Narko

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow?

Polecane posty

herbpio    7

No bo kupił bym ją jesienią albo w przyszłym roku kiedy będzie limit csk lecz kłopot z tą ustawą. Bo chyba ona obowiązuje wszystkich i rolnik indywidualny nie będzie mógł normalnie kupić jeżeli nie jest dzierżawcą umownym lub sąsiadem pola?


a i na zwykły preferencyjny jest wkłąd własny 20% a na MRcsk 10% a przy sumie 300 tyś to 20% jest dużo tym bardziej przed żniwami i po suszowym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

http://poprzeciwnejstronierynku.blogspot.com/2016/01/ograniczenia-w-handlu-ziemia-rolna-od-1.html?m=1

Ciekawy temat poruszony na blogu. A jak wg Was ma się ta ustawa o zakupie ziemi do prawa do dziedziczenia? Nie mogę właśnie znaleźć jak ta ustawa odnosi się do dziedziczenia oraz otrzymania gospodarstwa w spadku przez NIEROLNIKA. Jak ktoś ma jakieś źródło to niech poda.

Pozdrawiam

Edytowano przez bieniek_88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

http://poprzeciwnejstronierynku.blogspot.com/2016/01/ograniczenia-w-handlu-ziemia-rolna-od-1.html?m=1

Ciekawy temat poruszony na blogu. A jak wg Was ma się ta ustawa o zakupie ziemi do prawa do dziedziczenia? Nie mogę właśnie znaleźć jak ta ustawa odnosi się do dziedziczenia oraz otrzymania gospodarstwa w spadku przez NIEROLNIKA. Jak ktoś ma jakieś źródło to niech poda.

Pozdrawiam

Te przypadki mają być wyłączone z tej ustawy Nie znajdę źródła ale gdzieś w jakimś artykule ktoś się na ten temat wypowiadał Podobnie jak sasiedzi - ich prawo pierwokupu zostało wykreślone z tej ustawy Pierwokup ma być tylko dla dzierżawcy i ANR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakobek    4

 Czy wedle nowej ustawy osoby będące w ZUS są całkowicie wyeliminowani z prawa kupna ziemi nawet jeśli  posiadają gospodarstwo od wielu lat ?? I jak wygląda sytuacja gdy płatnik składek ZUS chce wydzierżawić ziemie od prywatnego właściciela ( od ANR pewnie nie ma takiej możliwości) czy ANR ma prawo ingerencji w umowę ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Nie wydaje mi się aby definicja rolnika w tym przypadku obejmowała wymóg opłacania KRUS-u A co do dzierżawy to ANR nie będzie miała podstaw prawnych do ingerencji w umowy dzierżawy t Jedyne przypadki gdy ANR podważy umowę dzierżawy to chyba tylko te gdy według nowej ustawy nabywca gruntów złamie swoje zobowiązanie o osobistym uprawianiu kupionej ziemi przez 10 lat i zechce ją komuś wydzierzawić

 

 

 

Edytowano przez maroon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomrolnik    113

jak wiadomo przepisy mają wejść z dniem 1 maja 2016. Wie ktoś jak ta zmiana ma się do zakupu ziemii jako młody rolnik ?  Trzeba się spieszyć aby zdążyć przed 1 maja ? Z przepisów wynika między innymi że musisz mieć gospodarstwo minimum 5 lat , a młody rolnik dopiero zaczyna w większości przypadków , wie ktoś coś na ten temat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Młody rolnik będzie miał pierwszeństwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

Jakie pierwszeństwo, jakie preferencje??? Co to k..a jest??

 

Masz kasę , dogadujesz się ze sprzedającym , kupujesz.

 

 

A co w sytuacji gdy mam do sprzedania dajmy na to 20ha w kawałku i chcę 50 tyś za hektar. Sąsiadów zza miedzy nie stać na cenę którą chcę dostać i oferują 30 tyś hektar a mam klienta któremu odpowiada cena i chce kupić tyle że mieszka w innej gminie? ANR według swoich tabelek wylicza wartość gruntu dajmy na 35 tyś hektar . I co ? Zostanę zmuszony do sprzedaży sąsiadom o 20 tyś zł taniej za hektar czy ANR o 15 tyś taniej za hektar?

 

 

Rozumiecie już kto będzie finansował pisowskie obietnice..... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

dokładnie - sąsiad gołodupiec będzie miał pierwszeństwo przed osobą "z zewnątrz".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

to nie ważne czy gołodupiec czy nie....to chodzi o uzyskaną cenę za MOJĄ WŁASNOŚĆ. Rozumiem zakaz sprzedaży obcokrajowcom ale nie rozumiem nakazu sprzedaży sąsiadowi skoro go nie stać na moją ofertę cenową. 

 

To tak jakbyś szedł do sklepu i dyktował ceny. PRL bis normalnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to nie sprzedawaj, to są chore ceny ziemii, dobrze, że u mnie się nie biją i 40k to za drogo. Bo w sąsiedniej gminie to 80tys to mało.

 

PS. pierwszeństwo pierwokupu ma dzierżawca, po prostu daj na dzierżawę 1 rok osobie której chcesz sprzedać

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale nie będzie obowiązku sprzedać sąsiadowi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jak wiadomo przepisy mają wejść z dniem 1 maja 2016. Wie ktoś jak ta zmiana ma się do zakupu ziemii jako młody rolnik ?  Trzeba się spieszyć aby zdążyć przed 1 maja ? Z przepisów wynika między innymi że musisz mieć gospodarstwo minimum 5 lat , a młody rolnik dopiero zaczyna w większości przypadków , wie ktoś coś na ten temat ?

pokarz ten zapis z którego wynika że musisz mieć gospodarstwo 5 lat aby móc kupować ziemię.

 

No weź go pokaż zalinkuj tu na forum. Bo na razie to nasłuchałeś się bredni i siejesz zamęt.

Nie ma takiego zapisu i każdy młody rolnik będzie mógł kupować ziemię nawet w innych województwach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomrolnik    113

nie potrafisz czytać ze zrozumieniem to twoj problem przeczytaj sobie link z pierwszego postu w tym temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

1. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.”

 

a jak masz zgodę prezesa agencji to wtedy :

2) osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która: a) posiada kwalifikacje rolnicze, b) daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej, c) zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego

Co więcej w obu przypadkach najpierw wypowiada się agencja czy nie skorzysta z pierwokupu . b) ust. 4 i 5 otrzymują brzmienie: „4. W przypadku braku uprawnionego do pierwokupu, o którym mowa w ust. 1, albo niewykonania przez niego tego prawa, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy Agencji działającej na rzecz Skarbu Państwa.

Więc powtórzę jak nie masz wujka prezesa - to najpierw się obkupią ci pierwszego sortu z legitymacjami partyjnymi. Albo ci duży którzy przekażą 6 cyfrową dotację na odpowiednią instytucję - na tym polega decyzja jednego człowieka - jak liczysz że coś się poprawi to się mylisz - nikt o zdrowych zmysłach nie powinien wierzyć w tak korupcjogenne przepisy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomrolnik    113

w mojej okolicy już sie skończył szał na ziemie nawet tą z agencji łatwiej już kupić a obszarowcy mający po 2000 i 4000 ha którzy jeszcze nie tak dawno dawali po 50 tys za piaski teraz już zaczynają sprzedawać swoje ziemie . Dlaczego ? jeden i drugi twierdzi że nie wiadomo ile ta unia bedzie płacić bo z nią co raz to gorzej więc lepiej za wczasu się pozbywać problemów :P a ile w tym prawdy to oni sami wiedzą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie potrafisz czytać ze zrozumieniem to twoj problem przeczytaj sobie link z pierwszego postu w tym temacie

Idiotę robisz z siebie czy ze mnie?

 

Link z pierwszego postu:

http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/nieruchomosci-ostatnia-chwila-na-zakup-ziemi-rolnej,2208847,4206

cytat: ,,1 stycznia 2016 roku wchodzi w życie nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.''

 

jak wiadomo przepisy mają wejść z dniem 1 maja 2016. Wie ktoś jak ta zmiana ma się do zakupu ziemii jako młody rolnik ?  Trzeba się spieszyć aby zdążyć przed 1 maja ? Z przepisów wynika między innymi że musisz mieć gospodarstwo minimum 5 lat , a młody rolnik dopiero zaczyna w większości przypadków , wie ktoś coś na ten temat ?

 

To chyba ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. bo link z pierwszego postu już dawno jest nie aktualny, gdyż ta ustawa już dawno jest uwalona. A nowa ma wejść tak jak napisałeś 1 maja 2016 roku. I w nowej nie ma ani słowa o młodym rolniku który musi mieć gospodarstwo minimum 5 lat aby kupować ziemię.

 

Dlatego ponownie proszę, wskaż taki zapis, który wywołał u ciebie jako młodego rolnika zaniepokojenie. Tylko tym razem powołaj się na ustawę, a nie jakieś durne artykuły pisane przez nie wiadomo kogo i nie wiadomo kiedy.

 

Gdyby iksiński napisał artykuł że ziemię rolną można kupować tylko na przetargu, pod warunkiem że pojawisz się tam w gumiakach, oraz trzeba mieć na siebie zarejestrowany dowolny ursus od minimum 25 lat i zamieścił na jakimś portalu, też byś to linkował i siał zamęt, że nie masz gumiaków ani ursusa na siebie od 25 lat?

 

Czytaj ustawy a nie brednie w pseudo artykułach, wtedy nie będzie nieporozumień.

 

EDIT: Szarywilk co ty tu przytaczasz i sobie coś dopowiadasz?

,,a jak masz zgodę prezesa agencji to wtedy :,, co to ma znaczyć bo kompletnie nie pojmuję? w tej ustawie są takie słowa przed ustępem 2 konkretnego artykułu?

 

Dawaj link tej ustawy i weź to rozpisz dokładniej, bo ja tu widzę że namieszałeś po całości. Albo jesteś w błędzie nieświadomie, albo świadomie siejesz zamęt o jakiś zgodach prezesa.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Konkretnie nad czym? Tylko tyle masz do powiedzenia?

 

Piszesz jakieś brednie że z przepisów wynika obowiązek posiadania gospodarstwa 5 lat aby kupować ziemię. Ja zaskoczony tym stwierdzeniem, proszę abyś wskazał zapis z którego to konkretnie tak wynika, ty mówisz że tak jest w linku na pierwszej stronie, ja mówię że link z pierwszej str. już jest nieaktualny bo dotyczył ustawy przygotowanej w sierpniu przez PO i PSL i na konie pytasz się mnie czy długo nad tym myślałem???

 

Tu nie ma nad czym myśleć, sytuacja jest klarowana jak na dłoni. Problem jest po twojej stronie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bonckey    0

zobaczymy jak to bedzie wygladac, 

Edytowano przez bonckey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj