lukasZ2008

Przeróbka obory/ adaptacja budynku na oborę

Polecane posty

Gość   
Gość

Ja bym chciał zrobić podobnie jak u "smutasek97"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeslo32    0

Witam, otóż kilka lat temu postanowiłem się przebranżowić z trzody chlewnej na bydło mięsne. Ze starego chlewu zrobiłem oborę jednak że chciałbym lepiej zagospodarować tą przestrzeń i wprowadzić wóz paszowy. Niestety stary chlew trochę ogranicza przeróbki. Może ktoś ma jakiś pomysł jak to sensownie przerobić. Oczywiście wszystko jest na głębokiej ściółce i wolnym wybiegu. Wstawiam także rysunek jak ten chlew mniej więcej wygląda. Zrobiłem go na szybko ale myślę że da się coś z niego odczytać. Kolorem czarnym są zaznaczone mury, kolorem czerwony są zaznaczone aktualne pomieszczenia dla była, natomiast kolor zielony to stół paszowy. Większe wejścia są takie że swobodnie można wjechać traktorem, natomiast te mniejsze mają około 1,5m. Lewy górny prostokąt nie jest jeszcze zagospodarowany, w tym momencie przechowuję tam maszyny, ale też chcę zrobić tam oborę. Co do budynku to raczej nie chcę go dodatkowo rozbudowywać. Mam nadzieję że ktoś coś ciekawego doradzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Nie znam wymiarów budynku, ale na szybko coś takiego nagryzmoliłem ;) zielone pole to stół paszowy 

 

 

 

post-139226-0-77193300-1441647524_thumb.jpg

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

dokładnie, albo zrobić stół paszowy na zewnatrz w okólniku lub na zewnatrz na bocznych ścianach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojt    74

Witam.

 

Mam zamiar zrobić w innym pomieszczeniu oborę. Poniżej link z wymiarami pomieszczenia.

Czy przy tej długości 350 cm nie będzie za ciasno? Robić stanowiska czy bezpośrednio pod mur uwiązac i bez tego wąskiego stołu paszowego?

Wadzi mi trochę ten mur przy kurniku, mógłbym go cofnąć ze 40 cm( są na nim szyny sparte) ale trochę roboty by z tym było bo ma z 60cm grubości.

Kombinowałem i przy tym układzie by chyba było najlepiej, gdybyn stanowiska w poprzek zrobił to ledwo mi te 3 się zmieszczą, było by o tyle lepiej że kanał gnojowy byłby prostopadle do płyty obornikowej gdybym kiedyś chciał wyciąg zrobić...ale przy tym układzie też można wyciąg zrobić tylko na niego widłami nawrzucać i ok.

Na chwilę obecną mam oborę też na 3 sztuki przy czum też ciasnawo, bez poideł, a obornik wywożony na taczce przez podwórko, bezsensowne, szkoda mi tam teraz poidła wrzucać, ta stara obora jest razem z starym domem który i tak planuję wyburzyć za jakieś 4 lata, więc tak czy siak jak chcę póki co hodować coś to lepiej się teraz powoli przeprowadzić.

 

Poniżej linki jakie stanowiska chciałbym zrobić:

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/609392-stanowiska/

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/472805-stanowiska-dla-bukatow-system-bezsciolkowy/

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/lightbox/497280-byczki/

http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/gallery/category_54/byczki_5101_54_102813.jpg

Opłaca się samemu robić czy kupować jakieś gotowce? Rury 2-calowe mam..

 

Proszę o jakieś doradztwo:) Trzymam 1 krowe i zazwyczaj 2 byczki.

 

 

CHLEW ustawienie.bmp

Edytowano przez wojt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojt    74

No tak tak, tylko wylewkę w tym pomieszczeniu i tak muszę zrobić bo ta co tam jest za wiele cementu nie widziała i jeszcze kiedyś tam szczur korytarze porobił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BestTeam    2

Siema.Chcialbym tu ustawic byki  w systemie uwiezniowym.Bylyby na plytkiej sciolce.Obornik wywalalbym widlami 

Połączone

post-169001-0-92877000-1451500856_thumb.png

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Powie mi ktoś może czy płyta warstwowa z rdzeniem poliuretanowym to doby materiał na dach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroKolo    3

No że wpuszczasz sobie 6 takich byczków w załuszmy stjnie 9x9m zamykasz, robisz jak najdłuższy tok,bariere i tak aby balota morzna było wrzucić i sobie rosną540x405_byczki-byczek-byki-byk-jalowki-c1668679863_big.jpg

Edytowano przez AgroKolo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Hmmm... Jak chcesz ustawiać to ustawiał, nikt Ci nie zabroni :D

Jaką długość i szerokość ma obora?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

3metry stół paszowy z lewej bądź prawej strony.

4metry szerokości na danej długości masz jeden kojec i dzielisz wedle uznania na kojce grupowe po ile tam chcesz ograniczeniem na kojec jest długość stołu paszowego i to według  jego ustawiasz ilosc sztu w kojcu 

Dzwi na stół jedne a drugie na wjazd ciagnikiem bądź ładowarką/miniład. chów na głebokiej ściółce 

 

przewidziana obsada według mnie to 18szt dorosłych lub 2x młodzieży 

 

 

a odpowidz dt. Twojego pytania w innym temacie masz powyżej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

Witam.

 

Mam zamiar zrobić w innym pomieszczeniu oborę. Poniżej link z wymiarami pomieszczenia.

Czy przy tej długości 350 cm nie będzie za ciasno? Robić stanowiska czy bezpośrednio pod mur uwiązac i bez tego wąskiego stołu paszowego?

Wadzi mi trochę ten mur przy kurniku, mógłbym go cofnąć ze 40 cm( są na nim szyny sparte) ale trochę roboty by z tym było bo ma z 60cm grubości.

Kombinowałem i przy tym układzie by chyba było najlepiej, gdybyn stanowiska w poprzek zrobił to ledwo mi te 3 się zmieszczą, było by o tyle lepiej że kanał gnojowy byłby prostopadle do płyty obornikowej gdybym kiedyś chciał wyciąg zrobić...ale przy tym układzie też można wyciąg zrobić tylko na niego widłami nawrzucać i ok.

Na chwilę obecną mam oborę też na 3 sztuki przy czum też ciasnawo, bez poideł, a obornik wywożony na taczce przez podwórko, bezsensowne, szkoda mi tam teraz poidła wrzucać, ta stara obora jest razem z starym domem który i tak planuję wyburzyć za jakieś 4 lata, więc tak czy siak jak chcę póki co hodować coś to lepiej się teraz powoli przeprowadzić.

 

Poniżej linki jakie stanowiska chciałbym zrobić:

[galleryimg=609392]

[galleryimg=472805]

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/lightbox/497280-byczki/

http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/gallery/category_54/byczki_5101_54_102813.jpg

Opłaca się samemu robić czy kupować jakieś gotowce? Rury 2-calowe mam..

 

Proszę o jakieś doradztwo:) Trzymam 1 krowe i zazwyczaj 2 byczki.

jak byś chciał takie coś kupić to jest drogi interes do tego poidła,rury na wode,cement ,łancuchy. ja takie coś robiłem to na 5 sztuk opasó koszt ok 3 tys zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam.
Mam stodołę o wymiarach 27×9,5. Chciałbym ją przerobić na oborę na rusztach dla krów mlecznych. Od kilku lat trzymam tam bydło, gdyż w starej oborze mam tylko 17 stanowisk. Resztę krów trzymam w kojcach dla cielaków, a zasuszone w stodole. Jak przerobić stodołę na oborę i ile to może kosztować?

Połączone

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to bylo zamurowac wrota albo czesciowo je zmiejszyc. Trzeba kopac napewno kanaly no i tu jest pyanie czy chcesz miec szamba pod rusztami czy osobno. Jakies okna by sie przydaly no i kominy wentylacyjne. Co do ceny to trudno powiedziec bo ruszta maja rozbiezne ceny no a pozostale materialy znowu nie sa takie drogie.

Edytowano przez lukasz115722

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A który sposób jest lepszy bo mi się wydaje że chyba kanały pod oborą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja planuje po jednej stronie zrobić 20 stanowisk i po drugiej tyle samo. Teraz stół paszowy miał by 3,5m, stanowisko miało by 1,75m długości, ruszta 0,5m i po metrze z tyłu na korytarz. Czy dobrze myśle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj