jak sprzedam ten 1,17 ha i potem nabędę znowu ziemię, spełnię warunki do ubezpieczenia w Krusie (nie będę miał odprowadzanych składek do zus) i zgłoszę się do nich, to czy nie zapytają o ten okres kiedy miałem ponad hektar ziemi?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#39 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 01 styczeń 2016 - 22:33

Opłacanie KRUS - pytanie

wcześniej czy poźniej i tak to wyjdzie zadzwoń do KRUSU i podpytaj u moich kuzynów mieli podobną sytuację to płacili zaległy KRUS z jakimiś małymi odsetkami

ZETOR TEAM