Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow?

302 odpowiedzi na ten temat

#21 Share tajwan1986

tajwan1986

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 19:34

Cudzoziemcy wykupowali ziemie - źle, strajkowali. Chcą wprowadzić zakaz sprzedawania polskiej ziemi zagranicznym kołchozom też źle. - to czego wy w końcu chcecie ?

ok wiec niech blokują cudzoziemców i inwestorów co nie mają gdzie kasy ulokować to w ziemie sadzają.ale rolnik dla drugiego rolnika powinien sprzedawać bez przeszkód zechce kupic kawałek ziemi np ok 5 ha przy której nie mam pola ale mi pasuje bo działka nie mała wiec mogę sie do niej pofatygować bez problemu, a teraz nie bede mógł kupic bo sąsiad który ma ziemie obok mieszka i pracuje za granicą agencja nie ma jak z nim sie skontaktowac i co blokada wszystko stoi? troche chora ustawa.blokowac tylko tych co kupuja ziemie a na niej nie pracuja i cudzoziemców a nie kazdego po kolei.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? Dzisiaj, 21:11
  •  

#22 Share corn-system

corn-system

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 04 luty 2016 - 17:38

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? jakies nowe wiesci na temat zakupu ziemi od ANR ? ostatnio tylko same umowy dzierzaw przez agencje a kiedy bedzie mozna kupic ziemie od spadkobiercow ? albo bezposrednio z ANR ?

#23 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 04 luty 2016 - 19:33

Według planów nowej władzy ziemia rolnicza należąca do ANR ma być jedynie dzierżawiona a nie sprzedawana Tak przynajmniej przedstawiano to w mediach

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share herbpio

herbpio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 02 marzec 2016 - 22:20

Witam chciałbym kupić w tym roku 8 ha gruntów rolnych, planowałem na jesień jak będą pieniądze na wkład własny i stanę się młodym rolnikiem (kredyt MRcsk) lecz jak widzę po zmianie ustawy ustroju rolnego nie mam szans na tę ziemię gdyż dzierżawię te 8 ha na umowę ustną a pierwszeństwo będa mieli dzierżawcy z datą pewną oraz sąsiedzi a ja nie sąsiaduję. Pytanie jest takie czy jeżeli w kwietniu moja mama właścicielka obecna gospodarstwa zawrze umowę przedwstępną z właścicielem i da zadatek to czy jesieną będę ja jako spadkobierca gospodarstwa, mógł wykupić te grunty na starych zasadach i na kredyd preferencyjny?

#25 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 08:20

ja taki myk zrobiłem pół roku temu. na csk kupiłem ziemię, którą brat dzierżawił z 10 lat. w umowie przedwstępnej zrzekł się prawa pierwokupu na moją rzecz, ANR zrezygnowała też z prawa pierwokupu i mogłem sfinalizować zakup.

może ty zadatkował byś w kwietniu jeszcze na starych zasadach, ale wtedy przepada csk. w momencie składania wniosku do banku nie może być żadnej umowy przedwstępnej na ziemię, a nie wiadomo, kiedy będzie csk, choć w zeszłym roku pierwsza pula była właśnie w kwietniu...

ewentualnie, jakby mama zadatkowała grunt, to wtedy po załapaniu się na limit csk notarialnie scedować ją na ciebie. 

#26 Share herbpio

herbpio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 10:24

No bo kupił bym ją jesienią albo w przyszłym roku kiedy będzie limit csk lecz kłopot z tą ustawą. Bo chyba ona obowiązuje wszystkich i rolnik indywidualny nie będzie mógł normalnie kupić jeżeli nie jest dzierżawcą umownym lub sąsiadem pola?

a i na zwykły preferencyjny jest wkłąd własny 20% a na MRcsk 10% a przy sumie 300 tyś to 20% jest dużo tym bardziej przed żniwami i po suszowym roku

#27 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 11:58

w BGŻ PNB Paribas, gdzie brałem csk wkład własny był 20%.

#28 Share bieniek_88

bieniek_88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, survival.

Napisany 03 marzec 2016 - 14:22

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? http://poprzeciwnejs...a-od-1.html?m=1
Ciekawy temat poruszony na blogu. A jak wg Was ma się ta ustawa o zakupie ziemi do prawa do dziedziczenia? Nie mogę właśnie znaleźć jak ta ustawa odnosi się do dziedziczenia oraz otrzymania gospodarstwa w spadku przez NIEROLNIKA. Jak ktoś ma jakieś źródło to niech poda.
Pozdrawiam

Edytowany przez bieniek_88, 03 marzec 2016 - 15:49.

#29 Share herbpio

herbpio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 20:12

a ten wkłąd własny trzeba jakoś udokumentować?

#30 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 22:30

nie, trzeba go po prostu mieć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 08:03

http://poprzeciwnejs...a-od-1.html?m=1
Ciekawy temat poruszony na blogu. A jak wg Was ma się ta ustawa o zakupie ziemi do prawa do dziedziczenia? Nie mogę właśnie znaleźć jak ta ustawa odnosi się do dziedziczenia oraz otrzymania gospodarstwa w spadku przez NIEROLNIKA. Jak ktoś ma jakieś źródło to niech poda.
Pozdrawiam

Te przypadki mają być wyłączone z tej ustawy Nie znajdę źródła ale gdzieś w jakimś artykule ktoś się na ten temat wypowiadał Podobnie jak sasiedzi - ich prawo pierwokupu zostało wykreślone z tej ustawy Pierwokup ma być tylko dla dzierżawcy i ANR

#32 Share jakobek

jakobek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 13:57

Czy wedle nowej ustawy osoby będące w ZUS są całkowicie wyeliminowani z prawa kupna ziemi nawet jeśli  posiadają gospodarstwo od wielu lat ?? I jak wygląda sytuacja gdy płatnik składek ZUS chce wydzierżawić ziemie od prywatnego właściciela ( od ANR pewnie nie ma takiej możliwości) czy ANR ma prawo ingerencji w umowę ??

#33 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 20:53

Nie wydaje mi się aby definicja rolnika w tym przypadku obejmowała wymóg opłacania KRUS-u A co do dzierżawy to ANR nie będzie miała podstaw prawnych do ingerencji w umowy dzierżawy t Jedyne przypadki gdy ANR podważy umowę dzierżawy to chyba tylko te gdy według nowej ustawy nabywca gruntów złamie swoje zobowiązanie o osobistym uprawianiu kupionej ziemi przez 10 lat i zechce ją komuś wydzierzawić

Edytowany przez maroon, 04 marzec 2016 - 20:56.

#34 Share tomrolnik

tomrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 810 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja,

Napisany 13 marzec 2016 - 09:17

jak wiadomo przepisy mają wejść z dniem 1 maja 2016. Wie ktoś jak ta zmiana ma się do zakupu ziemii jako młody rolnik ?  Trzeba się spieszyć aby zdążyć przed 1 maja ? Z przepisów wynika między innymi że musisz mieć gospodarstwo minimum 5 lat , a młody rolnik dopiero zaczyna w większości przypadków , wie ktoś coś na ten temat ?

#35 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1491 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 18:12

Młody rolnik będzie miał pierwszeństwo

#36 Share tomrolnik

tomrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 810 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja,

Napisany 13 marzec 2016 - 18:52

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? a jak ma się zapis ze musisz mieć minimum 5 lat gospodarke do młodego rolnika?

#37 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 19:06

Jakie pierwszeństwo, jakie preferencje??? Co to k..a jest??

Masz kasę , dogadujesz się ze sprzedającym , kupujesz.

A co w sytuacji gdy mam do sprzedania dajmy na to 20ha w kawałku i chcę 50 tyś za hektar. Sąsiadów zza miedzy nie stać na cenę którą chcę dostać i oferują 30 tyś hektar a mam klienta któremu odpowiada cena i chce kupić tyle że mieszka w innej gminie? ANR według swoich tabelek wylicza wartość gruntu dajmy na 35 tyś hektar . I co ? Zostanę zmuszony do sprzedaży sąsiadom o 20 tyś zł taniej za hektar czy ANR o 15 tyś taniej za hektar?

Rozumiecie już kto będzie finansował pisowskie obietnice..... 

#38 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 22:20

dokładnie - sąsiad gołodupiec będzie miał pierwszeństwo przed osobą "z zewnątrz".

#39 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 13 marzec 2016 - 22:36

to nie ważne czy gołodupiec czy nie....to chodzi o uzyskaną cenę za MOJĄ WŁASNOŚĆ. Rozumiem zakaz sprzedaży obcokrajowcom ale nie rozumiem nakazu sprzedaży sąsiadowi skoro go nie stać na moją ofertę cenową. 

To tak jakbyś szedł do sklepu i dyktował ceny. PRL bis normalnie. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 13 marzec 2016 - 22:48

to nie sprzedawaj, to są chore ceny ziemii, dobrze, że u mnie się nie biją i 40k to za drogo. Bo w sąsiedniej gminie to 80tys to mało.

PS. pierwszeństwo pierwokupu ma dzierżawca, po prostu daj na dzierżawę 1 rok osobie której chcesz sprzedać

Edytowany przez songo, 13 marzec 2016 - 22:50.