Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dzierżawa gruntów od ANR

49 odpowiedzi na ten temat

#41 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 14:36

Dzierżawa gruntów od ANR

1 ANR nie może sprzedać/wydzierżawić gruntu bez przetargu. Wyjątek mogą stanowić działki o powierzchni do 0,30ha.

2. Na grunt rolny mają obowiązek jak są chętni zrobić przetarg ograniczony ustny, a na życzenie rolników p. ograniczony ofertowy. Tylko w przypadku braku chętnych i na grunt nie rolny, może być przetarg nieograniczony.

3. Agencja od kilku lat stosuje dodatkową formę zabezpieczenia nie zależnie od wysokości czynszu. Najczęściej jest to blokada lokaty bankowej o wysokości 2 rat czynszu.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dzierżawa gruntów od ANR Dzisiaj, 15:30
  •  

#42 Share extrabyk

extrabyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 22:20

Dzierżawa gruntów od ANR

@robal54 jeśli ktoś daje chce płacić czynsz przekraczający 125dt to moim zdaniem zamiast zabezpieczenia powinien zrobić sobie badania psychiatryczne :lol:

@agromatik wszystko pięknie ale tylko w teorii bo byłem na przetargu o dzierżawy i był to przetarg nieograniczony...było paru mieszczuchów i ostro podbijali czynsz...co prawda w końcu ziemia poszła do miejscowych rolników ale mogła pójść za cenę wywoławczą bo na każdą z działek na przetargu był tak naprawdę jeden chętny rolnik i 2-3 mieszczuchów, którzy podbijali bez sensu bo biorą wszystko jak leci nawet nie wiedząc gdzie jest działka i w jakim jest stanie. Kupić teraz nie mogą ale jak biorą w dzierżawę na 10 lat to z nadzieją,że prawo się zmieni a zmieni się na pewno bo w Polsce nie ma nic stabilnego a wtedy kupią dzierżawiony grunt na zasadzie prawa pierwokupu...taka jest smutna rzeczywistość.

#43 Share SzymonSosnowski

SzymonSosnowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 05 sierpień 2016 - 09:49

Dzierżawa gruntów od ANR

@robal54 jeśli ktoś daje chce płacić czynsz przekraczający 125dt to moim zdaniem zamiast zabezpieczenia powinien zrobić sobie badania psychiatryczne :lol:

@agromatik wszystko pięknie ale tylko w teorii bo byłem na przetargu o dzierżawy i był to przetarg nieograniczony...było paru mieszczuchów i ostro podbijali czynsz...co prawda w końcu ziemia poszła do miejscowych rolników ale mogła pójść za cenę wywoławczą bo na każdą z działek na przetargu był tak naprawdę jeden chętny rolnik i 2-3 mieszczuchów, którzy podbijali bez sensu bo biorą wszystko jak leci nawet nie wiedząc gdzie jest działka i w jakim jest stanie. Kupić teraz nie mogą ale jak biorą w dzierżawę na 10 lat to z nadzieją,że prawo się zmieni a zmieni się na pewno bo w Polsce nie ma nic stabilnego a wtedy kupią dzierżawiony grunt na zasadzie prawa pierwokupu...taka jest smutna rzeczywistość.

ANR ostatnio tylko ogłasza przetargi ograniczone więc mieszczuchy nie łapią sie. Gdy nie ma chetnych w przetargu ograniczonym wtedy ogłaszaja nie ograniczony. 

#44 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2832 postów

Napisany 05 sierpień 2016 - 10:29

Dzierżawa gruntów od ANR

Jak to jest z dzierżawami na czas określony. Dajmy na to dzierżawa 2 lata, okres ten mija na jesieni. Ja dzwonię do ANR zapytać co i jak, kiedy i gdzie, czyli tak ogólnie podpytać o to pole, a facio sprytnie i wymijająco unika szczegółowej odpowiedzi. Daje do zrozumienia że obecny dzierżawca dalej będzie dzierżawił i ja nie będę miał szans na uczestnictwo w przetargu gdyż takowego nie będzie.

Wydaje mi się że po pierwsze, po okresie raptem 2 letniej dzierżawy nie ma pierwszeństwa w kolejnym przetargu, po drugie kolejny przetarg powinien się odbyć czyż nie?

Dodam że dzierżawca jest albo pionkiem albo powiązany z poprzednim korytem PO, ze stołecznego okręgu, sam szczyt tego koryta hania. A dzwoniłem parę miesięcy temu, jak jeszcze pis nie rozdupczyło watahy z ANRu.

Koleś gadał ze mną jak z pierwszoplanowym głupkiem, padały teksty ,,ee panie,, ,,a co wy tam na tej wsi sobie wyobrażacie...,, ,,to jest urząd w warszawie, pan se z sołtysem albo wójtem gada,, teksty rodem z pod GSU bez poziomu i kultury.

Wpuszczał mnie w maliny czy skurwe...yny znów zajumają te po pegereowskie 70 ha w naszej okolicy? Już nawet nie chodzi abym ja sam je wydzierżawił, ale nawet już w 4 się zgadaliśmy że mogli byśmy razem do przetargu podchodzić i te 70 ha między siebie podzielić do uprawy, to takie wszy z w-wy sobie wezmą nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jak.

#45 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 05 sierpień 2016 - 12:14

Dzierżawa gruntów od ANR

Trzeba było spytać grzecznie o nazwisko i poprosić o rozmowę z przełożonym Choć skoro to było przed czystkami to wiedząc co go czeka olewał już swoją pracę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#46 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 05 sierpień 2016 - 14:17

Dzierżawa gruntów od ANR

Dzierżawca na trzy miesiące przed upływem terminu dzierżawy ma prawo złożyć podanie o przedłużenie dzierżawy na kolejny okres. Nawet informacja ustna o chęci przedłużenia jest wiążąca. Przedłużają bezprzetargowo, chyba że kontrola na miejscu wykaże gospodarkę niezgodną z umową, wtedy odmowa przedłużenia i przetarg. Jeżeli jest to grunt rolny to nowy dzierżawca musi, podkreślam, musi być wyłoniony w przetargu. Kolejność przetargów ograniczony ofertowy, o. ustny, nieograniczony. Załatwiajcie sprawy przetargu przez izby i związki. Dzięki zadymie w zachodniopomorskim boja się tego jak ognia. W tej chwili każdy przetarg z najmniejszym uchybieniem można odwołać, ja tak położyłem 4 przetargi nieograniczone.

A tego cwaniaka trzeba było załatwić tak jak @Maron mówi, nie dajcie sobą pomiatać.

PS. Wszystkie sprawy, dla własnego bezpieczeństwa i wygody, w ANR załatwiać w formie pisemnej z potwierdzeniem odbioru lub potwierdzeniem wpłynięcia dokumentów.

Edytowany przez agromatik, 06 sierpień 2016 - 07:42.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#47 Share Barcol84

Barcol84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:Praca, i nie tylko :)

Napisany 18 listopad 2016 - 16:50

Dzierżawa gruntów od ANR

extrabyk - te 125dt dotyczy wiekszego areału a nie jednego hektara.

Mnie osobiscie drażni fakt, że ANR nie dzieli dużych działek na mniejsze, co by wieksza liczba rolników skorzystała, oraz byłby mniejsze kłopot z zagospodarowaniem.

Bo jak gospodarstwo rodzinne o pow. 30ha, może nagle wydzierzawic grunt 50 czy 80ha ??? 

Taką  działke agencja powinna teoretycznie podzielic na cztery mniejsze, wydzierzawic ja czterem rolnikom, a oni na swój koszt wynajmują geodete, dziela działke według wytycznych ANR i składają mapy w geodezji itp. Myśle ze to najlepszy sposób. co sadzicie?

#48 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 18 listopad 2016 - 17:36

Dzierżawa gruntów od ANR

Prawnie to zupełnie niemożliwe - jak można ogłosić przetarg na działkę która fizycznie nie istnieje? Jak wyegzekwować zwrot kosztów podziału? ANR musiałaby najpierw ponieść koszt i podzielić na działki a potem wrzucić to w cenę Ale skoro w jednych działaniach podejmuje się kroki mające na celu zwiększanie średniego areału gospodarstw to takie działanie stałoby w sprzeczności z tym pierwszym

#49 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 18 listopad 2016 - 18:07

Dzierżawa gruntów od ANR

U nas podzielili działki na średnio 10 ha. Od 7 do 15 mają.Podzielili tak 155 ha na 14 działek.Nie ma najmniejszego problemu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#50 Share Barcol84

Barcol84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:Praca, i nie tylko :)

Napisany 18 listopad 2016 - 19:00

Dzierżawa gruntów od ANR

Prawnie to zupełnie niemożliwe - jak można ogłosić przetarg na działkę która fizycznie nie istnieje? Jak wyegzekwować zwrot kosztów podziału? ANR musiałaby najpierw ponieść koszt i podzielić na działki a potem wrzucić to w cenę Ale skoro w jednych działaniach podejmuje się kroki mające na celu zwiększanie średniego areału gospodarstw to takie działanie stałoby w sprzeczności z tym pierwszym

Prawo mozna zawsze dostosowac. Przykladowo działke 80ha ANR dzieli na cztery o oznaczeniu A,B,C,D, kazda po 20ha Wystawia ją na przetarg ograniczony, rolnicy którzy zdecydują się na na wydzierżawienie częsci działki musza ponieśc koszty geodezyjnego podziału według schematu A,B,C,D. i dopiero wtedy mogą działke użytkować. Ile taki podział mógłby kosztowac przy 80 hektarach - z 10 tyś zł netto. To wychodzi po 2500zł na rolnika. Jak sie myle to prosze mnie poprawic z cenami. U nas za jeden kamien płaci sie 100zł, a kamienie ustawia sie co 200metrów.

Nie wydaje mi się żeby podział duzych działek był w sprzeczności ze zwiększeniem średniego areału gospodarstw. Bo co to za różnica czy jedno gospodarstwo powiększy sie o 80ha, czy cztery gosp. o 20ha???