Skocz do zawartości

Zdjęcie

Życica trwała/Rejgras Angielski na kiszonkę/jak lepiej?

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share RomanXp

RomanXp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 23:21

Od kilku lat robię sianokiszonkę z tego w balotach i w pryzmie i zaczynam się zastanawiać czy nie lepiej było by skosić trawe rotacyjną, podsuszyć i zebrać orkanem na pryzme zamiast bezpośrednio kosić go orkanem. W baloty poduszam do 60% i roluje prasą pasową a od tego roku prasą rolującą Lely Welger 450Rp z rotorem. Chodzi mi o zakiszanie w pryzmach podsuszyc czy nie? I jest to pasza dla krów mlecznych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Życica trwała/Rejgras Angielski na kiszonkę/jak lepiej? Dzisiaj, 02:20
  •  

#2 Share Thesnopek84

Thesnopek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów
  • Zainteresowania:Interesują się Rolnictwem porostu kocham jazdę maszynami rolniczymi :)

Napisany 29 listopad 2015 - 19:48

Najlepiej moim zdaniem jest bezpośrednio orkanem bo jest wilgotniejsza trawa :)

#3 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 29 listopad 2015 - 21:47

Tylko że wilgotna będzie miała zły stosunek kwasów organicznych i krowy, szczególnie mleczne będą podatniejsze na kwasice i problemy żwacza. Sianokiszonka się zawsze lepiej sprawdza niż kiszonka. Robienie w pryzmie podsuszonej kiszonki jest jak najbardziej możliwe. Problemem jest jednak czas, Jak zbyt długo się zejdzie, to na wierzch pójdzie zbyt  sucha i problemem będzie jej ujeżdżenie. Ideałem byłoby a sam koniec dowieść mokrej trawy aby dobrze ugnieść. 

#4 Share RomanXp

RomanXp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 14:55

to jest tylko kiszonka przejściowa na okres max 2 miesiące aż do kukurydzy, z ubiciem nie będzie problemu ubijałem u sąsiada suchą trawę na 70% bez problemu. Ale mam dylemat co do jakości bo jak podsuszę to obtłukę nasiona a to strata sporej cześci energii :/

#5 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 15:41

Pierwsze słyszę aby nasiona trawy stanowiły dodatkowe źródło energii. Ogólnie trawy nie są źródłem energii. To całkowicie nie jest porównywalne do kukurydzy. To pasza objętościowa, z której krowy mogą pobierać białko, zaś z zawartego w niej włókna bakterie produkują jeszcze dodatkowo kwasy tłuszczowe. Tak mniej więcej. Kukurydza zaś ma dużą dawkę energii z powodu ziarna. Które stanowi znaczącą część rośliny. Taka pasza objętościowa z własną śrutą. Tylko że energia z niej jest uwalniana w dłuższym okresie czasu. Wracając do trawy.  Podsusza się ją  aby zwiększyć stosunek suchej masy. To jest korzystne gdyż krowa wody jeść nie musi, oraz woda w pryzmie wpływa też na przebieg procesu zakiszania. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share RomanXp

RomanXp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 17:13

wiem ale tak jak wpytaniu podsuszyć czy lepiej ciąć z pnia bezpośrednio orkanem bo wartościowość regrasu i QQ jest dosyć porównywalna(regras kosze późną wiosną jak się porządnie wykłosi) dla tego mówiłem o obtrąconym ziarnie ponieważ to jest jakz e zborzem największe skoncentrowanie jest w nasieniu w porównaniu do pozostałej części rośliny przy tej samej masie. Inaczej zamiast młócić w żniwa kosił byś na pokosy i zbierał całość a nie tylko ziarno :)

#7 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 04 grudzień 2015 - 19:08

Koledzy, ale prawa jest taka że np. życica ma porównywalną ilość energii do kiszonki z qq, a dodatkowo zawiera o wiele więcej białka. To tak na marginesie. 

#8 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 grudzień 2015 - 19:46

jakiej gleby potrzebuje ta roslina ?

jakiej gleby potrzebuje ta roslina ?

#9 Share RomanXp

RomanXp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 23:44

to prawda Ci powiem, że po życicy krowy nawet lepiej doiły przynajmniej w tym roku i podejrzewam, że w następnym będzie powtórka :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share RomanXp

RomanXp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 17:24

Odwajler szczerze ci powiem że ja sieje ją na 5-3 klasie lekko spieczyta ale na 6 nie da rady no i dobrze jak po 2 pokosie są jakieś przelotne opady to nawet 3-4 pokosy się sprząta ale 1 pokos bije rekordowe ilości nawet w tym roku pomimo suszy dobrze oddała :) przesiewam co 2 lata lub co rok zależy jak stoje z koszeniem kukurydzy we wrześniu :) 30kg/ha