Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow?

302 odpowiedzi na ten temat

#121 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 01 maj 2016 - 21:08

Pewnie na codzień wręczasz te koperty że tak w temacie jesteś :P

Jak rolnik kupi ziemię to nie po to by nawet za 10 lat sprzedawać ale spekulanci odczują i bardzo dobrze już słyszałem że są przypadki że dopłaty muszą zwracać bo ziemię kupili a obrabiał kto inny a oni tylko dopłaty brali teraz nie będzie miał z czego oddać  i ziemia może trafić pod młotek  ;)

Nie wręczam i nie mam zamiaru ale znam życie i tam gdzie decyzja zależy od urzędnika tam jest pole do korupcji. nie zastanowiłeś się dlaczego prezes anr ma decydować czy ktoś może być rolnikiem, mam chęć i kapitał to kupuję ziemię i zostaję rolnikiem. Nie udawajmy że jest to coś tak trudnego jak zostać chirurgiem. Tym sposobem możemy dojść do takich absurdów że / tu wpisz sobie nawę zawodu np piekarz mechanik, sprzedawca, budowlaniec, sprzątaczka, itd/ o tym  by wykonywać określony zawód będzie konieczne wykształcenie, decyzja urzędnika i miejsce zamieszkania.  Rolnik kupuje ziemię dla biznesu jak biznes nie idzie to sprzedaje i nie pitol mi tu o zamiłowaniu itp bo to może być hobbysta,pasjonat a nie rolnik. Nikt zdrowy na umyśle nie zapie...la w ciągniku dla satysfakcji,przyjemności itp. Rolnik robi to dla kasy, inwestuje w nawozy, opryski odpowiednie odmiany itd. by zarobić. Ustawa jest dla rolników szkodliwa i tyle w temacie, zadowoleni małorolni wiecznie poszkodowani przez wydumanych obcokrajowców robiących skok na polską ziemię. A prawda jest taka że jak PGR-y padały to ziemi nikt nie chciał, jak weszliśmy do unii to pewnie byli w grupie tych co nawet nie chcieli złożyć wniosku o dopłaty. A jak sąsiedzi skorzystali z różnych programów i pojawiły się na wsi nowe ciągniki i obory to z zawiści szlag ich trafia i tak już im zostało.

i jeszcze do marrona jeśli jest jeden kupujący /ANR/ to on dyktuje warunki co komu i po ile. Ja pamiętam czasy jednej partii i wiem czym to grozi dlatego jestem na nie.  Dziś nie planuję sprzedawać swojej ziemi ale nie wiem co będzie za rok czy pięć, może zdrowie wymusi sprzedaż i wówczas mam oddać za grosze zimie agencji bo w gminie nie będzie chętnego. I podobnie z rolnikami posiadającymi ziemię potencjalnie nadającą się pod budownictwo lud działkę rekreacyjną nie sprzedam miastowemu za konkretną kasę bo ni może on tego kupić bo nie spełnia wymogów by posiadać 1ha ziemi, na którym chciałby wybudować sobie dom i posadzić trochę jabłoni i gruszek. Ten luksus tylko dla wybranych.    

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? Dzisiaj, 11:35
  •  

#122 Share krilan06

krilan06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 449 postów

Napisany 01 maj 2016 - 21:18

A jak to jest - jeżeli jeszcze nie posiadam gospodarstwa 5 lat (od 4 lat mam) to mogę kupować ziemię czy nie? Wystarczy, że mieszkam na terenie gminy od 5 lat?

#123 Share maciej123

maciej123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 01 maj 2016 - 22:28

jesli rodzice w tym roku przepisza mi gospodarstwo i stane sie mlodym rolnikiem bede mogl kupic ziemie? bo w ustawie jest zapis ze 5 lat trzeba prowadzic gospodarstwo

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Ustawa kontrowersyjna zobacz »

•  

#124 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 02 maj 2016 - 05:03

tego to nie wiedzą najstarsi górale notariusze dopiero się szkolą w nowej ustawie :)

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#125 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 02 maj 2016 - 07:00

jesli rodzice w tym roku przepisza mi gospodarstwo i stane sie mlodym rolnikiem bede mogl kupic ziemie? bo w ustawie jest zapis ze 5 lat trzeba prowadzic gospodarstwo

Nie ma takiego zapisu że musisz prowadzić 5 lat gospodarstwo Chyba że chodzi ci o kwalifikacje rolnicze które zdobywa się zależnie od wykształcenia i np. wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe nie wymaga żadnego stażu w rolnictwie a inne owszem - wówczas zależnie od wykształcenia należy mieć 3 lub 5-letni staż pracy i też niekoniecznie należy prowadzić gospodarstwo aby nabyć taki staż - wszystko jest w ustawie - jeśli cię to naprawdę interesuje to zadaj sobie trud aby to przeczytać bo żaden artykuł ani komentarz na forum nie rozjaśni ci lepiej sytuacji 

#126 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1487 postów

Napisany 02 maj 2016 - 07:15

Nie wręczam i nie mam zamiaru ale znam życie i tam gdzie decyzja zależy od urzędnika tam jest pole do korupcji. nie zastanowiłeś się dlaczego prezes anr ma decydować czy ktoś może być rolnikiem, mam chęć i kapitał to kupuję ziemię i zostaję rolnikiem. Nie udawajmy że jest to coś tak trudnego jak zostać chirurgiem. Tym sposobem możemy dojść do takich absurdów że / tu wpisz sobie nawę zawodu np piekarz mechanik, sprzedawca, budowlaniec, sprzątaczka, itd/ o tym  by wykonywać określony zawód będzie konieczne wykształcenie, decyzja urzędnika i miejsce zamieszkania.  Rolnik kupuje ziemię dla biznesu jak biznes nie idzie to sprzedaje i nie pitol mi tu o zamiłowaniu itp bo to może być hobbysta,pasjonat a nie rolnik. Nikt zdrowy na umyśle nie zapie...la w ciągniku dla satysfakcji,przyjemności itp. Rolnik robi to dla kasy, inwestuje w nawozy, opryski odpowiednie odmiany itd. by zarobić. Ustawa jest dla rolników szkodliwa i tyle w temacie, zadowoleni małorolni wiecznie poszkodowani przez wydumanych obcokrajowców robiących skok na polską ziemię. A prawda jest taka że jak PGR-y padały to ziemi nikt nie chciał, jak weszliśmy do unii to pewnie byli w grupie tych co nawet nie chcieli złożyć wniosku o dopłaty. A jak sąsiedzi skorzystali z różnych programów i pojawiły się na wsi nowe ciągniki i obory to z zawiści szlag ich trafia i tak już im zostało.

i jeszcze do marrona jeśli jest jeden kupujący /ANR/ to on dyktuje warunki co komu i po ile. Ja pamiętam czasy jednej partii i wiem czym to grozi dlatego jestem na nie.  Dziś nie planuję sprzedawać swojej ziemi ale nie wiem co będzie za rok czy pięć, może zdrowie wymusi sprzedaż i wówczas mam oddać za grosze zimie agencji bo w gminie nie będzie chętnego. I podobnie z rolnikami posiadającymi ziemię potencjalnie nadającą się pod budownictwo lud działkę rekreacyjną nie sprzedam miastowemu za konkretną kasę bo ni może on tego kupić bo nie spełnia wymogów by posiadać 1ha ziemi, na którym chciałby wybudować sobie dom i posadzić trochę jabłoni i gruszek. Ten luksus tylko dla wybranych.    

Po części masz rację podobnie policjant nikt chybba nie myśli że pracuje po to by przestrzegano prawa napadną cię bandyci dadzą mu kasy to się odwróci na pięcie i będzie udawał że nie widzi bo on pracuje dla kasy ;) czy taki lekarz widzi wypadek są ofiary ale najpierw sprawdzi w EWUŚ czy masz ubezpieczenie albo gruby portfel w kieszeni bo on też tylko przecież dla kasy robi takie mamy czasy żyjemy tylko dlas kasy można by powiedzieć :P :P

#127 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 02 maj 2016 - 11:53

Troche ta ustawa jest źle napisana kościół nie powinien mieć prawa kupna ziemi , chyba że chcą żyć z ziemi to poństwo powinno pozabierać im wszystko co daje sam osobiście jestem za tym , Bardzo dobrze że ziemie może kupić tylko rolnik , dlatego że masowo ludzie wykupywali ziemie i to był jeden z powodów windowania cen ziemi , , cena ziemi średnio III klasy powinna kosztować 20 tys , ziemia to nasze miejsce pracy i tak powinno zostać

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#128 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 02 maj 2016 - 12:05

Tak wychwalacie zmiany wprowadzone przez PiS, a Ja widzę wiele wad i ulotka KOD-u je także pokazuje. Zacznę od zmiany wstrzymania sprzedaży ziemi, dziś tylko dzierżawa dla rolnika z gminy. Wylicytowane / kosmiczne / stawki już przytaczane są w wątku o cenach ziemi, pytam się czy takie rozwiązanie uważacie dla was za lepsze. Wygrywacie dzierżawę i 10 lat płacicie za ziemię a ta dalej nie jest wasza. Gdy by tą kasę zaliczyć na kupioną ziemię to po 10 latach połowa jak nie więcej była by już spłacona. Dzierżawiąc ziemię ANR nie ma najmniejszego zamiaru wspomagać małych gospodarstw dając im ziemię w przetargu skierowanym tylko do nich ze stała ceną np 0,5 tony pszenicy za ha tylko przetarg jest na zasadzie bijcie się do upadłego. Zmiana moim zdaniem zdecydowanie na gorsze. co do ustawy o sprzedaży ziemi to po pierwsze spowoduje spadek cen ziemi w rejonach gdzie rolnictwo jest słabo rozwinięte i chętnych na ziemię sąsiadów nie uświadczysz, do dziś mogłeś taką ziemię sprzedaż miastowemu pod budownictwo, lub komuś kto w ziemię lokuje kasę. Po drugie i to już fakt, banki nie chcą jako zabezpieczenia kredytu hipoteki, będzie to problem wielu którzy inwestując w gospodarstwo dawali na zabezpieczenie ziemię. Po trzecie co do dziedziczenia jest ustawa o spadkach gdzie jest określone kto i kiedy dziedziczy, ustawa o sprzedaży ziemi ingeruje w dziedziczenie bez powodu skoro można wszystko zapisać w testamencie, a może jednak jest jakiś powód i nie wszystko można przepisać jak się chce. Idziemy dalej, ograniczenie ziemia tylko dla rolników z gminy zamieszkania lub sąsiedniej to adekwatnie idąc tym tokiem myślenia wszelka działalność gospodarcza tylko dla nie rolników, oczywiście łącznie z usługami świadczonymi dla rolników typu koszenie kombajnem itp. Osobiście nie widzę w zawodzie rolnika nic takiego szczególnego żeby nie mógł tego robić ktoś bez szkoły w kierunku rolniczym. Naprawdę nie jest to nic wielkiego i będzie miało wpływ tylko na wysokość plonów jakie osiągnie taki zielony rolnik, może zresztą całkiem nieźle się doszkolić chociażby z tego forum. Kolejny zapis to nieograniczony dostęp do ziemi dla związków wyznaniowych czytaj  Kościoła Katolickiego, to największy przekręt oddający ziemię pod obcą jurysdykcję /watykan/. Moim zdaniem jest to znacznie gorsze jak kupno ziemi przez rolnika obcokrajowca, bo ten chociaż na tej ziemi pracuje i utrzymuje ją w kulturze rolnej, KK sprowadza ziemię czysto materialnie albo sprzedaje ją za grubą kasę albo doi rolnika z opłat dzierżawnych. Nie ma żadnego uzasadnienia dla czynienia dla nich wyjątku. I na zakończenie ANR została super monopolistą na rynku nieruchomości rolnych i trudno upatrywać w tym cokolwiek pozytywnego. 

#129 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 02 maj 2016 - 13:45

Tak wychwalacie zmiany wprowadzone przez PiS, a Ja widzę wiele wad i ulotka KOD-u je także pokazuje. Zacznę od zmiany wstrzymania sprzedaży ziemi, dziś tylko dzierżawa dla rolnika z gminy. Wylicytowane / kosmiczne / stawki już przytaczane są w wątku o cenach ziemi, pytam się czy takie rozwiązanie uważacie dla was za lepsze. Wygrywacie dzierżawę i 10 lat płacicie za ziemię a ta dalej nie jest wasza. Gdy by tą kasę zaliczyć na kupioną ziemię to po 10 latach połowa jak nie więcej była by już spłacona. Dzierżawiąc ziemię ANR nie ma najmniejszego zamiaru wspomagać małych gospodarstw dając im ziemię w przetargu skierowanym tylko do nich ze stała ceną np 0,5 tony pszenicy za ha tylko przetarg jest na zasadzie bijcie się do upadłego.cokolwiek pozytywnego. 

A niby napoczatku lat 90 bylo inaczej  tez tak  sie  licytowalo i jakos teraz zasady sie nie zmienily. To tylko od  zdrowego rozsadku ludzi zależy ile wylicytuja, jesli ktos uwaza ze go stac to niech płaci i 10 ton dzierzawy

@adamj24- napisałeś też

Idziemy dalej, ograniczenie ziemia tylko dla rolników z gminy zamieszkania lub sąsiedniej to adekwatnie idąc tym tokiem myślenia wszelka działalność gospodarcza tylko dla nie rolników, oczywiście łącznie z usługami świadczonymi dla rolników typu koszenie kombajnem itp.

Wiec odpowiem ci ze musisz by naprawe mocno zacofany bo nawet przetargi moga byc nieograniczone i taki ostatnio 29.04.2016 był w gminie Zalewo  powiat iława na 320 ha w  kilku działkach

Co do kupna ziemii tez nie ma ograniczenia zakupu terytorialnego mozna w calym kraju kupowac - wiec jesli masz wypisywac takie bzdury to lepiej sie nie udzielaj- bo stajesz sie kolejnym trolem KODu, ktory sieje dezinformacje

Dobra rada - PRZECZYTAJ USTAWE

#130 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 02 maj 2016 - 13:54

jak dla mnie to zakaz kupowania ziemii mógł by obejmować nawet sąsiednie wioski. W wiosce mamy tyle ziemii że dla każdego rolnika było by ze 100ha, ale z okolicznych gmin ludzie dojeżdżają po 20-40km i takim sposobem nikt nie ma w wiosce powyżej 50ha. A niektórzy walą po 40km bo 100-500ha im mało.

Edytowany przez songo, 02 maj 2016 - 13:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 02 maj 2016 - 14:10

No i o to chodzi przyjedzie taki nie wiadomo skąd i sie panoszy , a ziemie powinien uprawiać ktoś z wioski tej co lezy ziemia lub wsi obok jeśli nie ma chetnych w tej wiosce , a KOD to idioci ,

#132 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 562 postów

Napisany 02 maj 2016 - 14:19

idiotą to jest ten co wycenia swoja  ziemię klasy III na 20 tys za ha  ;)

w życiu nie sprzedałbym za tyle ,ale widzę że niektórzy słabo cenią swój warsztat  

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#133 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 02 maj 2016 - 16:38

Idiotą jest ten co daje 100 tys za ha przy pszenicy po 640 zresztą ten co na tyle wycenia też poza tym jest tan napisane powinna kosztować, przy tych cenach i opłacalności produkcji ,  są rejony kraju gdzie ziemia tyle kosztuje , to nasz warsztat pracy a nie rzecz do lokowania nadwyżki pieniedzy

Edytowany przez Michalmeer, 02 maj 2016 - 16:39.

#134 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 02 maj 2016 - 16:38

Tak wychwalacie zmiany wprowadzone przez PiS, a Ja widzę wiele wad i ulotka KOD-u je także pokazuje. Zacznę od zmiany wstrzymania sprzedaży ziemi, dziś tylko dzierżawa dla rolnika z gminy. Wylicytowane / kosmiczne / stawki już przytaczane są w wątku o cenach ziemi, pytam się czy takie rozwiązanie uważacie dla was za lepsze. Wygrywacie dzierżawę i 10 lat płacicie za ziemię a ta dalej nie jest wasza. Gdy by tą kasę zaliczyć na kupioną ziemię to po 10 latach połowa jak nie więcej była by już spłacona. Dzierżawiąc ziemię ANR nie ma najmniejszego zamiaru wspomagać małych gospodarstw dając im ziemię w przetargu skierowanym tylko do nich ze stała ceną np 0,5 tony pszenicy za ha tylko przetarg jest na zasadzie bijcie się do upadłego. Zmiana moim zdaniem zdecydowanie na gorsze. co do ustawy o sprzedaży ziemi to po pierwsze spowoduje spadek cen ziemi w rejonach gdzie rolnictwo jest słabo rozwinięte i chętnych na ziemię sąsiadów nie uświadczysz, do dziś mogłeś taką ziemię sprzedaż miastowemu pod budownictwo, lub komuś kto w ziemię lokuje kasę. Po drugie i to już fakt, banki nie chcą jako zabezpieczenia kredytu hipoteki, będzie to problem wielu którzy inwestując w gospodarstwo dawali na zabezpieczenie ziemię. Po trzecie co do dziedziczenia jest ustawa o spadkach gdzie jest określone kto i kiedy dziedziczy, ustawa o sprzedaży ziemi ingeruje w dziedziczenie bez powodu skoro można wszystko zapisać w testamencie, a może jednak jest jakiś powód i nie wszystko można przepisać jak się chce. Idziemy dalej, ograniczenie ziemia tylko dla rolników z gminy zamieszkania lub sąsiedniej to adekwatnie idąc tym tokiem myślenia wszelka działalność gospodarcza tylko dla nie rolników, oczywiście łącznie z usługami świadczonymi dla rolników typu koszenie kombajnem itp. Osobiście nie widzę w zawodzie rolnika nic takiego szczególnego żeby nie mógł tego robić ktoś bez szkoły w kierunku rolniczym. Naprawdę nie jest to nic wielkiego i będzie miało wpływ tylko na wysokość plonów jakie osiągnie taki zielony rolnik, może zresztą całkiem nieźle się doszkolić chociażby z tego forum. Kolejny zapis to nieograniczony dostęp do ziemi dla związków wyznaniowych czytaj  Kościoła Katolickiego, to największy przekręt oddający ziemię pod obcą jurysdykcję /watykan/. Moim zdaniem jest to znacznie gorsze jak kupno ziemi przez rolnika obcokrajowca, bo ten chociaż na tej ziemi pracuje i utrzymuje ją w kulturze rolnej, KK sprowadza ziemię czysto materialnie albo sprzedaje ją za grubą kasę albo doi rolnika z opłat dzierżawnych. Nie ma żadnego uzasadnienia dla czynienia dla nich wyjątku. I na zakończenie ANR została super monopolistą na rynku nieruchomości rolnych i trudno upatrywać w tym cokolwiek pozytywnego. 

Powiedz mi gdzie był KOD gdy ustawę pisało PO z PSL? Jakoś wówczas żadnych protestów nie było słychać  A PIS dopisał zdaje się tylko poprawki które dotyczą spółek i usunął prawo pierwokupu dla sąsiada No i oczywiście ten kontrowersyjny i absurdalny dopisek o Kościele i związkach wyznaniowych We mnie jako rolnika najbardziej uderzają zapisy które uniemożliwiają mi podział gospodarstwa wedle moich potrzeb Ale jestem świadomy że te zapisy wprowadził PSL a wszystkie inne partie to poparły 

#135 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 02 maj 2016 - 17:19

Troche ta ustawa jest źle napisana kościół nie powinien mieć prawa kupna ziemi , chyba że chcą żyć z ziemi to poństwo powinno pozabierać im wszystko co daje sam osobiście jestem za tym , Bardzo dobrze że ziemie może kupić tylko rolnik , dlatego że masowo ludzie wykupywali ziemie i to był jeden z powodów windowania cen ziemi , , cena ziemi średnio III klasy powinna kosztować 20 tys , ziemia to nasze miejsce pracy i tak powinno zostać

A ja jestem zdania że ziemia powinna kosztować 20 tyś ale euro, wtedy na starość mógłbym sprzedać wszystko, zostawić ten cały polski bajzel i wyjechać gdzieś do ciepłych krajów wygrzewać kości.

#136 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1487 postów

Napisany 02 maj 2016 - 17:51

Hm a co w przypadku nagłej śmierci>? Żywność jest task dziś faszerowana chemią że większość z nas tej starości nie doczeka B)

#137 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 797 postów

Napisany 02 maj 2016 - 18:38

istotą stworzenia KODu jest chyba to co dobra zmiana robi z trybunałem

dla mnie też 20 tys zł to jest wart ale piach 5 klasa, kwestia konkretnej sytuacji

#138 Share Rafalr2

Rafalr2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 maj 2016 - 19:01

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? Kurs kwalifikacyjny R3
„Prowadzenie produkcji rolniczej"

Czy ten kurs zalicza sie pod szkołe zawodową i mogę sie podpiąć pod rolnika inwidualnego nie mając jeszcze gospodarstwa 3 lat ?

#139 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1487 postów

Napisany 02 maj 2016 - 19:15

Tak

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1487 postów

Napisany 03 maj 2016 - 08:25

Po 10 latach to w przypadku kupna nawet odsetek byś przy tych cenach nie miał zapłaconych a co dopiero raty co do kościoła to co myślisz że się żuci i ziemię wykupi kościól sam nieruchomości sprzedaje bo n ie stać go na utrzymanie tego więc daruj sob ie te uwagi