katopo

Budowa Płyty Obornikowej we własnym zakresie

Polecane posty

katopo    43

Witam,

zastanawiam się nad budową płyty obornikowej we własnym zakresie.

Jakie wymagania (poda odległościami) musi  spełnić aby nie doczepili się do niej podczas kontroli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Landfarmer    3581

Zbiornik pod spodem na "wodę gnojową" powstałą w deszczach i to co zwyczajnie wycieknie z tego obornika, musi to być szczelne. A poza tym raczej musisz miec projekt na budowe płyty


Szef wszystkich szefów  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polszu    11

Kilka uwag żeby było dobrze:

1) Górna warstwa min 12-14 cm beton  C35 z pewnego źródła koniecznie z certyfikatem (można nawet poprosić o zachowanie próby), dość gęsto zbrojona (drut  ~fi10 kwadrat 18 do 22 cm.

2) Folia budowlana polecam dwie warstwy (koniecznie z certyfikatem)

3) Dolna warstwa beton B15/B20  jeśli na niestabilnym grząskim gruncie polecam również zbroić 

4) Podbudowa kliniec, żwir, piasek zagęszczone ewentualnie z warstwą betonu suchego B10 na wierzchu gdy grunt niestabilny

 

Z tego co ja pamiętam do bodajże do 200DJP płyty tak jak i na  pojedyncze (np kolejne dobudowywane) zbiorniki do 25m^3 były wyłącznie na zgłoszenie.Trzeba sprawdzić w starostwie powiatowym . Musisz jednak i tak dostarczyć szczegółowe plany konstrukcyjne i wyrysy na mapach.

Co do odległości pamiętaj  płytę robisz dla wygody!! i zapobieżeniu skażeniu jak też marnotrawstwu nawozu organicznego -  a nie dla litery prawa (czyli np zachowaniu odległości).  Trzeba wszystko przemyśleć.  Można wystąpić o odstępstwo budowlane umotywowane aktualnym zagospodarowaniem działki. Jeśli działki sąsiednie są twoje + ewentualne zgody sąsiadów (załączone do wniosku o odstępstwo budowlane ) nie powinno być z tym problemów. 

I jeszcze jedno ja pod spodem pod płytą nie polecam zbiornika jeśli płyta ma być przejazdowa a na niej pracować ma ciężki sprzęt ( u mnie ładuje się obornik koparką i jeżdżą ciągniki.  Zbiornik mam z boku  głęboko wkopany na nim ponad 1 m ziemi na nim sporadycznie stoją zaparkowane puste przyczepy.  

Polecam przejazdową  płytę kopertową ze spadkami rzędu 2% na środkowy punkt na jednym z dłuższych boków płyty. Tam odprowadzenie  (dwie "skratki": wierzchnia gęsta kratownica pod nią osadnik taki na min 100 -200 litr i z boku skratka bezpośrednio na rurze fi160 stanowiącej odpływ do zbiornika...

 

Pozdrawiam

Edytowano przez polszu

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj