Narko

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow?

Polecane posty

Gość   
Gość

Widzieć ustawę a ją przeczytać to nie jest to samo. Zalinkowałeś ją tutaj i dobrze.

 

Więc zaczynamy od początku.

Kolega się obawia że jako MR ma ziemię dopiero np. pół roku i nie spełnia rzekomego wymogu uprawniającego do zakupu gruntów, którym jest pięcioletnie posiadanie ziemi.

I ty twierdzisz że taki zapis faktycznie jest i obawy szanownego kolegi są w pełni uzasadnione.

 

Więc wskaż dokładnie art. i pt. który mówi o wymogu posiadania przez 5 lat ziemi, bo ja naprawdę tego nie doczytałem i uważam że jesteś w błędzie.

Jest tam mowa o zobowiązaniach które trzeba spełnić w przeciągu 5 lat, np. zamieszkanie w gminie gdzie się ma jedną z działek rolnych, czy wykształcenie. Ale nie ma że już od maja 2011 roku musiałeś mieć ziemię na siebie, bo inaczej jesteś nie rolnik.

 

Trochę mieszasz, jedne słowa tyczą się sprzedaży z ANR, jedne indywidualnych transakcji, nie czytałeś art. 10 itd. ogólnie sporo nie domówień mało konkretów, opieracie się na pseudo artykułach siejących zamęt, a tak naprawdę dla nas rolników ta ustawa nie wiele odbiega od poprzedniej.

 

Jak była definicja rolnika indywidualnego tak jest, jak ANR miała prawo pierwokupu tak ma. Szukacie dziury w całym. Ale każdy może wskazać konkretny artykuł który jego zdaniem krzywdzi rolników indywidualnych i możemy porozmawiać. Bo przytaczanie zasłyszanych historyjek nie wiadomo gdzie i wykłócanie się że ,,oni tam tak powiedzieli to musi być prawda,, nie ma najmniejszego sensu.

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

art 10 czytałem - i rozpisałem ci w temacie ceny ziemi :) dotyczy tylko ubezpieczenia w zusie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale obowiązku posiadania ziemi od 5 lat nie ma. Tamten temat mi się zgubił. AF chodzi jak chce i tamten temat nie często patrzę. Ale temat cena pszenicy zawsze gdy tu wejdę i też mi go nie wyświetlało, szukając też nie było. Więc jak coś to daj link.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin309    7

pomoże mi ktos chce kupic pod koniec lipca dom z 3 ha ziemi nie jestem rolnikiem mieszkam w tej gminie od urodzenia cy bedzie to mozliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

a co z przekazywaniem ziemii np. synowi który nie ma szkoły/kwalifikacji rolniczych ? w takim przypadku to agencja ma prawo pierwokupu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie możesz bez problemu przekazać nikt Ci nie zabierze ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin309    7

ale jak agencja nie jest zainteresowana sasiedzi przez miedze tez nie sa zainteresowani a ja nie jestem rolnikiem tylko moi rodzice to ja moge kupic czy bede miał problem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

A co w sytuacji gdy mam do sprzedania dajmy na to 20ha w kawałku i chcę 50 tyś za hektar. Sąsiadów zza miedzy nie stać na cenę którą chcę dostać i oferują 30 tyś hektar a mam klienta któremu odpowiada cena i chce kupić tyle że mieszka w innej gminie? ANR według swoich tabelek wylicza wartość gruntu dajmy na 35 tyś hektar . I co ? Zostanę zmuszony do sprzedaży sąsiadom o 20 tyś zł taniej za hektar czy ANR o 15 tyś taniej za hektar?

 

ja jestem właśnie w odwrotnej sytuacji - są obok na sprzedaż 3,3 ha za 100 000 zł. ja jestem jedynym sąsiadem tej ziemi, ale nie mam zamiaru tyle płacić, tylko połowę tego. jak to mogę rozegrać wg nowego prawa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin309    7

jak czytałem przepisy to jest napisane ze mozesz do sądu skierowac sprawe wtedy sad zasadzi cene rynkowa i taka bedziesz musiał zapłacic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja jestem właśnie w odwrotnej sytuacji - są obok na sprzedaż 3,3 ha za 100 000 zł. ja jestem jedynym sąsiadem tej ziemi, ale nie mam zamiaru tyle płacić, tylko połowę tego. jak to mogę rozegrać wg nowego prawa?

 

Nie ma znaczenia że jesteś sąsiadem każdy inny rolnik ma prawo kupić to co piszesz to był poprzedni projekt i nie wszedł on w życie

jak czytałem przepisy to jest napisane ze mozesz do sądu skierowac sprawe wtedy sad zasadzi cene rynkowa i taka bedziesz musiał zapłacic

 

Jeśli cena znacząco odbiega czyli nie 1tyś czy 2 i sprzedający nie ma obowiązku sprzedać za tę cenę wyjątek jest egzekucja komornicza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin309    7

staszek131415 masz moze link do projektu który wchodzi w zycie? czy młody rolnik bez problemu bedzie mogł kupic ziemie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

ja jestem właśnie w odwrotnej sytuacji - są obok na sprzedaż 3,3 ha za 100 000 zł. ja jestem jedynym sąsiadem tej ziemi, ale nie mam zamiaru tyle płacić, tylko połowę tego. jak to mogę rozegrać wg nowego prawa?

Na szczęście wykreślili z nowej ustawy prawo pierwokupu dla sąsiada wiec możesz zapłacić tyle co chce sprzedający albo się potargować 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U nas za tą kwotę to sąsiad dowiedziałby się że było na sprzedaż jakby kupujący zaczął uprawiać ;) sam tak kupiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Mam umowionego notariusza na polowe maja w celu podpisania umowy zakupu ziemi. Powiedzie mi jaka droga urzedowa zalatwia sie sprawy zwiazane z pierwokupem przez ARiMR. Sklada sie jakies podania? Bylem dzis u nich i jak zwykle jeszcze nic nie wiedza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Po pierwsze jak byłeś w ARiMR to nic dziwnego ze nie wiedzą bo to ich nie dotyczy Prawo pierwokupu MIAŁA, ma i będzie mieć ANR  Po drugie zmień notariusza bo to jego zadanie aby załatwić sprawę z ANR - a robi to tak że najpierw zawiera umowę przedwstępną , ustala ewentualne osoby/instytucje mające prawo pierwokupu - zapoznaje ich z tą umową przedwstępną  i jej warunkami i jak w określonym czasie nie złożą chęci zakupu to można zawrzeć umowę właściwą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Kupowal ktoś ostatnio pole? Notariusz pobierał PCC? Mam z dzierzawami 11ha planuje dokupić 1,5ha będę musiał płacić PCC?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

Jesli kupujesz ziemie na powiększenie gospodarstwa i jesteś rolnikiem to nie płacisz pcc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    188

kupować teraz ziemię na szybko czy spokojnie po 1maja? Pytam bo już glupieje, jedni mówią żeby brać bo zaraz będzie koniec a drudzy że nic się nie zmieni tylko cena spadnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a jak to będzie? jak dzierżawię, jakieś pole to będę miał pierwszeństwo kupna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

a jakto jest z kosciołami/parafiami  ? ile ha moga miec, kupowac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

niby tak, jeśli agencja nie będzie miała przeciwwskazań i sama nie kupi

Pierwszeństwo ma dzierżawca dopiero potem wchodzi ANR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2421

kupować teraz ziemię na szybko czy spokojnie po 1maja? Pytam bo już glupieje, jedni mówią żeby brać bo zaraz będzie koniec a drudzy że nic się nie zmieni tylko cena spadnie.

 

Za wiele sie nie zmieni i cena też za wiele nie spadnie na poczatku bedzie trochę zamieszania a myśle że na jesieni wszystko wroci do normy


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj