Skocz do zawartości

Zdjęcie

co i jak zrobić z łąki na grunty orne

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 16:50

Witam mam takie pytanie chciałbym z łąki zasianej pięć lat temu na gruntach ornych zrobić ponownie grunty orne ponieważ dziki nie dają spokoju i trawa jest zryta trzy razy do roku i nie ma co tam zbierać. Moje pytanie brzmi kiedy orać czy pryskać randapem czy wcześniej jeździć talerzówka poradzcie co i jak nigdy nie wyorywałem trawy...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
co i jak zrobić z łąki na grunty orne Dzisiaj, 10:00
  •  

#2 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 17:33

Opryskać, czekać aż uschnie. przetalerzować, zaorać. Szkoda że wcześniej nie opryskałeś, bo już byś mógł mieć pole gotowe do siewu, lub nawet zasiane. Oprysk jest zalecany gdyż niszczy, i trawę, i wszystkie inne zioła(które inaczej będą rosły bujnie). Ja takie łąki sieje rotacyjnie już od dawna(tylko że kasuje już wczesną jesienią aby zasiać zboża ozime, lub mieć już przygotowane pole pod kukurydzę). Trawa czy lucerna, jest dobrym przerywnikiem monokultury. Ziemia nabiera próchnicy, odnawia się życie mikrobiologiczne.W sumie niektórzy nie pryskają a jedynie niszczą darń mechanicznie ale ja bym zalecał zastosować glifosat jak tylko ruszy wegetacja. Pewnie ze dwa tygodnie byś musiał odczekać i dopiero ruszyć z talerzówką. Zaś kiedy orać to już kwestia co będziesz chciał siać, czy sadzić.

#3 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 05:46

czyli mówisz że jednak bez oprysku nie da rady? Ja to myślałem żeby to może jeszcze zorać na zimę. Co prawda i tak wygląda to jak zorane tak dziki dały o sobie znać.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 02 grudzień 2015 - 06:37

jak sie zrobi pogoda i bedzie optymalny moment to działaj jeszcze teraz potem na wiosne szkoda czasu

#5 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 06:47

co i jak zrobić z łąki na grunty orne Jak dobrze zaorasz i stanowisko jest ok to plon będzie polecilbym kukurydzę bo w niej zlikwidujesz wszystkie chwasty ale to by było samobójstwo przez dziki;(
Jak po zaoraniu będzie zielono to nie uprawisz a jak nie uprawisz to nie zasiejesz i będą habazie nie plon...

#6 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 10:14

Wytarczy potalerzować czy zgruberować i zaorać. Nie stosuje nigdy oprysków typu randap ponieważ utrzymuje się w glebie długo i zmiejsza plon. Głeboka orka to podstawa i bedziesz miał idealne stanowisko na rośliny a plon o conajmniej 30 % wiekszy niz na innych kawałkach. A opryski od chwastów i tak każdys tosuje na zboża wiec randap nie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 11:36

Nigdy nie zauważyłem spadku plonowania przez utrzymujący się w ziemi roundap. Zaś potwierdzę że plon po skasowanej łące zawsze jest większy. Dlatego też można się pokusić o ambitniejsze odmiany.

#8 Share SZKOPSSON

SZKOPSSON

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 12:54

Ciekawe czy Ci agencja pozwoli to zrobić

#9 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 14:58

Jak kasujesz trawę na gruntach ornych to nic Ci agencja się nie wetnie. Poprawcie mnie jak się mylę.

Zresztą sporo rolników rezygnujących z hodowli pokasowało i takie które trawa porastała od czasów Piasta.

#10 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 15:14

Jeśli masz łąkę na użytkach ornych powyżej 5 lat staję się ona TUZem. Wiec trzeba pilnowac aby łąki nie były starsze niż 5 lat.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 21:20

co i jak zrobić z łąki na grunty orne jeśli w trawie nie było perzu to wystarczy sama orka ale taka co obruci darn do góry nogami. jednak glifosat byłby wskazany. choć z jakiś przyczyn nie był zastosowany to tragedii nie ma.ja siałem wiosną jęczmień w wiosenną orkę po łące zdj w galerii. a dzisiaj dodałem zdjecia z dzisiejszej orki łąki jednak tam był glifosat bo był czas na to.