Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow?

302 odpowiedzi na ten temat

#281 Share TheMariko12

TheMariko12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja (CC,SC) i wszystkie odmiany sportowych aut
    Lakiernictwo

Napisany 29 sierpień 2016 - 20:23

a dzierżawa ?

Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

Sprzedam

NOWE CZĘŚCI DO URSUSÓW 360/355/4011/330 Z PRL , PISAĆ NA PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? Dzisiaj, 03:26
  •  

#282 Share Ongeo

Ongeo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 12:49

Sprawdźcie sobie oferty Last minute na olx'ie... potaniało o 30% :) Na przetargach nakupili pola za grosze i wystawili po chorych cenach... teraz będzie mógł kupić sąsiad lub agencja. Agencja zna cene po jakiej sprzedała takiemu delikwentowi i nie przepłacji(bo też nie ma kasy)....

Oferty ANR w serwisie ongeo.pl: https://ongeo.pl/www/anr

#283 Share zetorek7211

zetorek7211

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 09 wrzesień 2016 - 11:32

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? witam pracuje z ojcem na gospodarstwie od najmłodszych lat a ponadto pracuje jeszcze w firmie na umowę o pracę ojciec z tego co rozumiem z tej ustawy może mi przepisać ziemię bez posiadania przeze mnie szkoły rolniczej ?
jak to jest jeśli mi przepisze to mogę wydzierżawić również ziemię od sąsiadów bo tato dzierżawi
i czy ewentualnie mogę po przepisaniu mi przez tatę ziemi dokupić ziemi żeby powiększyć gospodarstwo ?
i co z dopłatami bezpośrednimi ? będę mógł z nich korzystać ??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Ustawa o ziemi podpisana! zobacz »

•  

#284 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 09 wrzesień 2016 - 11:58

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? dopłaty tak przepisanie tak dzierżawy nie jestem pewny ale tak co do dokupienia to raczej nie z racji ze pracujesz na umowę o pracę z premi dla młodego rolnika nie skorzystasz chyba ze się zwolnisz z pracy i podejmiesz szkołę rolnicza
ZETOR TEAM

#285 Share zetorek7211

zetorek7211

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 09 wrzesień 2016 - 17:55

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? noo i to jest głupotą właśnie że bym musiał się zwolnić a z 12 ha nie utrzymam rodziny ale jakbym dokupil to jeszcze parę ha to już bym się zastanowił i dodatkowo koparka i usługi bo mam kwity ale jak kupić jak nie można

#286 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 09 wrzesień 2016 - 18:30

i dobrze że nie możesz kupić po co nowi rolnicy wystarczy że bonzowie się nachapią. A jak dobije któryś do 300 to weźmie rozwód z żoną i już mogą mieć 600 :)

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#287 Share green

green

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 23:09

Witam

Przepisy nowelizujące ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego są "obosieczne". 

Z jednej strony jak ktoś wcześniej zauważył ograniczenia wpływają na spadek cen gruntów rolnych. Tak więc jeśli ktoś ma pieniądze i spełnia warunki może być zadowolony. 

Tyle, że ta sama sytuacja działa w drugą stronę - jeśli chce ktoś sprzedać, wszystko jedno czy jest rolnikiem czy też nie, ma ograniczone grono nabywców.  W praktyce przy braku chętnych albo dostatecznie majętnych rolników indywidualnych (odpadają "obszarnicy" powyżej 300 ha) człowiek potrzebujący sprzedać ziemie ma do wyboru: 

albo zgodzić się na niekorzystną cenę albo jeśli ma chętnego, który ma pieniądze ale nie jest rolnikiem indywidualnym według ustawy musi spróbować uzyskać zgodę Prezesa ANR.  

I tu zaczyna się największa niewiadoma nowych przepisów.   Ustawa wskazuje 3 kryteria będące warunkiem przy czym żadne z nich nie jest do końca jasne.

Zgoda jak i odmowa zgody wyrażona musi być przez Prezesa ARiMR w formie decyzji administracyjnej, co oznacza - na szczęście -  że musi być ona uzasadniona na piśmie i w razie czego podlega najpierw możliwości odwołania do Ministra Rolnictwa a później zaskarżeniu do Sądu Administracyjnego.

Natomiast same wskazane w ustawie kryteria zostawiają pole do co najmniej kilku interpretacji tego co to znaczy, że:

- nie było możliwości nabycia przez rolników oraz inne podmioty wymienione w art. 2a ust. 3 ustawy (osobę bliską, jednostkę samorządu, skarb państwa, Kościół);

- wskazany we wniosku o zgodę na sprzedaż nabywca daje rękojmie należytego prowadzenia działalności rolniczej;

- w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów.

Przy odpowiedniej interpretacji każdego z tych warunków ze strony Prezesa ANR możliwość uzyskania zgody może okazać się fikcją i można podejrzewać, że taka była też intencja autorów nowelizacji.

Ponieważ jednak spory na tym tle z całą pewnością zawędrują z czasem do sądów administracyjnych z Naczelnym Sądem Administracyjnym włącznie, i to sądy będą ostatecznie nadawały kształt obowiązującej wykładni tych kryteriów, spodziewać się można że jeszcze długo kwestie te pozostaną otwarte na różne możliwości interpretacji.  Szykuje się długa prawna walka pomiędzy podejściem otwartym, zakładającym, że bez wyraźnych przeciwwskazań odpowiadających wymienionym wyżej kryteriom Prezes ANR powinien co do zasady zgody takiej udzielać, a podejściem zmierzającym do tego, aby furtka ta była w praktyce jak najszczelniej zamknięta. Bez wątpienia będzie ciekawie.

Edytowany przez green, 26 wrzesień 2016 - 11:53.

GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

#288 Share adam31

adam31

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 17 październik 2016 - 01:53

Witam, temat nieco inny ale tez dotyczy w sumie młodych rolników.. orientuje się pan może czy młody rolnik może startować do przetargów ofertowych na dzierżawę??.. była taka senacka poprawka która niby daje taka szanse , ale dziś dzwoniłem to jedni mówią tak drudzy tak.. chodzi o to z tymi kwalifikacja .. ja premie dostałem rok temu.. jestem w trakcie uzupełniania kwalifikacji, bo szkoła trwa 1,5 roku plus egzaminy z dwa lata wyjdzie... i nie wiem własnie jak jest... czy będę mógł startować czy nie.. własnie chodzi o te kwalifikacje przecież ci co niedawno otrzymali jak i ja rok temu z przesunięć nie maja w chwili obecnej jeszcze kwalifikacji.. a u mnie to ostatnia ziemia i jedyna szansa się rozwinąć.. a składałem tez z prow na maszyny, bez ziemi ciężko inwestować, mam 30 hektarów, mój wiek to 31 lat...  z góry bardzo dziękuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam... :-) .. przepraszam ,ze tak pytam ale przetargi już są u nas i wiadomo jak jest strach jest.. pozdrawiam..

#289 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 17 październik 2016 - 07:40

Zależy od warunków przetargu. Minimum być 3 letni okres  pracy w rolnictwie, ale są odstępstwa.

#290 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 17 październik 2016 - 07:41

Jeśli przetarg ograniczony musisz wnioskować o pozwolenie do prezesa ARN. Jeśli jesteś rolnikiem i nie masz trudności z udowodnieniem tego pozwolenie dostaniesz bez najmniejszego problemu.

Tu masz tel. gdzie udzielają szczegółowych informacji.

https://www.anr.gov..../guest/warszawa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share adam31

adam31

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 17 październik 2016 - 14:00

Dziękuję za odpowiedzi.. dzwoniłem dziś i rzekomo jak ktoś jest młodym rolnikiem i korzystał z premii prow i nie ma jeszcze uzupełnionego wykształcenia.. to nie może startować w przetargach dla rolników indywidualnych.. tylko może w przetargach na utworzenie gospodarstwa... dziwne to ,bo przecież już mam gospodarstwo.. a wykształcenie zobowiązałem się uzupełnić.. przetargi są tylko dla rolników indywidualnych... a niedługo pójdzie ostatnia ziemia.. co do tego zezwolenia z ANR od prezesa... ktoś może dostał takie zezwolenie ... jest to w ogóle możliwe???.. dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam.. 

P.S. Jest może jakaś osoba jak ja której udało się startować w przetargu dla rolników indywidualnych.. chodzi mi o osobę która korzystała z premii młody rolnik a nie ma jeszcze uzupełnionego wykształcenia...

#292 Share jakobek

jakobek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 19 październik 2016 - 13:47

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? Adam31 udaj się do powiatowego oddziału ANR i porozmawiaj z jego prezesem,zrób to jak najszybciej bo może być za późno. Nie powinien Ci wydać odmownej decyzji.

#293 Share potrekk

potrekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 19 październik 2016 - 18:41

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? witam. czy jeżeli posiadając gospodarstwo od roku na siebie, i mając wykształcenie rolnicze mogę nabyć zgodnie z nowymi przepisami ziemię rolną w tej samej gminie co mieszkam?

#294 Share ursus55

ursus55

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 19 październik 2016 - 20:34

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? Musisz minimum 5 lat prowadzic gospodarstwo.
A ja mam takie pytanie chce dokupic 15ha ziemi i czy jest cos takiego ze po kupnie bede przez jakis czas zwolniony z płacenia podatku rolnego?

#295 Share potrekk

potrekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 19 październik 2016 - 22:41

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? No to fajnie dostałem młodego rolnika na powiększenie gospodarstwa a teraz Nowa ustawa mi zabrania kupna

#296 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 19 październik 2016 - 23:48

Ludzie ogarnijcie się, ursus55 jak czegoś nie wiesz to się nie wypowiadaj.

potrekk musisz uzyskać pozwolenie prezesa ANR z tego woj. w którym chcesz nabyć grunty, jeśli jesteś autentycznym rolnikiem nowa ustawa nic ci niezabrania, tylko ogranicza swobodę podszywania się pod autentycznego rolnika.

#297 Share potrekk

potrekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 20 październik 2016 - 03:22

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow? a ile się czeka za pozwoleniem? trzeba pisać nr działek i cenę?

#298 Share adam31

adam31

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 20 październik 2016 - 17:50

3bd.26) Agencja może zastrzec, że ten sam podmiot nie może brać udziału w więcej niż jednym przetargu, o którym mowa w ust. 3b, w przypadku gdy: 1) w jednym z przetargów podmiot ten został wyłoniony jako kandydat na nabywcę oraz 2) poszczególne przetargi zorganizowano w celu sprzedaży: a) wydzielonych przed przetargami części nieruchomości Zasobu lub B) kilku nieruchomości Zasobu znajdujących się na terenie jednej miejscowości..........

Witam , mam pytanie odnośnie tego przepisu... chodzi mi o to, ze u mnie w miejscowości w obrębie jest 10 działek które będą wystawiane... średnio tak po 10 hektarów.. wystawiane będę w przetargach ograniczonych ofertowych... będą takie jakby 4 tury... tzn ,że np w jeden turze będą 3 działki osobne lub dwie... i np będzie przetarg gdzie : będą 3 działki po 10 hektarów ja wygram 1 działkę ... to w następnych przetargach w swoim obrębie będę mógł jeszcze startować czy już nie..?.. pytam tutaj bo w ANR nie wiedza jeszcze dokładnie.. chodzi czy ten przepis mówi , że bez względnie tylko jedna działkę z obrębu można.. czy jedna działkę z danej partii przetargowej... z góry dziękuje i pozdrawiam ... :-)

#299 Share Narko

Narko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 22 listopad 2016 - 18:09

Bylem dzis u notariusza i uslyszalem... musisz miec zapisane na siebie gospodarstwo min 5 lat i nie wazne w jakiej gminie czy wojewodztwie kupujesz. Kwalifikacje rolnicze nie pomoga w przeskoczeniu tego warunku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share bronson

bronson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 25 listopad 2016 - 07:54

Z jednej strony rozumiem, ten zabieg. Wykupowanie ziemi przez obcy kapitał - a umówmy się, są inwestorzy którzy mogą wyłożyć niemal każde pieniądze na zakupy ziemi, jest poważnym problemem. Mowa o firmach z branży budowlanej, nieruchomościowej typu: https://aleo.com/pl/...slugi-powiazane

Widać już pewien spadek cen ziemi rolniczej, to co się działo do tej pory to była jawna spekulacja.