adameo111

Dzierżawa gruntów od ANR

Polecane posty

farmervip    78

Jeśli chcesz złożyć wniosek na ,,utworzenie gospodarstwa" to licz się z tym, że złożyć go możesz natomiast dzierżawy nie dostaniesz. W warunkach ANR jest zapis, że dzierżawcą bądź kupującym może być wyłącznie osoba której staż jako prowadzącej gospodarstwo jest dłuższy niż 5 lat.

 

A od kiedy jest taki zapis?  chyba od niedawna :blink:


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

Nie ma takiego zapisu. Dopóki nie wejdzie w życie nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, a wejdzie końcem kwietnia br. to nikt kto nie ma gospodarstwa od co najmniej 5 lat nie może brać udziału w przetargach ograniczonych (są też inne obwarowania np miejsce zamieszkania itp). Natomiast w przetargach nieograniczonych może brać udział każdy, nawet wyżej wymieniony ksiądz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozik251    9

Witam! 

  Czynsz dzierżawy pola z ANR jest w dt pszenicy czy żyta?

 


Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

Niby racja to co piszesz wychodzi na to iż mogą ograniczyć przetarg do tych co chcą utworzyć gospodarstwo, ale w praktyce jeszcze się z tym nie spotkałem. Szczerze wątpię że to zrobią, do końca kwietnia chcą wydzierżawić wszystkie wolne grunty, i nie sądzę że będzie im się chciało taki przetarg ogłosić (mało czasu). Ale kto wie władza bardziej teraz sprzyja rolnikom, może ci się uda, powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Witam! 

  Czynsz dzierżawy pola z ANR jest w dt pszenicy czy żyta?

 

Pszenicy


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elmichalkw    0

Nie ma takiego zapisu. Dopóki nie wejdzie w życie nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, a wejdzie końcem kwietnia br. to nikt kto nie ma gospodarstwa od co najmniej 5 lat nie może brać udziału w przetargach ograniczonych (są też inne obwarowania np miejsce zamieszkania itp). Natomiast w przetargach nieograniczonych może brać udział każdy, nawet wyżej wymieniony ksiądz.

 

Nie masz racji.

 

Zarządzenie 2/2016 w pkt 1 ustępu 1 mówi o tym, że podstawową formą zagospodarowania gruntów mają być przetargi ograniczone na dzierżawę. Przetargi nieograniczone są dla innych przypadków niż typowe działki rolne powyżej 1 hektara.

 

Do przetargu ograniczonego może przystąpić osoba figurująca jako: rolnik indywidualny w pełnym zakresie. Definicja takiego rolnika wg ANR to:

 

,,Za rolnika indywidualnego, uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości   rolnych,  których  łączna  powierzchnia  użytków  rolnych nie przekracza 300 ha,  posiadającą  kwalifikacje  olnicze  oraz  co  najmniej od 5  lat   zamieszkałą   w   gminie,  na obszarze której  jest  położona  jedna  z  nieruchomości   rolnych   wchodzących   w  skład   gospodarstwa   rolnego  i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo."

 

Szach-mat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adameo111    1

Mam do was pytanie w marcu będzie organizowany przetarg na dzierżawę nieruchomości 1 kompleks składający się z 6 nieruchomości i kilkunastu działek czy mogę wystąpić z jakimś wnioskiem do agencji o wydzierżawienie tego na powiększenie rodzinnego gospodarstwa tak aby nie brać udziału w tym przetargu bo w sumie skoro 6 nieruchomości to 6 przetargów 6x wadium itd czy raczej nie ma takiej możliwości no i jeszcze jedna kwestia byłoby to moze szybciej ponieważ przetarg dopiero pod koniec marca a ziemia nie uprawiona :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

Jakimś przekrętem to pachnie.

Nikt ci się  wżyciu na takie coś nie zgodzi, musi byś przetarg.

Z ciekawości ile ha tam jest.

U mnie stoi 2 rok 155 ha ugorem,  i nie z  tym nikt nie zrobi, teraz przetarg na dzierżawę będzie. Jeden rolnik  może tylko jedną działkę wziąść, podobno tak ma być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Czy ktoś z Was jako zabezpieczenie dzierżawy robił hipotekę? Jak to wygląda? Wiem, że wpis kosztuje 200 zł, a wypis 100 zł, ale czy to możemy sami zrobić poprzez wypełnienie wniosku czy musi tutaj być notariusz i jakie wtedy byłyby ewentualne koszty? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adus653    0

Witam.

Czyli ja jako domownik u rodziców w gospodarstwie, nie mający na siebie żadnych gruntów, nie mogę wziąść udziału w przetargu ograniczonym ANR??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stivi    15

mam pytanie czy mozna z anr wydzierżawic pole bez przetargu bo mam na oku kilka hektarów nieużytków które nie są uprawiane rozmawiałem z byłym dzierżawcą i mówił zeby jechac do agencji bo on juz nie uprawia ale nie wiem czy można bez przetargu wydzierzawic bo jak zrobi przetarg to nie bede miał szans raczej bo zaraz sie rzuca na to i przebija kazda oferte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Raczej jest mało prawdopodobne, żeby agencja dała coś w dzierżawę bez przetargu. Po tym jak weszły ograniczenia w sprzedaży gruntów z zasobów agencji dzierżawa stała się jedynym źródłem ich dochodów więc robią przetargi nie ograniczone na dzierżawę i ceny nabijają bo każdy mieszczuch może przystąpić do przetargu.

Możesz oczywiście spróbować bo zapytać nic nie kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robal54    1

Właśnie jestem w trakcie przedłużania umowy dzierżawy z anr  jeśli czynsz przekracza 125dt to trzeba żyranta lub inne formy zabezpieczenia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

1 ANR nie może sprzedać/wydzierżawić gruntu bez przetargu. Wyjątek mogą stanowić działki o powierzchni do 0,30ha.

2. Na grunt rolny mają obowiązek jak są chętni zrobić przetarg ograniczony ustny, a na życzenie rolników p. ograniczony ofertowy. Tylko w przypadku braku chętnych i na grunt nie rolny, może być przetarg nieograniczony.

3. Agencja od kilku lat stosuje dodatkową formę zabezpieczenia nie zależnie od wysokości czynszu. Najczęściej jest to blokada lokaty bankowej o wysokości 2 rat czynszu.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

@robal54 jeśli ktoś daje chce płacić czynsz przekraczający 125dt to moim zdaniem zamiast zabezpieczenia powinien zrobić sobie badania psychiatryczne :lol:

@agromatik wszystko pięknie ale tylko w teorii bo byłem na przetargu o dzierżawy i był to przetarg nieograniczony...było paru mieszczuchów i ostro podbijali czynsz...co prawda w końcu ziemia poszła do miejscowych rolników ale mogła pójść za cenę wywoławczą bo na każdą z działek na przetargu był tak naprawdę jeden chętny rolnik i 2-3 mieszczuchów, którzy podbijali bez sensu bo biorą wszystko jak leci nawet nie wiedząc gdzie jest działka i w jakim jest stanie. Kupić teraz nie mogą ale jak biorą w dzierżawę na 10 lat to z nadzieją,że prawo się zmieni a zmieni się na pewno bo w Polsce nie ma nic stabilnego a wtedy kupią dzierżawiony grunt na zasadzie prawa pierwokupu...taka jest smutna rzeczywistość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@robal54 jeśli ktoś daje chce płacić czynsz przekraczający 125dt to moim zdaniem zamiast zabezpieczenia powinien zrobić sobie badania psychiatryczne :lol:

@agromatik wszystko pięknie ale tylko w teorii bo byłem na przetargu o dzierżawy i był to przetarg nieograniczony...było paru mieszczuchów i ostro podbijali czynsz...co prawda w końcu ziemia poszła do miejscowych rolników ale mogła pójść za cenę wywoławczą bo na każdą z działek na przetargu był tak naprawdę jeden chętny rolnik i 2-3 mieszczuchów, którzy podbijali bez sensu bo biorą wszystko jak leci nawet nie wiedząc gdzie jest działka i w jakim jest stanie. Kupić teraz nie mogą ale jak biorą w dzierżawę na 10 lat to z nadzieją,że prawo się zmieni a zmieni się na pewno bo w Polsce nie ma nic stabilnego a wtedy kupią dzierżawiony grunt na zasadzie prawa pierwokupu...taka jest smutna rzeczywistość.

ANR ostatnio tylko ogłasza przetargi ograniczone więc mieszczuchy nie łapią sie. Gdy nie ma chetnych w przetargu ograniczonym wtedy ogłaszaja nie ograniczony. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak to jest z dzierżawami na czas określony. Dajmy na to dzierżawa 2 lata, okres ten mija na jesieni. Ja dzwonię do ANR zapytać co i jak, kiedy i gdzie, czyli tak ogólnie podpytać o to pole, a facio sprytnie i wymijająco unika szczegółowej odpowiedzi. Daje do zrozumienia że obecny dzierżawca dalej będzie dzierżawił i ja nie będę miał szans na uczestnictwo w przetargu gdyż takowego nie będzie.

 

Wydaje mi się że po pierwsze, po okresie raptem 2 letniej dzierżawy nie ma pierwszeństwa w kolejnym przetargu, po drugie kolejny przetarg powinien się odbyć czyż nie?

 

Dodam że dzierżawca jest albo pionkiem albo powiązany z poprzednim korytem PO, ze stołecznego okręgu, sam szczyt tego koryta hania. A dzwoniłem parę miesięcy temu, jak jeszcze pis nie rozdupczyło watahy z ANRu.

 

Koleś gadał ze mną jak z pierwszoplanowym głupkiem, padały teksty ,,ee panie,, ,,a co wy tam na tej wsi sobie wyobrażacie...,, ,,to jest urząd w warszawie, pan se z sołtysem albo wójtem gada,, teksty rodem z pod GSU bez poziomu i kultury.

 

Wpuszczał mnie w maliny czy skurwe...yny znów zajumają te po pegereowskie 70 ha w naszej okolicy? Już nawet nie chodzi abym ja sam je wydzierżawił, ale nawet już w 4 się zgadaliśmy że mogli byśmy razem do przetargu podchodzić i te 70 ha między siebie podzielić do uprawy, to takie wszy z w-wy sobie wezmą nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Trzeba było spytać grzecznie o nazwisko i poprosić o rozmowę z przełożonym Choć skoro to było przed czystkami to wiedząc co go czeka olewał już swoją pracę

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Dzierżawca na trzy miesiące przed upływem terminu dzierżawy ma prawo złożyć podanie o przedłużenie dzierżawy na kolejny okres. Nawet informacja ustna o chęci przedłużenia jest wiążąca. Przedłużają bezprzetargowo, chyba że kontrola na miejscu wykaże gospodarkę niezgodną z umową, wtedy odmowa przedłużenia i przetarg. Jeżeli jest to grunt rolny to nowy dzierżawca musi, podkreślam, musi być wyłoniony w przetargu. Kolejność przetargów ograniczony ofertowy, o. ustny, nieograniczony. Załatwiajcie sprawy przetargu przez izby i związki. Dzięki zadymie w zachodniopomorskim boja się tego jak ognia. W tej chwili każdy przetarg z najmniejszym uchybieniem można odwołać, ja tak położyłem 4 przetargi nieograniczone.

A tego cwaniaka trzeba było załatwić tak jak @Maron mówi, nie dajcie sobą pomiatać.

PS. Wszystkie sprawy, dla własnego bezpieczeństwa i wygody, w ANR załatwiać w formie pisemnej z potwierdzeniem odbioru lub potwierdzeniem wpłynięcia dokumentów.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

extrabyk - te 125dt dotyczy wiekszego areału a nie jednego hektara.

 

Mnie osobiscie drażni fakt, że ANR nie dzieli dużych działek na mniejsze, co by wieksza liczba rolników skorzystała, oraz byłby mniejsze kłopot z zagospodarowaniem.

Bo jak gospodarstwo rodzinne o pow. 30ha, może nagle wydzierzawic grunt 50 czy 80ha ??? 

Taką  działke agencja powinna teoretycznie podzielic na cztery mniejsze, wydzierzawic ja czterem rolnikom, a oni na swój koszt wynajmują geodete, dziela działke według wytycznych ANR i składają mapy w geodezji itp. Myśle ze to najlepszy sposób. co sadzicie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Prawnie to zupełnie niemożliwe - jak można ogłosić przetarg na działkę która fizycznie nie istnieje? Jak wyegzekwować zwrot kosztów podziału? ANR musiałaby najpierw ponieść koszt i podzielić na działki a potem wrzucić to w cenę Ale skoro w jednych działaniach podejmuje się kroki mające na celu zwiększanie średniego areału gospodarstw to takie działanie stałoby w sprzeczności z tym pierwszym

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

U nas podzielili działki na średnio 10 ha. Od 7 do 15 mają.Podzielili tak 155 ha na 14 działek.Nie ma najmniejszego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barcol84    6

Prawnie to zupełnie niemożliwe - jak można ogłosić przetarg na działkę która fizycznie nie istnieje? Jak wyegzekwować zwrot kosztów podziału? ANR musiałaby najpierw ponieść koszt i podzielić na działki a potem wrzucić to w cenę Ale skoro w jednych działaniach podejmuje się kroki mające na celu zwiększanie średniego areału gospodarstw to takie działanie stałoby w sprzeczności z tym pierwszym

 

Prawo mozna zawsze dostosowac. Przykladowo działke 80ha ANR dzieli na cztery o oznaczeniu A,B,C,D, kazda po 20ha Wystawia ją na przetarg ograniczony, rolnicy którzy zdecydują się na na wydzierżawienie częsci działki musza ponieśc koszty geodezyjnego podziału według schematu A,B,C,D. i dopiero wtedy mogą działke użytkować. Ile taki podział mógłby kosztowac przy 80 hektarach - z 10 tyś zł netto. To wychodzi po 2500zł na rolnika. Jak sie myle to prosze mnie poprawic z cenami. U nas za jeden kamien płaci sie 100zł, a kamienie ustawia sie co 200metrów.

Nie wydaje mi się żeby podział duzych działek był w sprzeczności ze zwiększeniem średniego areału gospodarstw. Bo co to za różnica czy jedno gospodarstwo powiększy sie o 80ha, czy cztery gosp. o 20ha???

 

24.12.2016 - jestem aktualnie po złożeniu dok. do przetargu ograniczonego i okazało się jednak, że ANR podzieliła wszystkie działki z możliwych do wydzierżawienia na takie po 12 ha. Rolnicy we własnym zakresie musza się dogadac w kwesti granic lub nając geodete w razie kłótni. Ze zgłaszaniem wniosków o dopłaty też nie będzie problemu. A jednak jak sie chce to można !!! PSL juz chyba w sejmie długo nie zabawi !

Edytowano przez Barcol84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj