Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy jest sens inwestować w taką ziemię

21 odpowiedzi na ten temat

#1 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 11:39

Czy jest sens inwestować w taką ziemię Czy coś urośnie na takim białym piasku? Wcześniej było tu WrzosowiskoZałączony plik  IMG_20151203_105527.jpg   214,75KB   4 pobrańZałączony plik  IMG_20151203_105136.jpg   239,77KB   3 pobrań

Edytowany przez node3mer, 05 grudzień 2015 - 11:41.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy jest sens inwestować w taką ziemię Dzisiaj, 21:51
  •  

#2 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 11:42

zawsze warto spróbować, tymbardziej że grunty orne są drogie

#3 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 12:02

W papierach jest to łąka i planuje posiać trawę przyszłej jesieni, a na wiosnę nawet nie wiem co... może owies?

#4 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 05 grudzień 2015 - 14:09

Pierwsze pytanie po co to wg orałeś - talerzówka i tyle, takich gleb nie warto przewracać tym bardziej że to łąka.

#5 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1703 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 14:23

Czy jest sens inwestować w taką ziemię spróbuj na wiosnę zasiać Lubin lub gorczycy
ZETOR TEAM

#6 Share ukaszPrzyby

ukaszPrzyby

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 14:46

Czy jest sens inwestować w taką ziemię U nas na czymś takim sieją kukurydzę na kieszonkę

#7 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 17:04

Czy jest sens inwestować w taką ziemię Zaoralem żeby wyrównać teren i pozbyć się korzeni, bo parę krzaków tam rosło, ale jakbym wiedzial ze tak to będzie wygladac to bym to jeszcze raz przemyslal. Kukurydza może by i była gdyby nie dziki, które tam są dzień i noc. A może gryka by urosła? Druga sprawa jaka trawa tam się utrzyma?

#8 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 17:07

Jasne ze urośnie.Teraz się uprawia prawie każde gleby. Całą to klasyfikacje można by było pisać na nowo. Na podobnych ziemiach mam posianą kupkówkę. Tego roku podczas tej suszy co prawda dwa pokosy tylko były, ale co najważniejsze przetrwała. Zaś w lata mokrzejsze było całkiem nieźle. Co do siewu na wiosnę to owies może słabo się udać. W tym roku jare zboża były dużo bardziej niż mizerne. Zaś długoterminowe prognozy też nie są optymistyczne.  Ja osobiście bym zasiał coś co zetnę na kiszonkę dla krów(łubin, lub saradela jak na ten piach) , a potem posiał najtańszy poplon do przyorania. Chociaż już bym nie orał. Ostatnio w taki poplon(miał być jeszcze do ścięcia ale susza pokrzyżowała plany) dałem obornik, przejechałem agregatem. Sam się zaskoczyłem jak ładnie się to przykryło. Więc przed siewem jeszcze raz przejechałem agregatem(talerzowym). Ziemia się zrobiła taka jak te podłoża pod kwiaty. Po siewie rośnie bardzo dobrze. Cała ta deficytowa wilgoć jakoś została w glebie, i na ruszenie było jej pod dostatkiem.

#9 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 17:44

Czy jest sens inwestować w taką ziemię W czystym siewie masz tą kupkówkę czy jakaś mieszankę?

#10 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 17:57

Ja mam w czystym. Nawet mniszek się tam pojawia sporadycznie. Kupkówka na słabych ziemiach się sprawdza chyba jako jedna z nielicznych traw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1755 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 21:24

A jakie PH - wrzosowiska zazwyczaj są kwaśne.  Ja bym dał wapno jak najszybciej i na wiosnę jak najwcześniej owies. Owies eliminuje z gleby szkodliwe robactwo, szybko rośnie i ma niewielkie wymagania. Po zbiorze talerzówka i poplon.

A jesli możesz wjechać teraz, to wapno,  talerzówka, trochę nawozu i pszenica przewódka. Cudów nie będzie, ale wiosenny oprysk zniszczy większość chwastów.

#12 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 06 grudzień 2015 - 13:24

Jak mas obornik to dawaj przez kilka lat w duzych dawkach ja nie masz to jakies poplony które daja duzo masy do zaorania wyreguluj ph a zasiac tak jak koledzy pisza na razie owies

#13 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 21:36

Jak chce mieć tam łąkę to dawanie dużych dawek obornika nie wchodzi w grę. Zresztą trawa podnosi poziom próchnicy dzięki obumierającym korzeniom. Że w porównaniu do zburz ich system korzeniowy jest silny, to i poziom próchnicy powoli się może podnosić. Po kilku latach roundup, znowu coś przesiać, następnie do łąki powrócić. Dawanie dużych ilości obornika w taką ziemię mija się z celem. Nie minie rok a cały ulegnie mineralizacji. Lepiej dać na ziemie gdzie plon będzie bardziej przyzwoity i pewniejszy. 

#14 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 06 grudzień 2015 - 21:48

Jakoś przez tyle lat tarwa tam rosła i nikt jej nie zbierał i jakoś tej próchnicy tam nie widze samoistnie to bedzie trwało setki  lat. Słabo mi sie widzi jak narazie na tej glebie łaka bardzo mały profil glebowy to i mała retencja wody no chyba ze to podmokły teren. Jeśli było by to moje pole co roku dawał bym 100t obornika i na zime jeszcze jakis poplon i na poczatek owies pozniej ewentualnie zyto mieszanka po paru latach QQ

#15 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 22:39

Inaczej będzie rosłą trawa siana i nawożona. Kupkówka pewnie da radę. U mnie może na tak słabym profilu glebowym nie rośnie. Jednak V i VI klasa a utrzymuje się już kilka lat. Wszystko zależy od ilości opadów. Czyli od szczęścia. 

#16 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 06 grudzień 2015 - 22:52

Czy jest sens inwestować w taką ziemię A jaki zbierasz plon tej kupkówki na tym stanowisku?

#17 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 23:03

Czy jest sens inwestować w taką ziemię Spróbuję wiosną owies a jesienią tą kupkówkę. Qq odpada ze względu na dziki. Nie wiem tylko jakie wapno dać. Mam ofertę 120 zł za nordcalk standard. Dobra cena? Nie będzie bardzo mokre to wapno o tej porze roku?

#18 Share Janusz342

Janusz342

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 28 grudzień 2015 - 21:43

Mam pytanie czy na stałym użytku zielonym mogę zasiać np. przez rok qq a potem znów od jesieni wrócić do łąki? Mogą mi zabrać przy kontroli za to dopłaty? dzięki za info :D 

#19 Share tomek0889

tomek0889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 09:02

możesz spokojnie siać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Janusz342

Janusz342

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 17:05

Czy jest sens inwestować w taką ziemię Okey dzięki płodozmian się przyda czasem :) to dobrze oby kontroli nie było tak na wszelki wypadek ;)