Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa Płyty Obornikowej we własnym zakresie

2 odpowiedzi na ten temat

#1 Share katopo

katopo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 27 listopad 2015 - 21:04

Witam,

zastanawiam się nad budową płyty obornikowej we własnym zakresie.

Jakie wymagania (poda odległościami) musi  spełnić aby nie doczepili się do niej podczas kontroli

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Budowa Płyty Obornikowej we własnym zakresie Dzisiaj, 14:52
  •  

#2 Share Landfarmer

Landfarmer

Jeden lubi żebra, drugi lubi mostek, a ja lubię schab, bo tam ni

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 27 listopad 2015 - 21:30

Zbiornik pod spodem na "wodę gnojową" powstałą w deszczach i to co zwyczajnie wycieknie z tego obornika, musi to być szczelne. A poza tym raczej musisz miec projekt na budowe płyty

Szef wszystkich szefów  ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share polszu

polszu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów
  • Zainteresowania:agro....info...

Napisany 28 listopad 2015 - 09:20

Kilka uwag żeby było dobrze:

1) Górna warstwa min 12-14 cm beton  C35 z pewnego źródła koniecznie z certyfikatem (można nawet poprosić o zachowanie próby), dość gęsto zbrojona (drut  ~fi10 kwadrat 18 do 22 cm.

2) Folia budowlana polecam dwie warstwy (koniecznie z certyfikatem)

3) Dolna warstwa beton B15/B20  jeśli na niestabilnym grząskim gruncie polecam również zbroić 

4) Podbudowa kliniec, żwir, piasek zagęszczone ewentualnie z warstwą betonu suchego B10 na wierzchu gdy grunt niestabilny

Z tego co ja pamiętam do bodajże do 200DJP płyty tak jak i na  pojedyncze (np kolejne dobudowywane) zbiorniki do 25m^3 były wyłącznie na zgłoszenie.Trzeba sprawdzić w starostwie powiatowym . Musisz jednak i tak dostarczyć szczegółowe plany konstrukcyjne i wyrysy na mapach.

Co do odległości pamiętaj  płytę robisz dla wygody!! i zapobieżeniu skażeniu jak też marnotrawstwu nawozu organicznego -  a nie dla litery prawa (czyli np zachowaniu odległości).  Trzeba wszystko przemyśleć.  Można wystąpić o odstępstwo budowlane umotywowane aktualnym zagospodarowaniem działki. Jeśli działki sąsiednie są twoje + ewentualne zgody sąsiadów (załączone do wniosku o odstępstwo budowlane ) nie powinno być z tym problemów. 

I jeszcze jedno ja pod spodem pod płytą nie polecam zbiornika jeśli płyta ma być przejazdowa a na niej pracować ma ciężki sprzęt ( u mnie ładuje się obornik koparką i jeżdżą ciągniki.  Zbiornik mam z boku  głęboko wkopany na nim ponad 1 m ziemi na nim sporadycznie stoją zaparkowane puste przyczepy.  

Polecam przejazdową  płytę kopertową ze spadkami rzędu 2% na środkowy punkt na jednym z dłuższych boków płyty. Tam odprowadzenie  (dwie "skratki": wierzchnia gęsta kratownica pod nią osadnik taki na min 100 -200 litr i z boku skratka bezpośrednio na rurze fi160 stanowiącej odpływ do zbiornika...

Pozdrawiam

Edytowany przez polszu, 28 listopad 2015 - 09:21.

Pozdrawiam