Janek1801

Zakiszacz zepsuł mi sianokiszonkę?

Polecane posty

leszekd    110

4,2 w sensie za Tucznika w skupie. Warchlak duński po 190 za 27 kg. A polskie warchlaki to po niecałe 7 zł za kg. 

Jak coś wybadasz wtych belach naprawdę Napisz co to było bo to ciekawa sprawa. 

Kiedyś owineliśmy tanią folia taką przemysłową tylko że białą to było niedobre.

Edytowano przez leszekd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
valadin1    38

Wapnowanie nie ma zbytniego wpływu na plonowanie i jakość pasz z użytków zielonych (nie mówię tutaj o motylkowatych) głównie reguluje stosunek P:Ca a z zakiszaniem nie ma nic wspólnego.  sucha sianokiszonka = pleśń to chyba oczywiste. Gnojówka może mieć nieznaczny wpływ na zakiszanie co innego obornik i gnojowica tu wpływ może być znaczny. Największy wpływ ma sama technologia konserwacji gdzieś autor popełnił błąd i tyle. U mnie wszystko robimy w pryzmę jedyny problem jest z górną warstwą tam gdzie sianokiszonka była za sucha i pojawiła się pleśń. Miejscami w sianokiszonce jest niemal wszystko od piasku po gałęzie i nic się nie psuje. Owijanie na drugi dzień hmmm też trochę wątpię my sianokiszonkę przykrywamy zawsze na drugi dzień i wszystko jest dobrze wilgotność powyżej 50% białko 15-18% w sm. Może folia Ci się kiepska trafiła? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek1801    9

Aż tyle gnojówki nie pakowałem max 18tys. litrów/h i to w bardziej deszczowe dni.
Ktoś wyżej pisał o przetrząsarce, posiadam takową jednak w tym rok to jakbym przetrząsnął to było by tylko siano. Już po godzinie było widać, że się suszy a tu zanim zgrabiłem ,z belowałem to było akurat, nawet mogło  być bardzie mokrzejsze.

 

Ok, będę informował jak czegoś się dowiem. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

  a może  w tej zakiszanej zielonce  była odrobina skrzypu .............może nawet specjalnie nie było go  widać bo to paskudztwo też zielone a skutki są takie że sianokiszonka piękna a żadne bydle nie chce tego nawet wziąć do pyka, no i nie ma mleka ;[


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek1801    9

Raczej nie zauważyłem skrzypu, poza tym nie trafiłby się w każdym balocie. 

Szkoda mi krów, żeby testować każdego mojego balota na nich. Postaram się zrobić jakieś fotki otwartego balota.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZYMANOX    480

Kwas mlekowy? Przecież to jest istota zakiszania, że rozwijają się szczepy bakterii, produkujące kwas mlekowy, który konserwuje zakiszaną masę. Chyba masz na myśli octowy. 

 

 Tak miałem na mysli octowy :) Dzieki za zwrócenie uwagi :)




Księga życzeń i zażaleń na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

lej te melase po tych balotach i tyle... pod warunkiem że nie są niczym skażone co by wpłynęło na zdrowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Wapnowanie nie ma zbytniego wpływu na plonowanie i jakość pasz z użytków zielonych (nie mówię tutaj o motylkowatych) głównie reguluje stosunek P:Ca a z zakiszaniem nie ma nic wspólnego.

Może źle się wyraziłem pisząc posta... Wapnowanie i nawożenie faktycznie na jakość samej trawy nie ma tak dużego wpływu ale na skład runi za to ma wpływ znaczący. Mam tu na myśli głównie mech który przy zgrabianu ląduje razem z trawą, turzyce również nie pomagają. Problem miałem tylko na polach bardzo zaniedbanych dzierżawionych u jednego człowieka i tylko z jego pól sianokiszonka miała specyficznie kwaśny zapach jak i mało chętnie krowy zjadały mimo tego że sama bela wyglądała bardzo dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek1801    9

A więc co polecacie na takie łąki? Warto w nie inwestować? Czy lepiej oddać i się nie męczyć... Większość przesiałem mieszanką traw, do tego wapnowanie, gnojowica. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Już zadbałeś i zainwestowałeś więc głupotą była by teraz rezygnacja, po przesianiu i wapnowaniu na moje oko problemów nie powinno być aczkolwiek zalecam przetrząsać zanim zbelujesz bo to też ma wpływ na smakowitość i jakość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

chłopie znajdź te wyniki sianokiszonki i wrzuć do galerii, jaka s.m. wyszła? skąd wodę brałeś do tego zakiszacza, te łąki to odsiewane, były, jeśli tak to jakie mieszanki zasiałeś. co wogóle na tych łąkach rosło same trawy? no i rozpisz całe nawożenie od wiosny i pod pokosy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Napisałeś o rozcięczeniu zakisacza w wodzie a może po prostu za dużo go dałeś na tonę sianokiszonki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaska    10

kolego moge Ci cos poradzic, sprobuj w koncu niewiele Cie to kosztuje, rozkladaj te baloty zeby troche podeschla kiszonka i wtedy pas. jesli przyczyna niechetnego pobierania kiszonki jest kwas octowy to troche pomoze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek1801    9

Jeżeli chodzi o przetrząsanie, to jest sens dodatkowo się narabiać jeżeli mam dużą zgrabiarkę 2 karuzelową, która przy tym jak robi lus to tą trawę i tak przetrząśnie?

Jak znajdę wyniki to zapodam.

 

Wodę brałem z kranu, bo podobno ten zakiszacz jako jedyny można w niej rozrabiać (tak powiedziała firma, więc tak robiłem).

Rozrabiałem opakowanie 50g w 60l wody. Na ile ton? Nie mam pojęcia. Zależy od wielkości lusu. Z tego co pisze na ulotce to 50g starcza na 50t czyli ok. 100 balotów. Musiałbym policzyć opakowania. Ale to nie idzie tak idealnie rozlać. 

 

Na łąkach była zwykła trawa nigdy nie uprawiana, tylko regularnie koszona. Dopiero po tym sezonie w październiku przesiewałem mieszanką, głównie życia wielokwiatowa. Mam też łąki torfowe. 

Nawozy dawałem po 1 pokosie ale nie dużo, głównie kreda i saletra. Gnojówka była lana w ilościach 20-30m3. Miesiąc przed zbiorami. 

 

Załączam wynik, bardziej ogólnikowe, mam gdzieś bardzo dokładne jednak nie mogę ich teraz znaleźć. 
 

 

 
 
 
                                            
 
Wybrana pasza: Sianokiszonka
 
         Nazwa              jedn   w kg SM   w kg Br
-------------------------- ------ --------- ---------
Sucha masa                  g             386,00
Popiół                            g        82,90     32,00
Masa organiczna           g       917,10    354,00
Białko og.                       g       121,76     47,00
Włókno surowe              g       235,75     91,00
Tłuszcz sur.                   g        23,32      9,00
Bezazotowe wyciągowe  g       536,27    207,00
Mocznik                          g         0,00      0,00
Skrobia                           g         0,00      0,00
NDF                               g       655,44    253,00
ADF                               g       373,06    144,00
Cukier                           g         0,00      0,00
Wapn (Ca)                    g         0,00      0,00
Fosfor (P)                      g         0,00      0,00
Magnez                         g         0,00      0,00
pH                                          0,00
wsp. strawności BO %        %              65,00
wsp. strawności WS %        %              72,00
wsp. strawności EE %        %              58,00
wsp. strawności BNW %       %              71,00
wsp. strawności MO %        %              70,00
bo nierozkł. w żw %         %              15,00
-------------------------- ------ --------- ---------
 
                       Dane wyliczone                        
 
         Nazwa              jedn   w kg SM   w kg Br
-------------------------- ------ --------- ---------
EB                          MJ/kg    17,96      6,93
EM                          MJ/kg     9,76      3,77
NEL                         MJ/kg     5,79      2,24
nBO                         g/kg    128,20     49,48
BilNŻ                       g/kg     -1,03     -0,40
strawna masa organiczna     g       641,97    247,80
białko og. strawne          g        79,15     30,55
włókno strawne              g       169,74     65,52
tłuszcz strawny               g        13,52      5,22
BNW strawne                 g       380,75    146,97
białko nier. w żwaczu     g        18,26      7,05
białko bez mocznika        g       121,76     47,00
 
 
 

 


A tutaj bardziej szczegółowe wyniki:

http://zapodaj.net/b44e072c6109d.jpg.html

 

Napiszę jeszcze mojego TMR'a jakby chciał go ktoś ocenić:

Dawka na 40 krów:

Sianokiszonka: 400kg

Wysłodki granulowane suche 25kg ale rozrabiane w wodzie. Niedługo się kończą więc otwieram kopiec z mokrymi.

Melasa 20kg rozrabiana w wodzie. Ale będę z niej rezygnował jak się skończy zbiornik.

Młóto mokre 240kg

Pasza 19stka 120kg + granulowana 20kg

Śruta rzepakowa 37,5kg

Śruta sojowa 12,5kg

Do tego kreda, onyks bufor, nutraminka max

kukurydza 800kg (Też tak macie, że z powodu suszy i suchej kukurydzy musicie objętościowo dawać jej 2x więcej?)

A wydajność max 20l...

Edytowano przez Janek1801

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Z tym przetrząsaniem to jeśli masz cieniutką warstwę trawy to może i bez sensu ale przy lepszym pokosie...
Po co ujeżdźać sieczkę z kukurydzy? jak i tak będzie pryzma i tak. Czy tak trudno zrobić coś porządnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek1801    9

Jasne, tylko w tym roku już po skoszeniu trawa szybko schła, do tego jakbym to przetrząsnął później zgrabił, to byłoby same siano. A tu chodzi o kiszonkę. Owszem, jak wjeżdżają na łąkę 3 ciągniki to nie ma problemu, ale samemu to zmiana maszyny trwa dobrą godzinę :)

Jak jest duża trawa i pochmurnie a szczególnie jak jeszcze popada to przetrząsam, bo nie ma innej opcji. Ale przy ładnej pogodzie? Będzie trzeba nad tym się zastanowić.

Nie ma co porównywać pryzmy, bo to jest konieczność żeby dobrze ubić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Bardzo często zgrabiałem bez przetrząsania i nic nie było złego. Zaś kiszonka jaką ty opisujesz to mi się własnie jedna partia trafiła. Wszystkie bele z jednej łąki ładnie wyglądają ale zapach mają nieprzyjemny. Tylko że to łąka bagienna. W normalne lata ciągle pod wodą. W tym roku jednak kilka ładnych pokosów było. Tylko tym kwasem zalatuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Akurat sianokiszonka z takich starych łąk gdzie jest bardzo słaba jakościowo trawa niezbyt chętnie jest pobierana, z takich łąk najlepiej zrobić siano wtedy bydło wcina niesamowicie, a sianokiszonka nie idzie im i ogólnie słabo się zakisza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oloolosz    2

Ja zakiszalem trawe koszona w sierpniu tylko na jdndengo balota trzeba ok 6 do 8 melasy dodac

 

jak?lejesz 6-8 litrów melasy na pokos?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oloolosz    2

tak,leje się melase na pokos,by porawić ponoć smakowitośc i poprawić jakośc oraz dostarczyć cukrów dla bakterii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj